Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Логіка


75. Кохан Ярослав Олексійович. Часова логіка: семантика тривалості: дис... канд. філос. наук: 09.00.06 / Інститут філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Кохан Я. О. Часова логіка: семантика тривалості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.06 – логіка. – Інститут філософії ім. Г. С. Сковороди Національної академії наук України. – Київ, 2004.

Дисертація є охопним дослідженням основ часової логіки, здійсненим з позицій теоретико-істинневого підходу. Поставлена і здійснена задача редукції часових понять до фундаментальних логічних. З цією метою до апарату пропозиційної логіки додано єдине поняття чистої обмеженої спрямованої тривалості. Часова компонента висловлювань і міркувань потрактована як елемент їхньої структури, а не змісту. В результаті стало можливим трактувати часову логіку не як розділ некласичної логіки, а як специфікований фрагмент класичної логіки. На основі стандартної семантики трикутника Фреґе збудована оригінальна кореспондентна семантика з категорією логічної можливості, з якої виведена теорія істинневих функцій. Часо-логічні теорії будуються в дисертації шляхом побудови систем часо-логічних істинневих зв’язок, що поєднують у собі логічний зміст з часовими відношеннями. Вперше в літературі проведене розрізнення внутрішніх та зовнішніх часових логік. Для зовнішньої логіки знайдено алгоритм розв’язання. Для внутрішніх логік збудовано дві повні системи зв’язок. Доведена комбінаторна теорема про кількість логічних можливостей на обмежених контекстах.

За результатами проведеного у дисертації дослідження можна стверджувати, що:

— в дисертації ставляться й розв’язуються задачі (а) критики основ часової логіки, (б) виявлення можливості строгого логічного обґрунтування цієї дисципліни і наведення такого обґрунтування, (в) побудови металогічної концепції, яка могла б стати базисом для всіх можливих напрямів у часовій логіці та давала б змогу оцінювати дослідження в цій дисципліні на відповідність обраній області компетенції;

— на мережі металогічних категорій Фреґе сформульовано загальнологічну кореспондентну семантику, яка дозволяє строго вивести зі своїх положень теорію істинневих функції, при чому надає останній формулювання, яке дає змогу застосовувати істиннево-функціональні методи в будь-яких логічних теоріях поза межами логіки висловлювань;

— часова логіка будується в дисертації винятково на фундаменті класичної логіки в істиннево-функціональному викладі, з додаванням до неї одного нового поняття: чистої обмеженої спрямованої тривалості — розробка семантики якого займає в тексті чільне місце; запропонована концепція дозволяє описувати часову логіку в якості специфікації класичної логіки, а не як одну з некласичних логік, що є принципово новим для досліджень в даній області висновком;

— вперше в літературі запропонований поділ часових логік на внутрішні, зовнішні та узагальнені; внутрішні часові логіки мають справу з послідовним розбиттям часових контекстів на проміжки істинності й хибності висловлювань; зовнішні часові логіки для будь-якого даного висловлювання лише встановлюють наявність або відсутність проміжків обох типів (істинності та хибності); часові логіки, котрі містять і внутрішні, й зовнішні елементи, суть узагальнені;

— всі т-зв’язки та оператори розглядаються в дисертації як істинневі функції;

— всі часо-логічні побудови в дисертації здійснені в межах логіки висловлювань, але закладений в тексті методологічний, теоретичний та технічний базис дозволяє перейти до побудови часових предикатних логік; розгляд предикатної структури часових речень може допомогти проаналізувати важливі часо-логічні поняття, які не піддаються дослідженню засобами пропозиційної логіки.

Публікації автора:

1. Кохан Я. О. Часова тривалість з логічної точки зору // Філософська думка, 2001, № 3. – С. 3–16.

2. Кохан Я. О. Синтез часо-логічних операторів як принцип переходу від класичної логіки до часової // Мультиверсум. Філософський альманах. Вип. 31. К., 2002. – С. 191–201.

3. Кохан Я. О. Принципи побудови систем сентенційних зв’язок у часовій логіці // Мультиверсум. Філософський альманах. Вип. 38. К., 2003. – С. 157–165.

4. Кохан Я. О. Синхронізації висловлювань внутрішньої часової логіки // Вісник Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Філософія, полотологія. Вип. 59–61, 2003. – С. 72–76.

5. Кохан Я. А. Новый подход к временной логике // Материалы VII Общероссийской научной конференции «Современная логика: проблемы теории, истории и применения в науке». – СПб.: СПбГУ, 2002. – С. 65–67.