Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Археологія


17. Бандуровський Олексій Владиславович. Давньогрецький імпорт у Придніпровському Лівобережному Лісостепу у другій половині VII-III ст. до н.е.: дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / НАН України; Інститут археології. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Бандуровський О.В. Давньогрецький імпорт у Придніпровському Лівобережному Лісостепу у другій половині VII – III ст. до н.е. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.04 – археологія. Інститут археології НАН України, Київ, 2004.

В роботі узагальнено й проаналізовано усі категорії давньогрецьких виробів з археологічних пам’яток Придніпровського Лівобережного Лісостепу скіфської доби, обґрунтовано їх значення у розвитку економіки й культури місцевого населення. Наявні дані свідчать про існування безперервних торговельних зв‘язків між античними центрами і лісостеповими племенами у другій половині VII – першій половині III ст. до н.е., які розподіляються на шість хронологічних етапів. Установлено, що на ранніх етапах переважав імпорт з іонійських центрів Малої Азії й островів Егейського моря при домінуючій ролі посередницької торгівлі Борисфена й Ольвії. В наступні періоди розвитку цього процесу помічено перехід пріоритету до міст Егеїди, материкової Греції, південнопонтійських полісів і античних держав Північного Причорномор’я. Аналіз основних категорій давньогрецького імпорту вказує на те, що головними його споживачами були представники місцевої родоплемінної, військової знаті й заможні землероби. Тільки в їх побуті та поховальному обряді помітні елементи еллінізації.

Значне збільшення джерельної бази, завдяки проведенню в останні десятиліття ХХ ст. розкопок багатьох археологічних пам`яток Придніпровського Лівобережного Лісостепу, дозволило на якісно новому рівні провести узагальнююче дослідження обмінно-торговельних зв`язків населення цього регіону з мешканцями античних центрів Північного Причорномор`я у другій половині VII-III ст. до н.е.

В результаті всебічного аналізу наявних джерел виділено й систематизовано основні категорії виробів давньогрецького імпорту з визначенням їх дат. Установлено, що протягом усього періоду існування городищ і поселень лісостепових племен за часи скіфської доби до них періодично надходили амфори з вином, столовий посуд, різноманітні металеві, скляні й кістяні вироби, виготовлені в майстернях міст Середземномор‘я й Причорномор‘я. У другій половині VII–VI ст. до н.е. провідна роль у налагодженні торговельних зв‘язків із землеробами Лісостепу належала спочатку Борисфену, а потім – Ольвії; у V – на початку III ст. до н.е. відбулося їх розширення з Боспором і Херсонесом.

Багатогалузеве господарство лісостепових племен сприяло розвитку вигідних контактів із греками. В них особливо були зацікавлені представники соціальної верхівки – військова знать, заможні землероби, жерці, в похованнях і садибах яких знаходилась більшість предметів давньогрецького виробництва. Така нерівномірність використання імпортних виробів позначилась на тому, що рядове населення Придніпровського Лівобережного Лісостепу, на відміну від аристократії, не зазнало еллінізації.

Надходження давньогрецького імпорту відігравало прогресивну роль у деяких процесах соціально-економічного й культурного розвитку цього регіону. Завдяки ініціативі античних міст Північного Причорномор‘я значною мірою розширились торговельно-обмінні зв‘язки, якісно й кількісно зріс асортимент нових виробів із далеких міст давньогрецької цивілізації, які, безперечно, урізноманітнювали матеріальну культуру й побут, збагачували світогляд населення. Їх цінність у середовищі землеробсько-скотарських племен підтверджується й тим, що чимало різноманітних речей з коштовних металів знайдено в похованнях, де вони водночас відіграють важливу роль для визначення хронології.

На підставі дослідження давньогрецького імпорту у Придніпровському Лівобережному Лісостепу визначено також шість етапів його надходження до місцевого населення. Перший з них (друга половина VII – перша половина VI ст. до н.е.) характеризується пануванням продукції іонійських центрів, яка постачалася до місцевих племен при посередницькій ролі, головним чином, Борисфена. На другому етапі (друга половина VI ст. до н.е.) пріоритет у торговельному обміні переходить до Ольвії, більш різноманітним стає асортимент давньогрецьких виробів. На третьому етапі (перша половина V ст. до н.е.) до кола посередників і постачальників власної продукції увійшли різні міста Боспору на чолі з Пантікапеєм. Четвертий етап (друга половина V ст. до н.е.) характеризується значним скороченням обсягу надходження усіх категорій давньогрецького імпорту. На п’ятому етапі (IV ст. до н.е.) обмінно-торговельні відносини досягли найвищого розквіту. Шостий етап (кінець IV – перша половина III ст. до н.е.) відзначається різким скороченням надходження імпортних виробів до Лісостепу і його повним припиненням.

За темою дисертації опубліковані такі роботи:

Монографія

  1. Курганы скифского времени (северскодонецкий вариант).– К., 2000. – 236 с. (у співавторстві з Ю.В.Буйновим).

Статті, опубліковані в наукових фахових виданнях:

  1. Исследования курганов скифского периода в Харьковской области // Археологічні відкриття в Україні 1998-1999 рр. – К., 1999. – С. 63-66 (у співавторстві з Ю.В.Буйновим).

  2. О путях проникновения античного импорта в верховья Северского Донца в скифскую эпоху (по материалам раскопок и разведок последних лет) // Археологічні відкриття 1999-2000 рр. – К., 2000. – С. 5-10.

  3. Античні амфори з курганів скіфського періоду Лівобережної Лісостепової України // Археологія. – 2001. – № 1. – С. 68-79.

  4. Новые исследования курганов скифского времени в окрестностях г.Люботина // Люботинское городище. – Харьков, 1998. – С. 143-182 (у співавторстві з Ю.В.Буйновим і А.К.Дєгтярем).

Матеріали конференцій та тези доповідей:

  1. Предварительные итоги раскопок курганного могильника скифского времени у с.Старый Мерчик на Харьковщине // Проблемы истории и археологии Украины: Тез. докл. – Харьков, 1999. – С. 23-24.

  2. К вопросу о торгово-обменных связях лесостепных племен Днепро-Донского междуречья с античными городами Северного Причерноморья // Боспорский феномен: колонизация региона – формирование полисов – образование государства. – СПБ., 2001. – С. 14-16.

  3. Античная столовая посуда из Левобережной Лесостепной Украины скифского времени // Проблемы истории и археологии Украины. – Харьков, 2001. – С. 43.