Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Філософія освіти


Яцейко Марія Григорівна. Демократизація як закономірність модернізації освіти в контексті глобалізації : Дис... канд. наук: 09.00.10 - 2009.



Анотація до роботи:

Яцейко М.Г. Демократизація як закономірність модернізації освіти в контексті глобалізації . – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.10 – філософія освіти. Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2009.

Дисертація присвячена аналізу проблем та основних напрямів демократизації сучасної вищої освіти у зв’язку із входженням України до європейського освітнього простору. Досліджено, що провідну роль у системі чинників модернізації освіти відіграє такий процес, як демократизація. Проаналізовані організаційний та управлінський аспекти демократизації освіти, значення впровадження державно-громадського управління навчальним закладом освіти; розширення повноважень громадських (наглядових) рад університетів, студентського самоуправління, інших громадських організацій. Акцентовано увагу на узагальненні досвіду розвитку демократичних процесів у провідних університетах України; визначені їх політичні та моральні аспекти; доведено, що його основою є постійне підвищення культурного рівня, толерантності та самосвідомості всіх учасників навчально-виховного процесу.

1. У сучасній трансформації освітнього процесу, виховання та професійної підготовки кадрів творчий підхід є інтегративною основою, яка уможливлює поєднання у ціле різнорідних проблем, аспектів, викликаних змінами в суспільстві.

Подальший антропогенез без поєднання людини з глобалізованим світом, природою може лише поглиблювати цивілізаційні розломи і ставити людство на межу свого існування. Тому освіта в умовах ХХІ століття має так оновлювати свої методологічні основи, щоб протиставити глобальній деморалізації сучасного людства оновлені сили практичного гуманізму.

2. Процеси демократизації, що відбуваються в сучасній Україні стосуються не лише політичної системи, а й освіти. Політичне і освітнє життя відходять від авторитаризму і все більш повертаються у бік демократії.

Для підвищення конкурентоспроможності європейської освіти в умовах глобалізації провідні ВНЗ Європи прийняли Болонську декларацію, до якої сьогодні приєдналася й Україна.

Головними напрямами демократизації освіти є: розробка механізмів інтенсифікації розвитку освіти з метою переходу до ринкових відносин; впровадження передових технологій; проведення ефективної інноваційної політики. Демократизації освіти сприяє впровадження електронних засобів одержання знань як складової частини її модернізації. Залучення громадськості до розв’язання основних проблем освіти полегшує цей процес.

В освіті ще існують суб’єктивні відхилення від демократичних перетворень у вигляді сталого відтворення авторитарно-патерналістських відносин. Засобами їх уникнення можна визначити використання важелів громадянського суспільства, створення антикорупційних правових механізмів, проведення акредитації ВНЗ за якісними показниками, за тим рівнем знань, який вони надають студентам та випускникам (ураховувати рівень їх конкурентоспроможності на ринку праці), залучення наукової громадськості до участі в оцінці професійних досягнень науковців у відповідній науковій області за наявністю публікацій в авторитетних міжнародних виданнях, наявності посилань на наукові праці вченого, а також за участю в наукових конференціях.

3. Принципово нове становище вищої школи зумовлюється необхідністю реагування на загальносвітові тенденції, пов'язані з орієнтацією системи освіти на потреби інформаційного суспільства. Вища школа поступово перетворюється на повноправний суб'єкт ринкових відносин, що стимулює трансформацію її структури, зміну функцій, знаходження нових джерел фінансування, нових методів навчання і контролю знань. Аксіомою є твердження, що вища школа покликана готувати фахівців з випередженням потреб практики. Якщо випускник навчального закладу "не дотягає" до рівня, досягнутого практикою, то не може бути носієм прогресу. Недальновидна економія на освіті і підготовці фахівців, ніби в інтересах виробництва, обертається труднощами у виробництві передовсім, у розвитку суспільства загалом. Тим більше, що потреби сучасного виробництва вимагають при підготовці фахівця з вищою освітою переносити акценти з кваліфікації на компетентність. Саме ця якість повинна сформуватися у випускника ВНЗ.

У ХХІ столітті і новому тисячолітті проблеми освіти стають пріоритетними в усьому світі, позаяк вони визначають майбутнє кожної країни окремо і планети в цілому. Тенденції розвитку сучасної освіти виводять на необхідність пошуку нових підходів до навчання, мислити і діяти в нових умовах, тому демократизація є необхідним елементом, що веде освіту в майбутнє, – до нового способу мислення і нового стилю життя майбутніх поколінь.

4. Однією із серйозних проблем організації сфери освіти і управління нею є вибір ідеологічних орієнтирів. Останні парламентські вибори і політичні зміни в Україні не вселяють оптимізму щодо утвердження ідеології прав людини, яка повинна утвердитись як ідеологія гуманізації освіти. Очевидно, що утвердження ідеології прав людини як провідної для сфери освіти буде сприяти формуванню громадян, здатних будувати і зміцнювати громадянське суспільство. Основні складові ідеології прав людини, насамперед толерантність, справедливість, пріоритет громадянських свобод тощо, повинні вже нині бути прийняті за основу при визначенні орієнтирів освітньої концепції. Нова освітня парадигма має відображати потреби людства на початку XXІ століття. Підвищення загального рівня освіченості суспільства, ліквідація однобічності в його психологічних установках має додати суспільству необхідну стабільність, контактам людей – належну толерантність, а кожній людині – свободу думки і дії.

Основні положення дисертаційного дослідження

викладені у таких публікаціях автора:

  1. Яцейко М. Г. Демократизація управління в системі вищої освіти: становлення та розвиток / Яцейко М. Г. // Вища освіта України. – 2007. – №1. – С.50–59.

  2. Яцейко М. Г. Організаційний та управлінський аспекти демократизації освіти / Яцейко М. Г. // Нова парадигма: Журнал наукових праць. – К.: Вид-во НПУ імені М.П.Драгоманова, 2006. – Випуск 56. – С.81–89.

  3. Яцейко М. Г. Демократизація освіти: аналіз основних чинників / Яцейко М. Г. // Мультиверсум, – 2006. – № 56. – С. 199–209.

  4. Яцейко М. Г. Демократизація освіти: як тенденція її розвитку у ХХІ столітті / Яцейко М. Г. // Вища освіта України. – 2006. – № 4. – С.34–40.

  5. Яцейко М. Г. Проблема організації управління демократичними процесами в освіті / Яцейко М. Г. // Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова, 2007. – Серія 7. Релігієзнавство. Культурологія. Філософія. – Вип. 11(21). – К.: НПУ. – С.229–230.

  6. Яцейко М. Г. Демократизація освіти: поняття і реальність / Яцейко М. Г. // Вища освіта України. – 2006 – № 2. – Додаток. – С.69–74.