Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Брус Світлана Іванівна. Депозитарні послуги на ринку цінних паперів України : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2007.



Анотація до роботи:

Брус. С.І. Депозитарні послуги на ринку цінних паперів України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – ДУ “Інститут економіки та прогнозування НАН України”. – Київ, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних і практичних питань функціонування депозитарної системи в інфраструктурі ринку цінних паперів. Проведено диференціацію інфраструктури ринку цінних паперів за двома основними блоками – депозитарним та інвестиційно–торговельним. Показано і обґрунтовано модель взаємодії депозитарних та інших фінансових інститутів при формуванні екстериторіального фондового ринку. Уточнено поняття “депозитарна послуга”, модифіковано класифікацію депозитарних послуг за різними ознаками. Проведено порівняльний аналіз функціонування депозитарних моделей в різних країнах світу.

Визначено особливості сучасного стану депозитарної інфраструктури та проблеми розвитку ринку депозитарних послуг в Україні. Проаналізовано ризики депозитарної діяльності, обґрунтовано можливості їх мінімізації через триелементну систему ризик-менеджменту. Розроблено варіанти реорганізації Національної депозитарної системи та визначено можливості удосконалення депозитарного обслуговування учасників ринку цінних паперів: використання CASE–технологій; впровадження прямих розрахункових міждепозитарних відносин; поєднання функцій зберігача та реєстратора. Удосконалено інституційну основу функціонування банку–зберігача на ринку депозитарних послуг через поглиблення його сервісної спеціалізації.

У дисертаційному дослідженні здійснено теоретичне узагальнення та нове вирішення важливого наукового завдання – удосконалення депозитарної діяльності та надання депозитарних послуг на ринку цінних паперів України. Проведене дослідження дало змогу сформулювати наступні висновки та пропозиції.

1. Депозитарна діяльність в інфраструктурному середовищі ринку цінних паперів України спрямована на надання депозитарних послуг відповідними установами при обслуговуванні потреб клієнтів (учасників ринку) щодо гарантування прав власності на цінні папери. Депозитарні послуги в сукупності фінансових послуг є результатом депозитарної діяльності, яку здійснюють професійні учасники ринку, а сукупність таких послуг у процесі їх надання і споживання трансформується в депозитарний сервіс.

2. Депозитарні послуги на фондовому ринку України надаються і споживаються в процесі дворівневої взаємодії прямих і опосередкованих учасників Національної депозитарної системи – депозитаріїв, зберігачів, реєстраторів, банків, емітентів, організаторів торгівлі і торговців цінними паперами.

Депозитарні послуги класифікуються за різними ознаками (такими, як спрямування і кінцевий результат здійснення депозитарних операцій; сфери діяльності депозитарних інститутів; призначення депозитарної послуги; умови виконання клієнтських доручень). Проте розвиток депозитарної діяльності як професійної на фондовому ринку сприяє появі і впровадженню нових видів депозитарних послуг.

3. Відповідно до критерію наявності чи відсутності єдиного центрального депозитарію та особливостей позиціонування депозитарних установ на фондовому ринку депозитарні системи можуть бути централізованими, централізовано-розподільчими і децентралізованими. Порівняльний аналіз функціонування зарубіжних депозитарних систем свідчить про перехід від фрагментарної до консолідованої депозитарної системи в різних країнах світу. В Україні побудова Національної депозитарної системи і впровадження депозитарних послуг спрямовані на використання централізованої євроконтинентальної депозитарної моделі, що обумовлюється інституційними особливостями розвитку вітчизняного фондового ринку.

4. Характерною рисою інституціоналізації депозитарного обслуговування в Україні є постійне удосконалення і унормування депозитарної діяльності відповідно до потреб учасників фондового ринку. Питання створення центрального депозитарію як ядра (основної ланки) Національної депозитарної системи можна вважати основним при удосконаленні моделі депозитарного обслуговування учасників ринку цінних паперів. При цьому мають бути забезпечені послідовність етапів реорганізації, узгодження корпоративних інтересів учасників ринку та використання інформаційних і технологічних можливостей діючих депозитаріїв.

Впровадження депозитарних послуг в Україні потребує уніфікації норм вітчизняної нормативно-правової бази із зарубіжними аналогами та впровадження диверсифікованішого інструментарію при фіксації та захисті прав власників цінних паперів.

5. На сучасному етапі розвитку депозитарної інфраструктури ринку цінних паперів України має місце спільне функціонування на вищому рівні Національної депозитарної системи трьох установ: Національного депозитарію України, депозитарію МФС та депозитарію НБУ (обслуговування обігу державних цінних паперів), що створює низку проблем, які негативно позначається на якості надання депозитарних послуг та в основному стосуються штучного розподілу функцій між депозитаріями, неузгодженості в організаційній і технологічній роботі інфраструктурних учасників ринку цінних паперів та ін.

6. Процес розвитку вітчизняної депозитарної системи відбувається за домінуючої участі банків як зберігачів порівняно з торговцями цінними паперами при наданні депозитарних послуг. Така особливість свідчить про посилення тенденції універсалізації діяльності банків, у тому числі і на фондовому ринку.

Активна участь банків як зберігачів при наданні депозитарних послуг пояснюється можливістю диверсифікованого інвестування вільних коштів з використанням фондових інструментів у різних проектах; наявністю опрацьованих технологій обліку і збереження фінансових активів кваліфікованими фахівцями в частині депозитарного обслуговування, досвідом роботи на ринку цінних паперів (зокрема державних).

7. Аналіз ризиків у депозитарній діяльності дав змогу визначити, що депозитарним установам притаманні в цілому ті ж ризики, що і будь-яким іншим учасникам ринку цінних паперів. Найбільший вплив на депозитарну діяльність мають операційні і технічні ризики, які провокують конфліктні ситуації між депозитарним інститутом та його клієнтами, і тому саме в результаті таких ризиків депозитарні установи найчастіше не виконують або недостатньо чітко виконують доручення клієнтів. Представлений у роботі підхід до деталізації ризиків на стадіях обробки клієнтського депо-доручення та використання елементів ризик-менеджменту дає змогу попередити помилки в депозитарній діяльності і мінімізувати їх наслідки.

8. Обґрунтовано, що прискорений розвиток вітчизняного фондового ринку можливий лише за умови розв’язання проблем Національної депозитарної системи, коли прозорість і ліквідність ринку забезпечується належним функціонуванням інфраструктурних інститутів депозитарного обслуговування. Варіанти створення центрального депозитарію мають враховувати необхідність дотримання послідовності такої реорганізації, узгодження інтересів учасників ринку і поєднання інформаційних та технологічних можливостей діючих депозитаріїв. Центральний депозитарій може бути створений на основі узгоджених корпоративних дій НДУ і МФС, а згодом й акумулювати депозитарні функції Національного банку України в межах зміненої в цій частині законодавчої бази.

У реформованій депозитарній системі доцільно визначити можливість поєднання діяльності з ведення реєстрів власників цінних паперів з діяльністю зберігача. Це дасть змогу розширити спектр депозитарних послуг, що надаються однією ліцензованою юридичною особою.

9. Розроблена модель взаємодії депозитарних та інших фінансових інститутів в умовах екстериторіального фондового ринку, яка ґрунтується на функціонуванні єдиного центрального депозитарію України та його асоційованому членстві у зарубіжних центральних депозитаріях, що дасть змогу уніфікувати можливості депозитарної та інвестиційно-торговельної інфраструктури фондових ринків різних країн.

10. Депозитарна діяльність на ринку цінних паперів повинна забезпечуватись сучасними технологіями автоматизації депозитарних операцій, що потребує покращення програмного забезпечення та використання нових ефективних методів депозитарного обслуговування. Впровадження новацій в організацію депозитарного обслуговування банками пов’язано з поглибленням їх спеціалізації, що дає можливість визначитися з власною нішею в депозитарній інфраструктурі ринку цінних паперів, а також зі структурою і обсягами пропонованих послуг.

Публікації автора:

Публікації в фахових виданнях

  1. Брус С.І. Діяльність банків як зберігачів і реєстраторів на фондовому ринку України // Економіка і прогнозування. – 2006. – № 2. – С. 117–126. – 0,5 д.а.

  2. Брус С.І. Підходи до управління фінансовими ризиками в депозитарній діяльності // Світ фінансів. – 2006. – №.4. – С. 151–158. – 0,5 д.а.

  3. Брус С.І. Депозитарне обслуговування розміщення цінних паперів на міжнародних ринках // Зб. наук. пр. НДЕІ “Формування ринкових відносин в Україні”. – 2005. – Вип.4. – С.16–18. – 0,4 д.а.

  4. Брус С.І. Депозитарне обслуговування емітентів єврооблігацій. // Зб. наук. пр. Національного університету “Острозька академія”. – 2005. – Вип.7 (Ч. 2). – С. 286–294. – 0,5 д.а.

  5. Брус С.І. Особливості депозитарного обслуговування фондових угод в зарубіжних країнах // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Вип.14. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С. 101–105. – 0,4 д.а.

  6. Брус С.І. Умови надання депозитарних послуг на ринку цінних паперів України // Зб. наук. пр. “Наукові праці НДФІ”. – 2004. – № 1–2. – С. 78–87. – 0,6 д.а.

Тези наукових конференцій

  1. Брус С.І. Банківські установи як учасники депозитарної системи // Розвиток фінансово-кредитної системи України: здобутки, проблеми, перспективи: Тези доп. ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. аспірантів та молодих вчених. – Львів: ЛБІ НБУ, 2006. – С. 61–62. – 0,1 д. а.

  2. Брус С.І. Центральний депозитарій як інститут інфраструктури ринку цінних паперів // Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання: Матер. міжнар. наук.-практ. конф. Тези доповідей / Відп. ред. Р.А. Слав’юк. – Луцьк: РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. – С. 335–336. – 0,1 д. а.