Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історіографія, джерелознавство та методи історичного дослідження


Однороженко Олег Анатолійович. Державна і земельна геральдика і сфрагістика Війська Запорізького: дисертація канд. іст. наук: 07.00.06 / НАН України; Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Однороженко О.А. Державна і земельна геральдика і сфрагістика Війська Запорізького.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.06 – Історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни.- Інститут української археографії та джерелознавства імені М.С.Грушевського НАН України, Київ, 2003.

В дисертації досліджено процес формування та еволюції комплексу територіальних (державних та земельних) гербів Війська Запорізького. Проаналізвано політичні та соціальні передумови виникнення системи козацької геральдики. Розглянуто особливості форми та змісту територіальних гербів, відзначено наявність політичної символіки в значній кількості геральдичних знаків цієї доби. Особливу увагу приділено аналізу сфрагістичних пам’яток

У висновках процес формування та розвитку такого своєрідного явища як козацької геральдики пов’язано з виходом на історичну арену нової соціальної верстви (козацтва), яка мала мілітарне походження, зформувалася в умовах жорсткого протистояння з агресивним кочовим світом і зосереджувала в своїх руках потужні силові засоби відстоювання власних інтересів, що супроводжувалося зростанням претензій даної верстви на політично активну роль і навіть - політичне домінування. Зовнішнім виразом подібних претензій на привілейоване становище стала козацька геральдика, яка відіграла, як і свого часу лицарська геральдика, роль зовнішнього атрибуту соціальної ідентифікації. Козацтво потребувало засобів підтвердження легітимності своїх прав, одним з цих засобів і стала система геральдичних знаків.

Одержавши початок свого розвитку наприкінці ХVІ-го ст. козацька геральдика вже в 2-й пол. ХVІІ-го ст. являє собою добре розвинену знакову систему, в якій, поруч з родовою, інтенсивно розвивається державна, міська та земельна геральдика, які представляють собою окремі геральдичні комплекси. Остаточне оформлення останнього відбувається в 2-й чверті ХVІІІ-го ст., коли з'являється велика група полкових та сотенних гербів.

Що до останніх, то порівнюючи земельну геральдику козацьких державно-політичних утворень з аналогічними комплексами інших країн Європи приходимо до висновку про надзвичайну розробленість системи земельних гербів козацької України, в якій найменші територіально-адміністративні одиниці (сотні) не говорячи вже про більші (полки), мали власні герби. Такої розгалуженої системи не знаходимо в жодній європейській країні.

В цілому ж комплекс українських територіальних гербів козацької доби відзначається не лише кількісними показниками. Його виразна своєрідність простежується принаймні ще в трьох інших сферах: соціальній, світоглядній, політичній. В разі з першою маємо на увазі відбиття в геральдичній формі соціальних процессів, які супроводжували і в значній мірі визначали процес створення територіальних гербів.

Аналізуючи міські та земельні герби козацької доби ми, на основі підрахунків та співставлення їх з відповідними показниками аналогічних геральдичних комплексів сусідніх з Україною територій, дійшли висновку про надзвичайно високий відсоток використання позащитових елементів герба в козацькій територіальній геральдиці. В козацьких земельних гербах бачимо в окремих випадках навіть домінування формальної сфери над смисловою.

Широке використання в земельних гербах позащитових елементів повного герба було зумовленне намаганням підкреслити власний привілейований статус і певний рівень самоврядності.

В другій сфері - світоглядній, козацька територіальна геральдика виявила не меншу одноцільність в межах даного комплексу, ніж це бачимо в разі з її зовнішнім оформленням. В цілому козацька геральдика відзначається наявністю незначної кількості сюжетів, які присутні на більшості гербів створенних в період існування козацьких державно-політичних утворень. В територіальних гербах абсолютне домінування мають два головні сюжети козацької геральдики - зображення зброї (в основному перехрещеної, що мало символюзувати перемогу) та символів світла (які також мали певний зв'язок з мілітарною символікою).

Таке безпрецедентно повне домінування мілітарної символіки в територіальній геральдиці обумовлене рядом цілком об'єктивних причин, головною з яких є відображення в геральдиці реальних умов життя української нації на військовому прикордонні з Великим степом, яке супроводжувалося спустошливими війнами та постійною небезпекою.

Саме життя країни було вкрай змілітаризоване, суспільно-політічний устрій Гетьманщини, так само як і Запоріжжя, грунтувався на військових засадах. Військовий елемент в цих державно-політічних утвореннях мав повний і беззаперечний авторитет в усіх сферах життя. Закономірно, що як родова, та і територіальна геральдика знаходилася під виразним впливом мілітарного світогляду.

В третій сфері - політичної символіки, козацька територіальна геральдика дає численні зразки використання даного аспекту в смисловому наповнені гербів. В добу середньовіччя і ранньомодерний період герби виступали оптимальним матеріалом для висловлення політичних претензій і декларацій, міждержавних угод і династичних взаємостосунків і, нарешті, прихованих політичних симпатій та орієнтацій. За допомогою геральдичних символів можна було в закодованій формі подати, наприклад, інформацію висловлення якої у відкритій формі могло бути небезпечним. Саме такого роду політична символіка найширше представлена в козацькій територіальній геральдиці.

Підсумовуючи все вище сказане вважаємо за необхідне ще раз наголосити на непересічному значенні територіальної геральдики козацької доби як джерела для вивчення політичної і соціальної історії, світогляду і культури українського народу козацького періоду. Проте, остаточні висновки з багатьох складних питань можна буде зробити лише після відповідного опрацювання всього комплексу козацької геральдики (включаючи родову і корпоративну), а також української геральдичної традиції інших періодів.

Публікації автора:

- Джерела української історії. Козацькі часи: полкові, сотенні, міські та містечкові печатки.- Харків, 1998.

- Територіальна геральдика Слобідської України козацької доби (2-а половина 17 – 18 ст.).- Харків, 2002.

- Печатка міста Зінькова // Знак.- 1995.- Ч.5.

- Печатка Війська Запорізького // Знак.- 1998.- Ч.16.

- Печатка Данила Апостола // Знак.- 1998.- Ч.17.

- Печатки Слобідської України козацьких часів // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії.- Випуск 3.- Харків, 1998.

- Печатки Слобідських полків (середина 18 ст.) // Знак.- 1999.- Ч.18.

- Печатки козацької старшини у фондах Інституту рукописів Національної бібліотеки України // П’яті Сумцовські читання. Збірник матеріалів наукової конференції “Музеї: історія і проблеми сьогодення”.- Харків, 1998.

- Декілька сотенних і міських печаток Лівобережної України 18 ст. // Знак.- 2000.- Ч.20.

- Сотенні і міські печатки Лівобережної України 18 ст. // Слов’янський мілітарний альманах “Ф 2”.- Полтава, 2001.

- Печатки козацької старшини Лівобережної України 2-ї пол.17 - 18 ст. // Слов’янський мілітарний альманах “Ф 2”.- Полтава, 2001.

- Українська територіальна геральдика і сфрагістика козацької доби у вітчизняній та зарубіжній історіографії // Вісник Харківського національного університету ім.В.Н.Каразіна.- Випуск 556.- Харків, 2002.

- Полкові та сотенні печатки Ізюмського полку // Знак.- 2002.- Ч.27.