Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Теорія та історія державного управління


69. Тертичка Валерій Володимирович. Державна політика: аналіз і впровадження в Україні: дис... д-ра наук. з держ. управління: 25.00.01 / Національна академія держ. управління при Президентові України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Тертичка В.В. Державна політика: аналіз і впровадження в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.01 – теорія та історія державного управління. – Національна академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2004.

У дисертації систематизовано наукову парадигму аналізу державної політики, обґрунтовано доцільність виділення її в окремий, перспективний напрям наукового дослідження, розкрито зміст, принципи й методологію аналізу державної політики в Україні. Змістові та структурно-функціональні особливості державної політики розглядаються в контексті загального процесу аналізу, що містить основні його елементи й етапи, а також принципи та схеми класифікації аналізу за основними напрямами державної політики. Систематизовано й охарактеризовано систему державного управління як владного механізму втілення політики в життя та виокремлено шкалу інструментів, що є специфічними засобами впровадження державної політики. Проаналізовано соціально-економічне і політичне оцінювання державної політики як раціональний і ефективний ресурс вироблення і впровадження державної політики в контексті демократичних перспектив суспільного розвитку України.

Проведене дослідження проблеми аналізу процесу розроблення і впровадження державної політики в Україні й узагальнення його результатів підтверджують, що вихідна методологія правильна, поставлені завдання реалізовані, мета досягнута, покладена в основу дослідження наукова позиція автора себе виправдала й гіпотеза підтвердилась. На основі здійсненого дослідження зроблені такі висновки і пропозиції.

1. Становлення аналізу державної політики як самостійної системи дослідницьких принципів і норм у світі відбувалося еволюційним шляхом. Значна заслуга в цьому закордонних дослідників, проте і в Україні також активно розвивається цей процес. Доцільно вважати офіційним початком вживання терміна аналіз політики 60-ті роки, після чого він поступово набув сучасного інституційного оформлення та сприяв розвитку академічного аналізу й аналітичних центрів.

Характеристика джерельно-літературної бази аналізу державної політики свідчить про значну кількість праць, особливо зарубіжних і перекладних, щодо цієї сфери. Зараз Україна має достатнє підґрунтя для більш широкого застосування аналізу державної політики як самостійної наукової сфери, так і для прикладного застосування. Увага науковців-політологів до аналізу політики зосереджена на безпосередньому вивченні державної політики, описі й поясненні причин і наслідків дій державних інституцій. Перспективним є виокремлення такого напряму дослідження, як політичний аналіз державної політики.

2. Систематизування наявних визначень державної політики сприяло визначенню аналізу державної політики як прикладної дисципліни завдяки використанню методик ситуативно-арґументованих відповідей на суспільні вимоги, і ця робота набула якостей професійного аналізу суспільного розвитку. Наповнення науково-методологічним змістом поняття аналіз державної політики потребує насамперед чіткого визначення його складників: політика, аналіз, держава, що допоможе виокремити проблемне поле налізу державної політики та сформулювати її розуміння як форми суспільного життя з введенням такого концептуального конструкту до наукової сфери дослідження.

3. Обґрунтування концептуального розуміння державної політики як багатокомпонентної, багатовимірної, багатогранної, динамічної системи, яка є базисом виміру суспільного життя з різнорівневими горизонтальними і вертикальними зв’язками, зовнішніми і внутрішніми впливами, структурними тисками і процесами сприяло адекватності відображення єдності економічної, політичної та соціальної сфер і процесу взаємодії державної політики та державного управління. Визначення аналізу державної політики сприяє утвердженню в Україні наукового розуміння державної політики як відносно стабільної, організованої й цілеспрямованої дії/бездії державних інституцій і містить не окремі абстрактні, а конкретні рішення щодо розв’язання проблем.

Виділення нової дослідницької парадигми щодо державної політики як певної системи координаційної діяльності державних інституцій та об’єкта впливів людських спільнот обумовлене мультидисциплінарністю, творчим запозиченням методів і підходів дослідження у споріднених науках та нелінійною логікою, що дещо ускладнює процес становлення аналізу державної політики в Україні. Обґрунтування положення, що державна політика є відповіддю на суспільні впливи і становить динамічне ядро керування суспільними процесами, спирається на методологічні засади аналізу політики, на досягнення вітчизняної наукової школи і на здобутки зарубіжних дослідників. Загалом для повноправного утвердження у вітчизняній академічній школі методології аналізу державної політики вона потребує окремих ґрунтовних досліджень.

4. Доцільно розглядати процес аналізу державної політики в контексті корелятивних взаємовідносин держави і суспільної сфери, оскільки суспільне середовище як визначальний чинник впливу на процес аналізу, результати й особливо наслідки державної політики слід характеризувати з позицій внесків і змінних та досліджувати ефективність суспільного добробуту як складника архітектоніки взаємовідносин ринку й держави. Обґрунтування необхідності і меж втручання держави у суспільні сфери для розв’язання проблем зумовлене взаємовідносинами вільного ринку і держави, що характеризуються з позицій їх неспроможностей.

З’ясування взаємозалежності державної політики й соціально-економічних умов суспільного розвитку зумовлена уточненням підстав для державного втручання. Визначальним також є середовище аналізу, що містить такі елементи: соціальне, економічне, політичне, фізичне середовище тощо і є перспективним напрямом дослідження аналізу державної політики: середовище аналізу державної політики.

5. Доведено, що, визначення цілей державної політики є принципово важливим для аналізу державної політики. Процес цілевизначення спирається на суспільні цінності, враховує стратегію розвитку країни та містить необхідні складники щодо формування цілей та їх кількості. В цілому цілі класифікуються за двома великими групами: головні (самостійні) й інструментальні цілі – умови, які полегшують досягнення головних (самостійних) цілей.

Вибираючи ціль в аналізі державної політики, потрібно зважати на її потенційність, оскільки неможливо описати всі придатні цілі для всіх потенційних проблем. Увага до закономірностей цілеутворення як процесу кристалізації цілей в аналізі політики зумовлене формуванням ефективно-дієздатної державної політики, що практично неможливе без концепції цільової функції з визначенням наукових засад дослідження цілеспрямованих суспільних змін і тенденцій реформування державної політики.

6. Характеристика типів державної політики як складників аналізу спирається на критерії їх визначення, і вони є специфічними та потребують часу для утвердження в українській науковій школі. Впливовим чинником виокремлення типів, придатних для аналізу, є типологія за критерієм масштабу та цілей державної політики. Трансформаційні процеси, що характерні для України, зумовлюють постійну видозміну типів державної політики і динаміку функціонування всього переліку типів державної політики в нашому суспільстві.

Обґрунтовано, що модельний аналіз має велике значення для дослідження державної політики, оскільки модель є основою для процесу аналізу державної політики. В цілому модель державної політики – це концептуальний підхід словесного опису державно-політичного процесу. Доцільним є широке застосовувати інформаційно-аналітичних технологій (І-АТ) як сукупності методів збору й обробки інформації про дослідні процеси, специфічні прийоми діагностики, аналізу і синтезу, а також оцінки наслідків прийняття різноманітних варіантів державно-політичних рішень та інших методів з критичним ставленням до їх результатів і наслідків. Арґументованим є використання значної кількості моделей аналізу державної політики, і найбільш вживані моделі охараткризовані в третьому розділі дослідження.

7. Встановлено, що державно-політичне рішення, як основа розв’язання конкретної проблеми, стосується значної частини суспільства або найважливіших сфер його життєдіяльності. Окреме рішення ще не є політикою, але їх сукупність (в межах стратегії) визначає напрям державної політики, тому аналіз й оцінювання цілеспрямованості та ціледосяжності рішень сприяє вдосконаленню державної політики країни. До характеру державно-політичного рішення не можна застосовувати однакові критерії, оскільки кожна проблема має специфічні особливості та потребує індивідуального розв’язання.

8. Обґрунтовано, що процес аналізу державної політики складається з таких основних етапів: усвідомлення проблеми (формулювання); пошук варіантів (альтернатив) розв’язання проблеми; прийняття рішення; впровадження; результат; оцінка; аналіз політики як зворотний зв’язок. Кваліфікаційна характеристика основних етапів аналізу суспільних проблем дає змогу усвідомити тісний взаємозв’язок між ними, їх розмаїття та можливість варіювання. Для аналізу політики визначальним є виокремлення проблеми з проблемної ситуації, оскільки ця проблема повинна мати конкретне розв’язання.

Арґументуючи необхідність ретельного визначення конкретної проблеми, дисертант насамперед виходив з розгляду аналізу як процесу, першим етапом якого (усвідомлення проблеми) є: визнання, визначення формулювання, усвідомлення й структурування проблеми. Розуміння їх взаємозв’язку є важливим для всього процесу розв’язання суспільних проблем, оскільки добре сформульована та правильно структурована проблема є напіврозв’язаною. Погана структурованість чи загалом неструктурованість суспільних проблем зумовлює значущість процесу структуризації для ефективного застосування аналітичних методів і підходів.

9. Обґрунтовано, що формулювання альтернатив-стратегій є етапом пропозицій, визначення й оцінювання різних варіантів розв’язання проблеми. Альтернатива-стратегія політики є набором конкретних чітких, зрозумілих, грамотних дій, виписаних з уникненням абстрактних узагальнень, та потребує професійного підходу і обов’язкової відмови від схематизму та шаблонування. Найприйнятнішою кількістю є 3-7 альтернатив-стратегій, і основною вимогою для них є рівноцінність.

Наступним етапом аналізу є внесення до порядку денного проблеми, що має пройти процедуру інституціоналізації: приватна проблема; суспільна проблема; предмет уваги уряду; системний порядок та інституційний порядок денний. Оптимальним для аналізу політики є врахування основних положень Тимчасового реґламенту діяльності Кабінету Міністрів України.

10. Встановлено, що процес прийняття рішення, який ґрунтується на наявній інформації, обов’язково має враховувати ціннісні орієнтації учасників процесу вироблення й впровадження політики та етичні норми аналізу. Серед загальновідомих, притаманних аналізові політики цінностей найважливішими є: конституційні, консультативні, стратегічні й політичні цінності. Основним елементом ціннісних орієнтацій в аналізі державної політики є баланс між суспільними цінностями, увага до аналітичних ролей аналітика-експерта і конфлікту між конкуруючими цінностями. Формулювання вимог і рекомендацій до особистих якостей аналітика-експерта політики сприятиме становленню нової сфери професійної діяльності — аналітика політики.

11. Доведено, що процес і процедура вибору політики є визначальнимми для аналізу і впровадження державної політики, адже це вибір курсу держави, за який відповідають політики, та який є полем боротьби груп-інтересів, груп-впливу, груп-тиску, лідерів політичних об’єднань і фактично вирішальним моментом для тактики суспільного розвитку. Питання вибору тісно пов’язане з визначенням проблеми, придатної для аналізу політики, та вибором інструментів для її розв’язання, оскільки вибір напряму політики передбачає порівняння специфічних альтернатив-стратегій.

Важливим для використання критеріїв вибору є середовище процесу політики, час і місце розроблення та систематизація критеріїв й оптимізація вибору між ними. Важливе значення має застосування критерію вигід-витрат на етапі вибору політики, і загалом критерії є оптимальними для передбачення впливів альтернатив щодо цілей. При систематизації, доцільним є зведення їх до оцінних і практичних. Для вдосконалення процесу вибору альтернативи оптимальним є застосування правила “йти—не-йти”, оскільки переважна більшість варіантів вибору є мультирівневими і мультинаціональними, якщо вони спираються на відповідні типи раціональності вибору.

12. Упровадження в життя державної політики є надзвичайно відповідальним моментом усього процесу аналізу, адже політика й управління є тісно взаємопов’язані. Державне управління є своєрідною формою і засобом практичного втілення в суспільну практику державної політики. Для дослідження сутнісно-функціональних особливостей державного управління методологічно важливим є застосування теорії ризику, мережевого планування й управління як системи органів та установ, призначених здійснювати рішення влади. В контексті європейської інтеґрації України перспективним є виокремлення принципів державного управління, спільних для країн Західної Європи: надійність і можливість прогнозування (правова впевненість); відкритість і прозорість; звітність; ефективність і результативність.

13. Виконане дослідження показало, що інструменти впровадження державної політики є специфічними засобами, за допомогою яких політика як реакція на проблему впроваджується в життя. Класифікація інструментів за рівнем примусу дає змогу побудувати своєрідну шкалу й умовно поділити її на чотири групи. Ця шкала застосування інструментів на практиці є досить рухливою, і тому вибір того чи іншого інструменту є досить складним процесом, а визнання, дозвіл і обмеження є своєрідними авторитарними можливостями уряду з розміщення суспільних цінностей. Впровадження державної політики містить такий складник, як ефект запізнення (лаґ), основою якого є розмежування в часі зміни мети і зміни інструменту втілення рішення.

У дослідженні зазначається, що державна кадрова політика є вираженням назрілих потреб суспільства, вимог життя, найглибших інтересів народу, важливим складником політики держави, її головної лінії у сфері добору, розстановки та виховання кадрів. Загалом виділяються два основних принципи участі громадян у формуванні політики: формальні консультації з громадськістю; партнерство. Суттєвим елементом механізму впровадження політики в життя є культура управління, оскільки процес управління містить як змістовий, організаційний, так і технологічний бік.

14. Встановлено, що оцінювання результативності й ефективності є невід’ємним складником аналізу державної політики. В оцінюванні як процесі вирізняють "явні та приховані цілі" та несприятливі обставини для нього. Для оцінювання результатів політики застосовують різні типи критеріїв, і найвідомішими є: ефективність, продуктивність, адекватність, справедливість, відповідність, результативність, економічність. Важливим є розмежування ефективності як співвідношення між витратами на проведення політики та досягнутими результатами і результативності як міри досягнення проголошених цілей політики, що показує, наскільки результати наблизились до задекларованих цілей політики. В оцінюванні результативності й ефективності переважно застосовуються два методи: аналіз вигід-витрат та аналіз витрат і результативності, або аналіз ефективності. Важливим елементом оцінювання в аналізі політики є рівність, а методи оцінювання відображають аґреґовані суспільні виміри, які настільки раціональні, наскільки відповідають ціннісним орієнтаціям раціональності людей.

Отже, аналіз державної політики як сфера наукового знання, прикладних досліджень і професійна діяльність зорієнтований на фахові здібності аналітика-експерта і необхідність розбудови демократичної, соціальної, правової держави та підготовки нового покоління аналітиків, експертів, консультантів, викладачів, організаторів для суспільної системи, що на сьогодні фактично відсутнє і досить ефективно застосовується в демократичних країнах.

Публікації автора:

Монографія

  1. Тертичка В. Державна політика: аналіз та здійснення в Україні. – К.: Вид-во Соломії Павличко “Основи”, 2002. – 750 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Тертичка В. Культура державного управління як основа діяльності місцевого самоврядування// Зб. наук. праць УАДУ/ За заг.ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 1998.- Вип. 2.- С.124-131.

  2. Тертичка В. Соціальна політика держави: раціоналізм чи патерналізм// Актуальні проблеми державного управління: Наук. зб. (ХФ) УАДУ. - Х.,1999. - № 2(4) - С.37-39.

  3. Тертичка В. Державно-політичне рішення як об’єкт наукового аналізу// Вісн. УАДУ. - 1999. - № 2. - С. 135-142.

  4. Тертичка В. Теоретичні інструменти аналізу державної політики// Вісн. УАДУ. - 1999. - № 3. - С. 166-172.

  5. Тертичка В. Інформаційно-аналітичне забезпечення державної політики// Вісн. УАДУ. - 2000. - № 1. - С. 314-325.

  6. Тертичка В. Корпоративна культура і проблеми впровадження державно-політичних рішень// Вісн. УАДУ. - 2000. - № 2. - С. 200-208.

  7. Тертичка В. Психологічні аспекти економічної політики// Зб. наук. праць УАДУ/ За заг.ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2000. - Вип. 1. - С. 238-248.

  8. Тертичка В. Особливості аналізу державної політики в умовах регіональної моделі управління// Зб. наук. праць УАДУ/ За заг.ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2000. - Вип. 2, ч. 1. - С. 231-236.

  9. Тертичка В. Державна політика в умовах ліберальної демократії: аналіз деяких концептуальних засад// Вісн. УАДУ. - 2000. - № 3. - С. 273-280.

  10. Тертичка В. Державна політика як фактор життєдіяльності суспільства// Командор. - 2000. - № 2-3. - С. 20-22.

  11. Тертичка В. Колективні рішення як фактор державної політики підвищення суспільного добробуту// Вісн. УАДУ. - 2000. - № 4. - С. 253-259.

  12. Тертичка В. Механізм формування і здійснення державної політики// Вісн. Держ. служби України. - 2000. - № 4. - С. 83-89.

  13. Тертичка В. Чинники оптимізації державної політики// Наукові записки /Збірник/ Сер. “Політологія і етнологія”. - Вип. 12. - К.: ІПіЕНД, 2000. - С. 12-19.

  14. Тертичка В. Визначення проблеми як головна ланка в аналізі державної політики// Вісн. УАДУ. - 2001. - № 1. - С. 257-267.

  15. Тертичка В. Цілі державної політики як об’єкт аналізу// Вісн. УАДУ. - 2001. - № 2. - Ч. 2. - С. 208-216.

  16. Тертичка В. До питання про ціннісні орієнтації аналітика-експерта в аналізі державної політики// Зб. наук. праць УАДУ/ За заг. ред. В.М.Князєва, М.І.Пірен. - К.: Вид-во УАДУ, 2001. - Вип. 1”А”. - С. 53-58.

  17. Тертичка В. Державно-політичне рішення: парадокси прийняття// Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. праць/ ХФ УАДУ. - Х., 2001. - №2(10). - С. 42-52.

  18. Тертичка В. Консультативні цінності аналізу державної політики// Вісн. УАДУ. - 2001. - № 4. - С. 281-291.

  19. Тертичка В. Регіональні особливості аналізу державної політики: досвід Канади в інституціональному підході// Зб. наук. праць УАДУ (ХФ)/ За заг.ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. - Х., 2001. - Вип. 1, ч. ІІІ. - С. 62-64.

  20. Тертичка В. Державно-політичні методи регулювання в економічній сфері// Актуальні проблеми державного управління: Наук. зб. (ОФ) УАДУ. – О., 2001. - Вип. 5. - С. 11-18.

  21. Тертичка В. Проблеми оцінювання результативності й ефективності в аналізі державної політики// Вісн. УАДУ. - 2002. - № 1. - С. 215-222.

  22. Тертичка В. Політична наука й аналіз політики: парадигма взаємовідносин// Вісн. УАДУ. - 2002. - № 2. - С. 273-282.

  23. Тертичка В. Непередбачуваність результатів як закономірність стратегічних підходів до аналізу політики// Зб. наук. праць УАДУ/ За заг.ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2002. - Вип. 1. - С. 351-364.

  24. Тертичка В. Методологічні засади аналізу державної політики// Зб. наук. праць УАДУ/ За заг.ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва.-К.: Вид-во УАДУ, 2002. - Вип. 2. - С. 38-48.

  25. Тертичка В., Радько П. Роль науково-освітянських традицій М.С.Грушевського у творенні державної політики в освітянській сфері// Вісн. УАДУ. - 1999. - № 4. - С. 319-325. – Авторських 2 с.

  26. Тертичка В., Турчин М. Культурні чинники адміністративної реформи в Україні// Зб. наук. праць УАДУ/ За заг.ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 1999. - Вип. 2. - В 2ч. - Ч. 1. - С. 157-161. – Авторських 2 с.

  27. Тертичка В., Рубцова Т. Раціональна державна політика: переваги і проблеми// Актуальні проблеми державного управління: Наук. зб. (ХФ)УАДУ. - Х., 2000. - № 1(6) - С. 25-36. – Авторських 5 с.

  28. Ребкало В.А., Тертичка В.В. Стратегічне прогнозування як інструментарій державної політики// Вісн. УАДУ. - 2002. - № 3. - С. 216-224. Авторських 2 с.

Навчальний посібник, конспект лекцій до навчального модуля, статті в інших виданнях, тези доповідей

  1. Державна політика: аналіз та механізм її впровадження в Україні: Навч. посіб./ Кол.авт.; За заг.ред. В.А.Ребкала, В.В.Тертички. - К.: Вид-во УАДУ, 2000. - 232 с. – Авторських 75 с.

  2. Державна політика: аналіз та впровадження в Україні: Конспект лекцій до навчального модуля/ Уклад. В.А. Ребкало, В.В. Тертичка. - К.: Вид-во УАДУ, 2002. - 80 с.– Авторських 71 с.

  3. Тертичка В. Роль соціально-релігійних цінностей в культурі управління сучасного суспільства// Соціальна політика в Україні та сучасні стратегії адаптації населення: Зб. наук. ст. - К.: НВФ “Студцентр”/ НІКА -ЦЕНТР, 1998. - С. 132-135.

  4. Тертичка В., Турчин М. Раціоналізм як державна політика максимальних соціальних вигод// Регіон. перспективи. - 1999. - № 2 - 3(5-6). - С. 96-98. – Авторських 1 с.

  5. Тертичка В. Проблеми економічного прогнозування в державній політиці// Підвищення ефективності державного управління: стан, перспективи та світовий досвід: Зб. наук. праць/ За заг.ред. В.М.Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2000. - С. 64-75.

  6. Тертичка В. До питання про психологічні виміри експертної роботи в аналізі державної політики// Проблеми політичної психології та її роль у становленні громадянина Української держави: Зб. наук. пр./ За заг.ред. В.М.Литвина та М.М.Слюсаревського. - К.: Інф-вид. Центр Т-ва “Знання” України, 2001. - Вип. 3. - С. 74-76.

  7. Тертичка В. Про координацію досліджень у сфері аналізу державної політики як чинник оптимізації політичної системи України// Концептуальні засади реформування політичної системи в Україні: Стан і перспективи розвитку політичних наук: Матеріали “круглого столу”, Київ, 13 квіт. 2001/ За заг.ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2001. - С. 217-222.

  8. Тертичка В. Ціннісні орієнтації аналізу державної політики в умовах розбудови громадянського суспільства України// Формування громадянського суспільства в Україні: стан, проблеми, перспективи: Зб. наук. праць УАДУ/ Кол. авт.; За заг.ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2001. - С. 211-234.

  1. Тертичка В. Процес вироблення сучасної державної політики і проблеми класифікації еліти: теоретичні підходи// Розвиток демократії в Україні: Матер. міжнар. наук. конф. - К.: Центр Освітніх ініціатив, 2001. - С. 434-450.

  2. Тертичка В. Соціокультурні чинники ціннісних орієнтацій аналізу державної політики// Соціокультурні чинники розвитку інтелектуального потенціалу українського суспільства і молодь: наук. праці та матеріали конф. Редкол.: В.Андрущенко (голов. ред.) та ін. - К.: Т-во “Знання”, 2001. - Вип. 1. - С.601-611.

  3. Тертичка В. Демократичні перспективи розвитку аналізу державної політики в процесі становлення громадянського суспільства України// Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні: Матеріали наук-практ. конф./ За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2001.-С.29-32.

  4. Тертичка В. Оптимізація взаємовпливу демократії й громадянського суспільства на аналіз державної політики// Проблемні питання аналізу державної політики/ Уклад. В.Є.Романов. - Д.: Центр економ. освіти, 2002. - С. 22-30.

  5. Тертичка В. Культура державних службовців – важливий складник аналізу політики// Розвиток культурного потенціалу державних службовців в Україні: Наук. пр./ За заг. ред. В.А.Ребкала. - К.: Житомир, ”Полісся”, 2002. - С. 38-70.