Бондарчук Наталія Олександрівна. Державна політика Чехії в галузі освіти: стан і тенденції розвитку. : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2009.
Анотація до роботи:
Бондарчук Н.О. Державна політика Чехії в галузі освіти: стан і тенденції розвитку. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02. – механізми державного управління. – Академія муніципального управління. – Київ, 2008.
Дисертацію присвячено дослідженню реформування державної політики Чеської Республіки в галузі освіти в період підготовки до вступу в Європейський Союз. Досвід реформування системи освіти Чехії в період адаптації до ЄС є корисним для України, оскільки саме Чехія пройшла шлях реформ у найбільш короткі строки, що дозволило уряду країни комплексно виконати завдання входження до європейського освітнього простору та приведення системи освіти у відповідність з європейськими стандартами.
Дослідження досвіду реформування системи освіти Чеської Республіки дозволило запропонувати певну стратегію реформування освітньої галузі України, побудовану на засадах стратегічного планування. Умовно таку стратегію можна поділити на шість блоків, кожний з яких визначає певний напрям діяльності: стратегічний, управлінський, фінансовий, управління людськими ресурсами, організаційний блок (адміністрування закладів освіти) і технологічний. Відповідні механізми реформування системи освіти України їх комплексне запровадження надасть змогу найбільш ефективно розв’язувати проблеми адаптації системи освіти України до вимог європейського освітнього простору.
Бондарчук Н.А. Государственная политика Чехии в области образования: состояние и тенденции развития. – Рукопись.
Диссертация на соискание учёной степени кандидата наук государственного управления по специальности 25.00.02. – механизмы государственного управления. – Академия муниципального управления. – Киев, 2008.
Диссертация посвящена исследованию реформирования государственной политики Чешской Республики в области образования в период подготовки к вступлению в Европейский Союз.
В диссертации проанализирована научная наработка по теме диссертации и показано, что в публикациях только частично раскрыты вопросы, освещающие эту тему. Государственная политика Чехии в отрасли образования, состояние и тенденции её реформирования в период подготовки к вступлению в Европейский Союз учёными не рассматривались, что обуславливает актуальность проведения данного исследования.
Показано, что реформирование государственной образовательной политики Чешской Республики базировалось на основе целостной стратегии развития образования. В соответствии с образовательной стратегией Чехии государственная политика в области образования является приоритетным направлением развития гражданского общества, направленным на удовлетворение разнообразных образовательных потребностей граждан, которое регулируется государством в интересах как всего общества, так и каждого отдельного индивидуума.
Проведено структурно-функциональный анализ системы образования и управления нею в Чешской Республике и показано, что в результате проведения их реформы было достигнуто структурное и функциональное соответствие высшего образования требованиям Европейского Союза.
Доказано, что задания и цели образовательной политики Чехии в период подготовки к вступлению в Европейский Союз внедрялись вместе с значительными общественными изменениями. В частности, была реализована комплексная реформа гражданского управления. Главной задачей этой реформы, в том числе и в области образования, стала демократизация общества, которая обеспечивалась, прежде всего, процессами децентрализации и участия всех заинтересованных сторон.
Выявлено, что в период реформирования системы образования в Чешской Республике было проведено разделение функций органов управления образованием на общегосударственном, региональном, местном уровнях и на уровне администрирования отдельного учебного заведения. Поэтому возникла необходимость в уточнении понятия “государственное управление образо-ванием”, а именно понимание его как процесса регулирования государством образовательной деятельности, которая распространяется не все слои населения и создаёт условия для удовлетворения образовательных потребностей каждого гражданина в соответствии с его способностями, требованиями и потребнос-тями, а также с общественно-экономическими требованиями и потребностями страны.
Определено, что стратегия реформирования государственной образовательной политики Чешской Республики в период подготовки к вступлению в Европейский Союз представляет значительный интерес для Украины и может быть использована при проведении отечественной реформы системы образования, определённой адаптациею её к европейскому образовательному пространству. К стратегическим целям отнесены: мотивация и удовлетворение образовательных потребностей граждан любого возраста путём обеспечения равного доступа к качественному образованию на протяжении всей жизни граждан; предоставление качественных образовательных услуг, повышение качества образования; создание системы оценивания качества и эффективности образования на всех уровнях государственного управления, администрирования и мониторинга результатов учёбы; развитие автономии, инновационности, открытости и прозрачности всех учебных заведений и другое.
Предложено с учётом опыта Чешской Республики в проведении реформирования образования в период подготовки к вступлению в Европейский Союз определённую стратегию реформирования образовательной области Украины, построенную на основе стратегического планирования. Такая стратегия представлена в виде шести блоков, каждый из которых определяет определённое направление деятельности: стратегический, государственно-управленческий, финансовый, развития человеческих ресурсов, администрирования в системе образования и развития образовательных технологий. Соответствующие механизмы реформирования системы образо-вания Украины, их комплексное внедрение даст возможность наиболее эффективно решать проблемы адаптации системы образования Украины к требованиям европейского образовательного пространства.
Опыт реформирования системы образования Чехии в период адаптации к Европейскому Союзу является полезным для Украины, так как именно Чехия прошла путь реформ в наиболее короткие сроки, что позволило правительству страны в короткие сроки и комплексно решить задачу вхождения в европейское образовательное пространство, приведения системы образования в соответствие европейским стандартам.
Доказано, что реформирование государственной образовательной политики Чешской Республики периода общественных изменений базировалось на основе целостной стратегии развития образования, что позволило правительству страны в короткие сроки и комплексно решить задачу вхождения в европейское образовательное пространство, приведения системы образования в соответствие европейским стандартам.
У дисертаційній роботі вирішено наукове завдання визначення основних принципів, змісту та тенденцій розвитку державної освітньої політики Чехії в період підготовки і вступу в Європейський Союз, виділення суттєвих перетворень в галузі освіти відповідно із вимогами європейської освітньої спільноти та науково-теоретичного обґрунтування на цій основі пропозицій щодо механізмів удосконалення державної освітньої політики України. Отримані в процесі дослідження результати дають змогу сформулювати такі висновки й рекомендації:
Проаналізовано науковий доробок за темою дослідження та показано, що в публікаціях лише частково розкриваються питання, які висвітлюють цю тему. Зокрема, науковцями досліджувалися загальні питання трансформації суспільства, зумовлені сучасними реаліями, а також питання адаптації Чеської Республіки, зокрема, її системи освіти, до вимог Європейського Союзу. В науковій галузі ”Державне управління” є окремі публікації, присвячені питанням освітньої політики, управління освітою та вивченню зарубіжного досвіду реформування суспільства в контексті сучасних вимог, визначенню механізмів державного управління освітою. В той же час, державна політика Чехії в галузі освіти, стан та тенденцій її реформування в період підготовки до вступу в Європейський Союз науковцями не розглядались, що зумовлює актуальність виконання даного дослідження.
Доведено, що реформування державної освітньої політики Чеської Республіки періоду суспільних змін базувалося на засадах цілісної стратегії розвитку освіти, що дозволило уряду країни в короткі строки і комплексно виконати завдання входження до європейського освітнього простору, приведення системи освіти у відповідність із європейськими стандартами. Стратегія державної освітньої політики Чеської Республіки в період реформування державного управління була одним із напрямів суспільних змін у країні та передбачала визначення стратегічних цілей, основних завдань та заходів, спрямованих на досягнення головної мети – приведення національної системи освіти у відповідність із вимогами Європейського Союзу із збереженням її національних особливостей. Згідно з освітньою стратегією Чехії державна політика в галузі освіти є пріоритетним напрямом розвитку громадянського суспільства, спрямованим на задоволення різнобічних освітніх потреб громадян, що регулюється державою в інтересах як всього суспільства, так і кожного окремого індивідуума.
На основі структурно-функціонального аналізу системи освіти та управління нею в Чеській Республіці показано, що в результаті проведення їх реформи було досягнуто структурну та функціональну відповідність вищої освіти вимогам Європейського Союзу. Чинна Програма реформування освіти Чехії: базується на цілісній стратегії реформування; розрахована на середньо- та довгострокову перспективу; розглядає питання розвитку освітньої системи в контексті світових процесів глобалізації та демократизації суспільного життя; визначає конкретні заходи, які сприятимуть децентралізації управління освітою та автономізації діяльності навчальних закладів; утверджує концепцію навчання впродовж життя основним пріоритетом освітніх реформ; підпорядковує всю стратегію реформування системи освіти країни вимогам адаптації до європейського освітнього простору. В той же час, Національною доктриною розвитку освіти України не визначено конкретних шляхів та заходів інтеграції системи освіти України до європейського освітнього простору, вона носить переважно декларативний характер, не враховує освітніх інновацій, не має системного характеру та потребує прийняття нової редакції з урахуванням сучасних світових та європейських тенденцій в освіті.
Доведено, що завдання та цілі освітньої політики Чехії в період підготовки до вступу в Європейський Союз упроваджувались разом зі значними загальносуспільними змінами. Зокрема, було реалізовано комплексну реформу громадського управління. Головним завданням цієї реформи, в тому числі і в галузі освіти, стала демократизація суспільства, яка забезпечувалась, передусім, процесами децентралізації та участі всіх зацікавлених сторін. Таким чином, у Чехії були розроблені нові механізми, які в рамках обов'язкових правил і спільних цілей стимулюють ініціативу та вимагають діалогу й згоди громадян, диференціюють та виважують компетенції всіх рівнів управління: центральних органів влади – визначати правила; регіональних органів освіти – координувати діяльність закладів освіти з усіх напрямів діяльності та проводити моніторинг освітньої діяльності, а навчальних закладів – застосо-вувати свою творчу ініціативу на засадах автономії та адміністрування.
Виявлено, що в період реформування системи освіти Чеської Республіки було проведено розмежування функцій органів управління освітою на загальнодержавному, регіональному, місцевому рівнях і на рівні адміністрування окремого навчального закладу, тому постала необхідність в уточненні терміна “державне управління освітою”, а саме розуміння його як процесу регулювання державою освітньої діяльності, що поширюється на всі верстви населення та створює умови для задоволення освітніх потреб кожного громадянина згідно з його здібностями, вимогами і потребами та відповідно до суспільно-економічних вимог і потреб країни. Важливим чинником реформування управління освітою Чехії стало запровадження адміністрування в системі освіти на засадах автономізації організації діяльності навчальних закладів з метою гарантування якості освіти та розвитку самоврядних функцій суб’єктів освіти.
Виявлено та охарактеризовано основні тенденції розвитку освітньої політики Чеської Республіки в період підготовки до вступу в Європейський Союз, серед яких: демократизація; державне управління освітою за нових умов; професіоналізація управління освітою та формування корпусу професійних управлінців; формування середньострокової і довгострокової стратегії реформування освіти; проведення нової кадрової політики й забезпечення якості освіти; встановлення політичного впливу та законодавче регулювання освітніх реформ; запровадження адміністрування та фінансування проведення реформ. Також виокремлено кілька основних завдань (місію) освітньої політики Чеської Республіки, які докорінним чином вплинули на реформування її системи освіти в зазначений період, а саме: запровадження концепції навчання впродовж життя для всіх; забезпечення вільного і справедливого доступу до освіти кожному громадянину згідно з його здібностями, вимогами та потребами; перебудова системи освіти згідно зі стратегічними цілями, визначеними у Народній програмі розвитку освіти Чехії.
Визначено, що стратегія реформування державної освітньої політики Чеської Республіки в період підготовки до вступу в Європейський Союз становить значний інтерес для України та може бути використана при проведенні вітчизняної реформи системи освіти, зумовленої адаптацією її до європейського освітнього простору. До стратегічних цілей віднесені такі: мотивація і задоволення освітніх потреб громадян будь-якого віку шляхом забезпечення рівного доступу до якісної освіти впродовж усього життя громадян; надання якісних освітніх послуг, підвищення якості освіти; створення системи оцінювання якості та ефективності освіти на всіх рівнях державного управління, адміністрування та моніторингу результатів навчання; розвиток автономії, інноваційності, відкритості та прозорості всіх закладів освіти; підтримка соціального та професійного стану (статусу) педагогічних та науково-педагогічних працівників, мотивації їхнього професійного вдосконалення в умовах інформаційного суспільства; децентралізація державного управління освітньою сферою, розподіл повноважень та функцій між органами управління із широким залученням громадськості, соціальних партнерів та інших суб’єктів (представників) громадянського суспільства. Кардинальною передумовою реалізації стратегічних цілей реформування системи освіти в Чеській Республіці стала її політична та фінансова підтримка державними органами та органами самоврядування, підприємствами, громадськістю та окремими особами освіти як пріоритету соціально - економічного розвитку.
Виокремлено шляхом аналізу проведення освітніх реформ у Чехії прийнятний для України досвід, визначено ті принципи та механізми реформування системи освіти, які можуть бути застосовані в нашій країні за відповідних умов. Насамперед, йдеться про принцип усвідомлення пріоритетності самореалізації особистості у процесі навчання впродовж усього життя як основи всіх трансформацій в галузі освіти. Саме “відштовхуючись” від нього необхідно вибудовувати стратегію та визначати механізми реалізації державної освітньої політики. Серед відповідних механізмів реформування виділені наступні: децентралізація управління освітою та автономізація закладів освіти; мотивація громадян до безперервного навчання впродовж життя та відповідні державні гарантії якості освіти; запровадження освіти в інтересах сталого (збалансованого) розвитку; формування корпусу професійних управлінців в галузі освіти; модернізація системи оплати праці в освітній галузі; проведення структурних змін змісту середньої освіти; розширення доступності вищої освіти за рахунок впровадження інших, ніж стаціонарна, форм навчання; входження системи вищої освіти до Європейського освітнього простору в рамках Болонського процесу; підвищення матеріальної бази закладів освіти та їхнього фінансового забезпечення; підвищення рівня навчання за інтересами (профільного навчання та позашкільної освіти); створення розвивальних та інноваційних програм.
Запропоновано з урахуванням досвіду Чеської Республіки в проведенні реформування освіти в період підготовки до вступу в ЄС певну стратегію реформування освітньої галузі України, побудовану на засадах стратегічного планування. Така стратегія представлена у вигляді шістьох блоків, кожний з яких визначає певний напрям діяльності: стратегічний, державно-управлінський, фінансовий, розвитку людських ресурсів, адміністрування в системі освіти та розвитку освітніх технологій. Цими блоками окреслено певний перелік заходів, проведення яких дозволить вирішити конкретні проблеми освітньої галузі України. Наголошено, що запровадження механізмів реформування освітньої політики, визначених цими блоками, дозволить комплексно реалізувати стратегію перебудови системи освіти України на європейських засадах.
Публікації автора:
Бондарчук Н. О. Моделі управління освітою: вітчизняний і зарубіжний досвід / Н. О. Бондарчук // Упр. суч. містом. – 2004. – № 4-6 (14) – С.140-145.
Бондарчук Н. О. Основні стратегічні напрямки освітньої політики Чеської Республіки / Н. О. Бондарчук // Упр. суч. містом. – 2005. – №3-4/7-12(19 - 20). – С. 102-110.
Бондарчук Н. О. Державна освітня політика Чехії періоду суспільних змін: стан, тенденції, проблеми / Н. О. Бондарчук // Електрон. наук. фахов. журн. “Державне управління: теорія і практика”. – 2007. – жовтень. – Режим доступу : http: //www.academy.gov.ua/ej5/txts/07bnostp.htm
Бондарчук Н. О. Політика Чеської Республіки у сфері професіоналізації управління освітою / / Н. О. Бондарчук // Теоретичні та прикладні питання державотворення : електр. наук. фах. вид. – 2008. – № 2. – Режим доступу : http://www.nbuv.gov.ua/e–journals/2008–2/08bnopuo.htm/08bnopuo.htm
Бондарчук Н. О. Європейська та міжнародна співпраця Чехії в галузі освіти / Н. О. Бондарчук // Вісн. НАДУ – 2007. – № 1. – С. 160-169.
Бондарчук Н. О. Основні тенденції розвитку національної системи освіти у контексті європейського вибору України / Н. О. Бондарчук // Актуальні теоретико-методичні та організаційно-практичні проблеми державного управління: матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю, 28 трав. 2004 р.: У 2 т. – К. : Вид-во НАДУ, 2004.– Т.1. – С. 382-385.
Бондарчук Н. О. Проблеми реформування вищої освіти в контексті реалізації вимог Болонського процесу / Н. О. Бондарчук // Актуальні проблеми державного управління на новому етапі державотворення: матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю, 31 трав. 2005 р.: У 2 т. – К. : Вид-во НАДУ, 2005. –Т. 1. – С. 371-373.
Бондарчук Н. О. Основні стратегічні напрямки державної освітньої політики Чеської Республіки у період входження до ЄС / Н. О.Бондарчук // Проблеми трансформації системи державного управління в умовах політичної реформи в Україні : матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю, Київ, 31 трав., 2006 p. : У 2 т. – К. : Вид-во НАДУ, 2006. – Т. 1. – С. 321-323.
Бондарчук Н. О. Європейські орієнтири розвитку освіти: досвід Чехії періоду суспільних змін / Н. О. Бондарчук // Стратегія реформування системи державного управління на засадах демократичного врядування: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю, Київ, 31 трав., 2007 p.: У 4 т. – К. : Вид-во НАДУ, 2007. – Т. 2 – С. 60-62.