Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


330. Камишанська Мирослава Олексіївна. Державна власність у трансформаційній економіці України: дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2004. - 20 с.



Анотація до роботи:

Камишанська М.О. Державна власність у трансформаційній економіці України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 - Економічна теорія. Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2004.

Дисертаційну роботу присвячено актуальним проблемам розвитку відносин державної власності. На основі структурно-функціонального аналізу розглянуто власність як економічну категорію, що дає можливість освітити генезис власності, формування і реалізацію державної власності. Розглянуто особливості відносин власності у трансформаційний період інверсійного типу. Дано характеристику державного сектору в умовах ринкових відносин, проаналізовано практику реформування і сучасний стан державного сектору в Україні. Результати анкетного опитування керівників підприємств дозволили оцінити ефективність управління державним сектором у трансформаційній економіці. Обґрунтовано необхідність посилення соціальної спрямованості економічної реалізації державної власності, дано деякі пропозиції щодо підвищення ефективності функціонування об'єктів державної власності. Запропоновано сучасну концепцію управління державною власністю та визначено основні її принципи.

У дисертаційній роботі на основі проведених досліджень здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення проблем функціонування державної власності в сучасній економіці України. Відповідно до мети і конкретних задач основні результати роботи полягають у такому.

1. На основі структурно-функціонального аналізу теорій власності автор зазначив, що державна власність являє собою відносини між державою (як суб'єктом власності) і членами суспільства з приводу спільного володіння, користування та розпорядження об'єктами власності. Будь-яка форма власності за своєю природою є історичною і життєздатною лише у тому випадку, коли не виходить за свої економічні межі. Зміна форм власності детермінована факторами структурної політики, яку проводить держава, та тенденціями її сучасного розвитку. Сутність державної власності виявляється за допомогою функцій, які вона виконує. Повнота відносин державної власності достягатиметься лише їх одночасним виконанням. Проблеми реалізації державної власності виникають разом із зміною її функцій.

2. Запропоновано авторське визначення "інверсії". Інверсія в економіці означає порушення традиційного порядку соціально-економічних процесів у трансформаційний період. Ґрунтуючись на тому, що відносини власності обумовлюють сутність економіки, автор дійшов висновку про те, що розвиток відносин власності у нашій державі носить інверсійний характер, який супроводжується революційним розвитком. Революційні перетворення здійснюються на основі чинності закону переходу кількісних змін в якісні. Проведений у дисертаційній роботі аналіз показав, що в Україні реформування власності держави було спрямовано в основному на кількісні зміни, без створення будь-якої концепції підвищення соціально-економічної ефективності даного потенціалу.

3. Уперше доведено природу суперечливості єдності понять "трансформація державної власності" і "реформування державної власності". Трансформація державної власності є процес її модифікації, що протікає спонтанно і цілком обумовлений дією об'єктивних економічних законів. На відміну від цього, реформування державної власності уявляється як свідомий, регульований суспільством процес її перетворення як усередині відносин державної власності, так і шляхом заміни її на інші форми. Трансформація припускає забезпечення співіснування державної власності з іншими формами в умовах ринку на основі його законів і передбачає якісне перетворення, тоді як реформування – це тільки кількісні зміни. Реформування є тільки першим етапом трансформації. Зроблено висновок, що в умовах інверсійного характеру розвитку відносин власності відбувається саме реформування, а не трансформація державної власності.

4. Представлено авторське визначення поняття "державний сектор". Державний сектор економіки – це ті структури держави, які безпосередньо зайняті виробництвом визначеної частки кінцевого суспільного продукту, а також розподілом і перерозподілом її між усіма членами суспільства.

5. Обґрунтовано пропозиції підсилення соціальної спрямованості економічної реалізації державної власності для досягнення її якісних змін. На мікрорівні держава як власник повинна забезпечити синтез особистих інтересів найманих робітників у державному секторі і загальнодержавних інтересів шляхом соціального захисту найманих робітників на державних підприємствах. Соціальна спрямованість економічної реалізації державної власності на макрорівні сприяє формуванню в Україні середнього класу як економічно самостійного соціального суб'єкта, що виступає як внутрішній інвестор економіки, виконує функції соціального "стабілізатора" суспільства і є джерелом відтворення кваліфікованої робочої сили.

У сучасній економіці для державної власності важливого значення набуває пошук шляхів удосконалення людського капіталу з урахуванням оптимізації інтересів особистості і суспільства у цілому. У цьому і полягає зміст переходу кількісних змін у якісні.

6. Одержало подальшого розвитку удосконалення методів управління підприємствами державного сектору. У його рамках автором виділено відносно самостійні блоки, встановлено, що комплекс керуючих впливів на кожен з них з метою ефективного управління, відрізняється суттєво.

7. Запропоновано сучасну концепцію управління державною власністю. Визначено, що управління державною власністю являє собою систему організаційно-економічних відносин між різними суб'єктами з приводу використання об'єктів державної власності з метою здійснення регулюючого впливу для забезпечення суспільного відтворення. Концепція управління державною власністю повинна базуватися на таких принципах: об'єктивність, якісне правове регулювання, пріоритет еволюційного розвитку, диференціація, мінімальна достатність, комплексність і системність управління, відповідальність, компетентність, мотивація.

Публікації автора:

монографії:

  1. Камишанська М.О. Державна власність на сучасному етапі розвитку економіки України. – Донецьк: ІЕП НАН України, 2003. - 144 с. (Рецензію на монографію надруковано в журналі “Економіка промисловості”. – 2003. - №4(22). – С.214-215).

у фахових виданнях:

  1. Камышанская М.А. Реформирование собственности в экономике Украины// Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2000 – С.256-262.

  2. Камишанська М.О. Приватизація в Україні: досвід, проблеми і шляхи їхніх рішень // Торгівля і ринок України. - Донецьк: ДонДУЕТ. - 2001.– Вип. 12. – Т.1. – С.66-71.

  3. Камышанская М.А. Реформирование прав собственности: предпосылки, последствия, направления // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2001. – С.109-116.

  4. Камышанская М.А. Развитие государственной собственности в контексте мирового исторического опыта // Управление экономикой переходного периода. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2001. – С.79-86.

  5. Камышанская М.А. Экономическое состояние государственного сектора экономики Украины // Экономика Крыма. - 2002. – №4. - С. 32-36.

  6. Камишанська М.О. Управління державними корпоративними правами в Україні: досвід організації та проблеми використання // Торгівля і ринок України. Донецьк: ДонДУЕТ - 2002. - Вип. 13. - Т. 1.– С.75-83.

  7. Камышанская М.А. Некоторые особенности деятельности казенных предприятий в Украине // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. – Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2002. – С. 78-86

  8. Червова Л.Г., Кузьменко Л.М., Васильченко Е.Р., Камышанская М.А. Анализ эффективности управления государственным сектором промышленности // Управление экономикой переходного периода. - Донецк: ИЭП НАН Украины. 2002. – С. 3-34.

Особистий внесок: проведено аналіз управління державою своєю власністю в акціонерних товариствах, а також у сфері забезпечення підприємств державного сектора держзамовленням. Зроблено висновки щодо відношення керівників підприємств до держави як суб’єкта власності.

  1. Камышанская М.А. Государственные предприятия в системе рыночных отношений // Управление экономикой переходного периода. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2003. – С. 74-84.

  2. Камышанская М.А. Наемный работник и его современные трансформации // Социально-экономические аспекты промышленной политики. – Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2003. – Т.1. – С.241-244.

  3. Камишанська М.О. Інститути соціального захисту в держсекторі економіки // Торгівля і ринок України. – Донецьк: ДонДУЕТ. - 2003. –
    Вип. 15. – Т.1. - С. 52-59.

за матеріалами конференцій:

  1. Камышанская М.А. Акционирование государственных предприятий как фактор устойчивого развития экономики// Розповсюдження інновацій з економіки України: Матеріали Міжнар. наук.-практ. симпозіуму. - Донецьк: ДонДУЕТ. - 2001.- С.92-94.

  2. Камышанская М.А. Современные процессы приватизации в Украине// Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?: Матеріали Міжнар. конф. - Донецьк: ДонДУЕТ. - 2001. – Т.1. – С.180-184.

  3. Камышанская М.А. Проблемы формирования эффективного собственника// Тези Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Теорія та практика управління у трансформаційний період”. - Донецьк: ІЕП НАН України. - 2001. – Т. 1. - С.297-301.

  4. Дорофєєва Г.А., Камишанська М.О. Деякі аспекти управління державною власністю на регіональному рівні // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: За матеріалами XIII міжнар. наук.-практ. конф. - Вип. ІІ. Економічні науки. - Чернівці: АНТ Лтд. – 2002. – Ч.I. – С. 344-349.

Особистий внесок: розглянуто структуру управління державною власністю на регіональному рівні. Доведено необхідність інформаційного забезпечення системи управління дер жавною власністю.

  1. Камышанская М.А. Роль государственного сектора в развитии экономики регионов Украины // Региональная экономика: современное состояние и перспективы развития: Материалы Междунар. науч.-практ. конф. - Воронеж: ВЭПИ. - 2002. – С.66-68 .

  2. Камышанская М.А. Об упорядочении формирования отношений собственности // Современные проблемы социально-экономического развития регионов Украины: Материалы Всеукраїнської науч.-практ. конф. – Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2002. – Т.1. – С.219-223.

  3. Камышанская М.А. Социализация государственной собственности в условиях трансформации экономики // Прикладна соціальна політика: проблеми використання та розповсюдження: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. - Донецьк: ДонДУЕТ. - 2002. – Т.1. – С. 29-34.

  4. Камышанская М.А. Социально-экономические аспекты трансформации отношений собственности // Соціально-економічні наслідки ринкових перетворень в постсоціалістичних країнах: Матеріали Міжнар. наук-практ. конф. – Черкаси: ЧДУ. – 2003. – С. 40-44.