Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Гринів Тетяна Теодозіївна. Державне гарантування іноземного інвестування в машинобудуванні : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Гринів Т.Т. Державне гарантування іноземного інвестування в машинобудуванні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 - Економіка та управління національним господарством (машинобудування та приладобудування). - Національний університет «Львівська політехніка», Львів, 2007.

Дисертаційну роботу присвячено науковому обґрунтуванню і розробленню теоретичних та методичних засад формування системи гарантування іноземного інвестування в машинобудуванні. Визначено місце і роль державного регулювання іноземного інвестування машинобудування в системі економічних відносин держави, виявлено фактори, які впливають на інвестиційну привабливість ринку машинобудування в Україні, розкрито сутність та елементи механізму державного регулювання іноземного інвестування в машинобудуванні, визначено сутність понять „форма” та „метод” у сфері іноземного інвестування та доведено первинність форм над методом, на основі чого уточнено їхню класифікацію, досліджено ризики іноземного інвестування та методи управління ними. Здійснено розподіл гарантій іноземного інвестування в машинобудуванні на державні та недержавні, розкрито суть державних гарантій, визначено переваги міжнародних (двосторонніх) договорів перед вітчизняним законодавством, удосконалено механізми гарантування іноземного інвестування в машинобудуванні із залученням таких гарантів, як банківські, страхові та інші спеціалізовані установи, запропоновано шляхи удосконаленння механізмів страхування та перестрахування іноземних інвестицій в Україні та страхування іноземних інвестицій з їх перестрахуванням за кордоном. Розроблено модель оцінювання впливу певного фактора ризику на дохідність реального інвестування у галузі машинобудування та модель оцінювання впливу багатьох факторів ризику на обсяги продукції машинобудування на ринку реального інвестування, здійснено розрахунок оптимальної структури інвестицій у машинобудування при цільових функціях максимізації індексу обсягу продукції за регіонами України та мінімізації ризику, пов’язаного із впливом факторів макросередовища на інвестиційну діяльність.

За результатами дисертаційного дослідження можна зробити висновки теоретико-методологічного змісту та науково-практичного спрямування.

  1. Розвиток машинобудівної галузі України залежить від наявності достатніх фінансових ресурсів, від напрямів вкладення цих ресурсів, від ефективності державної та регіональної політики. На сьогоднішній день перед українським урядом постає необхідність створення такого політичного і економічного клімату, який забезпечив би довіру не лише вітчизняних, але й іноземних підприємців до нашої держави і сприяв би залученню іноземних інвестицій та іноземного досвіду для подальшого ефективного розвитку галузі машинобудування.

  2. Іноземні інвестиції є одночасно і додатковим капіталом, залученим у галузь машинобудування, і джерелом нових технологій та нових методів менеджменту.

  3. На обсяг іноземних інвестицій в галузі машинобудування впливає безліч різноманітних факторів ризику. Визначення цих факторів та рівня їх впливу на залучення іноземних інвестицій викликає необхідність регулярного проведення досліджень, насамперед з використанням такого методу як експертне опитування. Проведений нами експертний аналіз дав змогу визначити фактори першочергового та другорядного впливу, а попарне їх порівняння - точніше визначити вплив кожного з факторів.

  4. Ефективна економічна діяльність як окремого підприємства, так і галузі машинобудування загалом, реалізується завдяки здійсненню регулювання інвестиційної діяльності з боку держави. Вибір правильних форм та методів державного регулювання діяльності суб‘єктів господарювання в галузі машинобудування забезпечить активну інвестиційну політику та ефективну господарську діяльність підприємств. Форми та методи державного регулювання інвестиційної діяльності є основними елементами механізму державного регулювання інвестиційної діяльності в машинобудуванні. У багатьох наукових дослідженнях визначення форм і методів часто повторюють одне одного, а їхні класифікації переплітаються. Відсутнє чітке визначення і розмежування форм та методів. Тому виникає необхідність визначення первинності одного поняття перед іншим. Форма є первиннішим і ширшим поняттям, ніж метод. Форма включає в себе певну сукупність різних методів і не має практичного застосування за відсутності методів. При взаємодії методів і форм, динамічнішим, властивим до змін є метод, а форма є стійкішою, тому форма визначає метод, а метод, в свою чергу, активно впливає на форму.

  1. Інвестиційній діяльності в машинобудуванні притаманні багаточисленні ризики. При вкладанні коштів в іншу країну іноземний інвестор виходить, у першу чергу, з понять безпеки і лише потім – із розрахунку одержання майбутнього прибутку, тому проблема співвідношення ризику і прибутку є однією з головних у сфері іноземного інвестування. При оцінюванні ефективності інвестиційних проектів вітчизняному підприємцю та іноземному інвестору необхідно враховувати чинники ризику та невизначеності. При цьому виникає необхідність ідентифікації сфери невизначеності та наявності в підприємців інструментарію і ефективної методології аналізу впливу ризиків на прибутковість проекту. При прийнятті рішення про формування та реалізацію певного інвестиційного проекту, необхідно виявити фактори ризику на кожному етапі цього проекту, встановити потенційні сфери ризику та визначити заходи для уникнення інвестиційних ризиків. Для того, щоб максимально уникнути впливу ризиків, необхідно навчитись управляти ними.

  2. Часті зміни в інвестиційному законодавстві України примушують іноземних інвесторів звертати особливу увагу на розвиток системи захисту їхніх вкладень. Вирішити ці проблеми допоможе створення досконалої системи гарантування іноземних інвестицій в машинобудуванні, яка включає в себе державне та недержавне гарантування.

  3. Державні гарантії іноземних інвесторам забезпечують національне законодавство та міжнародні (двосторонні) договори. Проведений аналіз системи державного гарантування показав нестабільність національного законодавства щодо інвестиційних гарантій і визначив переваги міжнародних (двосторонніх) договорів, які полягають в тому, що на відміну від внутрішньодержавних законів, які залежно від потреб поточної політики можна змінити звичайним рішенням парламенту, для внесення змін до міжнародних договорів, підписаних і ратифікованих обома країнами, потрібно знову пройти всю процедуру підписання та ратифікації, що за часом може тривати декілька років, а також, міжнародні договори як елементи міжнародного права мають пріоритет перед національним законодавством.

  4. Недержавне гарантування іноземного інвестування в машинобудуванні пердбачає можливість залучення гарантами українських, іноземних банків, страхових компаній та інших спеціалізованих установ. Автором розроблені пропозиції щодо формування банківськими, страховими та іншими спеціалізованими установами ефективного механізму недержавного гарантування іноземних інвестицій, який може стати одним з інструментів прискорення процесу міжнародної інтеграції України.

  5. Оцінювання впливу певного фактора ризику на дохідність реального інвестування у галузі машинобудування доцільно здійснювати за допомогою експоненціальної математичної залежності. Порівняння результатів досліджень за лінійною, квадратичною та експоненціальною функцією довели, що експоненціальна функція найкраще показує тісноту зв’язку між факторною та результуючою ознакою. Це пов’язано з тим, що на відміну від лінійної функції, описаної прямою, яка завжди прямує в безмежність і цим самим показує безмежність ризику, експоненціальна регресія, описана експонентою, завжди має завершення, а це означає, що ризик не безмежний, тобто будь-який ризик в певний момент часу зникає.

  6. Оцінювання впливу певних факторів ризику на обсяги продукції машинобудування на ринку реального інвестування доцільно проводити за допомогою багатофакторної лінійної моделі. Проведені дослідження показали, що розроблена нами модель оцінювання впливу факторів ризику на обсяги продукції машинобудування з погляду вибору об’єкту вкладення коштів іноземним інвестором є адекватною статистичним даним генеральної сукупності, тобто її доцільно використовувати для прогнозування обсягів продукції машинобудування на майбутній період та для аналізу привабливості галузі для вкладення додаткових коштів.

  7. Удосконалена модель розрахунку оптимальної структури інвестицій у машинобудування при наявних цільових функціях максимізації індексу обсягу продукції за регіонами України та мінімізації ризику, пов’язаного із впливом факторів макросередовища на інвестиційну діяльність дасть змогу визначити регіони України, машинобудівна галузь яких найбільше потребує залучення додаткових коштів та виявити причини небажання інвесторів вкладати кошти в слабо розвинені регіони, а це, в свою чергу, спонукатиме державні органи влади, а саме, Міністерство промисловості України, до розроблення спеціальних державних інвестиційних програм щодо сприяння розвитку таких регіонів. При необхідності цю модель можна застосовувати для аналізу різних галузей економіки країни.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Загородній А.Г., Гринів Т.Т. Система недержавного гарантування у сфері іноземного інвестування. - Фінанси України, №11, 2006. - С.122-132. (Особистий внесок автора: удосконалено механізми здійснення гарантування іноземного інвестування із залученням банківських, страхових та інших спеціалізованих установ).

2. Гринів Т.Т. Форми та методи державного регулювання інвестиційної діяльності суб‘єктів господарювання. Вісник Національного університету „Львівська політехніка” „Проблеми економіки та управління” №504. - Львів: Вид-во Національного університету „Львівська політехніка”, 2004. - С. 68-80.

3. Гринів Т.Т. Методи вирішення проблем правового регулювання та стимулювання інвестиційної діяльності. Збірник наукових праць. /НАН України. Інститут регіональних досліджень; Редкол.: Відпов. ред. акад. НАН України М.І.Долішній. - Львів, 2003. - Вип.1. - С.176-182.

4. Гринів Т.Т. Роль маркетингу в реалізації інвестиційних проектів. Вісник Національного університету „Львівська політехніка” №472, вид-во Національного університету „Львівська політехніка”, Львів,2003. - С.233-237.

5. Гринів Т.Т., Височан О.С. Використання прямих іноземних інвестицій у формі грошових коштів на підприємствах України. Науковий щорічник. Вісник Академії економічних наук України №2, 2002. - С.126-128. (Особистий внесок автора: визначено сутність іноземних інвестицій та удосконалено їх класифікацію).

6. Гринів Т.Т. Проблеми залучення іноземних інвестицій в Україні та система їхнього захисту. Вісник Національного університету „Львівська політехніка” „Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку” №517. - Львів: Вид-во Національного університету „Львівська політехніка”, 2004. - С. 191-197.

7. Гринів Т.Т. Ризики у сфері іноземного інвестування. Вісник Національного університету „Львівська Політехніка” „Логістика” №526. - Львів: Вид-во Національного університету „Львівська політехніка”, 2005. - С. 261-267.

8. Загородній А.Г., Гринів Т.Т. Страхування та перестрахування іноземних інвестицій в Україні. Вісник Національного університету „Львівська Політехніка” „Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку” №547. - Львів: Вид-во Національного університету „Львівська політехніка”, 2005. - С. 240-247. (Особистий внесок автора: визначено механізми страхування та перестрахування іноземних інвестицій в Україні та страхування іноземних інвестицій в Україні з їх перестрахуванням за кордоном).

9. Загородній А.Г., Гринів Т.Т. Державне гарантування іноземних інвестицій в Україні. Вісник Національного університету „Львівська політехніка” „Логістика” № 552. - Львів. Вид-во Національного університету „Львівська політехніка”, 2006. - С. 370-379. (Особистий внесок автора: розкрито основні проблеми системи державного гарантування іноземного інвестування).

В інших виданнях:

10. Гринів Т.Т., Олембовська В.В. Дерегулювання підприємницької діяльності в Україні / Міжнар. наук.-техн. студ. конференція. Збірник доповідей. Т1, Львів, 1998. - С. 83-84. (Особистий внесок автора: визначено сутність поняття „дерегулювання” та виявлено основні недоліки в державному регулюванні підприємницької діяльності).

11. Гринів Т.Т., Вознюк І.П. Роль інвестиційних проектів у підвищенні ефективності логістичної системи. / Тези доповідей ІV Міжнар. наук.-практ. конференції „Маркетинг та логістика в системі менеджменту” - Львів: Вид-во НУ ”ЛП”, 2002. - С.85. (Особистий внесок автора: визначено роль інвестиційних проектів у підвищенні ефективності логістичної системи).

12. Гринів Т.Т. Основні проблеми залучення іноземних інвесторів на вітчизняний ринок. / Економ. проблеми ринкової трансформації України: Тези доповідей Всеукр. наук.-практ. конференції, Львів: ЛБІ НБУ, 2002. - С.71.

13. Гринів Т.Т. Система захисту іноземних інвестицій в Україні. Матеріали ІІ Міжнародної наукової конференції „Розвиток підприємницької діяльності в Україні: історія та сьогодення”. - Тернопіль, 2004. - С. 25-27

14. Гринів Т.Т. Ризики у сфері іноземного інвестування. Тези доповідей V Міжнародної науково-практичної конференції „Маркетинг та логістика в системі менеджменту”. - Львів: Вид-во Національного університету „Львівська політехніка”, 2004. - С. 78-80.

15. Гринів Т.Т. Роль страхування у залученні іноземних інвестицій в Україну. Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції „Обліково-аналітичні системи суб‘єктів господарської діяльності в Україні”. - Львів, 2005. - С. 22-24.

16. Гринів Т.Т. Гарантування іноземних інвестицій вітчизняними банками. Збірник тез доповідей Міжнародної науково-практичної конференції „Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики” (11-13 травня 2006р.) - Львів. Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2006. - С. 259-261.