Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Колодій Олена Анатоліївна. Державне регулювання банківської системи в умовах трансформації економіки : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Колодій О.А. Державне регулювання банківської системи в умовах трансформації економіки. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит Інститут регіональних досліджень НАН України. - Львів, 2008.

У дисертації обґрунтовані теоретико-методологічні засади державного регулювання банківської системи. Проаналізовано функціонування системи державного регулювання банківської системи в Україні, а також обґрунтовано можливі напрямки її вдосконалення. Досліджено роль та місце центральних банків в формуванні та регулюванні банківської системи. Оцінено міжнародний досвід організації та здійснення нагляду за банківською діяльністю. На основі аналізу висвітлено та проаналізовано сутність, особливості та дієвість основних методів та інструментів регулювання банківської системи з метою досягнення необхідних таргетів для макроекономічної стабілізації в умовах трансформації економіки. З’ясовані чинні у світовій практиці та в Україні підходи до організації систем оцінки ризику та раннього передбачення кризових явищ. Запропоновано використання нових концептуальних підходів до державного регулювання та нагляду, що базуються на рейтингуванні та контролі за ризиками. Обґрунтовано загальні тенденції, перспективні напрямки та нові пріоритети розвитку взаємовідносин між державою та банківською системою України.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано новий підхід до вирішення проблеми удосконалення процесів державного регулювання банківської ситеми. Проведене дослідження дало змогу сформулювати наступні висновки та узагальнення:

1. Вдосконалення державного регулювання банківської системи України на сучасному етапі є об’єктивною необхідністю, яка визначається провідною роллю банків в забезпеченні ефективності економічних процесів та відповідає базовим принципам, що розроблені Базельським комітетом.

2. У розвинутих країнах світу статус центрального банку відповідає стану демократичних інститутів у суспільстві та відображає процеси, що відбуваються в економіці. У процесі реформування вітчизняної економіки НБУ досягнув високого ступеню незалежності від органів влади. Однак, як показали дослідження, існує сильний політичний вплив на його діяльність, що обмежує реалізацію його регулятивних функцій. Перетворення НБУ на реально незалежний впливовий інститут необхідно здійснювати поступово, на еволюційній основі та у відповідності до принципів побудови громадянського суспільства.

3. Розвиток трансмісійного механізму має визначальний вплив на вибір грошово-кредитної політики центрального банку. Тому виділення основних каналів монетарної трансмісії в сучасних умовах та кількісна оцінка часового відставання монетарної політики дозволили б НБУ більш ефективно і точно здійснювати прогнозування динаміки грошово-кредитних показників.

4. Визначення пріоритетності методів грошово-кредитного регулювання потребує діалектичного підходу, який має ґрунтуватись на об’єктивній і достовірній оцінці побічних ефектів та можливих наслідків. Із цих позицій на основі використання зарубіжного досвіду та адаптації його до вітчизняних умов в роботі запропоновані методичні рекомендації вибору найбільш дієвих механізмів регулювання.

5. Не зважаючи на позитивні тенденції розвитку вітчизняної банківської системи, реальна економіка потребує більших обсягів інвестицій, необхідних для підвищення її конкурентоспроможності. Для досягнення такої мети держава повинна проводити більш активну політику сприяння розвитку інвестиційної діяльності банків.

6. Центральний банк розглядає у якості пріоритетних напрями роботи органів регулювання фінансового сектору. Однак, поки в нашій державі це питання обмежується лише аналізом фінансового стану банківських установ. Запропонована в роботі комплексна система державного регулювання банків на основі використання моделі рейтингування та управління ризиками передбачає ґрунтовне вивчення впливу макро та мікроекономічних факторів на розвиток банківської системи.

7. Стратегічними напрямами діяльності НБУ як органу регулювання банківської системи визначено: формування системи раннього передбачення кризових явищ; удосконалення та формалізація системи наглядових рейтингів; створення систем оцінок якості організації корпоративного управління; стимулювання банків до розвитку внутрібанківських систем управління ризиками.

8. Запропонована внутрішньобанківська система управління ризиками побудована з позицій саморегулювання та самоконтролю, що дозволяє вчасно передбачати вплив негативних факторів та розробляти заходи для їх усунення.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Тарасюк О.А. Сутність банківського менеджменту// Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку/ Вісник Державного університету “Львівська політехніка”. Зб. науково-прикладних праць. – 1999. – Вип. № 5. – С. 119-122.

  2. Тарасюк О.А. Депозитні банківські операції// Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку / Вісник Державного університету “Львівська політехніка” Зб. науково-прикладних праць – 1999. – Вип. № 6. – С. 74-77.

  3. Тарасюк О.А. Аналіз фінансового стану комерційних банків// Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. – 2001. – № 8. – С. 594-599.

  4. Колодій О.А. Методологічні засади дослідження банківської системи (частина І) //Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: економіка. – № 10, 2002. – С.114-118.

  5. Колодій О.А. Методологічні засади дослідження банківської системи (частина ІІ) //Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: економіка. – № 13, 2002. - С. 64-68.

  6. Колодій О.А. Еволюція банківської справи // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. – Львів: НЛТУУ. – 2007, вип. 17.2. – С. 177-184.

  7. Колодій О.А. Місце, роль та функції капіталу у банках // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. – Львів: НЛТУУ. – 2007, вип. 17.3. – С. 208-214.

  8. Колодій О.А. Вплив незалежності центрального банку на ефективність функціонування економіки держави // Вісник Львів. держ. аграр. ун-ту: Економіка АПК. – 2007. - №14 (2). – С. 87-90.

  9. Колодій О.А. Вдосконалення корпоративного управління банку як елемента державного регулювання// Регіональна економіка. – 2007. – №4. – С.140-146.

В інших виданнях:

  1. Шкільняк М., Тарасюк О. Депозитні операції комерційних банків // Економічна енциклопедія: У трьох томах. Т1/ Редкол.: С.В.Мочерний (відп.ред) та ін. - К.: Видавничий центр «Академія», 2000. – С. 311-312.

  2. Мочерний С., Тарасюк О., Устенко О. Пасивні операції банків // Економічна енциклопедія: У трьох томах. Т.2 / Редкол.: С.В.Мочерний (відп. ред) та ін. – К.: Видавничий центр «Академія», 2001. – С. 701-704.

  3. Колодій П.П., Колодій О.А. Роль іпотечного кредитування у розвитку агротуризму// Круглий стіл на тему: Управління земельними ресурсами в умовах ринкової економіки. – Львів: НВФ “Українські технології”, 2004. – C. 119-120.

  4. Колодій О.А., Свінцов О.М., Іщук Л.І. Регулювання банківського капіталу // Сучасний стан та перспективи розвитку банківської справи в Україні/ Матеріали І Всеукраїнської науково-практичної конференції.17-18 травня 2007р. – Львів: Львівська комерційна академія, 2007. – С.72-74.

  5. Колодій О.А., Колесніченко А.Ю., Паласевич М.Б. Створення рейтингової оцінки банківських установ в Україні // Материалы V Международной научно-практической конференции “Наука и образование - 2007”. – Том 7. Экономические науки. – Днепропетровск: Наука и образование, 2007. – С.10-12.

  6. Колодій О. Становлення іпотечного кредитування в Україні// Реформування земельних відносин і охорона земель: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, 26-27 вересня 2003р. – Львів: ЛДАУ, 2003. – С.120-128.