Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Зелінська Ольга Миколаївна. Державне регулювання монополізму в трансформаційній економіці України. : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Зелінська О.М. Державне регулювання монополізму в трансформаційній економіці України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2009.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню оновлення підходів до антимонопольного регулювання та розробленні рекомендацій з вдосконалення державного регулювання економічної та природної монополії в умовах трансформаційної економіки.

Проаналізовано вплив монополізму на обсяги виробництва, економічну та соціальну ефективність, досліджено механізм монопольного ціноутворення та принципи його регулювання. Розкрито вплив ринкових структур на формування монополізму, з’ясовано тенденції зміни ринкових структур та особливості монополізму в економіці України, на основі чого визначено напрями оновлення підходів до антимонопольного регулювання. На прикладі сфери житлово-комунального господарства досліджено існуючий механізм цінового регулювання природної монополії, обґрунтовано напрями та способи його вдосконалення.

У дисертації науково обґрунтовано зміну підходів до антимонопольного регулювання у зв’язку з підвищенням рівня усуспільнення виробництва, досліджено динаміку ринкових структур та особливості монополізму в трансформаційній економіці України. Проведене дисертаційне дослідження дає підстави зробити такі конкретні узагальнення та висновки.

1. Якісні зміни в організації та структурі бізнесу зумовлюють оновлення теорії монополії і механізму її впливу на розвиток виробництва та його ефективність. Масштаби суспільних втрат від діяльності монополії залежать від еластичності попиту, способів отримання монопольної ренти, рівня підтримки урядовими структурами та чиновниками, ступеня використання ресурсів. Переоцінка ролі монополії полягає у визнанні її ефективності та потенційної конкурентоспроможності.

2. Неоднозначність зв'язку ринкової структури, рівня монополізму та ринкової поведінки підприємств зумовлює суперечливість в оцінках впливу високої концентрації галузевого ринку на ефективність галузі, що зумовлює перенесення акценту в антимонопольному регулюванні на забезпечення організаційно-правових умов вільного доступу на висококонцентровані ринки.

3. Рівень концентрації у вітчизняній промисловості є досить високим, хоча в цілому економіка відстає від розвинутих економік, що не відповідає потребам забезпечення її конкурентоспроможності в умовах посилення міжнародної конкуренції. В останні роки реалізується тенденція до зниження частки монополізованих ринків, але в цілому на монополізованих ринках та ринках з ознаками домінування діють 30% підприємств. Третина монополізованих ринків представлена природною монополією, насамперед сферою житлово-комунальних послуг.

4. Ринкова структура конкретних галузей є неоднорідною і досить динамічною. Ступінь монополізації регіональних ринків є значно вищим, ніж в економіці загалом. Тенденція до зниження ступеня монополізації української економіки гальмується чинниками, що не пов’язані зі структурою ринків, насамперед нерівністю конкурентних умов, недосконалістю законодавства, втручанням владних структур, що зумовлює необхідність вдосконалення державного регулювання монопольних ринкових структур у трансформаційній економіці України.

5. Дієвість антимонопольного регулювання в трансформаційній економіці стримується дискусійністю підходів до природи бар’єрів вступу в галузь та їх впливу на рівень витрат, на розподіл ресурсів і добробут; відсутністю критеріїв оптимальних меж державного регулювання на висококонцентрованих ринках. У процесі регулювання має враховуватись підвищення необхідного рівня концентрації виробництва конкретних галузей; зміни в оцінці впливу концентрації на рівень монополізації, ефективність виробництва та конкурентоспроможність виробників.

6. З обмеження концентрації антимонопольна політика має переорієнтовуватись на стимулювання ефективності за рахунок оновлення технологій, посилення кооперації та конкурентоспроможності вітчизняного виробництва. Замість стримування утворення фінансово-промислових груп, антимонопольне регулювання має бути націлене на цінове регулювання їх функціонування, підпорядкування їх діяльності загальнонаціональним інтересам шляхом участі держави в управлінні ними та розвиток контрактної системи. Від захисту прав виробників акцент в регулюванні має зміститись на захист прав споживачів для збалансування інтересів виробників і споживачів.

7. Осучаснення антимонопольного регулювання передбачає врахування особливостей монопольного ціноутворення, динаміки економічних витрат та прибутку підприємств-монополістів. Цінове регулювання має спрямовуватись на посилення контролю за штучним завищенням чи заниженням цін, їх вертикальною фіксацією та упередженні цінових зловживань на домінуючих підприємствах.

8. Досягнення стабільності соціально-економічної системи, а також забезпечення економічного зростання країни, мають бути об’єктивними причинами підвищення дієвості механізму державного антимонопольного регулювання в межах вітчизняної економіки. При цьому ефективність даного механізму повинна забезпечуватися органічним поєднанням регуляторного, контролюючого і стимулюючого впливу з боку держави.

9. Найгострішими проблемами державного регулювання ціноутворення у сфері природної монополії на сьогоднішній день є: відсутність єдиної методологічної бази щодо порядку встановлення та регулювання тарифів; непрозорість формування тарифів, що суттєво ускладнює їх регулювання; неефективність існуючого способу регулювання через обмеженість верхньої межі ціни на соціально прийнятому рівні; відсутність обґрунтованих методик розрахунку вартості капіталу та норми прибутковості, що забезпечує самоокупність діяльності та можливість самофінансування підприємств; гіпертрофований вплив політичної складової на встановлення тарифів.

10. Основними напрямами тарифного цінового регулювання у сфері природної монополії повинні стати: ціноутворення на основі чітких принципів, що стимулюють оптимальне використання ресурсів та мінімізацію витрат; формування ефективного контролю за ціноутворенням; забезпечення повного відшкодування підприємствам обґрунтованих економічних витрат, що включають альтернативну вартість застосування залучених ними ресурсів; регулювання ціни на рівні, що гарантує отримання підприємствами нормального прибутку; перехід від простого підвищення тарифів до посилення цінової диверсифікації з врахуванням затрат на кожний конкретний вид послуг; подолання різнобою у розмірах фактичних платежів на аналогічні послуги за рахунок посилення регулювання на загальнодержавному рівні; розмежування функцій регулювання та управління; оптимальне поєднання загальнодержавного та місцевого цінового регулювання.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Зелінська О.М. Методологія дослідження теорії монополій // Науковий вісник Полтавського національного технічного університету ім. Ю. Кондратюка: Економіка і регіон. - № 1(8). – 2006. - С.73-75.

  2. Зелінська О.М. Принципи та стратегії монопольного ціноутворення //Економічні науки. - Серія «Економічна теорія та економічна історія». Збірник наукових праць. Луцький державний технічний університет. - Випуск 3 (11). – Луцьк, 2006. – С. 66-79.

  3. Зелінська О.М. Особливості функціонування та регулювання природного монополізму / Зелінська О.М. // Вісник Львівської комерційної академії. – Серія економічна. - Випуск 27 – Львів: кооп Освіта, 2007. - С.34-56.

  4. Зелінська О.М. Теоретичні аспекти еволюції теорії монополій //Економічні науки. - Серія «Економічна теорія та економічна історія». Збірник наукових праць. Луцький державний технічний університет. - Випуск 4 (15). – Луцьк, 2007. – С. 66-79.

5. Зелінська О.М. Удосконалення економічного регулювання монополізму в трансформаційній економіці //Науковий вісник НЛТУУ: Збірник науково-технічних праць.- Львів: НЛТУУ України, 2008. - Вип. 18.2.- С. 172-186.

  1. Зелінська О.М. Особливості застосування цінової дискримінації природними монополістами //Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. – Львів: НЛТУУ. – 2008. - Вип. 18.3. – С. 219-227.

За матеріалами конференцій:

  1. Зелінська О.М. Структура ринку як фактор формування монополізму //ІХ Міжнародна науково-практична конференція «Наука і освіта - 2006» 23-31січня 2006року. - Том 6. - Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта 2006. – С. 64-66.

  2. Зелінська О.М. Особливості управління монополізмом в процесі євроінтеграції // Всеукраїнська науково-практична конференція “Перспективи економічного розвитку України в контексті євроінтеграційних процесів” 23-24 березня 2006 р. м. Чернівці. - С. 309-311.

  3. Зелінська О. М. Суть та вплив монопольної влади на монопольне ціноутворення // І Міжнародна науково-практична конференція “Європейская наука ХХІ века: Стратегия и перспективы развития – 2006” 22-31 травня 2006р. - Том 9. - Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта 2006. – С. 63-65.

  4. Зелінська О. М. “Вхідні бар’єри” та їх вплив на процес монополізації ринку // Тези ХХІ-ої науково-технічної конференції професорсько-викладацького складу (гуманітарний напрямок). – Луцьк: Навчально-науковий відділ ЛДТУ, 2006. – С. 136-137.

  5. Зелінська О. М. Концентрація як фактор формування монополізму // ІІ всеукраїнська науково-практична інтернет-конференція «Науковий потенціал України 2007» 27-29 березня 2007 р. м. Київ. – С. 11-12.

  6. Зелінська О. М. Сутність та державне регулювання природного монополізму” // ІІ всеукраїнська студентська науково-практична конференція “Суспільство ХХІ століття: оптимізація функціонування основних ланок”19-20 квітня 2007 року, м. Луцьк. – С. 127-129.

  7. Зелінська О. М. Аналіз монопольного ціноутворення в системі антимонопольного регулювання // ІV всеукраїнська наукова конференція студентів, аспірантів та молодих вчених за темою “Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу” 24-26 квітня 2007 року, м. Донецьк. – С.34-38.

  8. Зелінська О.М. Вдосконалення вітчизняного антимонопольного регулювання на основі вивчення досвіду високорозвинутих країн // Міжнародна науково-практична конференція “Право та економіка: генезис, сучасний стан та перспективи розвитку” 30 травня 2008 р., м.Одеса. – С. 129-134.