Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Сагір Владислав Георгійович. Державне регулювання природних монополій (на прикладі електроенергетики) : Дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / Донецький держ. ун- т управління. — Донецьк, 2004. — 284арк. — Бібліогр.: арк. 215-231.



Анотація до роботи:

Сагір В.Г. Державне регулювання природних монополій (на прикладі електроенергетики). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – Механізми державного управління. - Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2005.

В дисертації розроблено науково-методичні основи удосконалення інструментарію державного регулювання природних монополій (на прикладі електроенергетики). Визначено сутність природних монополій як об’єктів державного управління. Реалізовано системний підхід до розкриття суб’єктного складу, принципів і інструментарію державного регулювання електроенергетики. Досліджено закордонний досвід державного регулювання природних монополій і визначено напрями його використання в Україні. Проаналізовано еволюцію форм і методів державного регулювання моделі енергетичного ринку, цінової та тарифної політики енергопідприємств. Визначено ефективність процесів роздержавлення в енергетичній галузі. Розроблено концептуальне забезпечення розвитку системи управління державними корпоративними правами в електроенергетиці. Запропоновано синергетичну парадигму запровадження штучної конкуренції в електроенергетиці. Сформовано механізм державного регулювання енергетичного ринку в конкурентному середовищі.

Основний науковий результат дисертаційної роботи полягає у розробці науково-методичних основ удосконалення державного регулювання природних монополій в контексті підвищення ефективності приватизаційної політики і розвитку конкурентного середовища в електроенергетиці.

На підставі комплексного системного дослідження питань організаційного і методичного забезпечення державного регулювання природних монополій, узагальнення закордонного і вітчизняного досвіду функціонування підприємств енергетики, вироблено ряд наукових висновків і рекомендацій, зміст яких полягає у такому:

1. Формування наукового уявлення про електроенергетику як системний об’єкт державного управління дозволило встановити циклічність розвитку конкурентних відносин і конкретно-історичну «природність» монополізації тих або інших галузей діяльності. На цій основі доведено необхідність прямого втручання держави в економіку з метою зниження втрат суспільства від монопольної влади, а також обґрунтовано пропозиції щодо підвищення ефективності державного управління за рахунок інституціонального відділення регульованих монопольних секторів від підгалузей, що функціонують за ринковою схемою.

2. Реалізація системного підходу до розкриття суб’єктного складу, принципів і інструментарію державного регулювання електроенергетики дозволила довести необхідність відокремлення функцій Антимонопольного комітету як регулятора і контролера щодо суб’єктів природних монополій, а також розробити пропозиції щодо регулювання фінансово-інвестиційних операцій суб’єктів природних монополій: обмеження пакетів акцій, які може придбати один покупець, в тому числі іноземний, лімітування обсягів інвестування в залежності від його об’єкту. Це дозволить налагодити ефективний державний контроль за діяльністю природних монопольних структур.

3. Адаптація синергетичної парадигми до сфери управління дозволила довести ефективність системи нетрадиційної (штучної) конкуренції в електроенергетиці. Впровадження методу „гонки за лідером” для генеруючої та енергопостачальних компаній дозволило знизити собівартість виробітку і рівень втрат електроенергії, що в кінцевому підсумку приведе до зниження цін на продукцію природно - монопольного сектору.

4. Доведено необхідність запровадження інституціональної системи управління державними корпоративними правами на основі розмежування регулятивних функцій і функцій оперативного управління, що сприятиме підвищенню ефективності державного регулювання енергетичної галузі. Обґрунтовано неправомірність запровадження процедури банкрутства до підприємств енергетики, "штучно збанкрутілих" з причин неефективної податкової, інвестиційної та регуляторної політики держави; підготовлено організаційно-економічні підходи до їх санації. Це дозволить зберегти енергопідприємства як цілісні майнові комплекси, уникнути безпідставних ліквідаційних процедур і роздрібного продажу активів за зниженими цінами, ефективно провести передприватизаційну підготовку.

5. Побудовано перспективну модель енергоринку в умовах розвитку конкуренції, визначено функції і повноваження органів державного регулювання в рамках цієї моделі, розроблено організаційно – економічні заходи, що необхідно забезпечити на перехідному етапі до перспективної моделі. Це дозволить підвищити ефективність демонополізації і лібералізації електроенергетики шляхом еволюційної реалізації реформістських заходів та їх раціонального сполучення з механізмами державного регулювання.

6. Розроблено специфікації строкових контрактів через систему біржової торгівлі для страхування цінових ризиків на енергетичному ринку, які узгодять дію механізму державного регулювання і саморегулюючого механізму стабілізації цін і стимулюватимуть розвиток конкурентних відносин у галузі.

7. Доведено доцільність зміни методичних підходів до державного регулювання цін природно - монополістичних сфер діяльності шляхом упровадження нормування прибутку на капітал, що підвищить обґрунтованість рівня формування операційного прибутку підприємства, сприятиме збільшенню ефективності інвестування і оптимізації структури його капіталу.

8. Розроблено комбінований метод вимірювання капіталу підприємств енергетичної галузі, що підвищить об’єктивність визначення вартості їх цілісних майнових комплексів і слугуватиме базою регулювання цін суб’єктів природних монополій на основі нормування прибутку.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Сагір В.Г. Державне регулювання цін на енергетичному ринку та його ефективність / Збірник наукових праць Донецької державної академії управління „Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”, т. IV, вип.21, серія „Державне управління”. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С.59-67.

2. Сагір В.Г. Природні монополії як об’єкт державного управління: економіко-політичний аспект // Менеджер. – 2003. - №2(24). – С.37-41.

3. Сагір В.Г. Концептуальне забезпечення розвитку державних корпоративних прав в електроенергетиці // Менеджер. – 2004. - №1(27). – С.33-40.

4. Сагір В.Г. Закордонний досвід державного регулювання природних монополій та напрями його використання в Україні / Збірник наукових праць Донецької державної академії управління „Фінансовий механізм державного управління економікою України”, т. IV, вип.28, серія „Державне управління”. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С.72-84.

5. Циганов О.Р., Сагір В.Г. Державне регулювання енергоринку: проблеми та перспективи розвитку // Управління сучасним містом. – 2003. - №7-9 (11). – С.80-85.

Особистий внесок здобувача: побудовано перспективну модель енергоринку України, визначено функції державного регулювання в її рамках.

6. Косова Т.Д., Сагір В.Г. Фінансування інвестиційної діяльності суб’єктів природних монополій: концепція реформи // Економіка України. – 2004. - №3. – С.12-18.

Особистий внесок здобувача: дослідження інструментів державного регулювання інвестиційної діяльності суб’єктів природних монополій.

Друковані праці наукових конференцій, статті в інших виданнях:

7. Сагір В.Г. Формування механізму державного регулювання електроенергетики / Матеріали Міжнародного семінару „Нова економіка і вища школа”. 16-17 cічня 2003 р. т.II – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – С.116-119.

8. Сагір В.Г. Синергетична парадигма управління електроенергетикою // Збірник тез доповідей учасників „Тижня науки” в Гуманітарному університеті „ЗІДМУ”: В 3 т. – Т.1, ч.1: Науково-практична конференція „Актуальні проблеми державного управління та менеджменту. 30-31 жовтня 2003 р. – Запоріжжя: ГУ „ЗІДМУ”, 2003. – С.29-30.

9. Сагір В.Г. Організаційно-правове перетворення в електроенергетиці як інструмент державного управління // Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень – 2003”. Том 10. Державне управління. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.25-28.

10. Сагір В.Г. Правові засади державного управління електроенергетикою // Збірник матеріалів II Міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні проблеми управління”. 27-28 листопада 2003р. Ч.1. – К.: ІВЦ „Політехніка”, 2003. – С.234-236.

11. Сагір В.Г. Синергетична парадигма управління електроенергетикою // Держава та регіони. Серія: „Державне управління”. – 2003. - №1. – С.99-105.

12. Косова Т.Д., Сагір В.Г. Цінова складова інвестиційної привабливості природних монополій в Україні // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування / Голов. ред. О.О.Шубін. - Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. - Випуск 15, т. III. - C.61-67.

Особистий внесок здобувача: виявлено причини збитковості та визначено напрями підвищення інвестиційної привабливості ВАТ „Дніпроенерго”.