Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


859. Тінтулов Юрій Валерійович. Державне регулювання розвитку виноградарства та виноробства в Україні: дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / НАН України; Інститут економічного прогнозування. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Тінтулов Ю.В. Державне регулювання розвитку виноградарства та виноробства в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економікою, Інститут економічного прогнозування НАН України, Київ, 2004.

В дисертації досліджено проблемні питання державного регулювання розвитку виноградарсько-виноробного підкомплексу як складової агропромислового комплексу України.

На основі загальних тенденцій ринкового розвитку агропромислового комплексу України розкрито особливості та наслідки ринкових трансформацій у виноградарсько-виноробному підкомплексі, опрацьовано основні положення концепції ринкового розвитку виноградарсько-виноробного комплексу, що включають державні регулюючі механізми. На основі всебічного наукового аналізу державного регулювання АПК у розвинутих країнах, узагальнення підсумків базових ринкових перетворень в АПК України і системи державного управління та регулювання виноградарсько-виноробного підкомплексу України розроблено пропозиції щодо його подальшого вдосконалення на основі впровадження основних положень законодавства розвинутих країн. Досліджена кон’юнктура та тенденції розвитку виноградарсько-виноробного підкомплексу в країнах світу, що є головними виробниками вина, в умовах глобалізації та лбералізації ринків, зростання конкуренції на світових ринках вина. Проаналізовано та запропоновано сценарії розвитку виноградарсько-виноробного підкомплексу України та національного ринку вина.

В умовах глобалізації виноградарсько-виноробний підкомплекс України вступає у світовий ринок вина, який на теперішній час має значне перевищення пропозиції над попитом. Тому тільки за ефективної регуляторної діяльності держави, жорсткого контролю національного ринку вина він має перспективи стати конкурентним на світовому ринку вина та реалізувати наявний природно-кліматичний потенціал регіонів України з традиційно розвинутим виноградарством та виноробством.

  1. Виноградарсько-виноробний підкомплекс як органічна частина агропромислового сектора економіки України значною мірою залежить і буде залежати від того як ефективно будуть працювати регулюючі механізми агропродовольчого ринку. У випадку продовження їх неефективної дії з прихованими або явними ознаками продовольчої кризи, розвиток сільського господарства буде мати інерційний характер. За таких умов виникає загроза кризи виноградарсько-виноробного підкомплексу. Потенційні можливості виноградарства та виноробства України можуть бути реалізовані тільки у тому випадку, якщо держава підвищить увагу до їх розвитку.

  2. Виноградарсько-виноробний підкомплекс знаходиться у кризовому стані. Негативні тенденції спостерігаються у виробництві винограду: валовий збір має стійку тенденцію до зниження внаслідок скорочення площ насаджень, знижується урожайність, виникли негативні структурні зміни в сортовому складі виноградних насаджень. Недостатній розвиток виноградарства як сировинної бази виноробства став причиною значного зниження використання потужностей виноробних підприємств. Підйом виноградарства та виноробства безпосередньо пов’язаний з виходом на передній план інструментів кредитно-фінансової політики та змін в податковій політиці одночасно з вдосконаленням правого забезпечення. Державної фінансової підтримки потребує інфраструктура, особливо селекція та розсадництво.

  3. Державне регулювання розвитку поряд з механізмом державної підтримки розвитку виноградарства, організації селекційної та розсадницької діяльності і підтримки інновацій має стимулювати поширення великих підприємств, здатних впроваджувати наукові дослідження та протистояти транснаціональним корпораціям. Механізм державного регулювання має включати також моніторинг та контроль на національному ринку вина. До концептуальності заходів регулювання ринкового розвитку виноградарсько-виноробного підкомплексу слід віднести інтеграцію учасників ланцюжка „виробництво винограду – виноробство – ринок вина”, що тягне за собою об’єднання управлінських структур ”Уксадвинпром”, „Укрвинпром” тощо.

  1. Важливими чинниками інноваційного розвитку виноградарсько-виноробного підкомплексу мають стати: участь в його діяльності комерційних структур (банків, переробних підприємств та торгівлі); міжгалузева інтеграція підприємств (сільського господарства, переробної промисловості, торгівлі) різних форм власності за справедливого розподілу доходів між усіма учасниками виробництва та реалізації; об’єднання державного управління виноградарсько-виноробного підкомплексу в одну організаційну управлінську структуру.

  2. Державне регулювання розвитку виноградарсько-виноробного підкомплексу України з позиції управління та стратегічного планування має бути гармонізоване до правил та торгових режимів СОТ, а в перспективі до спільних економічних відносин країн ЄС.

  3. Виноградарсько-виноробний підкомплекс України має усі потенційні можливості за допомогою держави, державного регулювання, стратегічного планування за досвідом розвинутих країн світу – головних виробників виноградарсько-виноробної продукції, стимулювання інноваційного розвитку та інвестицій підвищити виробництво і споживання вітчизняного вина. Тільки за ефективної регуляторної функції держави, за жорсткого контролю на ринку вина, виноградарсько-виноробний підкомплекс АПК України має можливість стати конкурентним на світових ринках вина, де прогресують процеси торгової інтеграції та лібералізації. Виконання даних умов надасть можливість виноградарсько-виноробному підкомплексу реалізувати наявний високий природно-кліматичний потенціал регіонів України з традиційно розвинутим виноградарсько-виноробним виробництвом.

Публікації автора:

  1. Тінтулов Ю.В. Актуальні проблеми виноградарсько-виноробного підкомплексу України // Аграрний вісник Причорномор’я: Зб.наук. праць. Економічні науки. Вип.5. Одеса: Одеський державний сільськогосподарський інститут, 2000. С.125128.

  2. Тінтулов Ю.В. Сучасний стан розвитку виноградарства та виноробства в Україні // Вісник аграрної науки Причорномор’я. Вип.1. Миколаїв: Миколаївська державна аграрна академія, 2001. С.5962

  3. Тінтулов Ю.В. Світовий досвід державного регулювання розвитку агропромислового комплексу // Ресурсний потенціал АПК: удосконалення формування та підвищення ефективності використання: Зб. наук. праць / НАН України. Ін-т економіки; Редкол.: В.М. Трегобчук (відп.ред) та ін. – Київ, 2001. С.118-130

  4. Тінтулов Ю.В. Державне регулювання АПК України в умовах інтеграції до Європейського Союзу // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський союз: Матеріали наук.-практ. конф. за міжн. участю. 29 травня 2002 р., Київ. Том.1 / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М. Князєва. К.: Вид-во УАДУ, 2002. С.338339

  5. Тінтулов Ю.В. Вплив СОТ на розвиток ринку виноробної продукції // Економічна теорія: сучасні проблеми розвитку сфери товарного обігу: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Тези доповідей (24-25 жовтня 2002 р.). Відп. ред. В.Д.Лагутін: У 2 ч. – К.: 2002. Ч.2. – С.228–230.