Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Олейнікова Світлана Сергіївна. Державне регулювання систем стандартизації та сертифікації в Україні : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Олейнікова С.С. Державне регулювання систем стандартизації та сертифікації в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – Механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008.

У дисертації проведено дослідження систем стандартизації та сертифікації як методу державного регулювання, виявлено недоліки в здійсненні гармонізації цих систем з міжнародними нормами та визначено необхідність удосконалення механізмів державного регулювання систем стандартизації та сертифікації.

Обґрунтовано напрямки удосконалення організаційного механізму, а також інформаційних та комунікативних механізмів державного регулювання, що сприятиме подальшій гармонізації систем стандартизації та сертифікації.

Пропонується утворити інформаційну службу з питань стандартизації та сертифікації, яка буде виконувати роль організаційного механізму регулювання систем стандартизації та сертифікації на регіональному рівні.

На основі проведених наукових досліджень розв’язане завдання удосконалення механізмів державного регулювання систем стандартизації і сертифікації України відповідно до міжнародних норм. Зміст основних висновків полягає в такому:

1. Виявлено, що інтеграційні процеси в галузі стандартизації і сертифікації зумовлені зростаючою роллю міжнародної торгівлі в розвитку економік різних держав, а у зв'язку з цим необхідністю здійснення гармонізації цих систем. З огляду на активну участь України в міжнародній торгівлі вкрай важливим є розвиток систем стандартизації і сертифікації, побудованих на принципах, методах і функціях, що враховують міжнародні і міждержавні норми.

2. Встановлено, що існує ряд підходів до державного регулювання систем стандартизації та сертифікації, які розрізняються ступенем централізації і можуть коливатися від інтегрованих до децентралізованих організацій для кожного з елементів інфраструктури цієї сфери.

3. Державний вплив на гармонізований розвиток вітчизняних систем стандартизації і сертифікації включає розробку (переробку) нормативно-технічної бази, сертифікацію продукції, нагляд за дотриманням державних стандартів, розроблених відповідно до міжнародних і міжнародно визнаних. Аналіз зарубіжного досвіду національних систем стандартизації і сертифікації показав, що в національних системах може діяти як один орган управління, так і декілька, їх діяльність спрямована на розробку і впровадження національних стандартів, а функціонування не залежить від державного бюджету. Однак всі ці організації поєднує єдина політика щодо впровадження національних стандартів і проведення сертифікації, практики взаємного визнання.

4. В Україні розробкою вітчизняних стандартів, гармонізованих з міжнародними і європейськими, займається Держспоживстандарт України, що здійснює державне регулювання систем стандартизації і сертифікації переважно за допомогою нормативно-правових і організаційних механізмів. Для інтенсифікації процесу гармонізації пропонується розмежувати обов'язки внутрішньоорганізаційної структури вітчизняної стандартизації, залучаючи до розробки державних стандартів територіальні органи Держспоживстандарту України з розташованими в зоні їх впливу суб'єктами господарської діяльності.

5. Аналіз тенденцій упровадження міжнародних стандартів в Україні показав, що останнім часом прискорено темпи прийняття стандартів, гармонізованих з міжнародними і європейськими, здійснюється міжнародне співробітництво і взаємодія з міжнародними організаціями, що дає можливість використовувати міжнародні стандарти для підвищення технічного рівня національної продукції, удосконалити фонд національних нормативних документів. Однак фонд вітчизняних стандартів відрізняється від фонду міжнародних за кількісним і видовим складом, що утруднює процес гармонізації.

6. Дослідження організаційних підходів до сертифікації продукції і систем якості показало, що Україна, проводячи активну політику в цій галузі, має низький рівень зареєстрованих сертифікатів порівняно з розвиненими європейськими країнами. Для збільшення реалізації сертифікованої продукції на зовнішні ринки пропонується удосконалити механізм стимулювання процесів гармонізації стандартизації і сертифікації на регіональному рівні шляхом установлення регіональної премії з якості.

7. Для удосконалення організаційного механізму взаємодії Держспоживстандарту України з регіональними організаціями країн Європи в галузі стандартизації і сертифікації пропонуються такі пріоритетні напрямки його діяльності: участь України в роботі ЄЕК ООН; гармонізація системи стандартизації України із загальноєвропейською системою; оцінка рівня гармонізації українських стандартів; гармонізація правових основ стандартизації, управління якістю продукції і метрології в Україні і ЄС; удосконалення системи стандартизації України для зближення з практикою роботи в СЕN/СЕNЕLЕC; ідентифікація вимог і норм безпеки, прийнятих в українських і європейських стандартах; гармонізація в галузі випробувань і сертифікації продукції в Україні і ЄС.

Для подальшої взаємодії України з СОТ запропоновано удосконалити інформаційний механізм шляхом розробки й погодження програми робіт зі стандартизації з членами СОТ; проведення робіт з виявлення розходжень у вітчизняних нормативних документах і стандартах від міжнародних і повідомлення про це секретаріату СОТ.

Запропоновано активізувати комунікативний механізм шляхом надання проектів національних стандартів пріоритетних галузей, які не мають аналогів серед міжнародних, у технічні комітети міжнародних організацій (ISO, IEC, CEN), що дозволить підвищити конкурентоспроможність продукції на ринках зарубіжних країн і захистити товаровиробників на внутрішньому ринку.

8. Для формування інформаційного забезпечення, що дозволяє взаємодіяти регіональним органам стандартизації, метрології і сертифікації із суб'єктами господарської діяльності, пропонується удосконалити функціонування організаційного механізму на регіональному рівні шляхом створення інформаційної служби з питань стандартизації і сертифікації (ІССС). Це дозволить сформувати єдину базу даних по технічних регламентах, стандартах, процедурах, а також товарах, що одержали підтвердження відповідності, ефективно використовувати інформацію і управляти нею в рамках єдиної інформаційної бази щодо стандартизації і сертифікації.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

1. Дятлова В.В. Процессный подход в управлении качеством продукции / В.В. Дятлова, С.С. Олейникова. // Державне регулювання економічного розвитку регіону та підприємств: зб. наук. праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2004. – т. V, вип. 38, серія „Державне управління”. – С. 128-135.

Особистий внесок: визначена роль процесного підходу до менеджменту якості, приведені основні його функції, що впливають на побудову ефективної системи якості на підприємстві.

2. Дятлова В.В. Удосконалення організаційних механізмів державного управління якістю вітчизняної продукції / В.В. Дятлова, С.С. Олейникова. // Актуальні проблеми державного управління: зб. наук. праць Харківського регіонального інституту Національної Академії державного управління при Президентові України. – Харків, 2005. – № 2 (25): у 2-х ч. – Ч. 2. – С. 219-222.

Особистий внесок: проведено дослідження в галузі впровадження систем якості за кордоном, приведені напрямки удосконалення організаційних механізмів державного регулювання якості продукції.

3. Олейникова С.С. Управление сертификацией продукции и систем менеджмента качества: национальные проблемы и общемировые тенденции / С.С. Олейникова. // Державне регулювання розвитку ЗЕД в умовах міжнародних інтеграційних процесів: зб. наук. праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2005. – т. VІ, вип. 52, серія „Державне управління”. – С. 114-122.

4. Олейнікова С.С. Гармонізація національних систем стандартизації на європейському рівні / С.С. Олейнікова. // Держава та регіони, серія: Державне управління. – 2006. – № 4. – С. 117-120.

5. Олейнікова С.С. Механізми державного регулювання у сфері стандартизації / С.С. Олейнікова. // Актуальні проблеми державного управління: зб. наук. праць Дніпропетровського регіонального інституту державного управління Національної Академії державного управління при Президентові України. – Дніпропетровськ, 2006. – вип. 4 (26), серія „Державне управління”. – С. 114-122.

6. Дятлова В.В. Развитие систем сертификации: общемировые и национальные тенденции / В.В. Дятлова, С.С. Олейникова. // Державне управління соціально-економічними процесами в Україні: зб. наук. праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2006. – т. VІІ, вип. 67, серія „Державне управління”. – С. 287-295.

Особистий внесок: проведений аналіз існуючих світових тенденцій поширення сертифікації систем менеджменту якості на відповідність вимогам міжнародних стандартів, приведена схема систем сертифікації закордонних країн, визначені напрямки розвитку сертифікації в Україні.

7. Олейникова С.С. Государственное регулирование гармонизации системы стандартизации Украины / С.С. Олейникова. // Фінансовий механізм державного управління економікою України: зб. наук. праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2007. – т. VIII, вип. 77, серія „Державне управління”. – С. 30-39.

8. Олейникова С.С. Организационные механизмы государственного регулирования системы стандартизации / С.С. Олейникова. // Удосконалення механізму державного управління розвитком ЗЕД: зб. наук. праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2007. – т. VIII, вип. 81, серія „Державне управління”. – С. 135-147.

Публікації у матеріалах наукових конференцій та інших виданнях

1. Олейнікова С.С. Удосконалення механізмів управління якістю продукції в умовах євроінтеграції України / С.С. Олейникова. // Євроінтеграція: економічні та соціальні наслідки розширення Європейської Унії: перша всеукр. наук. конф., 4-6 березня 2005 р.: тез. докл. – Донецьк, 2005. – С. 124-125.

2. Олейникова С.С. Гармонизация национальных систем стандартизации в европейских странах / С.С. Олейникова. // Сучасні проблеми та перспективи розвитку Європейського Союзу: друга міжнар. наук. конф. студентів та молодих науковців, 25-27 жовт. 2006 р.: тез. докл. – Донецьк, 2006. – С. 121-124.

3. Дятлова В.В. Современные тенденции формирования систем менеджмента качества отечественных предприятий / В.В. Дятлова, С.С. Олейникова. // Сучасні механізми управління ЗЕД підприємств: зб. наук. праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2004. – т. VІ, вип. 43, серія „Економіка”. – С. 96-102.

Особистий внесок: проведено дослідження сучасних підходів до формування систем менеджменту якості, приведені переваги їх використання, проведений аналіз тенденцій вітчизняної практики.

4. Стандартизация и сертификация во внешнеэкономической деятельности: [учебное пособие] / Л.В. Батченко, В.В. Дятлов, В.В. Дятлова, С.С. Олейникова. – Донецк: ДонГУУ, 2007. – 250 с.

Особистий внесок: розглянуто сутність стандартизації та сертифікації в ЗЕД, надано міжнародний досвід в галузі стандартизації та сертифікації, проведений аналіз міжнародних стандартів якості, розвитку національних систем стандартизації та сертифікації в Україні, визначено проблеми та напрямки гармонізації вітчизняних стандартів з міжнародними нормами.