Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Бублій Максим Петрович. Державне регулювання зовнішньої міграції робочої сили в Україні : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Бублій М.П. Державне регулювання зовнішньої міграції робочої сили в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Харківський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Харків, 2008.

У дисертації досліджено й уточнено наукові засади державного впливу на зовнішню міграцію робочої сили як важливу складову соціально-економічного розвитку України. Оцінюється державне регулювання цієї сфери в сучасних умовах, зокрема визначається сутність та уточнюються поняття “міграція робочої сили”, “трудова міграція”, “механізм державного регулювання зовнішньої міграції робочої сили” та ін., а також досліджуються механізми державного регулювання зовнішньої міграції. З’ясовано сутність процесу зовнішньої міграції робочої сили як об’єкта державного регулювання, а також основних управлінських функцій – планування, прогнозування, організації, координації та контролю.

Обґрунтовано механізми державного регулювання міграційних процесів, мету й завдання органів державного управління у цій сфері, уточнено структуру комплексного механізму регулювання зовнішньої міграції, місце і роль органів влади, міжнародних неурядових організацій, науково-дослідних установ у вивченні причин і прогнозуванні наслідків територіального перерозподілу трудових ресурсів.

У роботі узагальнено досвід державних органів, громадських і міжнародних неурядових організацій з питань щодо регулювання процесів міграції робочої сили та за кордоном, на основі чого запропоновано форми і засоби координації їх дій та поглиблення співробітництва. Проаналізовано законодавчу базу державної міграційної політики, визначено тенденції та шляхи удосконалення механізмів державного регулювання зовнішньої міграції, сформульовано практичні рекомендації щодо його організаційно-адміністративного забезпечення.

У дисертації теоретично узагальнено та подано нове вирішення наукового завдання, яке полягає в обґрунтуванні концептуальних засад створення комплексного механізму державного регулювання процесів зовнішньої міграції робочої сили. Його актуальність пов’язана з тим, що за своїм змістом державне регулювання зовнішньої міграції робочої сили в Україні ще не повною мірою відповідає потребам суспільства та чинним світовим стандартам, а тому потребує удосконалення. Отримані результати дають можливість зробити такі висновки та внести пропозиції:

1. З’ясування сутності поняття державного регулювання зовнішньої міграції робочої сили надало можливість більш ґрунтовно визначити поняття “механізм державного регулювання міграції робочої сили” шляхом зміщення акцентів з адміністративних на його юридично-правові, економічні, фінансові, організаційні, інформаційні та соціальні аспекти. Механізм державного регулювання зовнішньої міграції робочої сили – це спосіб управлінської діяльності владних структур за допомогою взаємопов’язаних методів, засобів та інструментів щодо досягнення стратегічної мети – збереження і відновлення трудових ресурсів країни.

2. Більш повно визначено роль держави в регулюванні процесів зовнішньої міграції робочої сили, при аналізі наукових праць дослідників цієї проблеми встановлено, що суттєвим недоліком теорії та практики є недооцінка ролі державних інститутів щодо ініціювання, селекції, обмеження чи призупинення зовнішньої міграції. Пропонується поглибити аналіз діяльності інститутів держави та використати відповідні теоретичні знання про причини та умови міграції при розробці проекту Концепції державної міграційної політики, потреба в якому вже давно назріла, а також поліпшити взаємодію органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, яка має бути спрямована на максимальне збереження трудового та демографічного потенціалу держави.

3. Аналіз досвіду зарубіжних країн щодо державного регулювання зовнішньої міграції робочої сили показав, що заслуговує на увагу практика селективного відбору іноземної робочої сили у Канаді, Австралії та Новій Зеландії, методи боротьби з нелегальною міграцією в США, запровадження спеціальних програм, спрямованих на скорочення кількості іноземних іммігрантів у Німеччині та Франції, проведення програм амністії нелегальних трудових мігрантів в Португалії та Іспанії, досвід державного регулювання еміграції робочої сили шляхом створення спеціалізованих державних агенцій у Китаї, Індії та Пакистані та ін.

4. З’ясування особливостей державного регулювання міграції робочої сили в Україні, його правового та організаційно-адміністративного забезпечення дозволило виявити суперечності у цій сфері та опрацювати пропозиції щодо вдосконалення форм і методів діяльності владних органів. Головними протиріччями є відсутність координації державної політики на різних рівнях управління, затвердженої стратегії державної міграційної політики та відповідної системи контрольних показників і структури відповідальності, системи статистичного обліку та моніторингу міграційних процесів. Недоліком нормативно-правового забезпечення є розбіжність та неузгодженість їх окремих статей, що вимагає внесення до них відповідних доповнень та змін. Встановлено, що визначальною є потреба в створенні більш досконалої організаційної структури державних органів влади, які повинні реалізувати міграційну політику в рамках обраної стратегії. В Україні відсутня виважена концепція державної міграційної політики, неврегульованими залишаються еміграція та імміграція робочої сили, а невизначеність пріоритетів міграційної політики спричиняє невиправдану розпорошеність владних дій і дублювання управлінських функцій, що потребує запровадження ефективних організаційно-адміністративних інструментів щодо реалізації державної політики зайнятості.

5. Визначено фактори та засоби державного впливу на зовнішню міграцію робочої сили, що дозволяє більш повно обґрунтувати пріоритетні напрямки удосконалення державної міграційної політики. На міграцію робочої сили впливає сукупність факторів, що включають як природні, так і соціальні компоненти: фактори-регулятори (ті, що піддаються державному регулюванню) та фактори-умови (ті, що не піддаються державному регулюванню). У дисертації встановлено, що залежність міграції робочої сили від об’єктивних умов її розвитку формується у такій ланцюговій послідовності: умови – фактори – причини – явище. Формування державної міграційної політики, як багатоступінчатого процесу, пропонується здійснювати на основі постійного моніторингу, поглибленого аналізу і прогнозу міграційної ситуації, алгоритм якого можна представити у формі логічного ряду: концепція – політика – програма.

6. Обґрунтовано концептуальні засади створення комплексного механізму державного регулювання процесів зовнішньої міграції робочої сили, принципи його дії, методи впровадження та засоби реалізації. Відповідно до цього пропонується більш досконала структура пріоритетів у діяльності органів державного управління, створення в Україні єдиної міграційної служби, а в її складі – Департаменту зовнішньої міграції робочої сили, Національної комісії з міграційної політики при Кабінеті Міністрів України (для координації діяльності суб’єктів регулювання), підкомітету у Верховній Раді України, який би опікувався питаннями законодавчого забезпечення державної міграційної політики. Державне регулювання міграційних процесів передбачає мінімізацію негативних наслідків територіального перерозподілу трудових ресурсів, покращання їх якості та демографічної ситуації в цілому. Ефективною формою посилення державного впливу на зовнішню міграцію робочої сили є пряме державне регулювання, інструментарій якого складають певні нормативно-правові акти та цільові комплексні програми. Крім заходів правового характеру, дієвим засобом державного регуляторного впливу на об’єкт дослідження слід вважати розробку державних, а також, за потреби, регіональних чи галузевих міграційних програм, реалізація яких забезпечить системний підхід до вирішення існуючих проблем.

Публікації автора:

1. Калюжний В.В., Бублій М.П. Причини та наслідки трудової міграції в Україні / В.В. Калюжний, М.П. Бублій // Теорія та практика державного управління. – Вип. 2(11). – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2005. – С. 167 – 170.

Особистий внесок здобувача полягає в розробці рекомендацій та пропозицій щодо удосконалення довгострокової державної міграційної політики.

2. Бублій М.П. Основні напрями вдосконалення державного управління процесами міжнародної трудової міграції в Україні / М.П. Бублій // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. праць. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2006. – № 1 (27). – С. 70 – 77.

3. Бублій М.П. Шляхи вдосконалення державного регулювання міжрегіональної міграції робочої сили в Україні / М.П. Бублій // Теорія та практика державного управління. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2006. – Вип. 1 (13). – С. 254 – 259.

4. Бублій М.П. Державна міграційна політика захисту прав трудових мігрантів на пострадянському просторі / М.П. Бублій // Держава та регіони: Серія “Державне управління”. – 2006. – № 2. – С. 9 – 13.

5. Бублій М.П. Трудова міграція та її вплив на ринок праці в Україні / М.П. Бублій // Держава та регіони: Серія “Державне управління”. – 2007. – № 1. – С. 30 – 34.

6. Бублій М.П. Підвищення результативності державного регулювання внутрішньої трудової міграції в Україні / М.П. Бублій // Державне управління та місцеве самоврядування: тези VI Міжнар. наук. конгресу. (Харків, 23 лютого 2006 р.) НАДУ при Президентові України, Харк. регіон. ін-т держ. упр. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2006. – С. 97.

7. Бублій М.П. Державне регулювання міграції робочої сили в країнах Європейського Союзу / М.П. Бублій // Демократичні стандарти професійного навчання та діяльності публічних службовців: теорія та практика: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Львів (22 березня 2007 р.) / НАДУ при Президентові України, Львів. регіон. ін-т держ. упр. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2007. – Ч. 2. – С. 164 – 168.

8. Бублій М.П. Вплив міграції робочої сили на регіональні ринки праці / М.П. Бублій // Інноваційні технології та механізми державного управління на регіональному рівні: матеріали наук.-практ. конф. (Харків 28 лист. та 21 груд. 2006 р.) / НАДУ при Президентові України, Харк. регіон. ін-т держ. упр. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2007. – С. 79 – 82.