Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


Полянська Яна Леонідівна. "Державне регулювання зовнішньої трудової міграції" : Дис... канд. наук: 08.09.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Полянська Я.Л. Державне регулювання зовнішньої трудової міграції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2006.

У дисертації досліджено теоретичні, науково-методичні та організаційні основи державного регулювання зовнішніх міграційних процесів, розроблено науково-практичні рекомендацій щодо їх впровадження.

Досліджено теоретичні засади визначення зовнішньої трудової міграції населення, систематизовано види, причини і наслідки зовнішніх міграційних процесів. Удосконалено теоретико-методологічну основу регулювання трудової міграції через визначення поняття державного регулювання зовнішньої трудової міграції, мети, принципів, інструментів, засобів міграційної політики держави.

Здійснено комплексний аналіз міграційної ситуації в Україні. Розроблено методичні основи оцінки соціальних та економічних втрат від відпливу робочої сили за межі країни. Розраховано перспективну потребу у додатковій робочій силі, обґрунтовано вибір типу міграційної політики на підставі порівняння екстенсивного та інтенсивного шляхів розвитку економіки країни.

Дістало подальшого розвитку організаційне забезпечення міграційних процесів. Визначено напрями удосконалення національної міграційної політики.

У дисертації на основі проведених наукових досліджень вирішено важливу наукову задачу розробки теоретико-методологічних основ державного регулювання зовнішніх міграційних процесів та науково-практичних рекомендації щодо їх реалізації. Основні висновки зводяться до такого.

  1. Встановлено, що теоретичні основи державного регулювання міграційних процесів потребують удосконалення. На підставі узагальнення наукових поглядів на поняття «міграція», «трудовий мігрант», «міжнародна міграція» запропоновано визначення зовнішньої трудової міграції населення як системного об’єктивного соціально-демографічний процесу постійного або тимчасового переміщення населення за межі територіальної (адміністративної) одиниці з метою отримання кращих, ніж на території проживання, можливостей реалізації свого трудового потенціалу. Розглянуто також поняття трудової міграції з позицій працівника, роботодавця та як об’єктивне явище сучасного ринку праці, виокремлено ознаки, види та функції міграції. Систематизовано чинники трудової міграції з урахуванням соціально-економічної, правової та політичної, соціально-психологічної, культурної та екологічної сфери життя.

  2. Удосконалено визначення поняття «державне регулювання трудової міграції», під яким розуміється діяльність, заснована на застосуванні системи методів та інструментів законодавчого, виконавчого, контролюючого характеру, що реалізується правомочними державними інститутами з метою впорядкування, підвищення результативності та зниження негативних наслідків трудової міграції і сприяє стійкому функціонуванню та розвитку економічної системи за рахунок ефективного використання трудового потенціалу країни та раціонального залучення додаткової робочої сили у проблемні сектори економіки у відповідності до соціально-економічних цілей держави.

  3. На підставі систематизації принципів та елементів міграційної політики зарубіжних країн визначено, що для України більш прийнятним є використання гнучких заходів із залучення іноземної робочої сили з високими якісними характеристиками (спрощення процедури в’їзду та працевлаштування затребуваних на національному ринку праці фахівців, бальна система оцінки спеціалістів, полегшення доступу до ринку праці членів сімей іммігрантів, спрощення порядку зміни статусу іноземців, які навчаються), сприяння зворотній міграції заробітчан та осіб, що навчаються за кордоном (розробка державних програми зі стимулювання повернення студентів, що отримували освіту за кордоном, науковців і висококваліфікованих спеціалістів, що працюють за межами держави, фінансова підтримка вчених), активізація співпраці з країнами походження та призначення мігрантів. Міграційна політика держави повинна бути селективною для досягнення бажаної структури приїжджаючого населення, зі встановленою та закріпленою мірою обмежень, що орієнтується на розмір квот, обґрунтованих демографічними розрахунками та потребою роботодавців в кадрах.

  4. Комплексний аналіз стану міграційних процесів, проведений на основі якісних, кількісних, просторово-часових оцінок за запропонованою схемою з використанням офіційних статистичних даних та результатів соціологічних досліджень показав, що міграційному простору України притаманні переважно негативні тенденції, що передусім виражаються у втраті трудового та інтелектуального потенціалу, погіршенні якісних характеристик населення країни в результаті обміну робочої сили; дозволив охарактеризувати українського трудового мігранта, виділивши його основні риси та мотиви готовності до переїзду; регіональні особливості та пріоритетні напрями зовнішньої міграції.

  5. Проаналізовано та систематизовано наслідки української міграції за наступними групами: демографічні, соціально-економічні, соціально-психологічні, правові. Запропоновано методичні основи вимірювання економічних та оцінки соціальних втрат від зовнішньої міграції. В результаті здійснених розрахунків визначено, що економічні втрати, розраховані на основі офіційних статистичних даних у 2005 р. складають 0,3% від ВВП; такі результати можуть сягати більше ніж 9%, враховуючи суб’єктивні експертні оцінки. Доведено безпосередній вплив міграційних процесів на основні соціальні показники регіонів України: розлучуваність і народжуваність.

  6. З метою визначення основних цілей та напрямів державної міграційної політики та вибору інструментів державного регулювання зовнішньої міграції розраховано перспективну чисельність населення країни, в тому числі працеактивного віку, статевовікову структуру майбутніх мігрантів. Доведено, що вже у найближчий перспективний період Україна відчуватиме дефіцит робочої сили на національному ринку праці. Розраховано потребу у додатковій робочій силі з урахуванням різних варіантів зростання продуктивності праці та зміни економічної активності жінок за рахунок збільшення працездатного віку.

  7. На підставі розрахунків параметрів варіантів досягнення запланованих в державних стратегіях темпів економічного зростання обґрунтовано, що в умовах дефіциту ресурсів живої праці стратегічним цільовим орієнтиром міграційної політики України має бути шлях забезпечення максимально ефективного використання наявного трудового потенціалу через зростання обсягів інвестицій у основний капітал та інноваційний розвиток. Даний варіант є оптимальним, оскільки, по-перше, потребує мінімальних витрат державного бюджету, по-друге, дозволяє уникнути соціальних і національно-етнічних проблем, пов’язаних із залученням іноземної робочої сили, по-третє, на підставі модернізації матеріальної бази виробництва Україна поступово посяде більш гідне місце у системі міжнародного поділу праці.

  8. На підставі узагальнення результатів дослідження розроблено елементи національної міграційної моделі: обґрунтовано мету, яка полягає у створенні умов ефективної участі України в системі міжнародного обміну робочої сили для стійкого соціально-економічного і демографічного розвитку держави при збереженні існуючої ментальної цілісності корінного населення та реалізації прав і свобод мігрантів; визначено принципи, що засновані на захисті прав та свобод людини, національних інтересів та забезпечення безпеки України; набір інструментів, що включають укладання та реалізацію міждержавних, міжурядових договорів, приєднання до багатосторонніх міжнародних договорів з питань праці та соціального захисту трудових мігрантів, розвиток інституту ліцензування діяльності з працевлаштування громадян за кордоном, співробітництво прикордонних регіонів держав; визначено пріоритетні напрями для реалізації яких запропоновано систему заходів згрупованих за сферами: захист прав працівників-мігрантів, удосконалення соціально-трудових відносини, впорядкування організаційно-управлінської системи, міжнародне співробітництво.

  9. Нормативно-правове та організаційне забезпечення запропонованої моделі міграційної політики України потребує: забезпечення його відповідності міжнародним стандартам; розробки та прийняття Концепції регулювання міграційних процесів в Україні, Закону України «Про підприємства, що здійснюють посередництво у працевлаштуванні громадян за кордон»; ратифікації ряду міжнародних документів; приведення чинної законодавчої бази у відповідність до нещодавно ратифікованих міжнародних документів і створення умов для їх реалізації; забезпечення захисту трудових мігрантів через розвиток організаційно-управлінської системи шляхом упорядкування та скоординованості діяльності органів державного регулювання міграцій; удосконалення інформаційного забезпечення на підставі формування та реалізації постійного моніторингу внутрішньої та зовнішньої міграції, розширення і удосконалення форми державної статистичної звітності, забезпечення доступності потенційних мігрантів до інформації щодо суб’єктів-посередників, наявності вакансій у зарубіжних країнах та умов працевлаштування.

Публікації автора:

Монографії

  1. Регіональні проблеми формування трудового потенціалу і шляхи їх
    вирішення: Монографія / Лук’янченко Н.Д., Антонюк В.П., Шаульська Л.В., Шамілева Л.Л., Мальована С.П., Дороніна О.А., Романова Н.В., Забавіна Е.Ю., Полянська Я.Л., Панченко І.В., Хлистік А.С. – Донецьк: ДонНУ МОН України; ІЕП НАН України, 2004. – 340 c. (19,8 д.а./0,7 д.а.). – (Автору належать підрозділи 2.4, 4.3, додатки).

  2. Якість трудового потенціалу та управління трудовою сферою в Україні: соціальна експертиза: Монографія / Амоша О.І., Новікова О.Ф., Антонюк В.П., Шаульська Л.В., Шамілева Л.Л., Котов Є.В., Орлова Н.О., Панькова О.В., Романова Н.В., Полянська Я.Л., Забавіна Е.Ю., Гріневська С.М., Бунтовський С.Ю., Ходачкова Н.І. – Донецьк: ІЕП НАН України, 2006. – 208 с. (12,1 д.а./ 1,3 д.а.). – (Автору належать підрозділи 1.3, 5.6, додаток А).

  3. Донецький регіон у дзеркалі економічної соціології: Монографія / НАН України. Ін-т соціології; Ін-т економіки пром-сті / Суїменко Є.І., Новікова О.Ф., Панькова О.В., Антонюк В.П., Воловодова О.В., Арсеєнко А.Г., Шаульська Л.В., Шамілева Л.Л., Мельцер Л.Г., Толстих Н.В., Копатько Є.Е., Котов Є.В., Касперович О.Ю., Іщенко О.І., Полянська Я.Л., Залізняк О.А., Романова Н.В., Камишанська М.О. – Київ; Донецьк, 2006. – 400 с. (23,3 д.а./0,6 д.а.).– (Автору належить підрозділ 3.5).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Полянська Я.Л. Основні напрями міграційної політики: зарубіжний досвід // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2006. –Т.2. – С. 157–164 (0,5 д.а.).

  2. Полянська Я.Л. Стан мобільності робочої сили на ринку праці Донецької області та напрями її регулювання // Вісник Донецького університету: Серія В: Економіка і право. – Донецьк: ДонНУ. – 2005. – №2. – С. 162–169 (0,5 д.а.).

  3. Полянська Я.Л., Романова Н.В. Чинники трудової міграції в Україні
    // Формування ринкової економіки: Управління людськими ресурсами: проблеми теорії і практики. – Т. 3: Регулювання соціально-трудових відносин на ринку праці. – К.: КНЕУ. – 2005. – С. 441–449 (0,5 д.а./0,25 д.а.).

Особистий внесок здобувача: систематизовано основні чинники трудової міграції за п’ятьма основними групами, виявлено найгостріші проблеми у соціально-економічному житті України і проаналізовано вагомість їх впливу на міграційну активність населення.

  1. Полянська Я.Л., Романова Н.В. Оцінка якості трудового життя і регіонах України // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. – Економіка. – 2004. – Ч. 3. – С. 345–351 (0,4 д.а./ 0,2 д.а.).

Особистий внесок здобувача: визначено проблеми у якості трудового життя, які є головним чинником міграційного руху населення, основні напрями їх вирішення.

  1. Полянська Я.Л. Проблеми і наслідки міграції в Україні // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. - Тернопіль: Економічна думка. – 2004. – С. 74-77 (0,5 д.а.).

  2. Полянська Я.Л., Пікалова В.В. Кількісні та якісні характеристики українських мігрантів // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2004. – Т. 1. – С. 372-380 (0,5 д.а./0,3 д.а.).

Особистий внесок здобувача: на основі аналізу статистичних даних та результатів соціологічних досліджень описано основні характеристики реальних і потенційних мігрантів в Україні, виокремлено причини бажання до переїзду.

  1. Полянська Я.Л., Сердюк О.Ю. Трудовой менталитет в системе мотивационного управления Вісник Технологічного університету Поділля. – Хмельницький: Технологічний університет Поділля, 2003 . – Т 1. –– Ч 1. – С. 170-173 (0,5 д.а./0,25 д.а.).

Особистий внесок здобувача: висвітлено основні риси українського трудового менталітету, надано характеристики сучасного працівника.

Публікації в інших виданнях

  1. Полянська Я.Л., Ходачкова Н.І. Трудова міграція: проблеми та напрями удосконалення державної політики щодо забезпечення захисту прав мігрантів
    // Формування ринкової економіки. – Т.2.: Демографічні аспекти регулювання та відтворення трудового потенціалу. – К.: КНЕУ. – 2006. – 158-166 (0,5 д.а./ 0,25 д.а.).

Особистий внесок здобувача: здійснено оцінку стану трудової міграції в Україні, визначено причини незахищеності трудових мігрантів, надано пропозиції щодо забезпечення ефективного механізму захисту трудових прав мігрантів.

  1. Полянська Я.Л. Проблеми і наслідки міграції в Україні // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. «Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці». – Тернопіль: Економічна думка. – 2004.– С. 50-51 (0,2 д.а.).