Мерзляк А.В. Державне управління іноземними інвестиціями: регіональний аспект. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Національна академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2003.
У дисертації доведено, що одним з найважливіших дієвих механізмів соціально-економічного перетворення є активізація інвестиційного процесу за рахунок залучення іноземних інвестицій. В ринковій економіці проблема вдосконалення механізмів державного регулювання та управління іноземними інвестиціями в регіоні набуває особливої значущості. Характер розвитку економічних відносин підтвердив, що неможливо досягти позитивних результатів, не визначивши механізм інвестування суб’єктів ринку на макро-, мезо- і мікрорівнях. Інвестиційна політика розглядається як найважливіша складова загальної економічної політики, яка проводиться державою. Дається оцінка ключовим напрямам оптимізації відносин між державною і регіонами в інвестиційній сфері, узгодженню інтересів та гармонізації підходів обох сторін до головних напрямів, шляхів і механізмів побудови цих відносин.
Дослідження державного управління процесом залучення іноземного капіталу на регіональному рівні дало змогу визначити його місце у загальній системі державного управління цим напрямом та змоделювати такі механізми державного управління іноземними інвестиціями, які забезпечать його внутрішню стабільність і позитивну динаміку економічного розвитку. Державне управління економічним механізмом залучення іноземного капіталу доцільно оцінювати шляхом посилення ролі органів місцевого самоврядування відповідно до кон’юнктури, що склалася в регіоні. Обґрунтована перспектива надходження іноземних інвестицій та інвестиційні можливості регіону, розроблена довгострокова політика державного управління інвестиційним процесом в інституціонально-ринковій трансформації економіки. Визначені можливості реальної інтеграції України в Європейський Союз.
У дисертації по-новому розв’язано актуальну наукову проблему, наведено її теоретичне узагальнення, що виявляється в комплексному підході до визначення механізмів державного управління іноземним капіталом на рівні регіону в період інституціональних перетворень, та розроблено науково-прикладні методи, моделі, підходи, які забезпечують теоретичне і практичне використання отриманих наукових результатів. З допомогою цих результатів реалізовано мету і вирішено завдання дослідження, підтверджено гіпотезу. Це дає змогу зробити такі основні висновки і внести пропозиції.
1. Встановлено, що надходження іноземних інвестицій в Україну безпосередньо пов’язане з адміністративними і правовими чинниками, рівнем розвитку інфраструктури. Інвестуванню економіки України перешкоджають бюрократичний механізм, обмежена купівельна спроможність населення, злочинність і корупція, високі податки, слабкість ринкової інфраструктури, нестача досвідченого управлінського персоналу, високі інвестиційні ризики, обмеженість місцевих джерел фінансування, технічна відсталість економіки, нестабільність валюти. В таких умовах державне управління інвестиційним процесом виступає системою загальнодержавної, регіональних та місцевих програм, пов’язаних, насамперед, з іноземними інвестиціями, міжнародними програмами фінансування, інвестиційною політикою.
Оскільки раніше проблема державного управління іноземними інвестиціями не досліджувалась, хоча окремі механізми, функції, завдання держави в управлінні інвестиціями і відображені в науковій літературі, в основу дисертаційного дослідження покладено комплексний, системний аналіз аспектів стратегічного державного управління іноземними інвестиціями на рівні регіону в умовах трансформації ринкових відносин.
2. У дисертації, спираючись на теоретичні розробки вітчизняної та західної економічної науки з урахуванням міжнародної практики іноземного інвестування, адаптованого до умов інституціонально-ринкової трансформації економіки, визначено, що в країнах, які досягли значних успіхів у реформуванні економіки, інвестиційна діяльність була державною справою, характеризувалася поміркованістю та системністю підходів до формування економічної політики залучення іноземних інвестицій у національну економіку. Результати аналізу теорії та практики регулювання потоків іноземного капіталу дали підстави стверджувати, що контроль за операціями рахунку капіталів зумовлений необхідністю усунення економічних деформацій, які порушують конкурентну рівновагу; захисту національної фінансової системи і регіональної економіки від дестабілізуючих потоків капіталу; забезпечення незалежності грошово-кредитної та валютної політики від іноземного капіталу з метою забезпечення її стимулюючого впливу на економічний розвиток; здійснення цілей економічної політики, які не можуть бути досягнуті з використанням інших засобів.
3. Доведено, що усвідомлення можливості керування процесом залучення іноземних інвестицій як елемента системи державного управління у складі підсистеми управління економікою має стати передумовою визначення мети її існування. Мету державного управління іноземними інвестиціями необхідно узгодити з іншими складовими системи державного регулювання економіки країни. Державне управління іноземним інвестуванням, як і в цілому державне управління, являє собою врегульовані нормами права відповідальних органів на виконавчу та розпорядчу діяльність щодо залучення і раціонального використання іноземних інвестицій. В дисертації визначено етапи розвитку та елементи механізмів державного управління іноземними інвестиціями, однією із складових яких є норма права.
4. З’ясовано, що вдосконалення механізму державного управління інвестиційним процесом в Україні взаємопов’язане із стабілізацією політичної, економічної та інвестиційної політики держави. Для оптимізації вироблення критеріїв ефективності інвестиційної політики України вирішальне значення має розв’язання проблеми легітимізації системи національних інтересів. Трансформаційні процеси, спрямовані на становлення Української держави, вимагають розробки нової, науково обґрунтованої регіональної політики. Дослідження автора дають підстави вважати, що приплив іноземних інвестицій сприяє підтримці та активізації різних форм внутрішнього інвестування підприємств регіону, прискоренню науково-технічного і промислового розвитку, створенню нових інвестиційних інститутів, нових робочих місць, інтеграції до міжнародних ринків капіталів.
5. Як показують результати дослідження, першочерговим завданням структурної політики в умовах глобалізації має стати термінове впровадження інноваційної моделі розвитку української економіки, освоєння механізму енергозбереження, усунення відтворювальних деформацій та зміцнення позиції внутрішнього ринку. Інтеграція України до Європейського Союзу в умовах глобалізації можлива лише при радикальному вдосконаленні структури експорту передусім за рахунок поставок готової продукції на світовий ринок.
6. Обґрунтовано, що механізм інвестиційного регулювання як інструмент системи управління регіональним відтворювальним циклом має будуватися відповідно до вимог комплексного цільового підходу, характеризувати гнучкість взаємодії центральних і регіональних органів влади, результативність та ефективність, що відображає співвідношення прийнятих управлінських рішень. Успішне проведення інвестиційної політики дасть змогу реалізувати одне з головних завдань економіки регіону – збільшення кількості основних джерел внутрішніх інвестиційних ресурсів. Це створить необхідні передумови для зростання виробництва та розширеного відтворення валового внутрішнього продукту з метою підвищення добробуту населення.
7. Як показав аналіз, підвищення ефективності регіонального управління інвестиційними процесами приводить, як правило, до зростання темпів виробництва промислової продукції, що забезпечує підвищення рівня доходів та платоспроможності населення, попиту на товари народного споживання. Економічний розвиток регіону базується на дієвому механізмі державного управління залученням іноземного капіталу та науково виваженій інвестиційно-інноваційній політиці. Обґрунтовано методичні підходи до визначення критеріїв ефективності використання іноземного капіталу в національній і регіональній економіці. Активізація іноземного інвестування є наслідком розвитку регіональної економіки, а не його передумовою. На підставі аналізу зарубіжного та вітчизняного досвіду запропоновано алгоритм визначення потреб регіону в іноземних інвестиціях.
8. Установлено, що стратегічні напрями подальшої активізації інвестиційної діяльності в регіоні мають забезпечити створення привабливого інвестиційного клімату, зокрема в процесі приватизації, та розвиток інфраструктури, стале економічне зростання і підвищення рівня життя населення. Для забезпечення сприятливих умов розвитку регіону необхідне запровадження механізмів впливу органів місцевої влади на вдосконалення інституційної структури інвестиційної діяльності. Економічний блок механізмів залучення іноземних інвестицій може функціонувати лише за наявності ефективного механізму державних гарантій та системи законодавчого, інформаційного забезпечення іноземних інвестицій.
9. Виявлено, що вибір найважливіших для регіону інвестиційних проектів, до реалізації яких залучається іноземний капітал, має здійснюватися з урахуванням стратегічних завдань регіону: зміцнення економічного потенціалу; досягнення позитивних зрушень у підвищенні добробуту населення; наближення до європейського рівня споживання матеріальних благ; зменшення залежності регіону від монопольного імпорту окремих видів сировини, продукції, зниження екологічного навантаження на довкілля за рахунок впровадження сучасних ресурсозберігаючих технологій; підвищення конкурентоспроможності продукції підприємств з іноземними інвестиціями на міжнародних ринках.
10. Обґрунтовано, що управлінську інвестиційну політику необхідно формувати за умови дії як ринкових регуляторів, так і чинників, які тісно пов’язані із залученням прямих іноземних інвестицій. Виходячи з цього побудована модель державного управління процесом залучення таких інвестицій залежно від окремих соціально-економічних чинників дала змогу виявити еволюцію форм інтеграціоналізації підприємницької діяльності. Концептуальна інтегрована модель пропонується як одна з можливих моделей аналізу і прогнозування приросту прямих іноземних інвестицій на регіональному рівні.
11. Отримані в дисертації наукові результати можуть бути використані інститутами влади при формуванні організаційної структури та вдосконаленні механізмів державного управління іноземними інвестиціями; в практиці державного управління регіоном з метою прискорення інституційних реформ, активізації процесів суспільної трансформації; мінімізації диспропорцій відтворювального процесу на рівні країни, регіону, видів економічної діяльності; при обґрунтуванні та розробці державними органами інвестиційних програм, науковими та навчальними закладами в подальшому дослідженні проблем залучення іноземного капіталу й управління ним у навчальному процесі, пов’язаному зі спеціальностями управлінського й економічного фаху.
Публікації автора:
Монографії
Мерзляк А.В. Механізми державного управління іноземними інвестиціями: регіональний аспект: Моногр. – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – 300 с.
Огаренко В.М., Мерзляк А.В. Паростки ринкової трансформації економіки Запорізького регіону та перспективи розвитку зовнішньоекономічних зв’язків: Моногр. – Д: Січ, 2000. – 165 с. – Авторських 135 с.
Навчальний посібник
Економіка праці: Навч. посіб. / Є.П.Михайлов, А.В.Мерзляк, М.Х.Корецький, Г.О.Михайлова; За ред. проф. Є.П.Михайлова. – Д.: Наука і освіта, 2001. – 228 с. – Авторських 110 с.
Статті в наукових фахових виданнях
Мерзляк А. Залучення іноземних інвестицій – один із стратегічних напрямів регіонального розвитку // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва: В 4 ч. – К.: Вид-во УАДУ, 2000. – Вип. 2. – Ч. ІV. – С. 141-146.
Мерзляк А. Рівень розвитку ринкових відносин та комерційної інфраструктури – чинники інвестиційної привабливості регіону // Вісн. УАДУ. – 2000. – № 3. – С. 181-184.
Мерзляк А. Фінансовий стан регіону – критерій залучення іноземних інвесторів //Вісн. УАДУ. – 2000. – № 4. – С. 121-125.
Мерзляк А. Рівень криміногенних ризиків – перешкода для залучення іноземного капіталу // Вісн. УАДУ. – 2001. – № 1. – С. 104-111.
Мерзляк А. Екологічна безпека: ризик чи привабливість для іноземних інвесторів // Вісн. УАДУ. – 2001. – № 2. – С. 134-147.
Мерзляк А. Ринкові перетворення та тенденції управління економічними розвитком регіону // Державне управління та місцеве самоврядування: Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. Г.І.Мостового: В 6-ти ч. – Х.: Харків. філ. УАДУ, 2001. – Вип. 1. – Ч. 1. – С. 84-86.
Мерзляк А. Реформування зовнішньоекономічної сфери послуг регіону // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2001. – Вип. 1. – С. 103-109.
Мерзляк А. Іноземні інвестиції та їх роль в розвитку економіки регіону // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2001. – Вип. 2. – С. 70-77.
Мерзляк А. Стратегія держави та аспекти управління інвестиціями // Вісн. УАДУ. – 2001. - № 3. – С. 112-121.
Мерзляк А. Управління інвестиційним процесом малого підприємства регіону // Актуальні проблеми держ. упр.: Наук. зб. – Х.: ХРІДУ УАДУ, 2001. - № 3(11). – С. 181-188.
Мерзляк А. Управління ефективністю використання інвестиційних ресурсів регіону // Актуальні проблеми держ. упр.: Наук. зб. – О.: Одес. філ. УАДУ, 2001. – Вип. 6. – С. 120-131.
Мерзляк А. Теоретичні аспекти та значення інвестицій у розвитку економіки // Вісн. УАДУ. – 2001. - № 4. – С. 143-155.
Мерзляк А. Механізм управління інвестиційною діяльністю місцевими органами самоврядування // Актуальні проблеми держ. упр.: Наук. зб. – О.: Одес. філ. УАДУ, 2001. – С. 156-164.
Мерзляк А. Ефективне управління демографічними процесами та ринком праці – чинники привабливості для іноземних інвесторів // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 1. – С. 321-332.
Мерзляк А. Цінні папери – внутрішнє джерело інвестиційних ресурсів // Зб. наук. пр. УАДУ /За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – Вип. 1. – С. 86-95 .
Мерзляк А. Ефективність використання іноземних інвестицій в експортоорієнтованих галузях // Вісн. УАДУ. – 2002. - № 2. – С. 117-125.
Мерзляк А. Інвестиційна політика держави в розвитку підприємництва // Упр. сучас. містом. – 2002. – № 1-3 (5). – С. 50-56.
Мерзляк А. Оцінка інвестиційної привабливості статистично великих підприємств регіону // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – № 2. – С. 205-212.
Мерзляк А. Тенденції і закономірності формування та використання внутрішніх джерел інвестування ресурсів регіону // Вісн. УАДУ. – 2002. - № 3. – С. 108-118.
Мерзляк А. Оцінка ролі позикових коштів у внутрішньому інвестуванні підприємств регіону // Вісн. УАДУ. – 2002. - № 4 . – С. 131-137.
Мерзляк А. Іноземні інвестиції – панацея для відродження виробництва автомобілів у регіоні // Статистика України. – 2003. - № 1. – С. 26-33.
Мерзляк А. Обґрунтування інвестиційних можливостей підприємств регіону // Упр. сучас. містом. – 2002. - № 10-12 (8). – С. 121-127.
Мерзляк А.В. Довгострокова політика управління інвестиційним процесом суб’єкта господарювання // Вісн. УАДУ. – 2003. – № 1. – С. 179-189.
Мерзляк А. Залучення іноземного капіталу: забезпечення переходу економіки України до фази економічного зростання // Вісн. УАДУ. – 2003. - № 2. – С.161-167.
Мерзляк А. Іноземні інвестиції в контексті інтеграції України до ЄС // Економіка України. – 2003. - № 7. – С. 84-89.
Інші видання
Мерзляк А.В. Зовнішньоекономічна діяльність та її вплив на економічні перетворення регіону // Маркетинг: теорія і практика: Зб. наук. пр. / Гол. ред. І.Л.Решетнікова. – Луганськ: Вид-во Східноукр. держ. ун-ту, 2000. – Вип. 4. – С. 143-151.
Огаренко В.М., Мерзляк А.В. Стратегія розвитку інноваційних процесів промислового регіону // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Д., 2000. – Вип. 49. – С. 42-48. – Авторських 5 с.
Мерзляк А.В. Державне управління інвестиційним процесом // Держава та регіони. – 2001. - № 2. – С. 87-93. – (Сер. “Економіка та підприємництво”).
Мерзляк А.В. Етапи та шляхи удосконалення механізму державного регулювання іноземних інвестицій // Держава та регіони. – 2001. - № 1. – С. 28-39. – (Сер. “Держ. упр.”).
Мерзляк А.В., Михайлова Г.О., Михайлов Є.П. Критерії та показники ефективності підприємств сфери обігу в ринкових умовах // Держава та регіони. – 2001. - № 3. – С. 98-103. – (Сер. “Економіка та підприємництво”). – Авторських 3 с.
Мерзляк А.В., Михайлова Г.О., Михайлов Є.П. Управління та організація - чинники економічного розвитку підприємства // Держава та регіони. – 2001. - № 4. – С. 119-124. – (Сер. “Економіка та підприємництво”). – Авторських 4 с.
Мерзляк А.В. Іноземні інвестиції та їх роль у розвитку економіки країни // Держава та регіони. – 2001. - № 3. – С. 31-42. – (Сер. “Держ. упр.”).
Тези доповідей, матеріали конференцій
Мерзляк А.В. Передумови сталого розвитку економіки регіону // Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?: Матеріали міжнар. конф.: В 2 т., Донецьк, 21-22 берез. 2001 р. / Відп. за вип. Ю.С. Статінова. – Донецьк: Дон ДУЕТ, 2001. – Т. 2. – С. 83-87.
Мерзляк А.В. Стратегія державної політики України в інвестиційній сфері // Экономические инновации. Вып. 11: Тенденции глобализации и регионализации социально-экономического развития (инвестиционная и инновационная политика, рыночные механизмы и структуры): Сб. науч. работ. – О.: Ин-т проблем рынка и экономико-экологич. исслед. НАН Украины, 2001. – С. 9-15.
Мерзляк А.В. Стратегія державного управління інвестиціями малих підприємств України // Екон. вісн. Нац. гірничої Академії України. Зб.: Матеріали 2-ї міжнар. наук.-практ. конф. “Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації”. - № 2. – Д.: РВК НГА України, 2001. – Т.1. – С. 156-158.
Мерзляк А. Пріоритетні напрями органів місцевого самоврядування в системі управління інвестиціями малого бізнесу // Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні: Матеріали наук.-практ. конф. / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2001. – С. 85-89.
Мерзляк А.В. Управління процесами залучення іноземного капіталу в розвиток підприємств регіону // Теорія та практика управління у трансформаційний період: Тези доп. всеукр. наук.-практ. конф.: В 2 т. (Донецьк, 4-6 жовт. 2001 р.). – Донецьк: ІЕП НАН України, 2001. – Т. 2. Проблеми регіонального упр. – С. 27-31.
Мерзляк А.В. Економічна політика України в умовах трансформації: результати, проблеми, перспективи // Українське державотворення: уроки, проблеми, перспективи: Матеріали наук.-практ. конф. – Львів філ. УАДУ, 2001. – Ч.2. – С .65-68.
Мерзляк А.В. Посилення ролі територіального управління щодо залучення інвестицій // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Материалы междунар. научно-практ. семинара, 27-29 янв. 2001 г., Донецк-Славяногорск: Сб. науч. тр. – Донецк: Дон НУ, 2002. – С. 458-460.
Мерзляк А.В. Особливості управління інвестиційним процесом в країнах з перехідною економікою // Вдосконалення методів та засобів управління економічними процесами в регіоні в контексті сучасного стану ринкової трансформації економіки України: Наук. конф. Одеса, 30 трав. 2002 р. – О.: ОРІДУ УАДУ, 2002.
Мерзляк А. Інтеграція України в ЄС: активізація процесу припливу іноземного капіталу // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський Союз: Матеріали наук.-практ. конф. / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – С. 312-314.
Мерзляк А.В. Роль мониторинга в системе внутреннего инвестирования деятельности предприятий // Вісн. ТАНГ: Зб. наук. пр.: Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: інвестиційні аспекти (Матеріали ІV Міжнар. наук.-практ. конф., Ялта, 13-15 верес. 1999 р.). – Т., 1999. - № 10 (спец. вип.). – С. 71-72.
Мерзляк А.В. Маркетингове дослідження міжнародних економічних зв’язків та їх вплив на комплексні економічні перетворення регіону // Маркетинг: теорія і практика: Тези доп. ІV міжнар. конф., 21-24 трав. 2000 р. – Луганськ–Ялта: Вид-во Східноукр. держ. ун-ту, 2000. – С. 24-25.
Мерзляк А.В., Михайлов Є.П., Михайлова Г.О. Проблеми регіональних органів управління щодо залучення іноземного капіталу // Держава та регіони. – 2003. – № 1. – С. 23-28. – (Сер. “Економіка та підприємництво”). (Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Актуальні проблеми державного управління та місцевого самоврядування”, Запоріжжя, 10-11 жовт. 2002 р.). – Авторських 4 с.
Мерзляк А.В. Розвиток внутрішнього ринку регіону – шлях до добробуту // Економічна теорія: сучасні проблеми розвитку сфери товарного обігу: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф.: У 2 ч.: Тези доп. (23-25 жовт. 2002 р.) / Відп. ред. В.Д. Лагутін. – К., 2002. – Ч. 1. – С. 88-90.
Мерзляк А.В. Внутренние источники инвестирования предприятий – экономический базис принятия управленческих решений // Актуальні проблеми розвитку суспільної думки і практики управління: Зб. наук. пр. / ЗІДМУ; редкол.: В.М. Северенюк (головн. ред.) та ін. - Вип. 5.: Доп. учасн. Міжнар. наук. конф. “Влада та культура”: У 2 ч. (21-22 квіт. 1999 р.). - Запоріжжя: РВП “Видавець”, 1999. – Ч. 2. – С. 133-137.
Мерзляк А.В. Управління фінансовими потоками промислового регіону // Економіка України: реалії, перспективи розвитку ринкових відносин: Міжвід. наук. зб. / За ред. А.І. Комарової, С.Б. Бєлікова, А.С. Гальчинського та ін. – К., 2000. – Т. 20. – С. 318-323.
Мерзляк А.В. Внутренние источники инвестирования бизнеса предприятий // Інвестиції ХХІ століття: регіональні аспекти: Зб. доп. міжнар. наук.-практ. конф., 17-18 листоп. 2000 р., Умань / Відп. ред. Ю.М. Краснобокий. – К.: Наук. світ, 2000. – С. 83-86.