Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Теорія та історія державного управління


Радиш Ярослав Федорович. Державне управління охороною здоров'я в Україні: генезис та тенденції розвитку: дисертація д-ра наук з держ. упр.: 25.00.01 / Українська Академія держ. управління при Президентові України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Радиш Я.Ф. Державне управління охороною здоров’я в Україні: генезис та тенденції розвитку. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.01. - теорія та історія державного управління. - Українська Академія державного управління при Президентові України. - Київ, 2003.

У дослідженні зроблено системний концептуально-цілісний аналіз генезису державного управління охороною здоров’я України як соціального феномену. В роботі розкрито сутність понять “державна система охорони здоров’я”, “державне управління охороною здоров’я”, “міжвідомчі державно-управлінські відносини в галузі охорони здоров’я” і уточнено тлумачення дефініцій “державна політика України в галузі охорони здоров’я” та “єдиний медичний простір України”. Удосконалено принципи й критерії об’єктивних і суб’єктивних факторів та способів добору управлінських кадрів для охорони здоров’я України, визначено алгоритм їх підготовки. Охарактеризовано організаційно-правові та економічні засади формування єдиного медичного простору України і сформульовано концепцію подолання організаційної роз’єднаності між складовими (компонентами) даної складної соціальної системи, основними механізмами якої будуть: створення у складі Міністерства охорони здоров’я України (Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров’я обласних та Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій) спеціальної організаційно-штатної структури з координації діяльності усіх компонентів (підсистем) єдиного медичного простору та врегулювання міжвідомчих державно-управлінських відносин у галузі охорони здоров’я на основі досконалої нормативно-правової бази.

Результати дослідження можуть бути використані в практичній діяльності органів управління охороною здоров’я, у викладацькій та лекторській роботі та стати основою для подальших історико-теоретичних досліджень.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової проблеми формування єдиного медичного простору України як функціональної системи загальнонаціональних медичних ресурсів, генезису та тенденцій розвитку державного управління охороною здоров’я, здійснено розробку науково-прикладних підходів, моделей, технологій, що забезпечують теоретичне і практичне використання отриманих наукових результатів. Одержані в ході виконаного дослідження результати підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізована мета і завдання дослідження дають можливість зробити основні висновки й пропозиції.

1. Встановлена неадекватність між рівнем державного управління системою охорони здоров’я України й умовами періоду трансформації українського суспільства та розроблена науково обґрунтована концепція формування єдиного медичного простору України як один із шляхів виведення галузі з системної кризи.

2. Доведено, що в генезисі державного управління охороною здоров’я в Україні було п’ять основних періодів. Перший з них - охоплює бездержавний період історії України (кінець XVIII ст. - 1917 р.). Другий - збігається з періодом української державності (1917-1920 рр.). Третій період - період втрати самостійності в державному управлінні охороною здоров’я - відповідає радянському періодові української історії (1921-1991 рр.). Четвертий - період відродження самостійності в державному управлінні охороною здоров’я - розпочався з відновленням та утвердженням незалежної Української держави (після 1991 р.). З 2002 р. державне управління охороною здоров’я України вступає у п’ятий період свого розвитку - етап міжгалузевої та міжнародної інтеграції. Цінність отриманих результатів дослідження в частині вивчення генезису державного управління охороною здоров’я в Україні полягає в тому, що отримані знання дають змогу використати як позитивну, так і негативну історичну спадщину при оптимізації системи державного управління галуззю в сучасних умовах.

3. Обґрунтовано і сформульовано концепцію подолання організаційної роз’єднаності між складовими (компонентами) єдиного медичного простору України. Основними механізмами даної концепції є створення у складі Міністерства охорони здоров’я України (Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров’я обласних та Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій) спеціальної організаційно-штатної структури з координації діяльності усіх компонентів (підсистем) єдиного медичного простору та законодавче забезпечення діяльності цієї системи.

4. Визначено, що основними принципами добору управлінських кадрів для охорони здоров’я України є об’єктивізація та прозорість. В основу діяльності щодо їх забезпечення необхідно покласти такі заходи: професіографічний аналіз діяльності кандидатів на управлінську посаду; цілеспрямоване тестування кандидата шляхом анкетування; аналіз особистісних якостей та професіоналізму на основі характеристик членів колективу, де раніше працював претендент; випробування кандидата на управлінській посаді та психологічна оцінка особистості кандидата.

5. На основі системного підходу розроблено професійну модель сучасного спеціаліста з державного управління охороною здоров’я, що ґрунтується на підході до фахівця-професіонала як спеціаліста, підготовка якого здійснюється на досягненнях світового менеджменту.

6. Виконане дослідження свідчить, що важливим етапом у вивченні проблеми державного управління охороною здоров’я є прогнозування тенденцій та основних шляхів його розвитку, які залежать від умов соціально-економічного становища в Україні та тенденцій розвитку систем охорони здоров’я в інших країнах світу.

7. Урахування основних наукових результатів виконаного дослідження, вітчизняного й зарубіжного досвіду, потреб сучасного розвитку охорони здоров’я населення дозволяють запропонувати для втілення в практичну діяльність системи охорони здоров’я України з метою вдосконалення державного управління галуззю такі практичні рекомендації:

Верховній Раді України прискорити прийняття Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування” та змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я від 19 листопада 1992 р., в якому необхідно визначити механізми діяльності охорони здоров’я в єдиному медичному просторі України.

  • Міністерству охорони здоров’я України, Міністерству охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, управлінням охорони здоров’я обласних та Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій необхідно створити у своїх структурах спеціальні організаційно-штатні підрозділи з координації діяльності усіх компонентів (підсистем) єдиного медичного простору та законодавчо забезпечити їх практичну діяльність.

    • Міністерству охорони здоров’я України доцільно створити на базі кафедри управління охороною здоров’я Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика факультет управління охороною здоров’я та запровадити магістерську програму з підготовки фахівців із менеджменту в охороні здоров’я.

Публікації автора:

Монографія

  1. Радиш Я.Ф. Державне управління охороною здоров’я в Україні: генезис, проблеми та шляхи реформування. - К.: Вид-во УАДУ, 2001. - 360 с.

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Радиш Я. Державне управління охороною здоров’я військовослужбовців - складна організаційна система // Зб. наук. пр. УАДУ. - 2000. - Вип. 2. - Ч. ІІ. - С. 417 - 423.

  2. Радиш Я. Показники готовності та стійкості системи охорони здоров’я (до проблеми міжвідомчих державно-управлінських відносин) // Вісн. УАДУ. - 2000. - № 4. - С. 225-232.

  3. Радиш Я. Проблеми створення територіальних госпітальних баз (в контексті міжвідомчих державно-управлінських відносин в охороні здоров’я України) // Командор. - 2000. - № 2-3. - С. 43-44.

  4. Радиш Я. Категорійно-понятійний апарат про державне управління системою охорони здоров’я України (огляд літератури та уточнення окремих дефініцій) // Вісн. УАДУ. - 2001. - № 1. - С. 195-202.

  1. Радиш Я. Роль і місце українських лікарів минулого в державотворенні та формуванні державницького підходу до медичного забезпечення (історичний аспект) // Вісн. УАДУ. - 2001. - № 2. - Ч. ІІ. - С. 177-186.

  2. Радиш Я. Державні та галузеві кваліфікаційні вимоги до менеджера охорони здоров’я та менеджера майбутнього // Зб. наук. пр. УАДУ. - 2001. - Вип.1. - С. 212-224.

  3. Радиш Я. Основи державної політики України в галузі охорони здоров’я // Вісн. УАДУ. - 2001. - № 4. - С. 209-214.

  4. Радиш Я. Шляхи реформування системи охорони здоров’я України // Зб. наук. пр. УАДУ - 2001. - Вип. 2. - С. 108-116.

  5. Радиш Я.Інформаційне забезпечення державного управління охороною здоров’я // Упр. сучас. містом. - 2001. - № 10-12 (4). - С. 50-54.

  6. Радиш Я. Державне управління військовою медициною як наукова і навчальна дисципліна // Вісн. УАДУ. - 2002. - № 2.- С. 183-191.

  7. Радиш Я. Державне управління медичним забезпеченням Збройних Сил в єдиному медичному просторі України // Зб. наук. пр. УАДУ. - 2002. - Вип. 1. - С. 180-185.

  8. Радиш Я. Рівень здоров’я громадян України - як інтегральний показник соціальної політики та державного управління в галузі охорони здоров’я // Вісн. УАДУ. - 2002. - № 3. - С. 306-314.

  9. Радиш Я. Сучасний стан досліджень з питань формування інституту менеджерів у галузі охорони здоров’я // Упр. сучас. містом. - 2002. - № 4, 10-12 (8). - С. 76-83.

  10. Радиш Я. Правові аспекти охорони здоров’я населення та військовослужбовців // Зб. наук. пр. УАДУ. - 2002. - Вип. 2. - С. 227-240.

  11. Радиш Я., Солоненко І., Філіпішин В. До питання побудови територіальної системи медичного забезпечення // Вісн. УАДУ. - 1996. - № 2. - С. 161-165. - Авторських 2 с.

  12. Радиш Я., Пліш Б., Солоненко І. Організація медичної допомоги жінкам - військовослужбовцям Збройних Сил України // Вісн. УАДУ. - 1997. - № 1. - С. 166-168. - Авторських 2 с.

  13. Іванов С., Радиш Я., Філіпішин В. Оцінка ефективності медичної допомоги на етапах евакуації // Вісн. УАДУ. - 1998. - №3. - С. 225-227. - Авторських 1 с.

  14. Радиш Я., Пліш Б., Гак Д. Шляхи реформування системи охорони здоров’я: світовий досвід (огляд літератури) // Вісн. УАДУ. - 2001. - № 3. - С. 209-215. - Авторських 5 с.

  15. Радиш Я., Тарахонич О. Вітчизняний та зарубіжний досвід правотворчості в регулюванні діяльності системи охорони здоров’я // Вісн. УАДУ. - 2002. - № 1. - С. 144-148. - Авторських 3 с.

  16. Бойчак М., Голик Л., Радиш Я. До питання про реформування системи надання амбулаторно-поліклінічної допомоги військовослужбовцям Київського гарнізону // Командор. - 2002. - № 1. - С. 34-37. - Авторських 2 с.

  17. Радиш Я., Жаховський В. Принципи та шляхи раціонального відбору управлінських кадрів для охорони здоров’я України (до проблеми реформування національної системи охорони здоров’я) // Вісн. УАДУ. - 2002. - № 4. - С. 320-328. - Авторських 5 с.

Словники, навчальні посібники, довідники, статті в інших виданнях, тези доповідей, методичні рекомендації:

  1. Краткий исторический очерк (в кн. Медицина катастроф). - К.: Здоровье 1993. - С. 5-14. - Авторських 9 с.

  2. Російсько-український військово-медичний словник / А.А. Бурячок, В.В. Пасько, Я.Ф. Радиш, Ю.В. Шанін. - К.: ІСДО, 1994. - 72 с. - Авторських 35 с.

  3. Російсько-український військово-медичний словник (з поясненням 1476 термінів і словосполук українською мовою) / А.А. Бурячок, В.В. Пасько, Я.Ф. Радиш, В.В.Трохимчук. - К.: Вид-во Нац. Акад. оборони України, 1998. - 134 с. - Авторських 85 с.

  4. Термінологічний словник-довідник менеджера охорони здоров’я / Кол. авт.; упоряд. М.П. Бойчак, Я.Ф. Радиш; передмова та заг. ред. В.Я. Білого, Б.П. Криштопи. - К.: Вид-во “Преса України”, 2001. - 240 с. - Авторських 85 с.

  5. Радиш Я.Ф. Основи менеджменту: Метод. реком. та курс лекцій. - К.: Вид-во КВІУЗ, 1997. - 290 с.

  6. Радиш Я.Ф., Щербак О.І. Мистецтво результативного управління: Проблемні лекції. - К.: Вид-во “ВІПОЛ”, 1999. - 132 с. - Авторських 100 с.

  7. Медична служба Збройних Сил України (довідкові матеріали та керівні документи) / Авт.-упоряд. В.Я. Білий, М.П. Бойчак, Л.А. Голик, Я.Ф. Радиш, В.О. Жаховський / Передмова та заг. ред. проф. В.Я. Білого. - К.: Вид-во ПП “Фоліант”, 2001. - 220 с. (Серія “Порадник військового лікаря”). - Авторських 65 с.

  8. Бойчак М.П, Голик Л.А., Радиш Я.Ф. Формування єдиного медичного простору як важливої складової реформування охорони здоров’я України // Охорона здоров’я України. - 2001. - №3. - С. 39-44. - Авторських 3 с.

  9. Бойчак М.П, Голик Л.А., Радиш Я.Ф. Цивільна і військова медицина України: концептуальні принципи та проблеми взаємодії в єдиному медичному просторі // Охорона здоров’я України. - 2002. - №2 (5). - С. 63-68. - Авторських 3 с.

  10. Бойчак М.П, Голик Л.А., Радиш Я.Ф. Лікувально-діагностична вертикаль в ЗС України: стан та шляхи подальшого удосконалення // Військова медицина України. - 2001. - № 2. - Т. 1. - С. 9-14. - Авторських 3 с.

  11. Голик Л.А., Радиш Я.Ф. Управління якістю медичної допомоги - стратегія оптимізації діяльності військових лікувально-профілактичних закладів України // Військова медицина України. - 2002. - № 1. - Т. 1. - С. 16-22. - Авторських 5 с.

  12. Пасько В.В., Радыш Я.Ф. Принципиальные подходы к построению системы лечебно-эвакуационных мероприятий при чрезвычайных ситуациях и катастрофах / Междунар. конф. “Спасение-95” (Москва, 4 - 6 сентября 1995 г.). - М., 1995. - С. 68-69. - Авторських 1 с.

  13. Бадюк М.І., Радиш Я.Ф. До питання термінології медицини катастроф // Матеріали VI конгресу Світової федерації укр. лікар. т - ств. - О., 1996. - С. 91. - Авторських 0,5 с.

  14. Радиш Я.Ф. До питання оцінки якості середовища проживання людини, охорони здоров’я, медицини та профілактики / У кн. Соціально-економічні та екологічні проблеми розвитку адміністративних районів // Наук. доп. на міжнар. наук.-практ. конф. (м.Тернопіль, 17-18 квіт. 1997 р.). - Л., 1997. - Ч. II. - С. 216-220.

  15. Радиш Я.Ф. До питання про ефективність та якість медичного забезпечення військ в мирний та воєнний час // Матеріали IV з’їзду Всеукр. лікарського т-ва, - К., 1997. - № 1 (56). - С. 67-70.

  16. Кухленко О., Радиш Я. До питання оптимізації управління медичною службою загальновійськового об’єднання // Матеріали VII конгресу Світової федерації українських лікарських товариств. - Ужгород, 1998. - Т. 2. №1-2 (59-60). - С. 38-39. - Авторських 1 с.

  17. Левченко Ф.М., Радиш Я.Ф., Філіпішин В.П. Охорона здоров’я військовослужбовців та шляхи її удосконалення / У кн. Проблеми безпеки української нації на порозі XXI сторіччя // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. / Заг. ред. проф., д. соціол. н. М.І. Пірен. - Київ - Чернівці: Київ. військ. гуманітарний ін., 1998. - Ч.2. - С. 313-320. - Авторських 4 с.

  18. Радиш Я. Лікувально-евакуаційна характеристика поранених, хворих та уражених // Матеріали V з’їзду Всеукр. лікар. т-тва (м. Київ, 28-29 трав. 1999 р.). - К., 2000. - Т. 3. - № 1 (61). - С. 24-26.

  19. Радиш Я., Жаховський В. Кадрове забезпечення реформування охорони здоров’я в Збройних Силах України (до проблеми оптимізації державного управління охороною здоров’я в умовах адміністративної реформи в Україні) // Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні: Матеріали наук.-практ. конф. / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2001. - Т. 1. - С. 210-214. - Авторських 4 с.

  20. Радиш Я., Жаховський В. Державне управління військовою медициною в єдиному медичному просторі України // Зб. наук. пр. за матеріалами Всеукр. наук.-практ. конф. “Стратегія реалізації державних гарантій та забезпечення медичною допомогою населення України на засадах медичного страхування” (м. Ірпінь, 25-26 груд. 2001 р.). - К., 2001. - С. 193-197. - Авторських 2 с.

  21. Holik L.A., Radysh J.F. Population Health as an Integral Index of the Public Health Management / Proceeding of the USA-Ukraine specialist’s meeting “Health resources management”. - Kyiv, Ukraine, November 12-14, 2001. - Р. 95-97. - Авторських 1 с.