Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Берлінг Роман Збіславович. Державне управління поводженням з твердими відходами: Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2004. — 209арк.



Анотація до роботи:

Берлінг Р.З. Державне управління поводженням з твердими відходами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою. – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2004.

У дисертації досліджено основні проблеми ефективного управління поводженням з твердими відходами в Україні й шляхи їх вирішення. На основі аналізу існуючих визначень терміну “відходи” запропоновано власне трактування, яке чітко відмежовує їх від вторинних ресурсів. Розглянуто основні складові процесу управління поводженням з відходами - утилізацію і зберігання відходів - та наголошено на перевагах і недоліках кожної складової зокрема. Запропоновано удосконалену систему управління поводженням з твердими відходами на реґіональному рівні. Як один із можливих кроків з удосконалення системи управління відходами в Україні пропонується проведення аукціонних торгів за принципом “аукціони навпаки”. Цей принцип передбачає не виплату певних коштів покупцями аукціонних лотів, а навпаки, отримання ними коштів на утилізацію відходів. Переможцем такого аукціону є той його учасник, що погодиться на мінімальну величину дотації.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає в удосконалені державного управління поводженням з твердими відходами. Результати дисертаційного дослідження дозволили зробити автору висновки теоретико-методичного змісту та науково-практичного спрямування, які допоможуть більш ефективно, на базі відповідного забезпечення, управляти поводженням з твердими відходами. До основних висновків і пропозицій можна віднести такі:

  1. Аналіз показує існування суттєвої різниці у трактуваннях поняття відходів. Це спричинило утворення певної термінологічної невпорядкованості, яка не дає можливості отримати цілісного розуміння поняття відходів. При цьому у значній кількості існуючих визначень поняття відходів до них відносять ще й вторинні ресурси, що є недопустимо. Згідно з обґрунтованим у дисертації підходом, відходи - нецінні в певному місці, обсязі і часі матеріальні об’єкти та енергія, які утворилися внаслідок людської та техногенно-природної дії.

  2. Сьогодні немає єдиної думки стосовно того, що з загального обсягу відходів і вторинних ресурсів, які утворилися в Україні, слід вважати вторинними ресурсами, а що відходами. Згідно з існуючим підходом частка вторинних ресурсів з загального обсягу відходів і вторинних ресурсів становить 60%, а відходів 40%. У дисертації обґрунтовано, що частка вторинних ресурсів становить 8% (саме стільки реально використовується нині), решта (92%) - відходи.

  3. Одним із можливих напрямків ефективного управління поводженням з відходами є процес їх утилізації, що дає змогу знизити негативний вплив відходів на навколишнє середовище внаслідок зменшення їх кількості, залучити в господарський обіг додаткові енергетичні чи матеріальні ресурси, мінімізувати витрати на зберігання відходів. Але для того, щоб процес утилізації ефективно функціонував у загальній системі управління відходами, необхідно мати чітку уяву про систему утворення відходів та можливих шляхів поводження з ними.

  4. Однією з гострих соціальних і екологічних проблем є проблема зберігання відходів. Негативна дія відходів на навколишнє середовище призводить до збитків унаслідок витрат, що пов’язані з попередженням і подоланням наслідків забруднення відходами, а також прямих втрат. Одним із можливих шляхів розв’язання проблеми є удосконалення існуючих методів зберігання відходів, а також вибір оптимального з них для окремо взятого реґіону.

  5. Для ефективного функціонування системи управління поводженням з відходами пропонується удосконалити існуючі регіональні схеми з їх управління. Пріоритетний ряд основних елементів цієї системи повинен бути такий: створення регіонального відділення управління відходами при фонді охорони навколишнього природного середовища; спорудження полігона відходів, підприємства з їх обробки і переробки; організація біржі відходів і каталогу відходів – інформаційної бази підтримання всього процесу управління відходами.

  6. Один із можливих кроків удосконалення системи управління поводженням з відходами в Україні пропонується запровадити проведення біржових торгів дотаціями на утилізацію відходів за принципом “аукціон навпаки”. Цей принцип передбачає не виплату певних коштів покупцями аукціонних лотів, а навпаки, отримання ними коштів на утилізацію відходів. При отриманні права на такого роду дотовані відходи створюються конкурентні умови і тому виникає необхідність проведення запропонованих нами торгів. Переможцем такого аукціону є той його учасник, що погодиться на мінімальну величину дотації.

  7. Уточнені, удосконалені і розроблені у дисертації класифікації, механізми, методичні підходи націлені на удосконалення процесу управління відходами в Україні, пройшли апробації та були впроваджені. Запропоновані підходи дають змогу ефективно здійснювати управління відходами як на регіональному, так і на загальнодержавному рівні. На підставі результатів дисертаційного дослідження можна запропонувати Міністерству охорони навколишнього природного середовища України використати розроблені в роботі схеми та методи при впровадженні заходів з удосконалення існуючої системи управління відходами в Україні.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Берлінг Р.З. Переваги і недоліки замкнутого виробництва в системі управління відходами// Регіональна економіка. — Львів, 2001.— №4. — С. 231-239.

2. Берлінг Р.З. Україна в системі експорту відходів // Вісник Національного університету “Львівська політехніка” “Проблеми економіки та управління”.— 2001.— №425.— С. 164-166.

3. Берлінг Р.З. Поняття відходів: еволюція трактувань і сучасні підходи// Вісник Національного університету “Львівська політехніка” “Проблеми економіки та управління”. — 2002.— № 448.— С. 147-151.

4. Берлінг Р.З. Проблеми становлення утилізації відходів як галузі народного господарства // Вісник НУ “Львівська політехніка” “Логістика”. — 2002. — № 446. — С. 126-130.

5. Берлінг Р.З. Економіко-організаційне управління відходами в Україні: існуючий стан і шляхи покращення // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика сталого розвитку: принципи формування, механізм реалізації (зб. наук. праць).Вип.5 (ХХХVI)/ НАН України. Львів, 2002. С. 442-452.

6. Берлінг Р.З. Проблеми управління відходами в Україні // Вісник Національний університет “Львівська політехніка” “Логістика”.— 2003.— № 472. — С.421-426.

Публікації в інших виданнях

7. Берлінг Р.З. Проблеми управління відходами в системі сталого розвитку //Матеріали доповідей V Міжн. конг. укр. економістів. - “Україна в ХХІ столітті: Концепції та моделі економічного розвитку”.— У 2-х ч.—Львів, 2000.— Ч.2.— С.444-446.

8. Берлінг Р.З. Економічні передумови утилізації відходів, як фактору економії енергії// Збірник матеріалів ІІІ. Міжн. конф. - “Проблеми економії енергії”.—Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2001.— С. 238-239.

9. Берлінг Р.З. Управління відходами в Україні: регіональний аспект// Збірник матеріалів ІV Міжн. конф. “Маркетинг та логістика в системі менеджменту”.— Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2002.— С.24-26.

10. Berling R. Economical conditions and perspective directions of researches in combustion and gasification of wastes and biomass in Western Ukraine”. Internetional conferens: Combustion & Gasification Biomass and Wastes.—Wisla (Poland).— 2003. — P. 13-14.

11. Берлінг Р.З. Холява І.П. Економічний та енергетичний потенціал використання відходів біомаси в Україні // Збірник матеріалів ІІІ Міжн. конф. -“Проблеми економії енергії”.— Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”.—2003.—С.254. (Особистий внесок здобувача: проведено аналіз економічного потенціалу використання відходів біомаси в Україні).