Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Лозинська Тамара Миколаївна. Державне управління розвитком продовольчого ринку України в умовах глобалізації економіки : Дис... д-ра наук: 25.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Лозинська Т.М. Державне управління розвитком продовольчого ринку України в умовах глобалізації економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління : – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008.

Дисертація містить концептуальне обґрунтування трансформації механізмів державного управління розвитком продовольчого ринку, необхідність якої обумовлюється динамічними якісними змінами в системі виробництва, розподілу та споживання харчових продуктів, які мають глобальний характер.

Розкривається сутність і зміст продовольчої безпеки з посиленням ролі державного управління, оскільки в сучасному суспільстві для її забезпечення виявляють свою неспроможність і ринок, і глобалізація.

Аналізуються організаційно-функціональні аспекти системи державного управління продовольчим ринком з огляду на необхідність забезпечити його якісну зміну з метою розв’язання продовольчої проблеми, запропоновано концептуальні засади державного управління продовольчим ринком на основі тривимірної товарної типології і використання програмно-цільового підходу, обґрунтовано експортно-орієнтовану стратегію розвитку продовольчого ринку, доцільність регулювання міжгалузевих економічних відносин за допомогою методів, спрямованих на підвищення продуктивності праці.

Отримані наукові результати підтвердили висунуту гіпотезу про залежність продовольчої безпеки від раціонального поєднання механізмів ринкового саморегулювання і державного управління, здатних в умовах глобальних економічних трансформацій спрямовувати розвиток продовольчого ринку України на розв’язання соціально-економічних проблем та забезпечити збалансування попиту й пропозиції за рахунок використання внутрішніх і зовнішніх можливостей та дали змогу сформулювати висновки, що свідчать про досягнення мети і виконання поставлених завдань. Пошук підходів щодо удосконалення механізмів державного управління розвитком національного продовольчого ринку дозволив сформулювати такі висновки:

1. Сучасний геоекономічний універсум характеризується загостренням протиріч між аграрними і постіндустріальними країнами, що сприяє посиленню ролі держав у розв’язанні продовольчої проблеми й актуалізує теоретико-методологічне осмислення взаємодії держави та ринку в умовах нової економічної реальності. Запропоновані концептуальні підходи до побудови моделі державного управління продовольчим ринком враховують не лише відомі неспроможності ринку, але й необхідність забезпечення більш справедливого розподілу ресурсів і доходів з метою формування унімодальної економічної структури суспільства. На відміну від ліберальної концепції, спрямованої на підпорядкування держави ринку та концепції етатизму, схильної підпорядковувати ринок державі, викладені концептуальні положення ґрунтуються на ідеї служіння ринку і держави суспільству.

2. Докорінні зміни характеру соціально-економічних зв’язків у продовольчій сфері вимагають фокусування зусиль державних службовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування, фахівців у галузі продовольчого забезпечення на відстеженні змін внутрішнього та зовнішнього, по відношенню до продовольчого ринку, середовища. Введення в практику державного управління методичного забезпечення аналізу чинників, які формують умови процесу купівлі – продажу на продовольчому ринку, надасть управлінській діяльності комплексного та системного характеру, що унеможливить накопичення поточних проблем.

3. У міру зростання інтернаціоналізації виробництва продовольства та появи нових знань про раціональне харчування змінювалося уявлення про соціально-економічну сутність категорії "продовольча безпека", яка нині більшістю вчених трактується як забезпечення потреб населення у продуктах харчування в необхідних обсягах, асортименті та якості, що гарантуються державою за рахунок створення відповідних економічних умов. Для об’єктивізації цих умов доцільно виокремити такі рівні продовольчої безпеки: мінімальний рівень – забезпечення населення базовими продуктами харчування на рівні, зниження якого є фізіологічно небезпечним для людини; стійкий рівень – забезпечення населення продуктами харчування на раціональному рівні переважно за рахунок власного виробництва; рівень самодостатності – забезпечення населення розширеним набором продуктів харчування на раціональному рівні за рахунок зростання зовнішньоторговельного обігу продовольства і забезпечення позитивного або нульового торговельного сальдо.

Це дасть змогу переорієнтувати управління з розв’язання продовольчої проблеми взагалі, на вирішення конкретних завдань, що надасть логіки й послідовності державно-управлінському процесу.

4. Розв’язання продовольчої проблеми вимагає здійснення державного моніторингу продовольчої безпеки, що є однією із специфічних функцій державного управління розвитком продовольчого ринку. Система показників, яка запропонована для моніторингу продовольчої безпеки, розрахована виходячи із фізіологічного, економічного та соціального критеріїв, дозволяє окреслити різницю між існуючим і бажаним станом продовольчої безпеки і розробити стратегію подолання цієї невідповідності, як складову агарної політики, задля підвищення результативності державного управління розвитком продовольчого ринку.

5. Світовий продовольчий ринок є складною, невпорядкованою системою, якій притаманні біфуркаційні процеси, випадкові реакції на вплив екзогенних чинників, тому глобалізація продовольчого ринку не має і не може мати лінійної динаміки. Напрямок її розвитку сьогодні є мало прогнозованим, а тому зарано робити висновок про здатність глобального управління забезпечити розв’язання продовольчої проблеми.

Виходячи з цього, у новій парадигмі державного управління національним продовольчим ринком пріоритет має бути наданий людським цінностям у порівнянні з вимогами глобального ринку.

6. Поява на світовому ринку нових харчових продуктів і комерціалізація використання ГМП потребують розроблення комплексу заходів щодо регулювання обігу таких продуктів. Основними напрямами такого регулювання в Україні мають бути: створення національної системи продовольчої безпеки; залучення до процесу регулювання науковців і громадськості; дотримання принципу транспарентності в питаннях комерційного використання ГМП; участь у роботі міжнародних організацій щодо уніфікації правил обігу ГМП.

Відповідно до цього пропонується державне управління розвитком продовольчого ринку здійснювати на основі принципу сегрегації, виділяючи сегменти за трьома типами продовольства: а) продовольство, отримане у традиційний спосіб; б) продовольство, модифіковане за допомогою генної інженерії; в) продовольство, отримане завдяки органічному землеробству. Такий концептуальний підхід забезпечить розроблення нових стандартів на харчові продукти, методів їх ідентифікації та сертифікації, уніфікації національних норм, правил виробництва і торгівлі з міжнародними.

7. Накопичення протягом тривалого часу сукупності проблем у сфері продовольчого забезпечення, які є переважно слабкоструктурованими, посилює ймовірність впливу на розвиток продовольчого ринку випадковостей та унеможливлює використання традиційних методів управління. Це означає, що невідповідність між існуючим та бажаним станом об’єкта управління може бути подолана принципово новими засобами державного управління, а за своєю суттю воно більшою мірою має бути програмно-цільовим, ніж суб’єкт-об’єктним.

8. Трансформація економічного механізму управління розвитком продовольчого ринку в Україні з метою його пристосування до вимог СОТ поки що не має достатнього теоретико-методологічного обґрунтування, нормативно-правового та фінансового забезпечення.

Досвід зарубіжних країн свідчить про відсутність у використанні важелів економічного механізму, чітких пріоритетів, співставлення вигод і витрат, розмежування функцій державного та господарського механізмів управління. Тому беззастережне використання досвіду окремих країн щодо управління продовольчим ринком не може бути рекомендоване, а при розробці економічних методів регулювання взаємовідносин суб’єктів продовольчого ринку мають бути враховані національні інтереси.

9. Налагодження дієвих механізмів управління можна вважати одним із головних чинників розвитку продовольчого ринку, тому доцільно звернути увагу Уряду на вирішенні трьох ключових завдань: створення сприятливих умов для формування ринкових відносин у продовольчій сфері; спрямування фінансових ресурсів на забезпечення структурної перебудови агропромислового виробництва; забезпечення наукового супроводу та якості державних цільових програм, що здатні сприяти економічному розвиткові, задовольняючи інтереси всіх суб’єктів продовольчого ринку.

10. Визначення співвідношення обміну між сільськогосподарськими і промисловими галузями та авторські розрахунки доводять, що єдиною об’єктивною можливістю запобігти негативним наслідкам порушення його еквівалентності є підвищення продуктивності праці в сільському господарстві. Розраховані індекси співвідношення динаміки цін на промислову та сільськогосподарську продукцію вказують, що зростання продуктивності праці в сільському господарстві нівелює втрати від усе більшого диспаритету цін на продукцію цих галузей. Отже, механізми державного управління, які сприяють підвищенню продуктивності аграрного виробництва є ефективнішими у порівнянні з механізмами, спрямованими на забезпечення еквівалентного обміну.

11. Реалізація експортно-орієнтованої стратегії управління продовольчим ринком вимагає від державних органів управління опрацювання заходів регулювання обігу продовольства з урахуванням аспектів безпечності та екологічності, які зараз в Україні відсутні: розроблення та прийняття стандартів на продукти органічного сектора сільського господарства та нові харчові продукти, виготовлені на основі біотехнологій; гармонізації чинних стандартів з міжнародними; напрацювання методичних рекомендацій щодо сегрегації різних типів продовольства під час їхніх виготовлення, транспортування, зберігання та продажу; розроблення заходів регулювання ГМП на різних етапах процесу відтворення; забезпечення ідентифікації різних типів продовольства; підтримка товаровиробників, зайнятих в органічному сегменті продовольчого ринку.

12. Зростання у світі вимог до якості та безпечності продуктів харчування викликає необхідність створення в Україні адекватної системи управління якістю й безпечністю харчових продуктів. Відсутність координаційного центру, який би приймав рішення щодо вживання запобіжних заходів у разі імпорту харчової продукції з інших країн, визначав ступінь еквівалентності систем контролю якості в країнах-імпортерах національній системі, узгоджував дії ЦОВВ щодо реалізації рішень з питань якості та безпечності продовольства, є однією з причин незадовільного рівня якості продовольчої продукції в Україні.

Врахування екологічної, економічної та соціальної складових у налагодженні системи управління якістю й безпечністю продовольства можна вважати одним із найвагоміших чинників налагодження партнерських відносин між державною владою та населенням і реалізації демократичних цінностей.

Публікації автора:

Монографії

  1. Лозинська Т. М. Ефективність державного регулювання розвитку економіки аграрної сфери регіону / Т. М. Лозинська, Ю. О. Ульянченко // Регіональна політика розвитку аграрної сфери: [моногр.] / [за заг. ред. проф. Г. І. Мостового]. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2004. – С. 203 – 225.

Особистий внесок – визначення критеріїв для оцінки ефективності державного регулювання аграрної сфери економіки.

  1. Лозинська Т. М. Національний продовольчий ринок в умовах глобалізації [моногр.] / Т. М. Лозинська.– Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2007. – 272 с.

  2. Лозинська Т. М. Теоретичні засади формування продовольчої безпеки/ Т. М. Лозинська, Г. П. Пасемко // Механізми ефективного розвитку економіки аграрної сфери АПК України: [моногр.] / [редкол. Л. М. Анічин, Г. О. Андрусенко, Г. І. Мостовий та ін.; за заг. ред. проф. Л. М. Анічина. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2006. – С. 221 – 256.

Особистий внесок – дослідження генезису теорій продовольчої безпеки.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Лозинська Т. М. Необхідність регулювання овочевого ринку України / Т. М. Лозинська // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць ХарРІ УАДУ. – Х. : Вид-во "Магістр", 2002. – № 2 (13). – С. 88 – 91.

  2. Лозинська Т. М. Забезпечення доступності продовольства та соціальна справедливість : правовий аспект / Т. М. Лозинська // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2005. – № 1 (23). – С. 133 – 141.

  3. Лозинська Т. М. Забезпечення продовольчої доступності як напрямок державної політики / Т. М. Лозинська // Державне управління в Україні : реалії та перспективи : зб. наук. праць / За заг. ред. В. І. Лугового, В. М. Князєва. – К. : Вид-во НАДУ, 2005. – С. 147 – 151.

  4. Лозинська Т. М. Продовольча безпека : регіональний аспект / Т. М. Лозинська // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2005. – № 2. – С. 96 – 101.

  5. Лозинська Т. М. Державна економічна політика у сфері продовольчого забезпечення великих міст / Т. М. Лозинська // Теорія та практика державного управління : зб. наук. праць. – Вип. 2 (11). – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2005. – С. 191 – 198.

  6. Лозинська Т. М. Наслідки входження України до Світової Організації Торгівлі (СОТ) для аграрного сектора / Т. М. Лозинська // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2005. – № 3 (26). – С. 148 – 156.

  7. Лозинська Т. М. Зміна парадигми розв’язання глобальної продовольчої проблеми / Т. М. Лозинська // Теорія та практика державного управління : зб. наук. праць. – Вип. 3 (12). – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2005. – С. 114 – 122.

  8. Лозинська Т. М. Теоретико-методологічні засади державного регулювання продовольчого ринку України [Електронний ресурс] / Т. М. Лозинська. – 2005. – № 2. – Режим доступу до стор. : www.nbuv.gov.ua

  9. Лозинська Т. М. Досвід макроекономічного регулювання продовольчого ринку Китаю / Т. М. Лозинська // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2006. – № 1 (27). – С. 204 – 212.

  10. Лозинська Т. М. Забезпечення якості та безпеки продовольства в контексті глобалізації економіки / Т. М. Лозинська // Теорія та практика державного управління : зб. наук. праць. – Вип. 1(13). – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2006. – С. 195 – 202.

  11. Лозинська Т. М. Теоретико-методологічні засади дослідження факторів впливу на кон'юнктуру продовольчого ринку / Т. М. Лозинська // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2006. – № 2 (28) : У 2 ч. – Ч. І. – С. 191 – 198.

  12. Лозинська Т. М. Оцінка державної економічної політики щодо розвитку продовольчого ринку України / Т. М. Лозинська // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць ОРІДУ НАДУ. – Вип. 1 (25). – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2006. – С. 59 – 66.

  13. Лозинська Т. М. Методологічні основи державного управління розвитком продовольчого ринку України / Т. М. Лозинська // Ефективність державного управління : зб. наук. праць ЛРІДУ НАДУ / [за заг. ред. А. О. Чемериса]. – Львів : Вид-во ЛРІДУ НАДУ, 2006. – Вип. 10. – С. 139 – 148.

  14. Лозинська Т. М. Еволюція методологічних підходів до формування продовольчої системи / Т. М. Лозинська // Держава та регіони : [серія : Державне управління]. – 2006. – № 1. – С. 88 – 93.

  15. Лозинська Т. М. Методологічні підходи до структурування продовольчого ринку України / Т. М. Лозинська // Держава та регіони : [серія : Державне управління]. – 2006. – № 3. – С. 92 – 97.

  16. Лозинська Т. М. Методи державного регулювання продовольчого ринку України [Електронний ресурс] / Т. М. Лозинська // Державне будівництво. – 2006. – № 1. – Режим доступу до стор. : www.kbuapa.kharkov.ua

  17. Лозинська Т. М. Державна підтримка сільського господарства у контексті формування продовольчої безпеки / Т. М. Лозинська // Теорія та практика державного управління : зб. наук. праць. – Вип. 3 (15). – Х. : Вид-во ХарРІ "Магістр", 2006. – С. 115 – 123.

  18. Лозинська Т. М. Вплив глобалізації на формування продовольчого ринку України / Т. М. Лозинська // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць / [редкол. : С. М. Серьогін (голов. ред. ) та ін.]. – Дніпропетровськ : ДРІДУ НАДУ, 2006. – Вип. 4 (26). – С. 131 – 141.

  19. Лозинська Т. М. Удосконалення системи державного управління продовольчим ринком / Т. М. Лозинська // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць ОРІДУ НАДУ. – Вип. 4 (28). – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2006. – С. 95 – 103.

  20. Лозинська Т. М. Трансформація механізму державного управління розвитком продовольчого ринку / Т. М. Лозинська // Теорія та практика державного управління : зб. наук. праць. – Вип. 2 (16). – Х. : Вид-во ХарРІ "Магістр", 2007. – С. 127 – 135.

  21. Лозинська Т. М. Реформування відносин власності на землю / Т. М. Лозинська, Г. П. Лактіонова // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2005. – № 3 (22). – С. 115 – 122.

Особистий внесок – аналіз розвитку відносин власності на землю.

  1. Лозинська Т. М. Соціалізація державного управління продовольчим ринком : від приватизації до партнерства / В. В. Корженко, Т. М. Лозинська // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2006. – № 3 (30). – С. 325 – 334.

Особистий внесок – аналіз трансформації відносин власності у процесі становлення продовольчого ринку.

  1. Лозинська Т. М. Структурні зрушення в аграрній сфері України та їх вплив на механізм державного управління продовольчим ринком [Електронний ресурс] / Т. М. Лозинська // Державне будівництво. – 2007. – № 1. Ч. 2. – Режим доступу до стор. : http // .gov.ua.

  1. Лозинська Т. М. Теоретико-методологічні аспекти налагодження механізму державного управління продовольчим ринком в умовах розвитку вертикальної інтеграції / Т. М. Лозинська // Державні механізми управління економічним та соціально-економічним розвитком регіону : зб. наук. праць ДДУУ. – [серія "Державне управління"]. – Вип. 83. – Донецьк : Каштан, 2007. – С. 154 – 163.

  2. Лозинська Т. М. Вплив аграрної політики на умови торгівлі в сільському господарстві України / Т. М. Лозинська // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць ОРІДУ НАДУ. – Вип. 2 (30). – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2007. – С. 86 – 91.

  3. Лозинська Т. М. Вплив аграрного виробництва на розвиток регіонів / Т. М. Лозинська, О. В. Грибко // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. праць. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр". – 2008. – № 1 (33). – С. 326 – 334.

Особистий внесок – розрахунки щодо розвитку аграрного виробництва і виокремлення проблемних регіонів.

Статті в інших наукових виданнях

  1. Лозинська Т. М. Особливості становлення ринкових відносин в аграрній сфері / Т. М. Лозинська // Вісник ХНАУ : [серія "Економіка АПК і природокористування"]. – 2003. – № 6. – С. 74 – 82.

  2. Лозинська Т. М. Правові, демографічні та економічні передумови залучення сільськогосподарських земель до економічного обігу / Т. М. Лозинська // Агроінком. – 2004. – № 3 – 4. – С. 76 – 81.

  3. Лозинская Т. Н. Государственное регулирование земельных отношений в контексте обеспечения продовольственной безопасности Украины / Т. Н. Лозинская // Современная парадигма укрепления российской государственности : проблемы, тенденции и пути их решения. – В III-х томах. – Т. I. Государственное регулирование современной российской экономики : сб. научн. ст. по материалам конференции : тез. докл. / [под общ. ред. В. М. Ермакова]. – Курск : Изд-во КИГМС, 2005. – С. 91 – 96.

  4. Лозинская Т. Н. Проблемы продовольственного обеспечения крупного города / Т. Н. Лозинская // III Международный научный форум : Государственная власть и местное самоуправление в России / [под общ. ред. А. С. Горенкова, В. А. Волкова]. – СПб : Изд-во СЗАГС, 2005. – С. 339 – 344.

  5. Лозинская Т. Н. Задачи государственного регулирования продовольственного рынка Украины / Т. Н. Лозинская // сб. науч. трудов аспирантов и соискателей / Курский институт государственной и муниципальной службы : [под общ. ред. В. М. Ермакова]. – Курск : Изд-во ГИГМС, 2006. – С. 9 – 15.

Праці у збірниках матеріалів наукових конференцій

  1. Лозинська Т. М. Проблеми застосування податку на додану вартість в аграрній сфері України / Т. М. Лозинська // Міжбюджетні відносини та податкова політика в Україні : Матеріали наук. -практ. конф. 30 листопада 2004 р. : тез. докл. – Харків : Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2005. – С. 94 – 95.

  2. Лозинская Т. Н. Формирование современной концепции государственного управления продовольственным рынком Украины / Т. Н. Лозинская // Инновации в местном самоуправлении : Юг России в контексте национального и европейского опыта. (Тезисы выступлений на российско-германской научно-практической конференции). Май 2005 г. / [отв. ред. В. Г. Игнатов]. – Вып. 2. – Ростов н/Д : Изд-во СКАГС, 2005. – С. 51 – 54.

  3. Лозинська Т. М. Регіональні аспекти продовольчої безпеки / Т. М. Лозинська // Державна стратегія управління місцевим та регіональним розвитком : форми, методи та актуальні проблеми реалізації. Матеріали щорічної наук. -пр. конф. 24 листопада 2004 року : У 2-х томах : тез. докл. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2004. – С. [2] 78 – 81.

  4. Лозинська Т. М. Соціалізація державного управління як фактор розв’язання продовольчої проблеми / Т. М. Лозинська // Актуальні проблеми державного управління та місцевого самоврядування : сучасний стан та перспективи регіонального розвитку : Матеріали щорічної наук. -пр. конф. 18 жовтня 2005 року : тез. докл. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2005. – С. 130 – 132.

  5. Лозинська Т. М. Методологічні підходи до виявлення асиметрії продовольчого забезпечення / Т. М. Лозинська // Державне управління та місцеве самоврядування : Тези VI Між нар. наук. конгресу 23 лютого 2006 р. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2006. – С. 65 – 66.

  6. Лозинская Т. Н. Государственная политика в сфере продовольственного обеспечения населения Украины / Т. Н. Лозинская // Государственное регулирование экономики и повышение эффективности деятельности субъектов хозяйствования. Материалы междунар. конф. 21 – 22 апреля 2005 г. : тез. докл. – С. 52 – 54.

  7. Лозинська Т. М. Зовнішньоекономічний аспект якості продовольства у конспекті глобалізації / Т. М. Лозинська // Управління розвитком : Міжнар. наук. -пр. конф. "Економічні проблеми інноваційно-структурних перетворень в Україні" 7-8 жовтня 2005 року : тез. докл. – № 3. – Х. : Вид-во ХНЕУ, 2005. – С. 142 – 143. – Спецвипуск.

  8. Лозинська Т. М. Заходи аграрної політики щодо покращення умов торгівлі в сільському господарстві / Т. М. Лозинська // Регіональна політика на сучасному етапі державотворення : проблеми децентралізації, ризики та перспективи впровадження : Матеріали щоріч. наук. -пр. конф. 31 жовтня 2006 року : тез. докл. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2006. – С. 94 – 96.

  9. Лозинська Т. М. Державна політика з питань якості та безпеки продовольства / Т. М. Лозинська // Аграрний Форум – 2006 : Матеріали міжнар. пр. конф. 25 – 29 вересня 2006 року : тез. докл. – Суми : СНАУ, 2006. – С. 101 – 102.

  10. Лозинська Т. М. Регулювання земельного ринку / Т. М. Лозинська, Г. П. Лактіонова // Державне управління та місцеве самоврядування : Тези ІІІ Міжнар. наук. конгресу 26 лютого 2003 р. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2003. – Вип. 2. – С. 154 – 157.

Особистий внесок – обґрунтування методів регулювання земельного ринку.

  1. Лозинська Т. М. Екологічні проблеми садівництва Харківської області / Т. М. Лозинська // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління. Матеріали 3-ї Міжнар. міждисциплінарної наук. -пр. конф. : тез. докл. – Х. : Українська асоціація "Жінки в науці та освіті", ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2002. – С. 250 – 251.

  2. Лозинська Т. М. Розвиток аграрного маркетингу в сучасних умовах / Т. М. Лозинська // Механізм господарювання і економічна динаміка в АПК : Матеріали Міжнар. наук. -пр. конф. : тез. докл. / Вісник ХНАУ : [серія "Економіка АПК і природокористування"]. – 2001. – № 9. – С. 37 – 39.

  3. Лозинська Т. М. Диверсифікація як фактор підвищення конкурентноздатності аграрних підприємств / Т. М. Лозинська // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства : Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. – Вип. 31. – Х. : ХНТУСГ, 2004. С. 32 – 35.

  4. Лозинська Т. М. Параметри конкурентноздатності овочевої продукції в сучасних умовах / Т. М. Лозинська, Л. О. Тітова // Вісник ХНАУ : [серія "Економіка АПК і природокористування"]. – 2004. – № 4. – С. 103 – 106.

Особистий внесок – узагальнення параметрів конкурентноздатності овочевої продукції.

  1. Лозинська Т. М. Становлення системи аграрного маркетингу в Україні / Т. М. Лозинська // Зб. наук. праць Луганського національного аграрного університету. Матеріали міжнар. наук. -пр. конф. : У 3-х т. – Луганськ : Вид-во "Ельтон – 2", 2002. – № 14 (26). – С. [3] 97 – 99.

  2. Лозинська Т. М. Продовольчий ринок в контексті євроінтеграції та глобалізації економіки : реалії та загрози / Т. М. Лозинська // Актуальні проблеми європейської та євроатлантичної інтеграції України: Матеріали 3-ї регіональної наук.-пр. конф. : тез. докл. / [за заг. ред. Л.Л. Прокопенка]. – Дніпропетровськ: ДРІДУ НАДУ, 2006. – С. 52 – 54.

  3. Лозинська Т.М. Аграрна політика в зарубіжних країнах: досвід для України / Т. М. Лозинська // Державне управління та місцеве самоврядування: Тези VII Міжнар. наук. конгресу 29 – 30 березня 2007 р. : тез. докл. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2007, – С. 153 – 154.

  4. Лозинская Т. Н. Глобальные проблемы использования биотехнологий и их влияние на продовольственную политику в Украине / Т. Н. Лозинская // Актуальные проблемы государственного и муниципального управления: содержание и механизмы трансформации: В IV-х т. – Особенности развития национальной и региональной экономики в условиях глобализации [Текст]: сб. науч. ст. по материалам VI Междунар. науч.-практ. конф. : тез. докл. / [под общ. ред. В.М. Ермакова]. – Курск: изд-во КИГМС, 2007. – С. [3] 82 – 85.