Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Теорія та історія державного управління


Долот Володимир Денисович. Державне управління стаціонарною медичною допомогою в Україні: стан і тенденції розвитку : дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.01 / Національна академія держ. управління при Президентові України. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Долот В.Д. Державне управління стаціонарною медичною допомогою в Україні: стан і тенденції розвитку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.01 – теорія та історія державного управління. – Національна академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2006.

У дисертації досліджуються стан і тенденції розвитку державного управління стаціонарною медичною допомогою.

З’ясовано, що важливою складовою системи охорони здоров’я є стаціонарна медична допомога – один із масових видів медичної допомоги населенню, в якій задіяна більша частина сил і засобів галузі. У загальній моделі реформування медичної галузі вона посідає одне з провідних місць, що потребує наукового обґрунтування її удосконалення відповідно до сучасних вимог та з урахуванням світового досвіду.

Охарактеризовано основні тенденції розвитку державного управління системою стаціонарної медичної допомоги.

У дисертаційному дослідженні наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукового завдання, що має важливе значення для розвитку вітчизняної науки державного управління, та виявляється у здійсненні науково-теоретичного обґрунтування стану й тенденцій розвитку державного управління стаціонарною медичною допомогою в Україні.

Одержані в ході дослідження результати підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізована мета й завдання дають змогу дійти таких основних висновків та внести низку пропозицій.

1. Усебічний системний аналіз наукової літератури, законодавчої та нормативної бази, вітчизняного й зарубіжного досвіду, присвячений висвітленню місця та ролі стаціонарної медичної допомоги в контексті формування державної політики в галузі охорони здоров’я, показав, що державне управління наданням населенню стаціонарної медичної допомоги залишається надзвичайно важливою проблемою, яка на сьогодні, незважаючи на значні наукові досягнення як вітчизняних, так і зарубіжних фахівців і практиків, характеризується недостатнім ступенем дослідження. Особливого значення комплексне розв’язання цієї проблеми набуває в контексті кризового стану та реформування галузі охорони здоров’я України.

Оскільки раніше тема дисертації не досліджувалася, хоча окремі її аспекти відображені в науковій медичній літературі, видається доцільним комплексний аналіз ролі й місця стаціонарної медичної допомоги з позицій державного управління при формуванні та реалізації державної політики України в галузі охорони здоров’я.

2. Виявлено провідні тенденції та закономірності розвитку державного управління системою стаціонарної медичної допомоги з огляду на орієнтацію щодо поліпшення профілактичної роботи, запобігання і зниження захворюваності населення на інфекційні та хронічні неінфекційні хвороби, особливо соціально небезпечні й соціально значущі, відновлення та зміцнення здоров’я населення України.

3. Встановлено, що госпіталізація хворих в Україні впродовж останніх років зростає. Результатом оптимізації державного управління системою стаціонарної медичної допомоги стало те, що за останні п’ять років в Україні, як і в світовій медичній практиці, все більшого поширення набувають різні організаційні форми стаціонарозамінної медичної допомоги: денні та домашні стаціонари, денні лікарні, амбулаторні центри, хоспіси тощо. Вітчизняний і зарубіжний досвід функціонування таких форм медичної допомоги свідчить про їх певний медико-соціальний ефект та економічні переваги.

4. Доведено, що реальною парадигмою реалізації державної політики в галузі охорони здоров’я, яка значною мірою сприятиме підвищенню ефективності використання кадрових і фінансових ресурсів, забезпечить усунення дублювання під час надання населенню стаціонарної медичної допомоги, має стати єдиний медичний простір (ЄМП) України.

5. Визначено, що основними напрямами реформування державного управління системою забезпечення населення України стаціонарною медичною допомогою є: зміна ролі держави та ринку у сфері надання медичної допомоги; децентралізація та делегування повноважень на нижчі рівні державного сектора й залучення приватного сектора до надання медичних послуг; більша свобода вибору для розширення можливостей та повноважень громадян і громад тощо.

6. Важливим напрямом стратегії стійкого розвитку стаціонарної медичної допомоги в Україні є активне використання підходів до управління системою охорони здоров’я, що застосовуються в США, Канаді, європейських країнах та країнах СНД.

7. Обґрунтовано, що удосконаленню державного управління стаціонарною медичною допомогою в умовах реформування галузі сприятимуть: адаптація законодавства України в галузі охорони здоров’я до міжнародних стандартів; інформатизація системи охорони здоров’я; розробка та впровадження в діяльність закладів охорони здоров’я стандартів медичної допомоги; оптимізація мережі державних, комунальних і відомчих закладів охорони здоров’я; поліпшення підготовки медичних працівників; оптимізація наявних та запровадження нових технологій надання стаціонарної допомоги; чітка регламентація першочергових показань для госпіталізації хворих; активне використання стаціонарозамінних форм медичної допомоги (денних і домашніх стаціонарів); оптимальний перерозподіл і функціональна диференціація ліжкового фонду.

8. Урахування основних наукових результатів виконаного дослідження, вітчизняного й зарубіжного досвіду, потреб сучасного розвитку охорони здоров’я населення дозволяють запропонувати для втілення в практичну діяльність системи охорони здоров’я України з метою вдосконалення державного управління стаціонарною медичною допомогою такі практичні рекомендації:

прискорити узгодження й уточнення змісту норм Конституції України, що регламентують діяльність системи охорони здоров’я, та прийняття законів України “Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я”, “Про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування”, “Про заклади охорони здоров’я та медичне обслуговування населення” тощо;

сформувати ЄМП України, створивши на базі Міністерства охорони здоров’я відповідний координуючий орган із забезпечення діяльності ЄМП, що відкриє можливість для реального проведення єдиної державної політики в галузі охорони здоров’я, значною мірою підвищить ефективність використання та необхідної концентрації матеріально-технічних, фінансових і кадрових ресурсів.

Публікації автора:

  1. Долот В. Організація лікувально-профілактичної допомоги населенню України (огляд літературних джерел) // Вісн. НАДУ. – 2005. – № 3. – С. 188-196.

  2. Долот В.Д. Стан та шляхи удосконалення системи забезпечення населення України спеціалізованою медичною допомогою (на прикладі кардіологічної служби) // Економіка і держава. – 2006. – № 2. – С. 27-29.

  3. Орда О., Долот В., Радиш Я. Державне управління системою забезпечення населення України стаціонарною медичною допомогою: генезис, стан та перспективи розвитку // Вісн. НАДУ. – 2004. – № 4. – С. 135-144. –Авторські с. 140-144.

  4. Долот В., Курило Т., Радиш Я. Державна політика України в галузі охорони здоров’я: вступ до проблеми // Вісн. НАДУ. – 2005. – № 1. – С. 231-235. – Авторські с. 231-233.

  5. Радиш Я., Долот В., Курило Т. Наукові засади державного управління охороною здоров’я в дослідженнях українських авторів // Держава та регіони. – 2004. – № 2. – С. 85-96. Авторські с. 90-96.

  6. Долот В., Радиш Я., Радиш Л. Домінанти державної політики України в галузі охорони здоров’я: нова парадигма // Вісн. НАДУ. – 2006. – № 1. – С. 207-211. – Авторські с. 209-211.

  7. Долот В. Спеціалізована медична допомога в Україні: стан та тенденції розвитку // Актуальні проблеми державного управління на новому етапі державотворення: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю, присвяченої 10-річчю Академії, Київ, 31 трав. 2005 р.: У 2 т. / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во НАДУ, 2005. – Т. 2. – С. 311-312.