Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Велігодський Деніс Віталійович. Державні утворення в Криму наприкінці 1918- в 1920 рр.: історико-правове дослідження : Дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Таврійський національний ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2004. — 218арк. — Бібліогр.: арк. 197-218.



Анотація до роботи:

Велігодський Д. В. Державні утворення в Криму наприкінці 1918 – в 1920 рр.: історико-правове дослідження. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень. Інститут держави і права ім. В. М. Корецького Національної академії наук України. – Київ, 2005.

У дисертації на підставі історико-правового вивчення вперше введених до наукового обігу джерел розглянуто реформаторські тенденції Крайового уряду С. Крима, діяльність Раднаркому Кримської СРР, південноросійської влади протягом основних етапів громадянської війни наприкінці 1918 – в 1920 рр. У роботі визначено сутність трьох моделей державності Криму: парламентської республіки з унітарною формою державного устрою та ліберально-демократичним типом державно-правового режиму С. Крима; територіальної автономії у формі Кримської СРР з елементами тоталітарного режиму диктатури більшовицької партії; монархічної форми правління та військово-авторитарного режиму А. Денікіна, доповнених ідеєю федеративного устрою й широким самоврядуванням у П. Врангеля. Подано авторську концепцію правового регулювання основних сфер діяльності, визначено спільні риси в законодавчій діяльності антибільшовицьких режимів, використання їх державними апаратами законодавства Російської імперії. Вивчено державно-правовий механізм Кримської СРР, нормативно-правове забезпечення організації та діяльності законодавчої, виконавчої та судової влади, дано правову оцінку політичному режиму.

У дисертації теоретично узагальнено організаційно-правові засади формування та функціонування урядів та підпорядкованих їм місцевих адміністрацій, охоронних і судових органів як елементів, що у своїй сукупності складали механізм державних утворень на території Кримського півострова наприкінці 1918 – в 1920 рр.; з’ясовано правовий зміст нормативно-правових актів, які визначили принципи формування Кримських урядів, органів місцевого самоврядування.

Отримані в процесі дослідження результати дозволяють зробити наступні висновки:

По-перше, висвітлення політико-правових передумов створення Крайового уряду С. Крима, Тимчасового робітничо-селянського уряду Кримської СРР, урядів головнокомандувача ЗСПР свідчить про те, що цей процес відбувався в загальному руслі суспільних відносин, які визначалися зміною співвідношення сил на Півдні Росії і в Європі внаслідок закінчення світової війни, соціальних конфліктів, спричинених подіями російської революції.

Ці уряди в проведенні своєї внутрішньої та зовнішньої політики залежали від розвитку воєнної ситуації на півострові, рішень військових командувань, що надавало цим державним утворенням маріонеткового характеру.

По-друге, загальні закономірності приходу до влади антибільшовицьких режимів визначили спільні риси у законодавчій діяльності. Загалом законодавство Крайового уряду С. Крима, урядів А. Денікіна і П. Врангеля можна охарактеризувати як законодавство перехідного періоду, коли нормативно-правові акти приймалися тільки у разі необхідності швидкого реагування на конкретні політичні і воєнні обставини. Звідси і відсутність власних кодифікованих актів у галузі цивільного та кримінального законодавства, належної законодавчої процедури і чіткої системи нормативно-правових актів. Усі перелічені проблеми зумовили значну увагу цих державних утворень до колишнього російського законодавства, чинність якого не припинялася.

По-третє, аналіз державного ладу та правової системи Кримської СРР в період із кінця квітня 1919 р. по кінець червня 1919 р. свідчить, що в Криму внаслідок установлення радянської влади розпочався процес формування тоталітарного режиму більшовицької партії. Державно-правова організація Кримської СРР в основному будувалася за аналогією з Радянською Росією. Основною нормативно-правового забезпечення Кримської СРР були декрети Всеросійських і Всеукраїнських з'їздів Рад, інструкції і директиви відповідних центральних наркоматів. Тимчасовим робітничо-селянським урядом приймались і власні нормативно-правові акти. Кримська СРР була штучним, економічно і політично нежиттєздатним державним утворенням, перебувала під повним контролем центральних державних і партійних органів Російської СФРР і була своєрідним доповненням діяльності військового командування Червоної армії.

По-четверте, історичні уроки створення та діяльності урядів С. Крима, Кримської СРР, генералів А. Денікіна і П. Врангеля доводять, що політичне й економічне відокремлення Криму від України мало негативні наслідки для населення півострова.

Отже, з огляду на минуле слід здійснювати і сучасну нормативно-правову регламентацію відносин державного центру України та її кримської автономії. Історичний досвід сьогодні черговий раз свідчить на користь єдності української правової системи, нагадує про необхідність усунення всіх її правових колізій, зокрема, ретельного узгодження конституційних норм держави й автономії.

ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ ВИКЛАДЕНО У НАСТУПНИХ ПУБЛІКАЦІЯХ ЗДОБУВАЧА:

1. Кримська радянська державно-правова реформація в квітні – червні 1919 р. // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 20. – К.: Інститут держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2003. – С. 120-126.

2. Законотворчість військово–авторитарних режимів А. І. Денікіна і П. М. Врангеля в Криму (1919–1920 рр.) // Часопис Київського університету права. 2003. – № 4. – С. 93-99.

3. Кримські військово-авторитарні режими генералів А. І. Денікіна і П. М. Врангеля (червень 1919 – листопад 1920 рр.) // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 24. – К.: Інститут держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2004. – С. 112-120.

4. Основні напрямки нормативно-правової діяльності Крайового уряду Соломона Крима // Юридична біографістика: історія, сучасність, перспективи. – Сімферополь, 2003. – С. 275-277.

5. Історико-правові традиції українського конституціоналізму та кримського державотворення і конституційна реформа в Україні // Правові аспекти підготовки та здійснення конституційної реформи в Україні. – Сімферополь, 2003. – С. 39-42.

6. Історичні витоки і традиції кримського державотворення (1917-1918 рр.) // Історико-правові проблеми автономізму та федералізму. – Сімферополь, 2004. – С. 178-182.

7. Місцева влада і місцеве самоврядування в Криму (липень 1919 – листопад 1920 рр.) // Місцеві органи державної влади та самоврядування: історико-правовий аспект. – Суми, 2004. – С. 133-144.