Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Литвак Олег Михайлович. Державний контроль за злочинністю (кримінологічний аспект): Дис... д-ра юрид. наук: 12.00.08 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2001. - 414 арк. : табл. - Бібліогр.: арк. 378-414.



Анотація до роботи:

Литвак О.М. Державний контроль за злочинністю.

Рукопис дисертації на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право і кримінологія, кримінально-виконавче право. - Національна юридична академія імені Ярослава Мудрого, Харків, 2002.

У дисертації розглядаються різновекторні напрями впливу державної влади на стан і динаміку злочинності. Своє історичне призначення захисту правопорядку та здійснення контролю за злочинністю держава виконує за допомогою законодавства, зокрема кримінально-правового, караючи злочинців, і шляхом спеціально-кримінологічного попередження злочинів.

Разом із тим, державна влада і закони, які вона створює, мають і криміногенний влив на суспільство. Завдання громадського суспільства полягає у здійсненні контролю, щоб криміногенний вплив держави знаходився лише в межах закону.

Державний контроль за злочинністю розглядається як різновид соціального контролю. Іншим є недержавний соціальний контроль. Гармонічні відносини між ними є передумовою удержання злочинності на відносно невисокому рівні. Коли в країні домінує державний контроль, виникає небезпека так званої некриміналізованої злочинності політичної еліти.

У роботі досліджено низку юридичних і соціально-психологічних проблем кримінального законодавства. Пропонуються шляхи посилення його виховного та стримувального впливу на населення. Зазначено деякі чинного діючого Кримінального кодексу України, зокрема, хаотичний стан санкцій, що виник внаслідок періодичних коливань колишньої радянської кримінальної політики та традиційного нехтування соціологічними і психологічними методами визначення кримінально-правових санкцій.

Проблеми застосування кримінально-правових норм розглянуто в кримінологічній площині. Автор доходить висновку, що підвищення ефективності кримінального правосуддя можливе на шляху ствердження принципів його справедливості, захисту прав потерпілих та раціоналістичного трактування принципу невідворотності покарання. Стратегія антикримінального протистояння, на думку автора, повинна визначатися з огляду на пріоритет захисту громадян і суспільства від агресивних, у тому числі й терористичних посягань, а вже потім – протистояння економічній злочинності, в тому числі й організованій.

Організованість співучасників – це традиційний у всі часи спосіб будь-якої умисної діяльності - як економічної, так і загальнокримінальної, корисливої або деструктивної. Він не може бути підгрунтям для виокремлення організованої злочинності в особливу категорію.

Пропонується програма реформування системи державних органів, створених спеціально для боротьби з організованою злочинністю і корупцією, в основі якої – прагнення відновити профільну диференціацію спецслужб по боротьбі з організованою злочинністю та створення єдиного централізованого слідчого апарату. Корупція – явище, тісно пов’язане з економічною злочинністю, яке проникло до всіх галузей державного управління, в тому числі й до органів кримінальної юстиції. У зв’язку з цим дисертант викладає своє бачення проблеми кадрів і юридичної освіти.

Підсумки містять лаконічно сформульовані тези і результати проведеного дисертаційного дослідження. Підкреслено складний багатовекторний характер впливу державної влади на стан та динаміку злочинності, особливо в період реформування, який переживає Україна. Поряд із здійсненням контролю за злочинністю, держава створює умови для її зростання. Історія знає приклади мімікрії державної влади і перетворення її на злочинну організацію. Завдання громадського суспільства полягає в тому, щоб мінімізувати криміногенність влади та сприяти її антикримінальній діяльності. Визначаються три форми такої діяльності: законодавство, застосування кримінально-правових норм і спеціально-кримінологічне попередження злочинів. Пропонуються заходи щодо підвищення ефективності названих форм і напрямів державного правозахисного впливу на злочинність.

Публікації автора:

Монографії і брошури

1. Литвак О.М. Злочинність, її причини та профілактика. - К.: Держ. спеціалізоване вид-во “Україна”,1997.-167 с.

2.Державний вплив на злочинність. Кримінологічно-правове дослідження. - К.: Вид-во Юрінком-Інтер, 2000.-275 с.

Навчальні посібники у співавторстві

1. Литвак О.М., Шумський П.В. Прокурорський нагляд в Україні: Навч. посібник. – Хмельницький. –ХІУП. - 1998. –474 с.

2. Литвак О.М., Шумський П.В. Функції прокуратури України. – Хмельницький. – ХІУП. – 1998. – 390 с.

3. Менеджмент внешнеэкономической деятельности / Под ред. Кириченко А.А. – К. – 1998. – 464 с.

Статті в наукових фахових виданнях

1. Литвак О.М. Про профілактику злочинності//Право України.-1997.-№11.- С.11-14.

2. Литвак О.М. Кримінологія необережності// Право України.-1998.-№3.-С.35-37.

3. Литвак О.М. Загальнотеоретичні підвалини соціально-кримінологічного запобігання злочинності // Право України – 2001. - № 5.-С.34-37.

4. Литвак О.М. Державний контроль за злочинністю // Право України. – 2000. - № 5. - С.7, 8.

5. Литвак О.М. Проблеми контролю за злочинністю//Держава і право.-2000.-№6.- С.313-316.

6. Литвак О.М. Про кримінологічну політику України// Держава і право.-2000.-№7.- С.357-362.

7. Литвак О.М. Про криміногенний вплив держави//Актуал. пробл. держави і права: Зб. наук. праць Одес. Нац. юрид. акад.-2000.-№7.-С.237-242.

8. Литвак О.М. Психологічні витоки тероризму// Актуал. пробл. держави і права: Зб. наук. праць Одес. Нац. юрид. акад. -2000.-№8.-с.9-14.

9. Литвак О.М. Невідворотність відповідальності // Актуал. пробл. політики: Зб. наук. праць Одес. Нац. юрид. акад. - 2000.-№8.- С.11-23.

10. Литвак О.М. Про кримінальну або кримінологічну політику//Юрид. вісн. Одес. Нац. юрид. акад. -2000.-№2.-с.94-96.

11. Литвак О.М. Реформування у системі боротьби із злочинністю в Україні// Юрид. вісн. Одес. Нац. юрид. акад. -2001.-№1.- С.68-76.

12. Литвак О.М. Про корекцію кримінальної агресивності//Наук. вісн. Нац. акад. внутр. справ України.-2000.-№2.- С.163-168.

13. Литвак О.М. Тіньова економіка і економічна злочинність: Шляхи боротьби в Україні з економічною злочинністю//Вісн. Нац. ун-ту внутр.справ.-2000.- Спецвипуск.-С.3-9.

14. Литвак О.М. Захист потерпілих від злочину в контексті прав людини у світі та Україні// Вісн. Нац. ун-ту внутр. справ.-2000.-№11.- С.13-16.

15. Литвак О.М. Проблеми підготовки кадрів правоохоронних органів (теорія і практика)//Вісн. Нац. ун-ту внутр. справ.-2000.- Ч.2.-№12.-С.152-156.

16. Литвак О.М. Справедливість – сутність і передумови ефективності правозастосувальної діяльності//Вісн. Нац. ун-ту внутр. справ.-2001.-№14.-С.112-117.

17. Литвак О.М. Про кримінальну агресію та її витоки//Вісн.Одес. ін-ту внутр. справ.-2000.-№2.-С.3-9.

18. Литвак О.М. Актуальні проблеми протидії організованій злочинності// Вісн. Одес. ін-ту внутр. справ.-2001.-№1.-С.3-9.

19. Литвак О.М. Корупція та її попередження//Вісник Запорізького юридичного інституту внутрішніх справ МВС України.-2001.-№1.-С.3-7.

20. Литвак О.М. Інформаційні канали впливу кримінального законодавства // Вісн. Запорізьк. державного ун-ту.-2001.-№1.- С.56-59.

21. Литвак О.М. Урахування віктимологічного аспекту у процесі застосування кримінально-правових норм// Пробл. пенітенціарної теорії і практики: Зб. наук. праць Київ. ін-ту внутрішніх справ. – 2001. - №6. – С.208-211.

Статті

в наукових журналах, збірниках, юридичній енциклопедії та інших виданнях законодавчої і виконавчої гілок влади за темою дисертації

1. Литвак О.М. Про причини зростання злочинності та умови, що цьому сприяють (деякі концептуальні положення)//Віче.-1997.-№11.-С.57-65.

2. Литвак О.М. Проблеми вдосконалення організації і діяльності прокуратури України в умовах судово-правової реформи//Зб. наук. праць Харків. ін-ту підвищення кваліфікації Генпрокуратури України.-1998.-С.3-12.

3. Литвак О.М. Тероризм: соціально-психологічний аспект // Наук.-дослід. ін-т “Проблеми людини”. Антитерористичний центр при СБ України. Одеська національна юридична академія. -2000.-Т.19.-С.202-205.

4. Литвак О.М. Моніторинг злочинності//Юрид. енциклопедія.-2001.т.3.-С.765.

5. Литвак О.М. Не бути прокуратурі “кишеньковою”//Голос України . – 1997. - грудень - С.5, 8-9.

6. Литвак О.М. Права на помилку немає. Нотатки з приводу одного з проектів Кримінального кодексу України//Голос України.- 1998. - Липень. - С.7.

7. Литвак О.М. Юридична освіта: масове захоплення чи потреба суспільства//Голос України. - 1999. - серпень. - С.9.

8. Литвак О.М. Не латаймо Конституцію! Вибори за змішаною системою вимагають змін до основного закону//Президентський вісник: Всеук. нац.-політ. тижневик. - 2000. - Жовтень. - С.6.

Тези доповідей

1. Литвак О.М. О заказных убийствах// Серийные убийства и их предупреждение: юридические и психологические аспекты: Междунар. науч.-практ. конф. - Ростов: Ростов. юрид. ин-т, 1998. – С.43-46.

2. Литвак О.М. Держава і влада// Актуальні питання державного будівництва і подолання кризових явищ у суспільстві: Всеукр. наук. конф. - К.: Міжнар. ін-т лінгвістики і права. 1999. - С.2.

3. Литвак О.М. Боротьба зі злочинністю та забезпечення прав людини// Політико-правові аспекти захисту прав людини в контексті діяльності правоохоронних органів: Наук.-практ.конф. Ун-т внутр. справ МВС України, 2000 - С.13-16.

4. Литвак О.М. Психологічні витоки тероризму// Боротьба з тероризмом у міжнародному і українському національному праві: соціальні та правові проблеми: Наук.-практ. конф. - Одеса: Одес. нац. юрид. акад. - 2000. - С.9-14.

5. Литвак О.М. Проблеми підготовки кадрів для правоохоронних органів// Транснаціональна злочинність: заходи протидії, проблеми підготовки кадрів правоохоронних органів (теорія і практика): Восьма міжнар. наук.-практ. конф. - Харів: Ун-т внутр. справ МВС України, 2000. - С.8.

6. Литвак О.М. Інформаційні канали впливу кримінального законодавства// Концепція розвитку законодавства України: Матеріали наук.-практ. конф. Запорізьк. держ. ун-т.-Запоріжжя: Матеріали наук.-практ. конф ,2001.-С.56-59.

7. Литвак О.М. Проблеми посилення державного впливу на злочинність// Україна незалежна: актуальні проблеми розвитку: Матеріали наук. конф. проф.-виклад. складу Київ. ін-ту внутр. справ .- К.,2001.-С.1.

Статті у співавторстві

1. Литвак О.М., Зелінський А.Ф. Кого карає і захищає закон. Соціологія злочинності (кримінологія) і кримінальне законодавство. //Голос України. 1998. – 19 травня – С.7.

2. Литвак О.М., Зелінський А.Ф. Кримінальна психологія: сучасне становище і перспективи //Право України. - №6. – С.59-63.

3. Литвак О.М., Зелінський А.Ф. Інформаційно-правовий простір. Яким бути новому Кримінальному кодексу України ? //Юрид. вісн.України. – С.29-32.