Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Соловйова Людмила Олександрівна. Державний податковий менеджмент великих платників податків в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Соловйова Л. О. Державний податковий менеджмент великих платників податків в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю – 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Національний університет державної податкової служби України. – Ірпінь, 2009.

Дисертація присвячена організації, функціям, методам, засобам та інструментарію державного податкового менеджменту великих платників податків.

У роботі проаналізовано теоретико-методичні засади податкового менеджменту, його складової – державного податкового менеджменту. Розкрито специфіку суб’єкта управління державного податкового менеджменту – спеціалізованих державних податкових інспекцій по роботі з великими платниками податків, обґрунтовано організацію та визначено їх роль у податковій системі країни. Розкрито сутність поняття „державний податковий менеджмент великих платників податків”, визначено загальні функції менеджменту та виокремлено спеціальні, характерні лише для спеціалізованих інспекцій.

Розглянуто роль та організацію державного податкового менеджменту великих платників податків. Проаналізовано діяльність спеціалізованих інспекцій та досліджено фінансовий вплив великих платників податків на соціально-економічний розвиток країни та регіонів. Досліджено організацію спеціалізованої інспекції у м. Запоріжжя, проаналізовано та визначено її питому вагу у формуванні бюджетів усіх рівнів шляхом застосування багатофакторної економіко-математичної моделі.

На основі принципу індивідуального підходу до кожного платника з урахуванням провідної ролі інформатизації та інформаційно-аналітичного забезпечення запропоновано вдосконалення методів, засобів та інструментарію державного податкового менеджменту великих платників податків шляхом впровадження інформаційно-аналітичної системи, створення нових інформаційних технологій менеджменту податкової діяльності.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення щодо розвитку податкового менеджменту, його складової – державного податкового менеджменту великих платників податків, подано нове вирішення наукової задачі – удосконалення роботи спеціалізованої інспекції на основі використання всіх видів ресурсів та впровадження ефективних форм, методів і засобів в її управлінській діяльності.

  1. Державний податковий менеджмент великих платників податків – це система принципів, методів і засобів управління діяльністю великих платників податків та відносин, які формуються при їх супроводженні органами ДПС. Суб’єктом ДПМ ВПП в Україні виступають СДПІ, які здійснюють щодо об’єктів – великих платників податків – адміністрування податків. Функціонування та розвиток системи управління, способи діяльності СДПІ та побудова взаємодії з ВПП базуються на таких основних принципах, як: індивідуальний підхід до кожного платника для підвищення рівня його обслуговування, налагодження партнерських відносин між платниками податків та органами ДПС з метою розширення бази оподаткування, недопущення зростання поточного податкового боргу та запобігання фактам неплатоспроможності платника. Ефективність управління забезпечується рівнем та повнотою використання організаційних і технічних засобів.

  2. Системний підхід до розгляду загальновизнаних у науці функцій планування, організації, регулювання та контролю дозволив визначити, що процес податкового супроводження великих платників податків здійснюється внаслідок реалізації як загальних, так і спеціальних функцій, характерних лише для спеціалізованих податкових інспекцій, а саме: відбір платників до категорії великих, індивідуальний підхід до кожного платника та визначення їх галузевої приналежності, створення нової організаційної структури в органах ДПС, введення в штатний розпис посад координаторів та експертів, надання податкових послуг. Визначено, що запровадження нової форми відносин податкових органів та платників податків – податкове супроводження ВПП, – є основою формування та розвитку спеціальних управлінських функцій, які забезпечують координатори та експерти.

  3. Дослідження організації ДПМ ВПП засвідчило значне зростання питомої ваги їх податкових надходжень у бюджетах усіх рівнів, підвищення рівня добровільної сплати податків та розвиток партнерських відносин між податковими органами й платниками. За шість років існування надходження від шести СДПІ у формуванні державного бюджету зросли з 12 % до 21 %, а впродовж 2007 р. усі великі платники країни забезпечили понад 70 % надходжень до державного бюджету. Частка надходжень від великих платників податків значно зросла на обласному рівні, що відіграє велику роль у формуванні доходів бюджетів усіх рівнів.

  4. Розглянуто особливості організаційно-функціональної структури СДПІ ВПП у м. Запоріжжі, проаналізовано галузеву специфіку регіону, де основними видами спеціалізації є металургія та машинобудування (понад 60 % у загальному обсязі реалізації промислової продукції). Статистичний підхід при дослідженні діяльності спеціалізованої інспекції дозволив зробити висновок, що фактично 0,6 % платників податків від їх загальної кількості у області забезпечує більше ніж 70 % податкових надходжень регіону до Державного бюджету України та понад 80 % міських надходжень. На основі економіко-математичного моделювання визначено вплив податкових надходжень ВПП м. Запоріжжя на формування доходів бюджетів області. Окремо визначено, що бюджетоутворюваними податками є податок на прибуток, податок на додану вартість, акцизний збір і податок на доходи з фізичних осіб.

  5. Зарубіжний досвід вдосконалення діяльності органів податкової служби щодо організації роботи податкових органів з ВПП свідчить, що одним із пріоритетних напрямів є створення комплексної інформаційної системи для забезпечення інформаційного сервісу платникам, автоматизація процесів оподаткування, зменшення витрат на адміністрування тощо. Пріоритетність цього напряму з максимальним використанням усіх матеріальних і людських ресурсів спеціалізованої інспекції, прикладна цінність яких полягає в системному вдосконаленні менеджменту, автоматизації основних технологічних процесів, залученні нововведень до управлінської діяльності.

  6. Запропоновано вдосконалення методів, засобів та інструментарію ДПМ ВПП шляхом реалізації концепції інформаційно-аналітичної системи, складовими якої є: ІАС „Інтегрований образ клієнта”, внутрішній та зовнішній сайти. Обґрунтовано позитивний вплив системи на всі сфери діяльності СДПІ на основі принципу індивідуального підходу до кожного ВПП. Ця система забезпечує якісно новий рівень обслуговування платників, підвищення ефективності роботи інспекторів, скорочення кількості управлінських ланок, зменшення витрат робочого часу на адміністрування. Завдяки розвитку ДПМ ВПП, удосконаленню його функціональних складових шляхом реалізації концепції інформаційно-аналітичної системи, побудові партнерських відносин рівень добровільної сплати податків великими платниками за шість років роботи зріс на 20 % і становить 98 %, що є найвищим по Запорізькому регіоні. При формуванні бюджетів усіх рівнів спостерігається позитивна динаміка податкових надходжень від ВПП. Організація роботи з ВПП у регіоні забезпечує сприятливу економічну ситуацію і є важливим чинником при виконанні поставлених завдань.

  7. До основних напрямів удосконалення ДПМ ВПП, які були виділені на базі проведеного дослідження діяльності СДПІ ВПП у м. Запоріжжі, належать: автоматизація основних технологічних процесів діяльності інспекції стосовно аналітичної роботи, адміністрування податків, аудиту та управлінської роботи; вдосконалення форм та методів взаємодії податкових органів і платників податків, підвищення якості загальних та спеціальних управлінських функцій менеджменту шляхом розробки та впровадження концепції інформаційно-аналітичної системи. Практичні напрацювання та способи удосконалення ДПМ ВПП заслуговують на подальший розвиток і можуть бути поширені при організації роботи з платниками податків і неспеціалізованих податкових інспекціях.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

1. Соловйова Л. О. Зарубіжний досвід роботи з великими платниками податків / С. Я. Салига, Л. О. Соловйова // Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету. Економічні науки – 2004. – № 5. – С. 53–62 (особистий внесок здобувача – аналіз зарубіжного досвіду податкового супроводження великих платників).

2. Соловйова Л. О. Порядок документообороту та інформаційних потоків спеціалізованої державної податкової інспекції / Л. О. Соловйова // Держава та регіони. – Запоріжжя : Гуманітарний університет „ЗІДМУ”, 2004. – № 1. – С. 222–226. – (Серія „Економіка та підприємництво”).

3. Соловйова Л. О. Напрямки розробки і впровадження інформаційних технологій / Л. О. Соловйова // Держава і регіони. – Запоріжжя : Гуманітарний університет „ЗІДМУ”, 2004. – № 2. – С. 206–210. – (Серія „Економіка та підприємництво”).

4. Соловйова Л. О. Внутрішній сайт спеціалізованої інспекції / Л. О. Соловйова // Держава та регіони. – Запоріжжя : Гуманітарний університет „ЗІДМУ”, 2004. – № 3. – С. 200–203. – (Серія „Економіка та підприємництво”).

5. Соловйова Л. О. Моніторинг господарської діяльності підприємства – платника податків / Л. О. Соловйова // Економічний вісник Національного гірничого університету. – Дніпропетровськ : НГУ, 2004. – № 3. – С. 102–106.

6. Соловйова Л. О. Перехід на якісно новий рівень організації роботи з обслуговування підприємств – платників податків / Л. О. Соловйова // Економічний вісник Національного гірничого університету. – Дніпропетровськ : НГУ, 2005. – № 1. – С. 108–114.

7. Соловйова Л. О. Роль спеціалізованої державної податкової інспекції у фінансовому забезпеченні регіонального розвитку (на прикладі Запорізького регіону) / Л. Л. Тарангул, Л. О. Соловйова // Науковий вісник Національного університету державної податкової служби України (економіка, право). – 2006. – № 1. – С. 108–114 (особистий внесок здобувача – обґрунтування ролі спеціалізованого регіонального податкового органу у формуванні бюджетів усіх рівнів та визначення впливу податкових надходжень на соціально-економічний розвиток регіону).

8. Соловйова Л. О. Стратегія та напрямки модернізації податкової служби / С. Я. Салига, Л. О. Соловйова // Економічний вісник. – К. : НТУ, 2004. – № 1 – С. 153.–156 (особистий внесок здобувача – розгляд модернізації державної податкової служби, виділення ключової ролі удосконалення процесів управління цього напряму).

в інших виданнях:

9. Соловйова Л. О. Інформаційні технології як основа якісно нового рівня взаємовідносин між платниками податків і податковими органами / Л. О. Соловйова // Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці : матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції. – Ірпінь : АДПС України, 2004. – С. 143–145.

10. Соловйова Л. О. Механізми та шляхи вдосконалення процесів аналізу діяльності банківських і небанківських фінансових і кредитних організацій в СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжя / Л. О. Соловйова // Податкова політика України та механізми її реалізації в Податковому кодексі : матеріали науково-практичної конференції. – Ірпінь : АДПС України, 2005. – С. 394–396.

11. Соловйова Л. О. Інноваційні технології в оподаткуванні / Л. О. Соловйова // Особливості соціально-економічного розвитку України та регіонів : збірник тез доповідей науково-практичної конференції. – Запоріжжя : Гуманітарний університет „ЗІДМУ”, 2005. – С. 306–307.

12. Соловйова Л. О. Інформаційні технології – ключовий фактор підвищення дієвості та прозорості функціонування органів державної податкової служби / Л. О. Соловйова // Проблеми реалізації науково-творчого потенціалу молоді : пошуки, перспективи : матеріали IX науково-практичної конференції. – Павлоград : Західнодонбаський приватний інститут економіки і управління, 2007. – С. 56–58.

13. Соловйова Л. О. Реформування та модернізація податкової служби України. Практичне використання зарубіжного досвіду роботи з великими платниками податків / Л. О. Соловйова // Економіка країн Євроазіатського та Африканського континентів і Україна : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Тернопіль : Національний економічний університет, 2007. – С. 50–54.

14. Соловйова Л. О. Удосконалення й гармонізація податкової політики з використання інформаційних технологій / Л. О. Соловйова // Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці : матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції. – Ірпінь : НУДПС України, 2007. – С. 41–50.