Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


449. Кухар Олег Володимирович. Державний сектор в умовах ринкової трансформації економіки України: дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Львівський національний ун- т ім. Івана Франка. - Л., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Кухар О.В. Державний сектор в умовах ринкової трансформації економіки України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню проблем та перспектив розвитку державного сектора в умовах ринкової трансформації економіки України. Проаналізовано основні підходи до визначення поняття “державний сектор економіки”, а також погляди представників основних економічних шкіл на економічну роль державного сектора, розглянуто основні тенденції його розвитку в сучасній економіці.

У роботі також обґрунтовано необхідність реформування державного сектора в умовах ринкової трансформації економіки України. На основі статистичного матеріалу проаналізовано стан та проблеми даного процесу, здійснено порівняльний аналіз з іншими перехідними економіками. Окрім того, обґрунтовано концептуальні засади реформування державного сектора вітчизняної економіки, перспективні напрями його розвитку та практичні рекомендації щодо підвищення ефективності державного сектора економіки України.

Дисертація містить теоретичний аналіз і нове вирішення актуальної наукової проблеми – державний сектор в умовах ринкової трансформації економіки України, що виявляється у розробленні теоретичних та практичних рекомендацій щодо реформування державного сектора вітчизняної економіки з метою підвищення його ефективності.

Проведене дослідження дає змогу зробити такі висновки:

  1. Майже три чверті століття в Україні існувала централізовано-планова економіка, характерною рисою якої був суспільно неефективний і гіпертрофований державний сектор. Низка спроб модернізації та реформування ДСЕ в межах цієї моделі не принесла очікуваних результатів, що обумовило необхідність системної ринкової трансформації та розбудови соціально орієнтованої ринкової економіки. Невід’ємною складовою ринкової трансформації виступає реформування державного сектора економіки – системні кількісні та якісні перетворення, спрямовані на зміну моделі ДСЕ та формування нових механізмів його функціонування. Реформування державного сектора в Україні має стратегічний характер, оскільки здійснюється на тлі зміни суспільного ладу та політичної системи, що вимагає створення принципово нової системи державного управління.

  1. Успішність реформування ДСЕ України залежить головно від таких чинників:

наявність цілісної та дієвої моделі державного сектора сучасної змішаної економіки, формування якої є метою реформування державного сектора вітчизняної економіки;

врахування загальносвітових тенденцій практичного розвитку ДСЕ;

врахування особливостей перехідного періоду та національних умов суспільно-економічного розвитку країни;

розроблення адекватної теоретичної концепції та системи практичних засобів реформування державного сектора вітчизняної економіки;

забезпечення необхідних умов для ефективного функціонування національної моделі державного сектора.

  1. Аналізу моделі державного сектора сучасної економіки присвячено чимало наукових досліджень представників різних економічних шкіл. Проте їх результати мають частковий, а подекуди й суперечливий характер, зокрема з приводу визначення сутності поняття “державний сектор економіки”, його оптимальних кількісних та якісних параметрів. Відтак, дисертантом запропоновано власне бачення моделі державного сектора, що визначає його сутність, завдання та функції, а також місце і роль у сучасній змішаній економіці. Запропонована у дисертації модель є узагальненою, оскільки відображає лише основні риси елементів, що її формують. Водночас вона не може бути абсолютно усталеною та уніфікованою, на що вказують результати дослідження практичного розвитку ДСЕ у ХХ ст. у різних країнах світу.

  2. Урахування світового досвіду обумовлює необхідність побудови в Україні власної національної моделі державного сектора в умовах ринкової трансформації вітчизняної економіки. Концептуальною основою цієї моделі має стати визнання економічної ролі державного сектора як головного представника і гаранта національних інтересів, ініціатора й локомотива інституційних перетворень, системної трансформації та економічного зростання.

  3. Необхідність розроблення та побудови національної моделі ДСЕ випливає також із унікальних особливостей суспільно-економічного розвитку України. Вони обумовлюють неадекватність і фактичну приреченість вибору неоліберальної моделі та концепції Вашингтонського консенсусу, що не враховує істотних нерівномірностей у розвитку окремих національних економік. В умовах ринкової трансформації національна модель ДСЕ має, з одного боку, містити основні риси моделі державного сектора сучасної змішаної економіки, а з іншого, – враховувати особливості перехідної економіки країни. Реформування державного сектора в сучасних умовах має поєднати дві взаємопов’язані складові: побудову нової моделі державного сектора та її адаптацію до наявних умов суспільного розвитку, як неодмінну передумову ефективного функціонування державного сектора та вітчизняної економіки в цілому.

  4. Для реалізації першої складової необхідно обґрунтувати концептуальні засади реформування ДСЕ України, зокрема чітко визначити об’єкт та параметри реформування, його мету та основні цілі, стратегію, тактику та засоби реформування. Для реалізації другої складової реформування державного сектора національної економіки доцільно вжити низку практичних заходів, передовсім у таких напрямах:

закріплення інституційних норм функціонування ДСЕ України;

підвищення ефективності державного сектора у наявних умовах соціально-економічного розвитку;

створення сприятливого макроекономічного середовища для подальшого розвитку ДСЕ.

Практичне втілення запропонованих заходів здатне сприяти поглибленню реформування ДСЕ України, спрямувати його у площину якісних перетворень, що виступає невідкладним завданням та одним із безальтернативних напрямів ринкової трансформації вітчизняної економіки, підвищення її ефективності та стабілізації зростання.

Публікації автора:

  1. Цимбал Л., Кухар О. Розвиток середнього та великого підприємництва в Україні // Економіка України: десять років реформ. За ред. З. Ватаманюка та С. Панчишина. – Львів, 2001. – с. 201-226 (особистий внесок 0,6 друк. арк.).

  2. Кухар О., Цимбал Л. Державний сектор як суб’єкт національної економіки // Вісник Львівського університету. Серія економічна. Випуск 30. –Львів, 2001. – с. 76-82 (особистий внесок 0,2 друк. арк.).

  3. Кухар О., Цимбал Л. Державний сектор в умовах сучасної економіки // Формування нової парадигми економічної теорії в Україні. Науковий збірник. Спецвипуск 8. – Львів: Інтереко, 2001. – с. 95-98 (особистий внесок 0,2 друк. арк.).

  4. Кухар О. Державний сектор економіки України: необхідність та результати реформування // Вісник Львівського університету. Серія економічна. Вип. 31. – Львів, 2002. – с. 273-280 (0,4 друк. арк.).

  5. Гронтковська Г., Кухар О. Засоби реформування державного сектора економіки // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Серія “Економіка”. Випуск 6 (19). – Рівне, 2003. – с. 9-16 (особистий внесок 0,3 друк. арк.).

  6. Кухар О. Ефективність державного сектора економіки: необхідність та інструментарій дослідження // Вісник Львівського університету. Серія економічна. Вип. 32. – Львів, 2003. – с. 166-172 (0,4 друк. арк.).

  7. Кухар О. До питання про визначення оптимальних параметрів державного сектора економіки України // Вісник Українського державного

університету водного господарства та природокористування. Серія “Економіка”, 2004 р., вип. 1 (25). – с. 29-34 (0,4 друк. арк.).

  1. Кухар О. Бюджет як інструмент економічної політики держави // Економічна система України: європейський вибір. Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції. – Львів, 2000. – с. 70-71.

  2. Андріїв Б., Кухар О. Індекс економічної свободи: оцінка та порівняння // Україна в ХХІ ст.: формування економічної системи. Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції. – Львів, 2001. – с. 14-15.

  3. Кухар О. Методологічні аспекти дослідження державного сектора економіки // Актуальні проблеми формування економічної системи України. Матеріали міжнародної студентсько-аспірантської наукової конференції. – Львів, 2002. – с. 164-165.

  4. Кухар О. Концепція реформування державного сектора економіки України // Економіка пострадянських країн: стан та перспективи розвитку. Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції. – Львів, 2003. – с. 155-156.