Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Клінічна алергологія


Кулик Ярослава Михайлівна. Діагностика алергічних захворювань у дітей за допомогою ротаційного прик- тесту з неінфекційними алергенами: Дис... канд. мед. наук: 14.01.29 / Вінницький держ. медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. - Вінниця, 2001. - 146арк. - Бібліогр.: арк. 129-146.



Анотація до роботи:

Кулик Я.М. Діагностика алергічних захворювань у дітей за допомогою ротаційного прик-тесту з неінфекційними алергенами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.29 – клінічна імунологія та алергологія. – Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського АМН України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено проблемі підвищення ефективності ранньої специфічної діагностики бронхіальної астми та різних форм алергічного риніту в дитячому віці. Для вирішення цієї проблеми було вивчено інформативність ротаційного прик-тесту компакт-ланцетами з побутовими і пилковими алергенами у дітей у порівнянні з традиційними методами алергодіагностики. Доведено ефективність різних модифікацій компакт-ланцетів з рідкими та висушеними алергенами. Встановлено тісний прямий кореляційний зв’язок між результатами шкірних тестів та імуноферментного аналізу з відповідними побутовими і пилковими алергенами.

Розроблено методику постановки і оцінки результатів ротаційного прик-тесту з мікст-алергенами. Доведено ефективність і безпечність застосування прик-тесту за допомогою компакт-ланцетів для скринінгової діагностики алергічних захворювань у дітей. Показано, що ротаційний прик-тест у порівнянні з прийнятими на сьогодні діагностичними методами, зокрема, скарифікаційними пробами є достатньо специфічним, простим у виконанні, доступним та уніфікованим.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового і практичного завдання – підвищення ефективності шкірної специфічної діагностики бронхіальної астми і алергічного риніту у дітей шляхом застосування ротаційного прик-тесту за допомогою компакт-ланцетів з вітчизняними побутовими і пилковими алергенами. Розроблено алгоритм скринінгової діагностики та оцінки побутової і пилкової сенсибілізації у дітей з алергічними захворюваннями на амбулаторно-поліклінічному етапі.

  1. Ротаційний прик-тест є інформативним, надійним і специфічним методом етіологічної діагностики бронхіальної астми та алергічного риніту у дітей. Він дозволяє ідентифікувати гіперчутливість до побутових алергенів у 91,5% і до пилкових алергенів — у 93,8% випадків.

  2. Результати шкірного тестування з побутовими та пилковими алергенами у дітей не залежать від модифікації прик-тесту. Частота позитивних реакцій при проведенні прик-тесту в різних модифікаціях складає з побутовими алергенами 90,1-92,8% випадків, а з пилковими алергенам — 92,6-95,0%.

  3. При виконанні ротаційного прик-тесту за допомогою компакт-ланцетів (металевого і пластикового) з нанесеними сухими алергенами не виявлено достовірної залежності (Р>0,05) результатів шкірного тестування від матеріалу, з якого виготовлено ланцет.

  4. Вираженість шкірних реакцій, незалежно від виду алергенів, суттєво більша (Р<0,01) при проведенні скарифікаційного тесту, ніж ротаційного прик-тесту в різних модифікаціях. При цьому результати скарифікаційних проб і ротаційного прик-тесту в різних модифікаціях корелюють між собою (коливання коефіцієнта кореляції r складають від +0,38±0,09 до +0,85±0,06).

  5. Інтенсивність реакції шкіри на проведення ротаційного прик-тесту з рідкими розчинами алергенів достовірно більша (Р<0,01), ніж при застосуванні висушених екстрактів алергенів.

  6. За результатами шкірного і лабораторного обстеження для дітей з бронхіальною астмою, алергічним ринітом та їх поєднанням характерна множинна сенсибілізація до побутових і пилкових алергенів, особливо для хворих на поліноз (до 84,0% випадків всередині однієї групи і різних груп алергенів).

  7. При бронхіальній астмі та цілорічному алергічному риніті у дітей за результатами шкірного тестування і лабораторного дослідження у 100,0% випадків виявляється гіперчутливість до алергену домашнього пилу, яка у 36,2% випадків поєднується з сенсибілізацією до алергену пір’я подушок. При полінозі найчастіше реєструється гіперчутливість до алергенів злаків (73,2%) та бур’янів (66,1%), рідше — дерев (37,5% спостережень).

  8. Між результатами визначення гіперчутливості до побутових і пилкових алергенів у дітей за допомогою імуноферментного аналізу та шкірних тестів існує тісний прямопропорційний кореляційний зв’язок (коливання коефіцієнта кореляції r складають від +0,75±0,10 до +0,83±0,08).

  9. Ротаційний прик-тест з вітчизняними неінфекційними мікст-алергенами придатний до використання в якості скринінгового методу діагностики алергічних захворювань у дітей в умовах дитячої поліклініки.