Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна анатомія


180. Мартовицька Юлія Валеріївна. Діагностика аутоімунного тиреоїдиду та карцином щитовидної залози у поєднанні з аутоімунним тиреоїдитом: дис... канд. мед. наук: 14.03.02 / Кримський держ. медичний ун-т ім. С.І.Георгієвського. - Сімф., 2005.



Анотація до роботи:

Мартовицька Ю.В. Діагностика аутоімунного тиреоїдиту та карцином щитовидної залози у поєднанні з аутоімунним тиреоїдитом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.02. - патологічна анатомія. – Кримський державний медичний університет ім.С.І. Георгіївського МОЗ України, Сімферополь, 2005.

Дисертація містить результати комплексного обстеження хворих на АІТ, хворих на карциному ЩЗ у поєднанні з АІТ і хворих на карциному ЩЗ з імуноклітинною інфільтрацією пухлини. Виявлені додаткові патоморфологічні, морфометричні та імуноморфометричні критерії диференціальної діагностики карцином ЩЗ у поєднанні з АІТ, карцином з імуноклітинною інфільтрацією пухлини та АІТ з виразною атипією фолікулярного епітелію. Проведена оцінка інформативності різних методів морфологічної діагностики 3-х етапного обстеження хворих. Запропонована вірогідна концепція особливостей протипухлинного захисту при карциномах ЩЗ, що пояснює “більш сприятливий” перебіг та прогноз карцином ЩЗ у поєднанні з АІТ. Розроблено діагностичний алгоритм 3-х етапної клініко-патоморфологічної діагностики карциноми ЩЗ у поєднанні з АІТ та обґрунтовані практичні рекомендації.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у визначенні особливостей патоморфологічної діагностики АІТ та карцином ЩЗ у поєднанні з АІТ на різних етапах клініко-патоморфологічного обстеження хворих.

  1. У хворих на АІТ цитограма тонкогольного аспіраційного пунктату ЩЗ залежить від розповсюдженості аутоімунного процесу: при дифузній поразці залози в пунктаті превалюють лімфоїдні клітини і значна кількість клітин Ашкеназі-Гюртлє, при вогнищевому аутоімунному тиреоїдиті превалюють А-клітини фолікулярного епітелію з невеликою домішкою клітин Ашкеназі-Гюртлє та малих лімфоцитів. В пунктаті ЩЗ всіх хворих на АІТ, незалежно від його розповсюдженості, визначається у 20 разів більше одноядерних макрофагів, ніж багатоядерних макрофагів.

  2. За даними патогістологічних і комп’ютерно-морфометричних досліджень щитовидна залоза хворих на АІТ відрізняється наявністю значної кількості крупних лімфатичних фолікулів з великими гермінативними центрами, площа яких складає майже 50% площі лімфатичних фолікулів. Серед клітин гермінативних центрів переважають CD45-RO позитивні клітини.

3. У хворих на папілярну та фолікулярну карциноми ЩЗ з імуноклітинною інфільтрацією пухлини та прилеглої тканини у цитограмі тонкогольної аспіраційної пункційної біопсії над імунними клітинами превалюють злоякісні епітеліальні клітини з розрідженим хроматином ядер; більше 10% ракових клітин мають внутрішньоядерні включення цитоплазми і подовжені складки каріолеми. На відміну від АІТ, в пунктаті ЩЗ цих хворих визначається значна кількість сегментоядерних лейкоцитів і значно менший відсоток багатоядерних макрофагів. В імунно-клітинних інфільтратах навколо карцином ЩЗ превалюють макрофаги і CD45-RO негативні лімфоцити.

4. У хворих на папілярну та фолікулярну карциноми ЩЗ у поєднанні з АІТ в тонкогольному аспіраційному пунктаті ЩЗ присутні пухлинні клітини з внутрішньоядерними включеннями цитоплазми, відсутні клітини Ашкеназі-Гюртлє; на відміну від АІТ визначаєтся більший відсоток лейкоцитів і менший відсоток лімфоцитів.

5. У хворих на карциному ЩЗ у поєднанні з АІТ в пухлинній тканині переважають CD45-RO позитивні лімфоцити та макрофаги; CD45-RO позитивні лімфоцити інфільтрують як пухлину, так і перитуморозну тканину, але їх кількість в імуноклітинних інфільтратах ЩЗ в 5 разів менша, ніж у хворих на АІТ. На відміну від АІТ у таких хворих в імунно-клітинних інфільтратах ЩЗ визначається в 4 менша кількість лімфатичних фолікулів, лімфатичні фолікули невеликі за площею, з маленькими гермінативними центрами.

6. У хворих на карциному ЩЗ у поєднанні з АІТ при зростанні пухлини більше 3,2см з’являється зворотна залежність між розміром пухлинного вузла і аутоімунним компонентом хвороби: чим більший за розміром пухлинний вузол тим менша площа інфільтрації паренхіми ЩЗ CD45-RO позитивними лімфоцитами і менший рівень вмісту антитиреоїдних антитіл у крові.

Публікації автора:

  1. Туманський В.О., Мартовицька Ю.В. Морфологічна діагностика АІТ і раку ЩЗ та їх поєднання: Методичні рекомендації. – Київ, 2004. – 42с. (Здобувач здійснила підбір літератури, узагальнила раніше особисто проведені клініко-морфологічні, морфометричні та імуноморфологічні дослідження).

  2. Мартовицкая Ю.В. Изменение баланса гипоталамо-гипофизарно-тиреоидных гормонов при раке щитовидной железы // Запорожский медицинский журнал. - 2002. - №3. - С.55.

  3. Туманский В.А., Мартовицкая Ю.В. Морфологический мониторинг в диагностике заболеваний щитовидной железы // Вісник проблем біології і медицини. - 2003. - №1. - С.85-87 (Здобувач особисто провела патоморфологічні дослідження, підготувала статтю до друку).

  4. Туманський В.О., Мартовицька Ю.В. Діагностична вагомість оцінки співвідношення виразності імунної інфільтрації паренхіми ЩЗ, розміру злоякісного новоутворення та тиреоїдного гомеостазу хворих на карциному у поєднанні з АІТ // Питання експериментальної та клінічної медицини. – 2004. - №8. – С.168-174 (Здобувач собисто провела морфометричні дослідження і статистично обробила одержані показники, сформулювала критерії оцінки співвідношення морфологічних та гормональних змін у хворих, підготовила статтю до друку).

5. Туманський В.О., Мартовицька Ю.В. Імуноморфологічна характеристика ЩЗ при поєднанні карциноми ЩЗ з АІТ і при аутоімунному тиреоїдиті // Запорожский медицинский журнал. - 2004. - №4. - С. 5-8 (Здобувач особисто обґрунтувала робочу гіпотезу протипухлинного захисту при карциномі щитовидної залози у поєднанні з аутоімунним тиреоїдитом, дослідила морфологічний матеріал і підготувала статтю до друку).

6. Мартовицкая Ю.В., Туманский В.А. Интегративная диагностика аутоиммунного тиреоидита // Интегративная медицина и здравоохранение. – Запорожье: Дикое поле. – 2002. – С.44. (Здобувач особисто провела морфологічні дослідження, аналіз та узагальнення результатів клініко-лабораторних досліджень хворих з патологією щитовидної залози).

7. Спосіб фарбування цитологічних препаратів щитовидної залози для термінового інтраопераційного дослідження: корисна модель / Мартовицька Ю.В. № 20041008785; Заявлено 27.10.04. (Особисто розробила методику фарбування цитологічних препаратів термінового дослідження).

8. Черникова В.В., Мартовицкая Ю.В. Методы диагностики злокачественных новообразований щитовидной железы // Матеріали науково-практичної конференції “Патогенетичні аспекти фармакотерапії ендокринних захворювань”. – Харків, 2002. – С.121-122. (Здобувач здійснила підбір літератури та її узагальнення, дослідила морфологічний матеріал хворих на карциному щитовидної залози, статистично обробила отримані результати, підготовила статтю до друку).

  1. Мартовицька Ю.В. Можливості доопераційної морфологічної діагностики захворювань щитоподібної залози // Матеріали науково-практичної конференції “Вчені майбутнього”. – Одеса, 2002. – С. 58.