Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Циганенко Оксана Сергіївна. Діагностика і хірургічне лікування вузлового зобу в сполученні з автоімунним тиреоїдитом : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Циганенко О.С. Діагностика і хірургічне лікування вузлового зобу в сполученні з автоімунним тиреоїдитом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. Державний вищий навчальний заклад «Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського». – Тернопіль, 2009.

Дисертація присвячена оптимізації діагностики та хірургічного лікування хворих на вузловий зоб у поєднанні з автоімунним тиреоїдитом залежно від функціональної активності щитоподібної залози і стадії автоімунного процесу в тиреоїдній тканині.

Було обстежено 127 пацієнтів з вузловим зобом у поєднанні з автоімунним тиреоїдитом. У 43 (33,9 %) хворого діагностовано стадію лімфоїдної інфільтрації автоімунного тиреоїдиту, у 42 (33,1%) – змішана стадія автоімунного тиреоїдиту, у 42 (33,1 %) хворих – автоімунний тиреоїдит у стадії склерозу.

При аналізі отриманих даних та зіставленні їх з клінічною характеристикою відмічено залежність функціонального стану щитоподібної залози від стадії автоімунного тиреоїдиту.

У хворих на поєднану патологію рекомендовано виконувати радикальне хірургічне втручання, а саме – тиреоїдектомію, граничносубтотальну резекцію щитоподібної залози.

При порівнянні показників якості життя хворих на вузловий зоб у поєднанні з автоімунним тиреоїдитом, залежно від функціональної активності, та пацієнтів контрольної групи виявлено, що порушення функціональної активності щитоподібної залози негативно впливає на різні аспекти якості життя пацієнтів з тиреоїдною патологією.

Дисертація присвячена вирішенню однієї з актуальних проблем ендокринної хірургії - діагностиці та лікуванню хворих на вузловий зоб у поєднанні з автоімунним тиреоїдитом залежно від функціональної активності тиреоїдної тканини і стадії автоімунного процесу.

  1. Клінічна картина вузлового зоба у поєднанні з автоімунним тиреоїдитом залежить від наявності вузлової трансформації і гіпертрофії щитоподібної залози з розвитком компресійного синдрому, гормонального тиреоїдного дисбалансу та екстратиреоїдних проявів. Компресійний синдром у хворих з автоімунним тиреоїдитом у стадії лімфоїдної інфільтрації обумовлений наявністю вузлів, а у хворих в стадії склерозу або змішаній стадії автоімунного тиреоїдиту – щільністю тиреоїдної тканини.

  2. Доцільно використання гематологічних індексів лімфоцитів-ШОЕ та лімфоцитарно-гранулоцитарного для встановлення автоімунної природи захворювання щитоподібної залози. Визначення показників вмісту гострофазових білків та молекул середньої маси служить об’єктивним критерієм діагностики ендогенної інтоксикації автоімунного ґенезу.

  3. Амілолітична активність тонкої кишки залежить від функціональної активності щитоподібної залози та виразності автоімунного процесу в організмі хворих на вузловий зоб у поєднанні з автоімунним тиреоїдитом.

  4. Ультрасонографія щитоподібної залози дозволяє не тільки визначити наявність об’ємних утворень, надати їм кількісну та якісну характеристику, але й виявити ознаки автоімунного тиреоїдиту, масштаб ураження тиреоїдної тканини, характер змін на певних етапах його розвитку. Цитологічний метод у 88,9% дозволяє встановити наявність автоімунного тиреоїдиту та його стадію і в комплексі з іншими методами діагностики є об’єктивним методом для вибору об'єму операційного втручання.

  5. Комплексна оцінка результатів клінічних, інструментальних та цитологічних методів діагностики дозволяє визначити структуру паранодулярної тканини та вузлових утворень для вибору оптимальної тактики хірургічного лікування хворих на вузловий зоб у поєднанні з автоімунним тиреоїдитом. Обсяг операційного втручання залежить від стадії автоімунного тиреоїдиту, функціональної активності та кількості вузлів у щитоподібній залозі. Розроблено діагностично-лікувальний алгоритм та удосконалено техніку виконання операцій.

  6. На протязі 6 тижнів після операції визначено зниження якості життя по всіх шкалах, проте зі збільшенням тривалості післяопераційного періоду показники шкал якості життя збільшуються, що свідчить про поліпшення як фізичного здоров'я, так і психоемоційної сфери одужуючих.

Публікації автора:

  1. Шевченко С. И. Сонографические и клинические корреляции в диагностике аутоиммунного тиреоидита у больных с узловым зобом щитовидной железы в сочетании с аутоиммунным тиреоидитом / С. И. Шевченко, О. С. Цыганенко // Харківська хірургічна школа. – 2008. – № 3 (30). – С. 93–96. (Здобувач провела клінічне обстеження тематичних хворих, аналіз одержаних результатів, оформила статтю до друку).

  2. Шевченко С. И. Выбор объема оперативного лечения у больных с узловым зобом на фоне аутоиммунного тиреоидита в зависимости от функциональной активности щитовидной железы и стадии аутоиммунного процесса / С. И. Шевченко, О. С. Циганенко, Р. С. Шевченко // Медицина сьогодні і завтра. – 2008. – № 4. – С. 113–116. (Здобувач провела набір клінічного матеріалу, зробила аналіз і узагальнила одержані результати дослідження, оформила статтю до друку).

  3. Шевченко С. І. Якість життя хворих, оперованих з приводу вузлового зобу в поєднанні з автоімунним тиреоїдитом / С. І. Шевченко, О. С. Циганенко // Шпитальна хірургія. – 2008. – № 4. – С. 59–62. (Здобувач провела клінічне обстеження тематичних хворих, брала участь в операційному і післяопераційному лікуванні, провела аналіз одержаних результатів, оформила статтю до друку).

  4. Циганенко О. С. Характеристика біохімічних показників у хворих на вузловий зоб у сполученні з автоімунним тиреоїдитом залежно від функціональної активності щитоподібної залози / О. С. Циганенко // Харківська хірургічна школа. – 2008. – № 4 (31). – С. 62–66.

  5. Шевченко С. І. Стан травної функції тонкої кишки у хворих на вузловий зоб у сполученні з автоімунним тиреоїдином в залежності від функціональної активності щитоподібної залози / С. І. Шевченко, О. С. Циганенко // Актуальні проблеми сучасної медицини. – 2008. – Т. 8, вип. 4 (24), ч. 2. – С. 44–49. (Здобувач провела клінічне обстеження тематичних хворих, аналіз одержаних результатів, оформила статтю до друку).

  6. Шевченко С. И. Пункционная биопсия щитовидной железы: контент-анализ и клинические аспекты / С. И. Шевченко, Р. С. Ворощук, О. С. Цыганенко // Врачебная практика. – 2006. – № 6. – С. 36–47. (Здобувач провела контент-аналіз літературних джерел, оформила і підготувала статтю до друку).

  7. Шевченко С. И. Морфологическое обоснование объема оперативного лечения у больных с узловым зобом в сочетании с АИТ / С. И. Шевченко, Якимова Т.П., О. С. Цыганенко, Гниденко Ю.П. // Харківська хірургічна школа. – 2009. – № 1 (32). – С. 27–31. (Здобувач провела набір клінічного матеріалу, зробила аналіз і узагальнила одержані результати дослідження, оформила статтю до друку).

  8. Цыганенко О.С. Молекулы средней массы при узловом зобе щитовидной железы в сочетании с аутоиммунным тиреоидитом / О. С. Цыганенко, О. С. Шевченко // Актуальні питання в сучасній медицині: Міжнародна наукова конференція, 26-28 березня 2007 р.: тези доп. – Харків, 2007. – С. 151. (Здобувач провела набір клінічного матеріалу, зробила аналіз і узагальнила одержані результати дослідження, оформила тези до друку).

  9. Цыганенко О.С. Иммуноморфологические реакции в ткани щитовидной железы у больных с аутоиммунным тиреоидитом в сочетании с узловым зобом / О. С. Цыганенко, Р. С. Ворощук // Arta Medica / Nicolae Anestiadi : Al X-lea congres al Asociatiei chirurgilor din Republica Moldova, Chiinu, 3-6 octombrie 2007 (ed. spec.). – 2007. – № 4 (25). – С. 51–52. (Здобувач провела набір клінічного матеріалу, визначила імуноморфологічні реакції в щитоподібній залозі у хворих з автоімунним тиреоїдитом у поєднанні з вузловим зобом, оформила тези до друку).