Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Мірза Олександр Іванович. Діагностика і лікування больового синдрому дисфункції скронево-нижньощелепного суглобу : Дис... д-ра наук: 14.01.22 - 2002.



Анотація до роботи:

Мірза О.І. Діагностика і лікування больового синдрому дисфункції скронево-нижньощелепного суглобу. Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.22. стоматологія. Українська медична стоматологічна академія, МОЗ України, м. Полтава, 2002.

Дисертація присвячена проблемі підвищення рівня діагностики і ефективності лікування пацієнтів, що страждають на больовий синдром дисфункції (БСД) скронево-нижньощелепного суглобу (СНЩС), в зв’язку з тим, що серед обстежених пацієнтів з головними болями, болями, клацанням та хрустом в області СНЩС виявлено велику поширеність БСД СНЩС (63% обстежених). В ході виконання дисертаційної роботи запропоновані і впроваджені методи ранньої діагностики БСД СНЩС, зокрема, активної термографії обличчя з нітрогліцериновим тестом, імпедансометрії жувальних м’язів з дозованим симетричним електростимуляційним навантаженням, визначення величини кута суглобового шляху при вертикальних рухах нижньої щелепи, створено експертну систему, яка дозволяє про водити диференційну діагностику між БСД, травматичним артритом (гострим і хронічним), артрозом СНЩС, розроблена і апробована "Схема-стандарт", як алгоритм діагностики і лікування пацієнтів з БСД СНЩС, а також комплекс заходів, спрямованих на реабілітацію жувальних м’язів з використанням фізіологічного явища реципрокності.

В дисертації подано теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає в підвищенні рівня діагностики і ефективності лікування пацієнтів, що страждають на БСД СНЩС, на основі аналізу етіопатогенетичних факторів, розробки і клінічної апробації методів ранньої діагностики і ефективного лікування, розробки і впровадження в лікувально-діагностичний процес алгоритму діагностики і лікування БСД СНЩС, створення експертної системи "СНЩС".

1. При комплексному обстеженні 210 пацієнтів з найбільш поширеними захворюваннями СНЩС за допомогою активної термографії обличчя (з нітрогліцериновим тестом), імпедансометрії жувальних м’язів (з дозованим, симетричним електростимуляційним навантаженням), електроміографії жувальних м’язів, вивчено функціональний стан жувальних м’язів: при больовому синдромі дисфункції СНЩС (63% випадків) відмічається дисфункціональний (зворотній) процес в жувальних м’язах, обумовлений їх спазмом, при травматичних артритах (16%) - в жувальних м’язах розвиваються явища запалення, при артрозах (20%) – виражені дистрофічні процеси в м’яких тканинах та складових елементах СНЩС.

2. При аналізі анатомо-топографічних особливостей зубних рядів, характеру оклюзійних контактів, прикусу за допомогою геометричного аналізу моделей щелеп пацієнтів з БСД СНЩС установлені зміни правильних верхньо-нижньощелепних взаємозв’язків, обумовлені оклюзійними порушеннями різного генезу. Оклюзійні порушення є основним етіологічним фактором (100%) в розвитку БСД СНЩС, провокуючим фактором при цьому виступають психо-емоційні навантаження (61% спостережень).

За даними клінічного і рентгенологічного дослідження щелеп, зубів, зубних рядів, елементів СНЩС, геометричного аналізу моделей щелеп, термографії обличчя, ЕМГ і імпедансометрії жувальних м’язів, пацієнти з БСД СНЩС поділяються на такі групи: 1) з одностороннім зміщенням нижньої щелепи – 57% (18% - вправо, 39% - вліво); 2) з дистальним зміщеннями нижньої щелепи – 36%; 3) з мезіальним зміщенням нижньої щелепи – 6,5% спостережень.

3. В основі патогенезу БСД СНЩС лежить спазм жувальних м’язів, що доведено активною термографією обличчя з нітрогліцериновим тестом, імпедансометрією жувальних м’язів з симетричним дозованим електростимуляційним навантаженням, електроміографією жувальних м’язів, анатомо-топографічні зміни в зубних рядах, що установлені геометричним аналізом моделей щелеп, зміни топографії складових елементів СНЩС, що підтверджено комп’ютерною томографією СНЩС.

4. При вивченні рентгенологічних особливостей будови і співвідношення кісткових елементів СНЩС у пацієнтів з БСД ВНЧС установлена закономірність атипового розміщення суглобових головок в суглобових ямках в залежності від типу (сторони) зміщення нижньої щелепи стосовно верхньої, що проявляється асиметрією суглобових щілин і зміною топографії суглобових головок в суглобових ямках. Кісткові елементи СНЩС при цьому звичної форми і структури (на ранніх етапах розвитку захворювання).

5. На підставі проведеного комплексного обстеження і лікування пацієнтів з БСД СНЩС науково обгрунтований етіопатогенез цього захворювання, запропонований і клінічно апробований алгоритм діагностики і лікування на БСД СНЩС в залежності від типу (сторони) зміщення нижньої щелепи, що скорочує строки обстеження і лікування цієї категорії хворих.

6. Лікування пацієнтів, що страждають на БСД СНЩС, заключається в комплексному індивідуалізованому підході і послідовності його проведення. На першому етапі проводиться купіровання больового синдрому; на другому – відновлення правильних верхньо-нижньощелепних взаємозв’язків ортопедичними, ортодонтичними і хірургічними методами; на третьому (який проводиться паралельно з першими двома) – реабілітація "причинних" жувальних м’язів; на четвертому (який проводиться постійно) – зниження психо-емоційного навантаження на організм пацієнта.

7. Аналіз ближніх та віддалених результатів проведеного комплексного лікування пацієнтів з БСД СНЩС, отриманих шляхом купірування больового синдрому, відновлення правильних верхньо-нижньощелепних взаємозв’язків і співвідношень елементів СНЩС з одночасною реабілітацією "причинних" жувальних м’язів, підвищення резистентності організму пацієнтів до психо-емоційних напружень, показав високу ефективність такого комплексного лікування (до 85%). Електростимуляційним впливом, впираючись на явище реципрокності, строки реабілітації жувальних м’язів скорочені в півтора-два рази, порівнюючи з даними літератури.

8. На підставі аналізу отриманих матеріалів розроблена експертна система "СНЩС", яка зорієнтована на ступеневу роботу і дозволяє проводити диференційну діагностику між больовим синдромом дисфункції, травматичними артритами і артрозом СНЩС, що скорочує час обстеження, економить робочий час медперсоналу, дозволяє проводити масові профілактичні огляди з метою раннього виявлення пацієнтів та групи ризику, накопичувати банк даних, для навчання студентів, інтернів, курсантів.

Публікації автора:

1. Аутогенная тренировка и лечебная гимнастика в комплексном лечении болевого синдрома дисфункции височно-нижнечелюстного сустава / Мирза А.И. // Вісник стоматології. - 2000.- №5(29). - С.166-168.

2. Карта обследования больного, страдающего болевыми синдромами лица, как носитель первичной информации экспертной системы "ВНЧС" /
Мирза А.И., Самарай В.П. // Український стоматологічний альманах. -2001.-№2(3). - С.39-49.

Здобувачу належить розробка "Карти обстеження хворих", підбір тематичних хворих та заповнення карт обстеження на них.

3. Купирование болей и лечение щелканья при болевом синдроме дисфункции височно-нижнечелюстного сустава / Тимофеев А.А., Мирза А.И. // Современная стоматология. -2001. -№1(13). - С. 76-79.

Здобувачу належить підбір тематичних хворих, клінічне обстеження їх, обгрунтування та проведення методик ортопедичного та ортодонтичного лікування.

4. Анализ карты обследования пациента с болевым синдромом дисфункции височно-нижнечелюстного сустава – этап построения экспертной системы "ВНЧС" / Мирза А.И., Самарай В.П. // Современная стоматология. -2001. -№2(14). - С. 76-84.

Здобувачу належить ідея побудови експертної системи "СНЩС" з аналізом "Карти обстеження хворих на БСД СНЩС".

5. Мирза А.И., Самарай В.П., Довбыш Н.А. Необходимость построения и принцип эксплуатации экспертной системы "ВНЧС" // Современная стоматология. -2001.-№3(15). – С. 75-77.

Здобувачу належить обгрунтування необхідності побудови та викладені принципи експлуатації експертної системи "СНЩС".

6. Мирза А.И., Украинский С.А. Рентгенодиагностика болевого синдрома дисфункции височно-нижнечелюстного сустава // Современная стоматология.- 2000.- №2(10). - С. 54-57.

Здобувачу належить підбір тематичних хворих, проведення клінічного обстеження, постановка попереднього діагнозу, клінічна оцінка рентгенограм.

7. Онищенко В.С., Мирза А.И. Применение компьютерных технологий в диагностике болевого синдрома дисфункции височно-нижнечелюстного сустава // Современная стоматология. -2000. -№3 (11). - С. 70-73.

Здобувачу належить весь матеріал за виключенням висновку про можливості застосування комп’ютерних технологій в післядипломній освіті.

8. Мирза А.И., Лютик Г.И. Реабилитация пациентов с болевым синдромом дисфункции ВНЧ суставов // Современная стоматология. -2000. -№4(12). - С. 64-67.

Здобувачу належить обгрунтування застосування методики реабілітації та обгрунтування висновків статті.

9. Мирза А.И. Геометрический анализ моделей челюстей в диагностике и лечении болевого синдрома дисфункции височно-нижнечелюстного сустава // Современная стоматология. -2000. -№1(9). - С. 77-82.

10. Мирза А.И. Диагностика и основные направления в лечении болевого синдрома дисфункции височно-нижнечелюстного сустава // Современная стоматология. -1999. -№4(8). - С. 47-52.

11. Мірза О.І., Нікішаєва С.Ф., Центіло Ю.Л. Результати застосування активної термографії в диференційній діагностиці захворювань скронево-нижньощелепного суглобу // Галицький лікарський вісник. -2000. -№1. - С.78-80.

Здобувачу належить підбір тематичних хворих, на підставі аналізу матеріалів клінічних досліджень проведення диференційної діагностики між БСД, артритом і артрозом СНЩС.

12. Мирза А.И. Профилактика патологической стираемости зубов у лиц, страдающих болевым синдромом дисфункции височно-нижнечелюстного сустава // Проблемы экологии и медицины. -1999. -№1-2. - С. 138-139.

13. Мирза А.И. Лечение больных, страдающих болевым синдромом дисфункции височно-нижнечелюстного сустава, обусловленного парафункциями жевательных мышц (бруксизмом) // Проблемы экологии и медицины. -1999.-№1-2. - С. 142-144.

14. Роль рентгенологических и электромиографических исследований в клинике ортопедической стоматологии / Украинский С.А., Пушкарь Э.И., Рыжков С.М., Грибан А.М., Мирза А.И. // Республиканский межведомственный сборник "Лучевая диагностика, лучевая терапия" – К: "Здоровье" 1992, - С. 63-67.

Здобувачу належить підбір тематичних хворих, проведення клінічних обстежень, постановка попереднього діагнозу на підставі аналізу матеріалів клінічних досліджень хворих.

15. Модификация методики рентгенологического исследования челюстно-лицевой области / Урицкий М.М., Пушкарь Э.И., Украинский С.А., Рыжков С.М., Мирза А.И. // Актуальные проблемы медицины и биологии.- К.- 1990.-Т. I. -С. 178-179.

Здобувачу належить підбір тематичних хворих, проведення клінічних досліджень, постановка попереднього діагнозу на підставі аналізу матеріалів цих досліджень, оцінка запропонованої методики в умовах клініки.

16. Анализ изменений височно-нижнечелюстного сустава при перекрестных дефектах зубных рядов в боковых участках по данным клинико-рентгенологических и электромиографических исследований / Украинский С.А., Пушкарь Э.И., Рыжков С.М., Мирза А.И. // Актуальные проблемы медицины и биологии.- К.-Т.І.-С. 195-198.

Здобувачу належить підбір хворих, проведення клінічних обстежень, постановка попереднього діагнозу на підставі аналізу матеріалів клінічного обстеження.

17. О подходе к созданию интегрированной системы автоматизации процессов диагностики и лечения заболеваний височно-нижнечелюстных суставов / Мирза А.И. // Зб. наукових праць АН УРСР "Математические методы и программное обеспечение в системах принятия решения и проектирования".- К -1990.-С. 97-101.

18. Мирза А.И. Автоматизированный комплекс "Стоматолог"//. Биомедицинская кибернетика. К.-1989.- С. 97-101.

19. Изменение височно-нижнечелюстного сустава (ВНЧС) при зубо-челюстных деформациях и полной потере зубов / Неспрядько В.П., Украинский С.А., Мирза А.И., Пушкарь Э.И. // Научно-технический прогресс в медицине и биологии.- К.- 1987.-Т. II.- С.58-63.

Здобувачу належить підбір тематичних хворих, постановка попереднього діагнозу на підставі аналізу матеріалів клінічних досліджень.

20. Бернадский Ю.И., Мирза А.И., Никишаева С.Ф. Termographia of the Face for Diagnosis of Diseases // Journal of Cranio-Maxillo-Facial Surgery.- 1992.-Vol.20, N6.-P.151.

21. Способ диагностики нарушений функции жевательных мышц:А.с. 183553 СССР, МКИ А 61 В 5/100, А 61 №36 / А.И.Мирза, А.А. Полубелов, г.Ф. Колесников (СССР) - №4834628; Заявл. 27.02.90; Опубл. 23.08.93, Бюл. №31.-2с.

22. Способ лечения бруксизма: А.с. 1736509 СССР, МКИ А 61 №1/32 / А.И.Мирза, Г.Ф.Колесников, А.А.Полубелов (СССР). - №4840241; Заявл. 27.02.90; Опубл. 30.05.92, Бюл. №20. – 2с.

23. Пат. 23616 А. Україна, МКИ А 61В6/00. Спосіб діагностики захворювань скронево-нижньощелепного суглоба: Пат. 23616 А Україна, МКИ А 61В6/00 / О.І.Мірза (Україна).-№96124635; Заявл. 12.12.96; Опубл. 31.08.98, Бюл. №4. - 4 с.

24. Пат. 23617 А. Україна, МКИ А 61В6/00. Спосіб визначення величини кута суглобового шляху скронево-нижньощелепного суглоба. Пат. 23617 А Україна, МКИ А 61В6/00 / О.І.Мірза (Україна). – 96124634; Заявл. 12.12.96; Опубл. 02.06.98.

25. Клініко-рентгенологічне дослідження скронево-нижньощелепного суглобу в нормі та у віковому аспекті / Неспрядько В.П., Украинский С.А., Мирза А.И., Пушкарь Э.И. // Актуальные проблемы медицины и биологии.- К.- 1987. – С. 263-270.

Здобувачу належить підбір клінічного матеріалу, порівняльна характеристика отриманих клінічних результатів.

26. Изменения височно-нижнечелюстного сустава в пожилом и старческом возрасте при зубочелюстных деформациях / Неспрядько В.П., Украинский С.А., Пушкарь Э.И., Рыжков С.М., Мирза А.И., Грибан А.М. // Тезисы и рефераты докладов V Всесоюзного съезда геронтологов и гериатров – К.- 1988-Ч.2 - С. 464-465.

Здобувачу належить підбір клінічного матеріалу, порівняльна характеристика отриманих клінічних результатів.

27. Іщук А.І., Мірза О.І. Мануальна терапія при больових синдромах лиця // Матеріали міжнар. конф. "Мануальная терапия в комплексном лечении дегенеративно-дистрофических заболеваний опорно-двигательного аппарата".- К.-1997- С. 74-75.

Здобувачем проведений набір та аналіз клінічного матеріалу, обгрунтування висновків.

28. Мирза А.И. Массаж в комплексном лечении дисфункциональных состояний височно-нижнечелюстного сустава // Матеріали міжн. конф. "Мануальная терапия в комплексном лечении дегенеративно-дистрофических заболеваний опорно-двигательного аппарата"- К.-1997- С. 79-80.

29. Мирза А.И., Никишаева С.Ф. Диагностика заболеваний височно-нижнечелюстного сустава // Матеріали міжнародної конференції "Мануальная терапия в комплексном лечении дегенеративно-дистрофических заболеваний опорно-двигательного аппарата"- К.-1997- С. 37-39.

Здобувачу належить клінічне обстеження хворих, аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, написання тексту.

30. Мирза А.И. Лечебная гимнастика в комплексном лечении пациентов с болевым синдромом дисфункции височно-нижнечелюстного сустава // Матеріали міжн. конф. "Мануальная терапия в комплексном лечении дегенеративно-дистрофических заболеваний опорно-двигательного аппарата"- К.-1997- С. 80.

31. Мирза А.И. Аутогенная тренировка при лечении болевого синдрома дисфункции височно-нижнечелюстного сустава // Матеріали міжн. конф. "Мануальная терапия в комплексном лечении дегенеративно-дистрофических заболеваний опорно-двигательного аппарата"- К.-1997- С. 81.

32. Мірза О.І., Лютік Г.І. Лікування ортодонтичних хворих з дисфункцією скронево-нижньощелепних суглобів // Матеріали І міжнар. конф. "Актуальні проблеми ортодонтії".- Львів, 2000- С. 43-45.

Здобувачу належить аналіз отриманих результатів, формулювання висновків.

33. Мірза О.І. Значення імпедансу жувальних м’язів у діагностиці захворювань скронево-нижньощелепного суглоба // Матеріали І (VIII) з’їзду Асоціації стоматологів України-К.-1999-С. 409-410.

34. Мирза А.И. Диагностика и лечение синдрома болевой дисфункции височно-нижнечелюстных суставов : Методичні рекомендації.- К.,1993.-24с.

35. Мирза А.И., Полубелов А.А., Колесников Г.Ф. Способ определения асимметрии тонуса жевательных мышц: Інформаційний лист.-К.1988.-4 с.

Здобувачу належить ідея розробки способу діагностики, його апробація.

36. Мирза А.И., Полубелов А.А., Колесников Г.Ф. / Способ электростимуляции жевательных мышц при заболеваниях височно-нижнечелюстных суставов: Інформаційний лист.-К.-1988.-2 с.

Здобувачу належить ідея розробки способу лікування, його апробація.

37. Мирза А.И., Полубелов А.А., Колесников Г.Ф. / Устройство для фиксации электродов на лице и шее: Інформаційний лист. –К., 1988. -2 с.

Здобувачу належить ідея розробки пристрою, його клінічна апробація.

38. Мирза А.И., Полубелов А.А., Колесников Г.Ф. / Методика рентгенографії щелепно-лицьової області та пристрій для її виконання. Інформаційний лист.К.-1993.- 5 с.

Здобувачу належить ідея розробки методики діагностики, її апробація.