Мітюряєва-Корнійко Інга Олександрівна. Діагностика і лікування різних клінічних форм енурезу у дітей : дис... д-ра мед. наук: 14.01.10 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 365арк. — Бібліогр.: арк. 313-358.
Анотація до роботи:
Мітюряєва-Корнійко І.О. Діагностика і лікування різних клінічних форм енурезу у дітей.- Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.10. – Педіатрія. - Національний медичний університет ім.О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2007.
Дисертація присвячена проблемі підвищення ефективності лікування на основі розробки діагностичних критеріїв різних клінічних форм енурезу у дітей. Вперше запропоновано оціночно-прогностичну таблицю індивідуального та популяційного прогнозування ступеня ризику виникнення різних клінічних форм енурезу у дітей на основі підрахунку діагностичних балів показників біологічних та небіологічних факторів ризику. Встановлено, що важливою ланкою патогенезу первинної форми енурезу є формування дизонтогенетичного типу мінімальних дисфункцій мозку на фоні надмірної активізації парасимпатичної вегетативної регуляції з напруженням надсегментарних структур, гіпоксичних змін церебральної гемодинаміки та мікроциркуляції. Клінічні прояви вторинної форми енурезу виникають у зв`язку з розвитком енцефалопатичного типу мінімальних дисфункцій мозку, напруження симпатичної і парасимпатичної регуляції з прискоренням симпатичних барорегуляторних вегетативних реакцій та формуванням дисфункцій сечовивідних шляхів. Перебіг ізольованої форми енурезу відрізняється від поєднаної з денним нетриманням сечі характером змін нервово-м`язової передачі та особливостями центральної й периферійної гемодинаміки. Грунтуючись на результатах дослідження етіологічної структури та механізмів патогенезу різних клінічних форм енурезу у дітей, розроблено трьохетапний алгоритм лікування з урахуванням критеріїв індивідуального підбору комплексу медикаментозних, фізіотерапевтичних, психотерапевтичних та електрофізіологічних засобів.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми лікування різних клінічних форм енурезу у дітей шляхом встановлення диференційно-діагностичних критеріїв, визначення особливостей етіологічної структури факторів ризику, розробки та обгрунтування індивідуального підходу до комплексної терапії, яка коректує відповідний тип мінімальних дисфункцій мозку, порушення нервово-м`язової передачі, вегетативний гомеостаз, уродинаміку нижніх сечових шляхів, гіпоксичний стан кровообігу та мікро циркуляцію, для підвищення ефективності лікування хворих.
В ході популяційного епідеміологічного дослідження встановлено, що поширеність енурезу серед дітей Києва становить 10,3%. У переважної більшості хворих виявлено ізольовану клінічну форму енурезу (9,09%) порівняно з поєднаною з денним нетриманням сечі (0,75%). Первинна (5,48%) та вторинна (4,79%) форми зустрічалися з однаковою частотою. Відмічено підвищення поширеності енурезу у 7- (40%) та 8-річних (29,1%) дітей, що вказує на провокуючу роль шкільних психотравмуючих ситуацій у кризовий період життя.
Виявлено, що основними факторами ризику виникнення первинної форми енурезу є генетичні, дизонтогенетичні та соціально-психологічні, такі як успадкування за вертикаллю нічного нетримання сечі (OR=7,69), вегетативні та психічні захворювання (OR=12,43), патологія вагітності (OR=7,4), перинатальна енцефалопатія з порушенням характеру сну (OR=9,4), зовнішні та соматичні стигми дизембріогенезу, а також цілодобове використання підгузників до 2 років, привчання до горщика після 1,5 року (OR=12,09), вплив гострих та особливо хронічних (OR=9,84) психотравмуючих ситуацій.
У дітей з первинним енурезом встановлено ознаки дизонтогенетичної природи мінімальних дисфункцій мозку: дифузне ураження (68,9%) та незрілість біоелектричної активності (50,5%) головного мозку при вогнищевості тім`яно-потиличних ділянок лівої півкулі з порушенням стану когнітивних функцій в ланці контролю (74,2%) за даними ЕЕГ та нейропсихоло-гічного тестування.
Виявлено, що у хворих з первинним енурезом надмірна активізація парасимпатичної вегетативної регуляції з напруженням надсегментарних структур, за даними відхилень показників варіабельності ритму серця відносно здорових (SDANNi=103,3 мс; VLF=2916 мс2, Р<0,05), асоціюється з гіпоксичними змінами церебральної гемодинаміки та судинними порушеннями мікроциркуляції, які супроводжуються ознаками гіпоксії детрузора (“піки” показника об`ємної максимальної швидкості - 54,5%) на урофлоуграмах.
Встановлено, що фактори ризику виникнення вторинної форми енурезу у дітей мають енцефалопатичні впливи - успадкування ендокринних розладів, які проявляються у дисгармонійності фізичного розвитку та нічній поліурії (OR=8,89), патології пологів (OR=9,19), відхиленні психомоторного розвитку на першому році життя (OR=9,14), профундосомнії (OR=15,56), а також дисфункцональні (ознаки нейрогенного сечового міхура за рахунок гіперрефлекторного типу у 57,2%) та інфекційно-запальні процеси в сечовивідних шляхах, екологічно несприятливі умови проживання (OR=5,49).
У дітей з вторинним енурезом визначено ознаки енцефалопатичного типу мінімальних дисфункцій мозку: фокальна патологія (52,9%) в зоні премоторної звивини з порушенням когнітивних функцій в ланці програмування діяльності (56,7%) за даними ЕЕГ та нейропсихологічного тестування, яка призводить до астенодепресивних та гіпердинамічних психоемоційних розладів з високою осо-бистістною тривожністю, що позначається на змінах мікроциркуляторного русла та напруженні симпатичної і парасимпатичної регуляції з прискоренням симпатичних барорегуляторних вегетативних реакцій (високий показник варіабельності ритму серця відносно здорових LF=25,46 мс2; Р<0,05).
У хворих з ізольованим енурезом виявлено ураження центрального рівня регуляції сечовипускання, що проявлялось у змінах нервово-м`язової передачі за даними ЕМГ (збільшення в 2-2,5 раза та асиметрія латентного періоду М-відповіді m. abductor hallucis, псевдополіфазні комплекси з нормальною тривалістю М-відповіді m. gastrocnemicus), порушенні венозної ланки мозкової гемодинаміки (76,5%) та декомпенсованому типі центральної гемодинаміки на фоні гіпертонічних і асиметричних ознак реовазограм з проявами підвищеного тонусу крупних судин гомілок (64%; Р<0,05).
У дітей з енурезом поєднаним з денним нетриманням сечі, визначено патологічні зміни периферійного рівня регуляції сечовипускання, що під-тверджувалося незначним відхиленням показників ЕМГ, порушенням центральної гемодинаміки із зниженням в 1,5-2 рази показників скоротливної здатності міокарда та фракції викиду за даними ехокардіографії, перебудовою периферійної гемодинаміки з підвищенням тонусу артерій дрібного калібру (85,7%), зниженням їх периферійного опору (75%), що вказувало на вибірковий вплив сегментарних вегетативних порушень на сечовий міхур та серцеву діяльність і проявлялось у 50% таких хворих у дисфункціях сечового міхура.
У дітей з енурезом виявлено кореляційні зв’язки між основними клінічними проявами захворювання (профундосомнія, ніктурія, дисфункції сечового міхура) та нейровегетативними і нейросоматичними параметрами. Так, профундосомнія впливала на показники центральної гемодинаміки, корелювала з переважанням симпатокотонії (r=0,52±0,01), з тонусом церебральних артерій (r=0,55±0,01), гіпермагніємією (r=0,41±0,032) та низькою ситуативною тривожністю (r=0,58±0,021); хондродиспластичні порушення шийного відділу хребта мали взаємозв’язок із змінами показників РЕГ (r=0,42±0,01) та ЕЕГ (r=0,48±0,02); дисфункції сечового міхура - кореляційний зв'язок з ніктурією (r=0,46±0,011), та інфекцією сечових шляхів, а також з підвищенням ваготонічного впливу (r=0,54±0,04) і змінами показників периферійної гемодинаміки (r=0,46±0,02).
Розроблений нами комплекс на I етапі лікування енурезу методом «біологічного зворотнього зв`язку» на базі урофлоуметрії з використанням вправ за Кегелем протягом 3 тижнів та додаткове призначення 6-місячного курсу диференційованої лікувальної фізкультури показали високу ефективність за рахунок зниження до 77,3% (Р<0,05) ознак дисфункцій сечових шляхів та функціональної недостатності м`язів тазового дна. Повний успіх лікування визначено у 59,1% хворих з вторинним енурезом поєднаним з денним нетриманням сечі і у 51,7% дітей з первинним ізольованим енурезом.
Оцінка ефективності медикаментозного лікування дітей з різними клінічними формами енурезу дозволила встановити, що на I етапі базисна терапія протягом 3 тижнів в умовах стаціонару показана хворим з вторинним енурезом поєднаним з денним нетриманням сечі, включення комплексу ноотропів та психо-біостимуляторів - при первинному енурезі поєднаному з денним нетриманні сечі, а також вінпоцетину – при первинному ізольованому енурезі, а ксантинолу нікотинату – при вторинному ізольованому енурезі. Застосування препаратів нормалізувало вегетативний гомеостаз та мікроциркуляцію, достовірно покращувало показники активності центральної нервової системи та мозкової гемодинаміки, що призводило до зникнення проявів енурезу у 75% випадків при спостереженні в катамнезі протягом 2 років.
Застосування у хворих з різними клінічними формами енурезу на II етапі лікування індивідуально підібраної програми психотерапії протягом 2 тижнів сприяло стимуляції центральних механізмів регуляції сечовипускання, розрядці прихованих психоемоційних розладів та призводило до повного успіху ліку-вання у 58,3%. Використання на Ш етапі 1,5-місячного курсу умовнорефлекторної терапії покращувало когнітивні функції та стан нервово-м`язової передачі, що дало можливість одержати в катамнезі остаточний позитивний результат терапії (Р<0,05) у 85,7% хворих з енурезом.
Публікації автора:
Вплив різних етіологічних факторів на частоту енурезу у дітей // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 1998. - №5. - С. 40-43. (Співавт.: Щорба Н.М.). Обрала напрям дослідження, провела анкетування, обстеження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Нейропсихологічні та психосоматичні аспекти вегетативних дисфункцій у дітей // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 1998. - №6. – С. 40-44. (Співавт.: Хайтович Н.М.). Провела клінічне дослідження та статистичну обробку матеріалу, підготувала матеріал до друку.
Клініко-функціональні особливості вегетативного гомеостазу // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 1999. - №1. - С.18-22. (Співавт.: Майданник В.Г., Клець Т.Д.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження, статистичну обробку матеріалу, зробила висновки.
Психотерапія нічного енурезу в дітей // Збірник наукових праць «Актуальні проблеми нефрології». - 2000. - Вип.4. -С. 165-170. (Співавт.: Хайтович М.В.). Обрала напрям дослідження, зробила висновки.
Електроміографічні зміни при різних формах енурезу у дітей // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 2000. - №5. -С.26-30. (Співавт.: Майданник В.Г., Молочек Н.В., Афанас’єва І.О., Гнилоскуренко Г.В.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження, статистичну обробку матеріалу, зробила висновки.
Роль спадкових факторів ризику в розвитку різних форм нічного енурезу у дітей дітей // Збірник наукових праць «Актуальні проблеми нефрології». – 2001. - Вип.5.- С.102-109. Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження, статистичну обробку матеріалу, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Поширення енурезу серед дітей м. Києва // Збірник наукових праць «Актуальні проблеми нефрології». - 2001. - Вип. 6. - С. 232-236. (Співавт.: Щорба Н.М., Шарапов М.М.). Обрала напрям дослідження, провела анкетування, обстеження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Зміни мікроциркуляторного русла та мозкового кровообігу у дітей з енурезом // Збірник наукових праць «Актуальні проблеми нефрології». - 2005. - вип. 11. - С. 68-76. (Співавт.: Місюра Л.І., Гнилоскуренко Г.В.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження, статистичну обробку матеріалу, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Стан центральної та периферичної гемодинаміки при енурезі у дітей // Медико-социальные проблемы семьи. – 2005. - Т.10, №2. - С.88-93. (Співавт.: Майданник В.Г. Глєбова Л.П., Місюра Л.І., Гнилоскуренко Г.В.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження, статистичну обробку матеріалу, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Викликані симпатичні шкірні потенціали у дітей з енурезом // Український журнал нефрології та діалізу. – 2005. - №3(6). - С. 23-26. (Співавт.: Майданник В.Г., Молочек Н.В., Афанас’єва І.О., Клець Т.Д.). Обрала напрям дослідження, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Вплив внутрішньосімейної ситуації ситуації на особливості перебігу енурезу у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2006. - №1. - С.43-45. (Співавт.: Клець Т.Д., Гнилоскуренко Г.В.). Обрала напрям дослідження, зробила висновки.
Зміни уродинаміки у дітей з різними клінічними формами енурезу // Збірник наукових праць «Актуальні проблеми нефрології». - 2006. - Вип. 12. - С. 88-98. (Співавт.: Майданник В.Г., Гнилоскуренко Г.В.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження, статистичну обробку матеріалу, зробила висновки, підготувала матеріали до друку.
Нейросоматичні та нейровегетативні кореляційні звязки при енурезі у дітей // Современная педиатрия. - 2006. - №2. - С. 150-154. (Співавт.: Майданник В.Г., Гнилоскуренко Г.В., Клець Т.Д.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження, статистичну обробку матеріалу, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Викликані симпатичні шкірні потенціали при різних клінічних формах енурезу у дітей // Педіатрія , акушерство та гінекологія. – 2006. - №2. - С.42-47. (Співавт.: Майданник В.Г., Молочек Н.В., Афанас’єва І.О., Гнилоскуренко Г.В., Клець Т.Д.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Фактори ризику та прогнозування розвитку різних клінічних форм енурезу у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2006. - №5. - С. 33-36. Обрала напрям дослідження, провела анкетування, обстеження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Вплив умовнорефлекторної терапії на ефективність лікування різних клінічних форм енурезу у дітей // Современная педиатрия. - 2007. - №1(14). - С.117-120. (Співавт.: Майданник В.Г., Гнилоскуренко Г.В.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Ефективність медикаментозного лікування первинної форми енурезу у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2007. - №1. - С.27-29. (Співавт.: Майданник В.Г.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Стан активності центральної нервової системи у дітей з різними клінічними формами енурезу // Перинатология и педиатрия. - 2007. - №1. - С. 46-49. (Співавт.: Майданник В.Г., Клець Т.Д.). Обрала напрям дослідження, зробила висновки.
Ефективність методу біологічного зворотнього зв`язку при різних клінічних формах енурезу у дітей // Здоровье женщины. - 2007. - №1. - С.25-31. (Співавт.: Майданник В.Г., Гнилоскуренко Г.В.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Кластерний аналіз показників центральної гемодинаміки при різних клінічних формах енурезу у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2007. - №2. - С.22-24. (Співавт.: Майданник В.Г., Глєбова Л.П., Гнилоскуренко Г.В.). Обрала напрям дослідження, провела статистичну обробку зробила висновки.
Ефективність медикаментозного лікування вторинної форми енурезу у дітей // Лікувальна справа. - 2007. - №3. - С. 70-77. (Співавт.: Майданник В.Г.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Енурез у дітей (діагностика та обстеження) // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 1999. - №5. - С.35-43. (Співавт.: Майданник В.Г.). Обрала напрям дослідження, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Енурез у дітей (лікування) // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 2000. - №4. - С.44-53. (Співавт.: Майданник В.Г.). Обрала напрям дослідження, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Енурез у дітей (епідеміологія, етіологія, патогенез) // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 1997. - №5. - С.31-35. (Співавт.: Майданник В.Г.). Обрала напрям дослідження, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Роль перінатальної патології та цереброорганічних факторів ризику у дітей з різними формами енурезу // Збірник наукових праць «Соціальна педіатрія». 2001. - Bип. 1. –С.149-153. (Співавт.: Майданник В.Г., Клець Т.Д.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Актуальні питання діагностики лікування енурезу у дітей // Проблемы медицины. - 1998. - №1. - С. 33-35. (Співавт.: Майданник В.Г.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Варіабельність ритму серця у дітей з енурезом // Педіатрія, акушерство та гінекологія. -2006. - №5. – С.17-22. (Співавт.: Майданник В.Г., Клець Т.Д., О.В.Суліковська.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Simpathetic skin response in children // Pediatric Nephrology. - 1999. - Vol.13. - p.48. (Співавт.: Майданник В.Г., Молочек Н.В.) Обрала напрям дослідження, провела статистичну обробку зробила висновки.
Сучасні уявлення з проблеми енурезу у дітей // Медична газета «Здоров`я України XXI сторіччя». - 2006. - №19/1. - С.17-18. (Співавт.: Майданник В.Г., Гнилоскуренко Г.В., Клець Т.Д.). Обрала напрям дослідження, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Біоелектрична активність головного мозку у дітей з енурезом // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 1999. - №4. - С.128. (Співавт.: Майданник В.Г., Клець Т.Д.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Нейропсихологічні аспекти енурезу у дітей // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 1999. - №4. - С.129. (Співавт.: Хайтович М.В., Клець Т.Д.). Обрала напрям дослідження, провела статистичну обробку зробила висновки.
Стан церебральної гемодинаміки за данними реоенцефалографії при енурезі у дітей // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 1999. - №4. - С.129. (Співавт.: Гнилоскуренко Г.В.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Стигми дизембріогенезу у дітей з енурезом // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 2000. - №6. - С.82. (Співавт.: Майданник В.Г., Глєбова Л.П., Гнилоскуренко Г.В.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Стан периферичної гемодинаміки у дітей з енурезом // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 2000. - №6. - С.82. (Співавт.: Майданник В.Г., Місюра Л.І., Гнилоскуренко Г.В.). Обрала напрям дослідження, провела статистичну обробку зробила висновки.
Оригінальна програма мотиваційної терапії в лікуванні дітей з енурезом // Педiатрiя, акушерство i гiнекологiя. – 2000. - №6. - С.83. (Співавт.: Хайтович М.В.). Обрала напрям дослідження, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Стан біоритміки головного мозку у дітей з різними клінічними формами енурезу // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 2000. - №6. - С.81. (Співавт.: Майданник В.Г., Клець Т.Д.). Обрала напрям дослідження, провела статистичну обробку зробила висновки.
Особливості психічного статусу та біоелектричної активності головного мозку у дітей з енурезом // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 2000. - №6. - С.82. (Співавт.: Майданник В.Г., Клець Т.Д.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Діагностика та лікування енурезу у дітей // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 2001. - №3. - С.64. Обрала напрям дослідження, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Порушення поведінки у дітей з різними клінічними формами енурезу // Тез. доп. наук. конф. «Невротичні розлади та порушення поведінки у дітей». – Харків, 2001. - С.57-58. (Співавт.: Майданник В.Г., Клець Т.Д.). Обрала напрям дослідження, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Роль последствий аварии на ЧАЭС в возникновении различных клинических форм энуреза у детей // Материалы IX конгр. педиатров России «Вопросы современной педиатрии». – М.,2004. - Т.3. - №1. - С.289. Обрала напрям дослідження, провела статистичну обробку зробила висновки.
Новые подходы в лечении различных клинических форм энуреза у детей // Материалы Рос. научной конференции «Педиатрия из XIX в XXI век». – 2005. - С. 221. (Співавт.: Майданник В.Г., Гнилоскуренко Г.В.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Состояние нервно-мышечной передачи при различных клинических формах энуреза у детей // Материалы X конгр. педиатров России «Актуальные проблемы педиатрии». - М., – 2006. - С. 386. (Співавт.: Молочек Н.В., Афанасьева И.О., Гнилоскуренко А.В.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Кореляція змін мінерального обміну при різних клінічних формах енурезу у дітей // Материалы X конгр. педиатров России «Актуальные проблемы педиатрии». - М. – 2007. - С. 457. (Співавт.: Гнилоскуренко Г.В., Фоніна О.Л.). Обрала напрям дослідження, провела статистичну обробку зробила висновки.
Опыт применения трехэтапного лечения энуреза у детей // Материалы XІ конгр. педиатров России «Актуальные проблемы педиатрии». - Москва. – 2007. - С. 457. (Співавт.: Гнилоскуренко Г.В., Клець Т.Д.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Варіабельність ритму серця при первинному та вторинному енурезі у дітей // Матеріали ІІІ конгр.у педіатрів України «Сучасні проблеми клінічної педіатрії». - 2006. - С.12-13. (Співавт.: Майданник В.Г., Клець Т.Д., Суліковська О.В.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.
Деякі клініко-функціональні особливості перебігу енурезу у дітей // Матеріали ІІІ конгр. педіатрів України «Сучасні проблеми клінічної педіатрії». - 2006. - С.13-17. (Співавт.: Майданник В.Г., Клець Т.Д.). Обрала напрям дослідження, провела клінічне дослідження та статистичну обробку, зробила висновки, підготувала матеріал до друку.