Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Зауральський Ростислав Валентинович. Діагностика, лікування і профілактика перинатальних ускладнень при ізоімунізації за антигенами системи АВ0 : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Зауральський Р.В. Діагностика, лікування і профілактика перинатальних ускладнень при ізоімунізації за антигенами системи АВ0 Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Науково-дослідний інститут медичних проблем сім’ї Донецького національного медичного університету ім. М. Горького МОЗ України, Донецьк, 2008.

В дисертації приведені теоретичне узагальнення і практичні результати нових підходів до діагностики і лікування ізоімунізації за системою АВ0 у вагітних. Автором уточнені фактори ризику щодо розвитку цієї патології. Вивчений стан імунної системи жінок при ізоімунній вагітності і доведено, що найбільш суттєві зміни спостерігаються при тяжкому ступеню ізоімунізації. Запропоновано алгоритм ведення вагітних з ізоімунізацією за системою АВ0 в залежності від ступеня тяжкості із включенням до лікувальних заходів методу дискретного плазмаферезу при тяжкій ізоімунізації у жінок. Для лікування тяжкої гемолітичної хвороби новонароджених розроблений і впроваджений метод дискретного плазмаферезу у дітей і доведені його переваги над замінним переливанням крові. Доведено, що застосування плазмаферезу в комплексі лікувальних заходів у вагітних ізоімунізацією за системою АВ0 дозволило в 12,1 рази зменшити кількість випадків тяжкої гемолітичної хвороби у дітей; а застосування дискретного плазмаферезу у немовлят з тяжкою формою ГХН дозволило в 2,1 рази зменшити кількість ускладнень при ГХН і в 4,1 рази зменшити вартість лікування даної патології.

У матеріалах дисертації приведені теоретичне узагальнення і практичні результати діагностики і лікування ізоімунізації за системою АВ0 у вагітних із впровадженням методу дискретного плазмаферезу для зниження частоти і тяжкості перинатальних ускладнень, що є подальшим внеском в рішення актуальної задачі збереження здоров'я матері та дитини при даній патології.

  1. Уточнено, що факторами ризику розвитку ізоімунізації за системою АВ0 у вагітних з групою крові О(I) є: наявність групи крові у чоловіка А(II) – 59,2 %; хронічні запальні захворювання органів малого тазу – 47,1 %; хронічний пієлонефрит – 26,2 %; штучні і мимовільні аборти – 17,2 %; алергія в анамнезі – 11,5 %.

  2. У вагітних з середнім і тяжким ступенем ізоімунізації за системою АВ0 спостерігається пригнічення клітинної ланки імунітету, що проявляється зменшенням кількості CD3+ клітин при середньому ступеню до 60,37±0,98 % і при тяжкому ступеню до 58,63±1,36 % (p< 0,05); зниженням показників імунорегуляторного індексу CD4+/CD8+ відповідно до 1,47±0,06 і 1,34±0,04 (p< 0,05), що свідчить про більш серйозне пригнічення клітинної ланки імунітету у цих жінок і погіршує перебіг вагітності.

  3. Пригнічення гуморальної ланки імунітету спостерігається тільки при тяжкому ступеню ізоімунізації за системою АВ0 і проявляється зниженням рівня Ig G, починаючи з 30 тижнів вагітності, в 1,5 рази від вихідного (p<0,05) і зростанням рівня ЦІК в 1,7 рази від вихідного й у 1,5-1,6 рази в порівнянні з іншими групами (р<0,05).

  4. Стан внутрішньоутробного плода залежить від ступеня тяжкості ізоімунізації у матері: при легкому ступеню не страждає; при середньому сумнівний – у 13,0 % і незадовільний – в 1,5 % випадків; при тяжкому ступеню у 23,1 % розцінений як сумнівний і в 5,8 % як незадовільний, що свідчить про дистрес плода.

  5. Включення операції плазмаферезу до комплексу лікувальних заходів у дітей з тяжким ступенем ГХН від матерів з ізоімунною вагітністю, на відміну від замінного переливання крові, дає можливість: зниження рівня прямого білірубіну в 2,2 рази, а непрямого – у 1,5 рази вже після проведення 1 сеансу ПА (р<0,05); зниження погодинного приросту білірубіну в 1,5 рази швидше, ніж після ЗПК (р<0,05); меншого впливу на показники червоної крові (р<0,05); відсутності післягемотрансфузійних реакцій; виключення гемотрансмісивної передачі інфекцій (ВІЛ, вірусних гепатитів та ін.).

  6. Застосування плазмаферезу в комплексі лікувальних заходів у вагітних ізоімунізацією за системою АВ0 сприяло зниженню титру неповних антитіл у 2 рази, повних – у 4 рази, що дозволило в 12,1 рази зменшити кількість випадків тяжкої гемолітичної хвороби у дітей; а застосування дискретного плазмаферезу у немовлят з тяжкою формою ГХН дозволило в 2,1 рази зменшити кількість ускладнень при ГХН і в 4,1 рази зменшити вартість лікування даної патології.

Публікації автора:

1. Зауральский Р.В. Ранняя диагностика гемолитической болезни новорожденных с применением гелевой технологии / Р.В. Зауральский, Я.Д. Прокопчук // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2005. – № 2. – С. 31-33. (Впровадження методу ранньої діагностики ГХН із застосуванням гелевої технології, відбір і обстеження пацієнтів, аналіз результатів дослідження, формулювання висновків).

2. Зауральский Р.В. К вопросу о применении методов эфферентной медицины в практическом акушерстве и гинекологии / Р.В. Зауральский, Я.Д. Прокопчук // Медико-соціальні проблеми сім'ї. – 2002. – Т.7, № 1. – С. 92-96. (Відбір і обстеження пацієнтів, безпосереднє проведення плазмаферезу, спостереження за хворими під час та після процедури, аналіз результатів дослідження, формулювання висновків).

3. Зауральский Р.В. Метод лечения новорожденных с синдромом эндогенной интоксикации / Р.В. Зауральский, Я.Д. Прокопчук, И.А. Лоринец // Медико-соціальні проблеми сім'ї. – 2004. – Т. 9, № 1. – С. 117-121. (Розробка методу, його впровадження, відбір і обстеження пацієнтів, безпосереднє проведення плазмаферезу, аналіз результатів дослідження, формулювання висновків).

4. Зауральский Р.В. Опыт применения эфферентных методов у новорожденных при септических состояниях / Р.В. Зауральський, Я.Д. Прокопчук, И.А. Лоринец // Зб. наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – К.: Інтермед, 2005. – С. 180-183. (Відбір і обстеження пацієнтів, безпосереднє проведення плазмаферезу, аналіз результатів дослідження, формулювання висновків).

5. Зауральский Р.В. Сравнительная оценка экономической эффективности различных методов лечения гемолитической болезни новорожденных при изоиммунизации по системе АВ0 / Р.В. Зауральский // Медико-соціальні проблеми сім'ї. – 2008. – Т. 13, № 1, 2. – С. 175-180. (Виконано самостійно).

6. Долгошапко О.Н. Особенности иммунного статуса у женщин с различной степенью изоиммунизации по системе АВ0 / О.Н. Долгошапко, Р.В. Зауральский // Зб. наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – К.: Інтермед, 2008. – С. 402-405. (Відбір і обстеження пацієнтів, аналіз результатів дослідження, формулювання висновків).

7. Зауральский Р.В. К вопросу применения плазмафереза в акушерстве и гинекологии / Р.В. Зауральский // Информационный архив. – Оренбург, 2008. – С. 52-53. (Виконано самостійно).

8. Деклараційний патент України на винахід № 59286А: А61М1/34 „Спосіб лікування гемолітичної хвороби новонароджених дітей” / Т.М. Дьоміна, Я.Д. Прокопчук, Р.В. Зауральський, І.А. Лоринець – Заявл. 24.12.2002. – Опубл. 15.08.2003. – Бюл № 8. – 3 с. (Розробка методу, його впровадження, безпосереднє проведення плазмаферезу, аналіз результатів дослідження, формулювання висновків).