Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ревматологія


Дацко Олена Валеріївна. Діагностика, патогенез і лікування офтальмопатій при реактивному хламідійному урогенітальному спондилоартриті (хворобі Рейтера) : Дис...канд. мед. наук: 14.01.12 / Донецький держ. медичний ун-т ім. М.Горького МОЗ України. — Донецьк, 2005. — 150арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 123-150.



Анотація до роботи:

Дацко О.В. Діагностика, патогенез і лікування офтальмопатій при реактивному хламідійному урогенітальному спондилоартриті (хворобі Рейтера).-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.12 – ревматологія.-Донецький державний медичний університет ім. М.Горького МОЗ України, Донецьк, 2005.

Дисертаційну роботу присвячено обгрунтуванню й вирішенню наукової проблеми - покращенню якості діагностики і лікування патології очей у хворих на реактивний хламідійний урогенітальний спондилоартрит (хворобу Рейтера). Встановлено частоту окремих варіантів офтальмопатій, взаємозв'язки їх тяжкості з ураженням периферичних суглобів, параартикулярних тканин, хребта, крижово-здухвинних зчленовувань, урогеніталій, шкіри, серця й нервової системи, доведено роль порушень системи імунітету, метаболізму оксиду азоту і прозапальних простагландинів в патогенезі очної патології, розроблено медичну технологію лікування увеїтів і кон’юнктивітів, виділено чинники, що впливають на ефективність лікувальних заходів офтальмопатій.

У дисертації представлене теоретичне узагальнення результатів і досягнуте рішення наукової задачі – на підставі вивчення клінічного перебігу і патогенезу кон’юнктивіту й увеїту при ХР у взаємозв'язку з іншими ознаками захворювання підвищена якість діагностики офтальмопатій, розроблено прогностичні критерії ефективності лікування хворих, а внаслідок використання циклоферону і системної ензимотерапії поліпшено показники лікування очної патології.

1. Офтальмопатії при ХР характеризуються кон’юнктивітом (у 35% хворих), іритом (у 4%), іридоциклітом (у 3%), хоріоїдитом (у 1%) і кератитом (у 1%), що корелює з тяжкістю урогенітальної патології, а в чоловіків – з виразністю периферичного артриту, залежить від загальної активності захворювання, наявності тендовагінітів, ентезопатій, спондилопатії, уражень шкіри, нирок і периферичної нервової системи, співвідноситься з розвитком змін мітрального клапана серця, надшлуночкової і шлуночкової екстрасистолічної аритмії, а показники мікроскопії бульбарної кон’юнктиви пов'язані з функціональним станом нирок.

2. ХР супроводжується достовірним підвищенням у крові на 45% концентрації IgG, на 78% - IgМ, на 27% - ЦІК, на 63% - PgE2 і на 76% - PgF2a, а також зменшенням числа ФПН (на 21%), причому розвиток офтальмопатій характеризується гіпер-PgF2a-емією. Для хворих з кон’юнктивітом характерне зниження фагоцитарної функції нейтрофилів, а для пацієнтів з увеїтом – гіпер-IgG-емія, високі показники прозапальних простагландинів і прямі кореляційні зв'язки з рівнем IgМ.

3. При ХР підвищується в крові рівень нітритів (метаболітів NO) на тлі зменшення концентрації цГМФ (вторинного месенджеру NO), що не залежить від наявності офтальмопатій, але визначається тяжкістю очної патології, зокрема, увеїту. У хворих на ХР з офтальмопатіями існують кореляційні зв'язки показників метаболізму NO зі ступенем активності захворювання, тяжкості ентезопатій, внутрішньосудинних змін бульбарної кон’юнктиви і вмістом у крові ЦІК.

4. Гарні результати лікуванні офтальмопатій констатуються в 83% хворих на ХР, що не залежить від статі і віку пацієнтів, тривалості захворювання, ступеня активності патологічного процесу, тяжкості уражень опорно-рухового апарата, урогеніталій, шкіри, серця, нирок і периферичної нервової системи, але на результати терапії очної патології впливає наявність кардіопатії, зокрема, діастолічна дисфункція лівого шлуночка серця.

5. Прогнознегативным чинником по відношенню до ефективності терапії кон’юнктивіту в хворих на ХР є ураження серця, а увеїту – суглобів. Результати комплексного лікування обох варіантів офтальмопатій поліпшує додаткове використання циклоферону, а кон’юнктивіту – проведення системної ензимотерапії. Позитивним критерієм при прогнозуванні ефективності лікування кон’юнктивіту є нормальний стан метаболізму NO, а увеїту – незмінені концентрації в крові IgG та PgE2.

Публікації автора:

1. Дацко Е.В. Роль системного воспаления в патогенезе офтальмий у больных болезнью Рейтера // Таврический медико-биологический вестник.-2004.-Т.7, №2.-С.190-194.

2. Дацко Е.В. Роль иммунных нарушений и провоспалительных простагландинов в патогенезе офтальмопатий у больных хламидийным урогенитальным спондилоартритом // Вестник гигиены и эпидемиологии.-2004.-Т.8, №2.-С.225-229.

3. Дацко Е.В. Влияние этиопатогенетического лечения реактивного урогенитального спондилоартрита (болезни Рейтера) на офтальмопатии // Вестник неотложной и восстановительной медицины.-2005.-Т.6, №1.-С.43-46.

4. Дацко Е.В. Клиническое течение офтальмопатий и их взаимосвязь с другими признаками болезни Рейтера // Український медичний альманах.- 2005.-Т.8, №2.-С.51-54.

5. Дацко Е.В. Патогенез офтальмий у больных реактивным хламидийным артритом // Питання експериментальної та клінічної медицини: Збірник статей.-Донецьк, 2004.-Вип. 8, т.1.-С.28-32.

6. Дацко Е.В. Участие системи метаболизма оксида азота в развитии офтальмопатий при болезни Рейтера // Питання експериментальної та клінічної медицини: Збірник статей.-Донецьк, 2004.-Вип. 8, т.2.-С.25-29.

7. Дацко Е.В. Провоспалительные простагландины в патогенезе офтальмий у больных реактивным хламидийным артритом // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції “Терапевтичні читання пам’яті академіка Л.Т.Малої”.-Харків, 2004.-С.50.

8. Игнатенко Г.А., Яковленко В.В., Дацко Е.В., Песин Я.М. Реабилитация больных с реактивным хламилийным артритом // Матеріали XV з’їзду терапевтів України.-Київ, 2004.-С.50. (Особисто здобувачем проаналізовано вплив очної патології на загальну реабілітацію хворих з реактивним спондилоартритом).

9. Синяченко Т.Ю., Денисова Е.М., Шаповалова В.В., Дацко Е.В., Чибисова И.Ю., Яковленко В.В. Реактивный хламидийный артрит – актуальная проблема наступившего столетия // Матеріали V міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні проблеми науки та освіти”.-Алушта, 2004.-С.99. (Особисто здобувачем проведено обстеження очей у хворих на реактивний спондилоартрит).

10. Дацко Е.В. Диагностика, патогенез и лечение офтальмопатий при реактивном хламидийном спондилоартрите // Матеріали науково-практичної конференції “Терапевтичні читання пам’яті академіка Л.Т.Малої: алгоритм сучасної діагностики та лікування внутрішніх хвороб”.-Харків, 2005.-С.58.