325. Квасніцький Микола Васильович. Діагностика та диференційоване лікування нейрофіброматозу: дис... д-ра мед. наук: 14.01.05 / АМН України; Інститут нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Квасніцький М.В. “Діагностика та диференційоване лікування нейрофіброматозу”. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.05 – нейрохірургія. Інститут нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова АМН України. - Київ, 2004.
У результаті проведеного дослідження 216 хворих на нейрофіброматоз встановлено особливості клінічних проявів, перебігу, діагностики та лікування НФ1 і НФ2. Проведений комплекс діагностичних досліджень відображає спектр структурно-функціональних розладів при нейрофіброматозі.Отримано нові дані про структурні, імунологічні та генетичні особливості множинних пухлин при нейрофіброматозі, що поглиблює наші теоретичні уявлення про причини та механізми розвитку нейрофіброматозу. Вперше виділена мікс-форма нейрофіброматозу, запропонована робоча класифікація нейрофіброматозу.
Вперше встановлено: структурне різноманіття пухлин та їх особливості, направлений характер імунних зрушень, типи мутацій НФ1 та НФ2 генів; систематизовані клінічні прояви поліморфного, полісистемного ураження, розроблені діагностичні критерії нейрофіброматозу, виявлені особливості перебігу та встановлені прогностичні критерії розвитку пухлин у хворих на нейрофіброматоз.
Удосконалено діагностику, розроблено тактику ведення та показання до хірургічного лікування пухлин нервової системи у хворих на нейрофіброматоз. Тільки наявність пухлин будь-якої локалізації у хворих на нейрофіброматоз не є показанням до їх оперативного лікування. Показаннями до оперативного лікування пухлин у таких хворих є больовий синдром, значний функціональний дефіцит, підозра на малігнізацію пухлини, косметичний дефект. Отримані результати дослідження свідчать, що тактикою вибору ведення хворих на нейрофіброматоз з пухлинами мозку і периферичних нервів є спостереження з періодичною візуалізацією патологічних змін, що дозволяє максимально довго зберігати необхідну якість життя хворим на нейрофіброматоз.
У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми діагностики та лікування множинних пухлин нервової системи у хворих на нейрофіброматоз, що виявляється у встановленні причин і механізмів розвитку нейрофіброматозу, виявленні особливостей клінічних проявів і перебігу, визначенні діагностичних критеріїв, розробленні класифікації нейрофіброматозу, структурно-функціональному обгрунтуванні тактики ведення таких хворих.
Характерним проявом нейрофіброматозу є множинність ураження (в тому числі пухлинного) за структурними, функціональними проявами, локалізацією; особливістю полісистемного ураження при нейрофіброматозі є домінування патологічних змін — похідних певного тканинного початку.
Нейрофіброматоз 1-го типу та нейрофіброматоз 2-го типу — окремі захворювання із різним генетичним субстратом та клінічними проявами, про що свідчать виявлені різноманітні типи мутацій НФ1 та НФ2 генів: нонсенс-мутації, мутації зсуву рамки зчитування, міссенс-мутації, делеції, інсерції за відсутності чітких кореляцій між типами мутацій генів і відповідними клінічними проявами цих захворювань.
Нейрофіброматоз 1-го типу характеризується наявністю пухлин шкіри у вигляді нейрофібром, фібром та плексиформних нейрофібром, а також неврином нервових стовбурів, гліом зорових нервів. Найпоширенішими та характерними для нейрофіброматозу 1-го типу є пухлини шкіри та гліоми зорових нервів. Для розвитку пухлин мозку і периферичних нервів прогностично несприятливими клінічними ознаками є незначна кількість пігментних плям та їх розвиток після 5 років; наявність пухлин шкіри, особливо множинних.
Нейрофіброматоз 2-го типу характеризується наявністю множинних пухлин: в першу чергу, патогномонічних двобічних неврином слухових нервів, а також неврином інших черепних та спінальних нервів і менінгіом. Особливостями нейрофіброматозу 2-го типу є рання вікова клінічна маніфестація та наявність більше трьох пухлин у одного хворого; менша клінічна гетерогенність порівняно з нейрофіброматозом 1-го типу.
Характерними ознаками при нейрофіброматозі 1-го типу, що виявляються за допомогою нейровізуалізуючих методів, є гліоми зорових нервів та “яскраві об’єкти” (гамартоми), інші ознаки порушення нейрональної міграції та множинні їх комбінації. Характерними ознаками нейрофіброматозу 2-го типу є двобічні невриноми слухових нервів, невриноми інших черепних та спінальних нервів, а також менінгіоми головного мозку, включаючи множинні; різноманітні гетеротопії та аномалії розвитку. При обстеженні пацієнтів із підозрою на нейрофіброматоз магнітно-резонансна томографія є методом вибору у зв’язку із більшою чутливістю у виявленні патогномонічних змін з боку базальних ядер, процесів нейрональної міграції.
Вірогідна оцінка гістобіологічних властивостей пухлини при нейро-фіброматозі можлива лише за умови клініко-морфологічного зіставлення. Структурними особливостями неврином у хворих на нейрофіброматоз 2-го типу є підвищення фібрилоутворення, дистрофічні зміни волокнистих структур; склерозована і гіалінізована судинна стінка, багаточасточковість, що може зумовлювати певні технічні труднощі на етапі їх хірургічного видалення. Структурними ознаками злоякісної трансформації пухлин при нейрофіброматозі є виразний клітинний та ядерний поліморфізм, висока мітотична активність з наявністю їх патологічних форм, вогнища некрозу, а також високі рівні проліферації.
При нейрофіброматозі розвиваються направлені зміни в клітинному, гуморальному імунітеті та інтерфероновому статусі, які дозволяють спостерігати за такими хворими, а при необхідності - неодноразово їх оперувати.
У хворих на нейрофіброматоз 1-го типу з пухлинами нервової системи та хворих на нейрофіброматоз 2-го типу характерними кістковими змінами є помірно виражений остеопороз, сколіози, кіфосколіози, деформації грудної клітки, іноді зміни трубчастих кісток, причому ступінь їх вираженості та частота відносно невеликі і носить компенсований чи субкомпенсований характер.
У дорослих хворих на нейрофіброматоз порушення психіки характеризується наявністю психоорганічних, гіпомнестичних та астено-депресивних проявів, які часто комбінуються у дітей, - частіше зустрічається психомоторна розгальмованість, астено-субдепресивний синдром, зниження пізнавальної діяльності, елементи порушення мови, читання та письма, соціальна дезадаптація, нерідко нездатність до навчання у вигляді обмеження, пов’язаного тільки з навчанням (в читанні, письмі, рахуванні), або обмеження, пов’язаного з розладами дрібних рухів, координації, локомоторної неузгодженості.
Гістобіологічні особливості пухлин та характер імунних зрушень при нейрофіброматозі, особливості його клінічних проявів та перебігу дають вагому підставу для клінічного спостереження за такими пацієнтами, не вдаючись до тактики активних хірургічних дій, якщо це не входить у протиріччя із клінічними проявами. Методом вибору тактики ведення хворих на нейрофіброматоз є динамічне клінічне спостереження з обов’язковим періодичним використанням візуалізуючих обстежень пухлин мозку.
Показаннями до оперативного втручання у хворих на нейрофіброматоз 1-го типу (за порядком значущості) є: больовий синдром, значний функціональний дефіцит, підозра на процес злоякісного переродження пухлини та косметичний дефект; а при оптичних гліомах - різке погіршення зору та значний і швидкий ріст пухлин; одна наявність пухлин будь-якої локалізації у хворих на нейрофіброматоз не є показанням до оперативного втручання.
Двобічні пухлини слухових нервів невеликі за розмірами необхідно спостерігати, показанням до оперативного втручання є великі пухлини, що викликають компресію стовбурових структур із відповідною клінічною маніфестацією. Особливості лікування хворих при двобічних невриномах полягають у тактиці ведення, а у випадку операції — у виборі сторони оперативного втручання, і тільки після цих рішень з урахуванням розмірів пухлини, функціональних розладів, розташування пухлини і напряму переважного її росту, робиться вибір адекватного хірургічного доступу у ділянці мосто-мозочкового кута. Оптимальними доступами хірургічного лікування для збереження слуху є підпотиличний та середньоямковий підходи.
Використання розробленого діагностично-лікувального алгоритму, що включає мультидисциплінарний клінічний огляд, функціональну діагностику, візуалізацію змін з боку нервової системи та проведення системного структурного кореляційного аналізу шляхом дослідження підшкірних пухлин, дозволяє визначити характер і поширеність пухлинного процесу, виробити показання до оперативного лікування, забезпечує ефективність лікування, підвищує якість життя хворих на нейрофіброматоз.
Публікації автора:
Квасніцький М.В. Вплив нейрофіброматозних пухлин на імунний статус організму //Вісник наукових досліджень. – 2003. – №2. – С.15–17.
Квасніцький М.В. Нейрофіброматоз 2-го типу в трьох поколіннях однієї галицької родини //Шпитальна хірургія – 2003. – №3. – С.128–134.
Цимбалюк В.І., Лісяний М.І., Квасніцький М.В. Особливості порушень у клітинній ланці імунної системи при різних типах нейрофіброматозу //Укр. нейрохірург. журн. – 2002. – №3. – С. 72–75.
(Дисертантом виявлені та узагальнені зміни у клітинній ланці імунітету хворих на нейрофіброматоз).
Квасніцький М.В., Лісяний М.І., Скітяк С.А. Зміни клітинного та гуморального імунітету в хворих з нейрофіброматозом //Вісник наукових досліджень. – 2002. – №4. – С.64–67.
(Здобувачем виявлені особливості і характер змін клітинного та гуморального імунітету хворих на нейрофіброматоз).
Крись-Пугач А.П., Фіщенко В.Я., Гук Ю.М., Квасніцький М.В. Спадковість та діагностичні критерії патології опорно-рухової системи при нейрофіброматозі //Ортопедия, травматология и протезирование – 2002. – №3. – С. 135–137.
(Дисертантом вивчені та узагальнені кісткові аномалії у хворих на нейрофіброматоз 2-го типу по літературним джерелам, проведений порівняльний аналіз отриманих та літературних даних по кісткових аномаліях у досліджуваних хворих на нейрофіброматоз).
Цимбалюк В.І., Квасніцький М.В., Носов А.Т., Малишева Т.А. Структурно-біологічні особливості пухлин, що утворюються у хворих на нейрофіброматоз першого типу //Укр. нейрохірург. журн. – 2002. – №4. – С.38–43.
(Дисертантом детально вивчені та проаналізовані характер пухлин, їх природа, локалізація та особливості їх макро- і мікроструктури у хворих на нейрофіброматоз 1-го типу).
Кондратюк В.В., Квасніцький М.В. Множинні менінгіоми головного мозку у хворих із центральним нейрофіброматозом //Шпитальна хірургія. – 2003. – №1. – С. 59–63.
(Дисертантом виявлені особливості клінічного перебігу та розроблені показання до хірургічного лікування множинних менінгіом у хворих на нейрофіброматоз).
Цимбалюк В.І., Квасніцький М.В., Малишева Т.А. Структурні особливості пухлин, що розвиваються у хворих на нейрофіброматоз 2-го типу //Укр. нейрохірург. журн. – 2003. – №2. – С. 43–49.
(Автором виявлені та узагальнені особливості структури пухлин, їх локалізації та характеру у хворих на нейрофіброматоз 2-го типу).
Квасніцький М.В., Гук Ю.М. Кісткові аномалії у хворих нейрофіброматозом 1-го типу //Літопис травматології та ортопедії. – 2003. – №1 – 2. – С.27–30.
(Дисертантом досліджено та систематизовано характер кісткових змін у хворих на нейрофіброматоз 1-го типу з пухлинами нервової системи, проведено порівняльний аналіз цих змін).
Цимбалюк В.І., Квасніцький М.В., Деньгуб В.В. Порушення процесів вищої нервової діяльності у дітей з нейрофіброматозом та способи їх корекції //Укр. вісник психоневрології. – 2003. – Т. 11, вип. 2(35). – С.36–40.
(Здобувачем виявлені особливості психічних розладів у дітей хворих на нейрофіброматоз та розроблені способи можливої їх корекції).
Орлов Ю.О., Квасніцький М.В., Малишева Т.А. Особливості оптичних гліом асоційованих з нейрофіброматозом //Вісник наукових досліджень. – 2003. – №3. – С. 16–21.
(Здобувачем виявлені структурні особливості, особливості локалізації та клінічного перебігу оптичних гліом, асоційованих з нейрофіброматозом; розроблена тактика лікування таких хворих).
Шамаєв М.І., Гудков В.В., Квасніцький М.В. Особливості морфології та хірургічної тактики при нейрофіброматозі 2-го типу //Онкология. – 2003. – Т. 5, №3. – С. 244–251.
(Дисертантом проаналізовані морфологічні особливості двобічних неврином слухових нервів з точки зору нейрохірурга, переваги та недоліки хірургічних доступів при видаленні неврином слухових нервів).
Цимбалюк В.І., Квасніцький М.В. Діагностика та диференційоване лікування нейрофіброматозу 2-го типу //Зб. наук. пр. співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – К., 2003. – Вип. 12, кн. 2. – С. 544–560.
(Дисертант проаналізував і узагальнив клінічні прояви, діагностичні критерії та розробив тактику лікування хворих на НФ2).
Орлов Ю.О., Квасніцький М.В. Ураження зорових нервів при сімейній формі нейрофіброматозу 1-го типу у трьох поколіннях однієї родини //Укр. нейрохірург. журн. – 2003. – №3. – С. 31–36.
(Здобувачем виявлена внутрішньосімейна варіабельність гена НФ1, що стосується поліморфності морфологічних змін, віку маніфестації та характеру клінічних проявів, послідовності їх появи).
Квасніцький М.В., Мироняк Л.А. Візуалізація змін головного та спинного мозку у хворих на нейрофіброматоз //Шпитальна хірургія. – 2003. – №4. – С. 40–47.
(Автором виявлено характер та особливості інтраскопічних змін у хворих на нейрофіброматоз; кореляції між цими змінами та клінічними проявами).
Цимбалюк В.І., Квасніцький М.В. Спроба класифікації нейрофіброматозу //Вісник Сумського державного університету. Серія медицина. – 2003. – №9 (55). – С. 100–107.
(Дисертантом розроблена робоча класифікація нейрофіброматозу, виділена змішана форма нейрофіброматозу).
Цимбалюк В.І., Квасніцький М.В. Факоматози, як нейрохірургічна проблема //Вісник морфології. – 2003. – Т.9, №2. – С. 403–407.
(Здобувачем проаналізовані найбільш поширені факоматози, детально розглядаються діагностика і лікувальна тактика у хворих на нейрофіброматоз, як найбільш поширеного факоматозу).
(Дисертантом детально проаналізовані шкірні прояви нейрофіброматозу у хворих з пухлинами нервової системи залежно від типу нейрофіброматозу та виявлені несприятливі шкірні прогностичні фактори у розвитку пухлин нервової системи).
(Дисертантом проаналізовані типи виявлених мутацій у хворих на нейрофіброматоз і проведений кореляційний аналіз між типами виявлених мутацій та клінічними проявами, їх тяжкістю; розроблені клінічні рекомендації хворим на нейрофіброматоз).
Квасніцький М.В., Гук Ю.М. Кісткові аномалії у хворих на нейрофіброматоз 2-го типу //Медицина сегодня и завтра. – 2003. – №4. – С. 109–112.
(Дисертантом виявлено характер кісткових проявів та їх особливості у хворих на НФ2).
Цимбалюк В.І., Квасніцький М.В., Деньгуб В.В. Організація медичної допомоги при розладах психічних функцій у хворих на нейрофіброматоз //Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2003. – №4. – С. 58–61.
(Здобувачем проаналізовані розлади психічних функцій у дорослих хворих на нейрофіброматоз та можливості їх соціальної адаптації).
Носов А.Т., Квасніцький М.В., Малишева Т.А. Морфологія пухлин та їх розвиток у хворих на нейрофіброматоз //Клінічна анатомія та оперативна хірургія. – 2003. – Т.2, №4. – С. 12 – 19.
(Дисертантом проведений аналіз особливостей морфології пухлин та їх проліферативної активності у хворих на нейрофіброматоз; розроблено метод системного структурного аналізу пухлин).
Цимбалюк В.І., Квасніцький М.В. Діагностика та диференційоване лікування нейрофіброматозу 1-го типу //Укр. мед. часопис. – 2003. – №4 (36). – С.97–104.
(Автором узагальнені клінічні прояви, діагностичні критерії, особливості перебігу та тактика лікування хворих на нейрофіброматоз 1-го типу).
Носов А.Т., Квасницкий Н.В., Малышева Т.А. Структурная характеристика нейрофибром у больных нейрофиброматозом 1-го типа //Укр. мед. альманах. – 2004. – Т.7, №1. – С. 93–96.
(Здобувачем виявлені структурні особливості нейрофібром в їх розвитку на світлооптичному та електронно-мікроскопічному рівнях).
(Дисертантом визначено частоту та характер очних змін у хворих з різними типами нейрофіброматозу).
Патент 64468А (Україна). МПК А61В1/00, А61В5/00. Спосіб діагностики пухлинного процесу в мозкові / М.В. Квасніцький, Т.А. Малишева (Україна); – №20030665249; заявл.6.06.03. Опубл. 16.02.2004. – Промислова власність, офіційний бюлетень. – 2004. – №2. – 2с.
(Автором виявлено залежність гістоструктури та ступеню проліферативної активності підшкірних та внутрішньочерепних, внутрішньоспінальних пухлин)
Квасніцький М.В. Діагностика та диференційоване лікування нейрофіброматозу (методичні рекомендації). – Тернопіль, 2003. – 32 с.
Цимбалюк В.І., Квасніцький М.В. Особливості хірургічної тактики у хворих на нейрофіброматоз //Матеріали ХХ з’їзду хірургів України. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – Т. 2. – С. 754–756.
Цимбалюк В.І., Квасніцький М.В. Діагностика та диференційоване лікування нейрофіброматозу //Здобутки клінічної та експериментальної медицини: Зб. наук. пр. ХLV підсумкової (міжрегіональної) наук.-практ. конф. (7 червня 2002 р.). – С.92.
Кондратюк В.В., Квасніцький М.В. Випадок сімейної форми нейрофіброматозу 2 у трьох поколіннях //ІІІ з’їзд медичних генетиків України (Львів, 2–4 жовтня 2002 р.): Програма і матеріали. – С. 73.
Кондратюк В.В., Квасніцький М.В. Сімейні форми менінгіом головного мозку //III з’їзд медичних генетиків України (Львів, 2–4 жовтня 2002 р.): Програма і матеріали. – С. 98.
Квасніцький М.В. Клінічні прояви та діагностика нейрофіброматозу // Матеріали наук.-практ. конф. хірургів Тернопілля (5 липня 2002 р., м. Бережани). – С.52–54.
Квасніцький М.В. Особливості інтерферонового статусу у хворих на нейрофіброматоз //Наук.-практ. конф. Проблеми онкоімунології: наукові та прикладні аспекти (травень 2003, Київ, Україна). – Онкология (Приложение к журн. “Экспериментальная онкология”). – 2003. – Т.5, №2. – С.127.
Лісяний М.І., Квасніцький М.В., Лісяний О.М. Зміни імунітету при різних типах нейрофіброматозу //Наук.-практ. конф. Проблеми онкоімунології: наукові та прикладні аспекти (Травень 2003, Київ, Україна). – Онкология (Приложение к журн. “Экспериментальная онкология”). – 2003. – Т.5, №2. – С.130.
Квасніцький М.В., Малишева Т.А. Гістобіологічні властивості пухлин при нейрофіброматозі 2-го типу //Укр. мед. вісті. – 2003. – Т. 5, №1 (63). – Тез. доп. VII з’їзд Всеукр. лікарського товариства (Тернопіль, 16–17 травня 2003 р.). – С.113.
Квасніцький М.В., Малишева Т.А. Проведення системного кореляційного структурного аналізу у хворих нейрофіброматозом //Здобутки клінічної і експериментальної медицини. – 2003. – №1(1). – Матеріали ХLVI підсумкової наук.-практ. конф. – С.111.
Tsymbaluk V.I., Kvasnitskiy M.V. Neurofibromatosis as the most spread phacomatosis //Fourth Black Sea Neurosurgical Congress. (11–14 June, 2003): Final Announcement & Abstracts Book. – P.75–76.
Цимбалюк В.І., Квасніцький М.В. Факоматози, як нейрохірургічна проблема //Матеріали ІІІ з’їзду нейрохірургів України (Крим, Алушта. 23–25 вересня 2003 р.). – К., 2003. – С.298–299.
Цимбалюк В.І., Квасніцький М.В. Робоча класифікація нейрофіброматозу //Матеріали ІІІ з’їзду нейрохірургів України (Крим, Алушта. 23–25 вересня 2003 р.). – К., 2003. – С.13–14.