Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Данилець Аркадій Олегович. Діагностика та хірургічне лікування аневризм підколінної артерії : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Данилець А.О. Діагностика та хірургічне лікування аневризм підколінної артерії. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Національний інститут хірургії та трансплантології імені О.О.Шалімова АМН України, Київ, 2008.

Дисертаційна робота присвячена вивченню та науковому обґрунтуванню діагностики та хірургічного лікування аневризм підколінної артерії (АПА).

Дослідження основане на результатах комплексного обстеження й лікування 72 хворих з АПА, у 49 з них здійснене оперативного втручання, 23 - не оперовані. Вивчені можливості інструментальних методів дослідження та розроблений алгоритм діагностики захворювання. Визначені показання до виконання різних методів оперативних втручань залежно від розмірів аневризми та стану дистального кровотоку. Проаналізовані причини виникнення післяопераційних ускладнень, фактори, що сприяють їх появі, та визначені засоби їх профілактики. На підставі аналізу результатів дослідження розроблено раціональну діагностично - лікувальну тактику ведення хворих з АПА. Впровадження запропонованого алгоритму діагностики дозволило виявити АПА поєднані АЧЧА - у 23% спостережень, а за первинного виявлення АЧЧА обстежувати підколінні артерії, що дозволило виявити АПА у 30% хворих та у 50% - білатеральну аневризму. Використання запропонованих підходів дозволило зменшити частоту виникнення ампутації кінцівки на 19,4%, частоту післяопераційних ускладнень на 11,2%, поліпшити якість життя хворих.

В дисертаційній роботі вирішена важлива практична задача збереження нижньої кінцівки у хворих з аневризмою підколінної артерії, проаналізовані способи діагностики та лікування аневризм підколінної артерії, що дозволило оцінити їх ефективність, обґрунтувати показання та вибір методу хірургічного лікування.

  1. Структурно-функціональні особливості гемодинаміки аневризм підколінної артерії, що включають її форму, розмір, наявність пристінкового тромбу та його товщини, обумовлюють загрозу виникнень ускладнення у вигляді тромбозу та тромбоемболії дистального судинного русла, а у неоперованих хворих з аневризмами діаметром понад 3 см, ускладнення наступають у строки до 30 міс. При коефіцієнті співвідношення зовнішнього діаметра аневризми підколінної артерії до внутрішнього менше 2, виникає вірогідність розриву аневризми.

  2. Найбільш достовірним методом діагностики аневризми підколінної артерії є ультразвукове дуплексне сканування, чутливість та специфічність якого досягає 100%, в той час як артеріографія нижніх кінцівок дозволяє адекватно визначити стан дистального кровотоку та обрати тактику лікування лише у 60% хворих з аневризмою підколінної артерії.

  3. Абсолютними показаннями до оперативного лікування хворих з приводу аневризми підколінної артерії є наявність посттравматичної аневризми, аневризми, ускладненої тромбозом аневризматичного мішка, розривом, тромбоемболією дистального судинного русла, що супроводжуються ішемією у спокою, аневризми діаметром понад 3 см.

  4. Операцією вибору за наявності аневризми підколінної артерії діаметром менше 3 см є перев’язування аневризми з стегново-підколінним аутовенозним шунтуванням, понад 3 см - резекція аневризми з стегново-підколінним шунтуванням.

  5. Причинами післяопераційних ускладнень є незадовільний дистальний кровоток як наслідок тромбозу аневризми підколінної артерії - у 80% спостережень, та тромбоемболії дистального судинного русла - у 20%, що свідчить про необхідність раннього виконання хірургічного втручання.

  6. Як стандарт діагностики всім хворим при виявленні аневризми підколінної артерії необхідно прицільно проводити обстеження аорти, що дозволило виявити аневризму черевної частини аорти у 23% з них, а за первинного виявлення аневризми черевної частини аорти - обстежувати підколінні артерії, що дозволило виявити аневризми підколінної артерії у 30% хворих.

  7. Стандартом лікування аневризми підколінної артерії повинне бути хірургічне втручання, що забезпечує збереження кінцівки з асимптомними аневризмами в 100% хворих, з симптомними аневризмами - у 80%.

Публікації автора:

  1. Сухарєв І.І., Данилець А.О., Влайков Г.Г.,.Закураєва І.Л. Хірургічне лікування ускладненої аневризми підколінної артерії// Клін. хірургія. – 1999. – №9. – С.47-48. (Здобувачеві належить організація дослідження, статистична обробка та аналіз результатів, підготовка статті до друку).

  2. Сухарєв І.І., Гуч А.О., Данилець А.О., Влайков Г.Г.,.Закураєва І.Л. Застосування ультразвукового дуплексного сканування та рентген контрастної ангіографії в діагностиці аневризм підколінної артерії // Клін. хірургія. – 1999. –№11. – С.28-29. (Здобувачем самостійно розроблений план дослідження, зібраний клінічний матеріал, проведено статистичну обробку та аналіз результатів, підготовлено статтю до друку).

  3. Нікульніков П.І., Данилець А.О. Хірургічне лікування ускладнених аневризм підколінної артерії //Клін. хірургія. – 2004. – №4-5. – С.98-99. (Здобувачеві належать організація дослідження, аналіз джерел літератури, обробка даних діагностики та лікування, аналіз результатів, підготовка статті до друку).

  4. Нікульніков П.І., Данилець А.О. Хірургічне лікування аневризм підколінної артерії //Серце і судини. – 2005.-№1. – С.138-140.(Здобувачем самостійно розроблений план дослідження, зібраний клінічний матеріал, проведено статистичну обробку та аналіз результатів, підготовлено статтю до друку)

  5. Нікульніков П.І., Данилець А.О. Критична ішемія у хворих з аневризмою підколінної артерії //Серце і судини. – 2006. – №4. – С.340-342. (Здобувачем самостійно розроблений план дослідження, зібраний клінічний матеріал, проведено статистичну обробку та аналіз результатів, підготувлено статтю до друку).

  6. Нікульніков П.І., Данилець А.О., Ліксунов О.В., Бабій О.Л. Тактика лікування хворих з аневризмою підколінної артерії //Клін. хірургія. – 2008. – №2. – С.38-42. (Здобувачем самостійно розроблений план дослідження, зібраний клінічний матеріал, проведено статистичну обробку та аналіз результатів, підготувлено статтю до друку).

  7. Патент 28321 Україна МПК А61В 8/00. Спосіб прогнозування розриву аневризми підколінної артерії / Гуч А.О., Данилець А.О., Нікульніков П.І.// – Заявлено 06.06.07, опубл. 10.12.07 // Бюл. №20.