Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Хребтій Ярослав Віталійович. Діагностика та комбіновані хірургічні методи в лікуванні тромбозів глибоких вен системи нижньої порожнистої вени (клініко-експериментальне дослідження). : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Хребтій Я.В. Діагностика та комбіновані хірургічні методи в лікуванні тромбозів глибоких вен системи нижньої порожнистої вени (клініко-експериментальне дослідження).- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова МОЗ України, Вінниця, 2008.

Дисертаційна робота присвячена покращенню результатів лікування гострих тромбозів системи НПВ шляхом розробки та впровадження методу регіонарного тромболізису в поєднанні з імплантацією кава-фільтрів та диференційованої хірургічної тактики.

Створено діагностичний алгоритм у випадку підозри тромбозу системи нижньої порожнистої вени. На основі розробленої експериментальної моделі флеботромбозу визначені морфо-функціональні зміни венозної стінки при застосуванні методів тромболітичної терапії у різні терміни розвитку ТГВ. Розроблено, експериментально досліджено та впроваджено новий метод регіонарного тромболізису. Визначено покази до регіонарного тромболізису, вдосконалено покази до тимчасової та постійної кава-фільтрації. Доведено, що використання запропонованого методу регіонарного тромболізису є ефективнішим за регіонарний тромболізис у тильну вену стопи на 20,5 %, за системний тромболізис на 39 % (p<0,001).

У дисертації наведено теоретичне обґрунтування та вирішення наукового завдання, яке полягає у покращенні результатів лікування гострих тромбозів системи НПВ шляхом розробки та впровадження методу регіонарного тромболізису в поєднанні з імплантацією кава-фільтрів та диференційованої хірургічної тактики. Це завдання вирішено за допомогою експериментальних, клінічних, морфологічних та статистичних досліджень.

  1. Розроблений алгоритм діагностики ТГВ системи НПВ, який дозволив раціонально використати діагностичні методи, значно скоротити час постановки діагнозу, знизити вартість діагностичного комплексу, зробити встановлення діагнозу найбільш повним та вичерпним. Визначено, що УЗД глибоких вен на сьогоднішній день є оптимальним методом діагностики ТГВ. За результатами дослідження чутливість для УЗД склала 100%, позитивна предикторна цінність 97,8 %.

  2. На основі вивчення в експерименті динаміки тромбоутворення та впливу на тромботичні маси регіонарного та системного тромболізису в різні терміни розвитку захворювання доведено, що оптимальним для застосування тромболітичної терапії при ТГВ є термін розвитку захворювання до 7 діб, причому найкращі результати тромболітичної терапії відзначали в перші 3 доби від початку ТГВ. При аналізі клінічних результатів виявлено, що повну прохідність за даними УЗД глибоких вен після тромболізису на 1-3 добу розвитку ТГВ відзначали у 21,1 % пацієнтів, неповну у 46,6 % (p<0,05), на 4-5 добу ТГВ повну прохідність відзначали у 1,1 % пацієнтів, неповну у 14,5 % пацієнтів (p<0,05), на 6-7 добу ТГВ повну прохідність відзначали у 2,2 % пацієнтів, неповну у 14,5 % пацієнтів (p<0,05).

  3. Розроблено спосіб регіонарного тромболізису при гострих тромбозах системи НПВ, експериментально досліджено та обґрунтовано ефективність запропонованого методу регіонарного тромболізису. Показано переваги запропонованої методики над системним тромболізисом в експерименті. При застосуванні регіонарного тромболізису відзначали краще відновлення прохідності враженого венозного сегменту, більш сприятливий вплив на клапани та ендотелій венозної стінки. При цьому у першу добу від початку розвитку флеботромбозу при застосуванні регіонарного тромболізису відзначали відновлення прохідності враженого венозного сегменту на 100 %, у 3 добу від початку розвитку флеботромбозу відповідно на 90 %, у 7 добу від початку розвитку флеботромбозу відповідно на 70 %, тоді як при застосуванні системного тромболізису у першу добу від початку розвитку флеботромбозу відзначали відновлення прохідності враженого венозного сегменту на 90%, у 3 добу від початку розвитку флеботромбозу відповідно на 70 %, у 7 добу від початку розвитку флеботромбозу відповідно на 50 %.

  4. Показами до регіонарного тромболізису є: терміни захворювання до 7 діб від початку клінічних проявів; порівняно невеликий об’єм враження глибоких вен нижніх кінцівок та тазу, що захоплюють не більше 3 анатомічних сегментів венозного судинного русла та без розповсюдження патологічного процесу на глибокі вени гомілки; відсутність протипоказів до тромболізису.

  5. Основними показами до тимчасової кава-фільтрації є: необхідність тромболітичної терапії при ембологенних тромбозах, РТЛ у хворих з ТГВ; виконання тромбектомії у хворих з ембологенним ТГВ; потреба оперативного втручання на фоні ТГВ; необхідність оперативного лікування у хворих з високим ризиком виникнення післяопераційного ТГВ; транспортування хворих з емболонебезпечним ТГВ; тимчасові протипокази до антикоагуляції у хворих з високим ризиком виникнення ТЕЛА; вагітність при факторах ризику виникнення ТГВ та тривалість кава-фільтрації не більше 2 тижнів. Основними показами до постійної кава-фільтрації є: наявність емболонебезпечного тромбозу системи НПВ при протипоказах до тромболітичної терапії, тромбектомії та антикоагулянтної терапії; неефективність РТЛ, тромбектомії та антикоагулянтної терапії та збереження небезпеки ТЕЛА у хворих з ТГВ; масивна ТЕЛА або рецидивуюча ТЕЛА у хворих з легеневою гіпертензією; масивна емболія в ТКФ у хворих з ТГВ.

  6. Доведено кращу ефективність запропонованого методу регіонарного тромболізису в порівнянні з регіонарним тромболізисом у тильну вену тильну стопи, системним тромболізисом та тромбектомією при лікуванні ТГВ. Використання запропонованого методу регіонарного тромболізису є ефективнішим за регіонарний тромболізис у тильну вену стопи на 20,5 %, за системний тромболізис на 39 % (p<0,001). При застосуванні запропонованого методу регіонарного тромболізису відзначали відсутність ретромбозів, тоді як при тромбектомії ретромбози спостерігали у 24 % випадків.

Публікації автора:

  1. Регіонарний тромболізис в лікуванні тромбозів глибоких вен системи нижньої порожнистої вени : [методичні рекомендації] / І. І. Мітюк, О. М. Скупий, О. І. Мітюк, Я. В. Хребтій. - Київ, 2006. - 17 с. (особистий внесок дисертанта полягає в ідеї, написанні та підготовці до публікації).

  2. Мітюк О. І. Діагностика та лікування тромбозів системи нижньої порожнистої вени як профілактика тромбоемболії легеневої артерії / О. І. Мітюк, Я. В. Хребтій : методичні рекомендації. – Вінниця, 2006. - 56 с. (особистий внесок дисертанта полягає в ідеї, написанні та підготовці до публікації).

  3. Хребтій Я. В. Застосування кава-фільтрів для профілактики тромбоемболії легеневої артерії / Я. В. Хребтій // Вісник Вінницького національного медичного університету. - 2006. - № 10(2). - С. 248-250.

  4. Скупий О. М. Ефективність застосування методу кава-фільтрації у пацієнтів з небезпекою виникнення тромбоемболії легеневої артерії / О. М. Скупий, О. І. Мітюк, Я. В. Хребтій // Клінічна хірургія. - 2006. - № 10. - С. 56. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку).

  5. Мітюк О. І. Застосування кава-фільтра для хірургічної профілактики тромбоемболії легеневої артерії / О. І. Мітюк, Я. В. Хребтій // Клінічна хірургія. - 2007. - № 1. - С. 39-41. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку).

  6. Скупий О. М. Здійснення регіонарного тромболізису в поєднанні з встановленням кава-фільтру в лікуванні тромбозу глибоких вен нижніх кінцівок / О. М. Скупий, О. І. Мітюк, Я. В. Хребтій // Клінічна хірургія. - 2007. - № 5-6. - С. 57-58. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку).

  7. Скупий О. М. Комбінація регіонарного тромболізису та кава-фільтрів у лікуванні тромбозів глибоких вен нижніх кінцівок / О. М. Скупий, О. І. Мітюк, Я. В. Хребтій // Практична медицина. - 2007. - №1, Т. XIII. - С. 55-57. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку).

  8. Скупий О. М. Поєднане застосування регіонарного тромболізису та кава-фільтрів в лікуванні тромбозів глибоких вен нижніх кінцівок / О. М. Скупий, О. І. Мітюк, Я. В. Хребтій // Український бальнеологічний журнал. - 2007. - № 2,3. - С. 130-131. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку).

  9. Скупий О. М. Регіонарний та системний тромболізис у лікуванні тромбозів глибоких вен системи нижньої порожнистої вени / О. М. Скупий, Я. В. Хребтій // Клінічна флебологія. - 2008. - № 1(1). - С. 34-37. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку).

  1. Скупий О. М. Шляхи поліпшення результатів лікування тромбозів глибоких вен з використанням катетер-керованого тромболізису / О. М. Скупий, Я. В. Хребтій // Практична медицина. - 2008. - №5, Т. XIV. - С. 227-231. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку).

  2. Скупий О. М. Використання комбінованого хірургічного лікування тромбозів глибоких вен системи нижньої порожнистої вени / О. М. Скупий, О. І. Мітюк, Я. В. Хребтій // Серце і судини. - 2006. - №4(додаток). - С. 454-458. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку).

  3. Пат. 20110 Україна МПК А61В17/00 Спосіб моделювання тромбозу глибоких вен системи нижньої порожнистої вени в експерименті / Хребтій Я.В. (Україна). - №u 200607194 ; заявл. 27.06.2006 ; опубл. 15.01.2007, Бюл. №1.

  4. Пат. 20107 Україна МПК А61В17/00 Спосіб регіонарної тромболітичної терапії тромбозів глибоких вен системи нижньої порожнистої вени / Хребтій Я.В., Мітюк О.І., Чешенчук С.А. (Україна). - №u 200607182 ; заявл. 27.06.2006 ; опубл. 15.01.2007, Бюл. №1. (особистий внесок дисертанта полягає в ідеї, написанні та підготовці до публікації).

  5. Хребтій Я. В. Комбіновані методи профілактики тромбоемболії легеневої артерії та лікування при гострому тромбозі глибоких вен / Я. В. Хребтій, Г. І. Хребтій // “Хист” Всеукраїнський студентський медичний журнал. - 2004.- Вип. 5. - С. 64. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку).

  6. Хребтій Я. В. Застосування комбінованих методів профілактики тромбоемболії легеневої артерії при гострому тромбозі глибоких вен / Я. В. Хребтій, Г. І. Хребтій : мат. 57-ї міжнар. конф. студентів та молодих вчених. – Ужгород, 2004. - С. 42-43. (особистий внесок дисертанта полягає в ідеї роботи, обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку).

  7. Результати хірургічної профілактики тромбоемболічних ускладнень / О. М. Скупий, О. А. Камінський, С. С. Юрець, С. А. Чешенчук, О. Є. Татарін, Я. В. Хребтій : мат. XXI з`їзду хірургів України. - 2005. - Т. 1. - С. 531-533. (особистий внесок дисертанта полягає в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку).

  8. Хребтій Я. В. Комбіновані методи лікування тромбозів глибоких вен системи нижньої порожнистої вени / Я. В. Хребтій : мат. ІІІ міжнар. наук. конф. студентів та молодих вчених. – Вінниця, 2006. - С. 176-177.

  9. Скупий О. М. Регіонарний тромболізис в лікуванні тромбозів глибоких вен системи нижньої порожнистої вени / О. М. Скупий, О. І. Мітюк, Я. В. Хребтій // Актуальні питання медицини : зб. наук. праць до 90-річного ювілею Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М.І.Пирогова. – Вінниця, 2007. - С. 225-228. (особистий внесок дисертанта полягає в участі в обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, підготовці статті до друку).

  10. Khrebtiy Y. V. Catheter-directed thrombolysis in treatment of deep veins thrombosis of lower extremities / Y. V. Khrebtiy, O. M. Skupyy, O. I. Mitiuk // Abstracts of XXII Annual Meeting The European Society for Vascular Surgery. Nice, 4-7 Sep. 2008. - Nice, 2008. - P. 118-119. (особистий внесок дисертанта полягає в ідеї роботи, обстеженні та лікуванні хворих, аналізі отриманих результатів, написанні статті та підготовці до друку).