Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Чемересюк Інна Георгіївна. Діагностика та комплексна терапія вегетативних дисфункцій в осіб різних вікових груп, що мешкають в зоні підвищеного радіаційного фону. : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2005.



Анотація до роботи:

Чемересюк І.Г. Діагностика і комплексна терапія вегетативних дисфункцій в осіб різних вікових груп, що мешкають в зоні підвищеного радіаційного фону.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.15- нервові хвороби. Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України, Харків, 2005.

Дисертація присвячена вивченню стану вегетативної нервової системи у дітей, підлітків і їх матерів – жінок дітородного віку, що зазнали впливу малих доз іонізуючого випромінювання, а також розробці ефективної комплексної терапії даної категорії хворих з використанням природних і преформованих лікувальних чинників південного регіону України. У 193 хворих основної і 43- контрольної групи був визначений ступінь вегетативних змін за даними церебральної гемодинаміки, ЕЕГ, термотопографії шкірних покривів, вегетативних та нейропсихологічних досліджень. Доведено, що виявлені вегетативні дисфункції пов'язані з дією іонізуючого випромінювання на організм потерпілих. Визначені нами виражені вегетативні дисфункції служать фоном, на якому у хворих розвивалася мультифакторна психо-соматична патологія, що носить хронічний характер і має тенденцію до частих загострень. Є пряма залежність між ступенем вираженості вегетативних дисфункцій у жінок і їх дітей. У підлітків вегетативні дисфункції виражені яскравіше; найбільш виражені вегетативно-психічні зрушення спостерігаються у жінок, період статевого дозрівання яких довівся безпосередньо на момент Чорнобильської аварії. Встановлено високий ступінь клінічної ефективності лікувальних комплексів, вживаних залежно від вихыдного вегетативного тонусу, на фоні базової терапії.

1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в поглибленні уявлення про патогенез вегетативних порушень (клінічні, психологічні, нейрофізіологічні складові) у дітей, підлітків та їх матерів – жінок репродуктивного віку, що мешкають в зоні підвищеного радіаційного фону, в обгрунтуванні найбільш повного виявлення вегетативних та соматичних проявів і лікувальних заходів, які спрямовані на відновлення вегетативних функцій і стану здоров’я постраждалих осіб.

2.Причиною виявлених патологічних змін, окрім зовнішнього іонізуючого випромінювання, слід рахувати комплекс негативних чинників, що впливають на організм після аварії на ЧАЕС : психоемоційне ( гостре і хронічне) перенапруження, дефіцит вітамінів і мікроелементів та ін., у тому числі - іонізуюча радіація інкорпорованими радіонуклідами.

3. У віддаленому періоді після аварії на Чорнобильській АЕС зберігаються негативні тенденції в стані здоров’я дітей, підлітків та їх матерів – жінок дітородного віку.

4.Визначені нами виражені вегетативні дисфункції служать фоном, на якому у досліджуваного контингенту розвивалася мультифакторна психо-соматична патологія, що носить хронічний характер і має тенденцію до частих загострень.

5.Є пряма залежність між ступенем вираженості вегетативних дисфункцій у жінок і їх дітей (чим яскравіше виражені вегетативні дисфункції у жінок, тим більше виражені вони у їх дітей).

6.У підлітків вегетативні дисфункції виражені яскравіше унаслідок підсумовування сомато-вегетативних ефектів пубертатного періоду і чинників впливу іонізуючого випромінювання (у 54,7% випадків спостерігалась симпатикотонія, у 27% - ваготонія, у 18,3%- ейтонія).

7.Прямої залежності вегетативних дисфункцій від віку жінок не виявлено (найбільш виражені вегетативно-психічні зрушення спостерігаються у жінок, період статевого дозрівання яких довівся безпосередньо на момент Чорнобильської аварії; у цих жінок виявлений подвійний адаптаційний зрив, а у їх дітей пубертатного віку – подвійний потенційований адаптаційний зрив).

8.Доцільне застосування доступних схем лікування у вигляді запропонованих трьох лікувальних комплексів з використанням наявних природних і преформованих лікувальних фізичних чинників залежно від початкового вегетативного тонусу, що сприяє поліпшенню вегетативних і психічних функцій, а також стабілізації діяльності інших органів і систем організму у осіб, підлеглих впливу малих доз іонізуючого випромінювання.

9.Як компоненти базової терапії необхідно використовувати: прийом мінеральної води всередину, тканинні препарати-біогенні стимулятори, вітамінні комплекси з мікроелементами, судинні препарати з переважною венотонізуючою дією, вегетотропні денні транквілізатори бензодіазепінового ряду, лікувальну фізкультуру, масаж, голкорефлексотерапію. Диференційована терапія повинна бути представлена морськими ваннами з додаванням різних компонентів, а також фізіотерапевтичними процедурами.

Публікації автора:

1. Чемересюк И.Г. Значение бальнеотерапии в комплексном санаторно-курортном лечении вегетативных дисфункций у детей и подростков, проживающих на загрязненных радионуклидами территориях // Украінський вісник психоневрології.- 2002.- том 10.- вып. 4 (33).- с.46-48

2. Чемересюк И.Г. Современные методы диагностики вегетативных дисфункций у детей и подростков, проживающих в зоне повышенного радиационного фона, и их коррекция в санаторно-курортных условиях // Український медичний альманах.- 2002.- Том 5.- № 6.- с. 155-156

3.Чемересюк И.Г., Курако Ю.Л., Лебедь Е.П. Роль бальнеотерапии в лечении вегетативных дисфункций у детей и подростков, проживающих в зоне повышенного радиационного фона // Медицинская реабилитация в педиатрии. Материалы научно-практической конференции с международным участием //Евпатория.- 2002.- Выпуск 7.- с.137-139. ( Здобувачем зібрано та первинно оброблено клінічний та параклінічний матеріал, проаналізована ефективність впливу бальнеотерапии на стан вегетативної нервової системи досліджуваних осіб, статистична обробка даних, робота написана та підготовлена до друку).

4. Курако Ю.Л., Чемересюк И.Г. Психо-вегетативные характеристики детей, проживающих в зоне повышенного радиационного фона и возможности их комплексной терапии // Соціальна педіатрія. Збірник наукових праць.- Київ, Інтермед.- 2003.- с.209-211. (Здобувачем зібрано та оброблено клінічний та параклінічний матеріал, проведено дослідження вегетативних та психічних функцій, робота написана та підготовлена до друку).

5. Курако Ю.Л., Чемересюк И.Г. Вегетативний та психосоматичний статус жінок дітородного віку, які мешкають в зоні підвищеного радіаційного фону, та способи його корекції. // Одеський медичний журнал.- 2003.- № 5 (79).- С.73-76. (Здобувачем зібрано та оброблено клінічний та параклінічний матеріал, проведено дослідження вегетативних та психічних функцій, робота написана та підготовлена до друку).

6. Курако Ю.Л., Герцев Н.Ф., Герцев В.Н., Вишневский В.С., Стоянов А.Н., Чемересюк И.Г. Предварительные данные об опыте применения малых доз солкосерила в лечении больных дисциркуляторной энцефалопатией // Врачебное дело.- 2004.- № 1.- С.79-80. (Дисертант проводив дослідження вегетативних функцій у досліджуваних осіб).

7. Чемересюк І.Г. Тепловізійне відображення остеохондрозу хребта.// Матеріали ювілейної 70-ї наукової конференції студентів і молодих учених, присвяченої 10-річчю незалежності України.- Одеса.- 2001р.- с.108.

8. Чемересюк И.Г. Коррекция в санаторно-курортных условиях вегетативных дисфункций у подростков, проживающих в зоне повышенного радиационного фона // збірник «Актуальні проблеми санаторно-курортного лікування та екологічного захисту людини» .- Трускавець.- 2002.- с.100-102.

9. Чемересюк І.Г. Комплексна санаторно-курортна терапія вегетативних дисфункцій у підлітків, що мешкають в зоні підвищеного радіаційного фону// Міжнародна науково-практична конференція молодих вчених “Вчені майбутнього”.- Одеса.- 2002.- с.96-97.

10. Лебедь Е.П., Чемересюк И.Г. Психовегетативные соотношения при различных стадиях неврологических проявлений артериальной гипертензии у подростков // Материалы международной научно- практической конференции невропатологов, психиатров и наркологов, посвященной 50-летию Одесского областного психоневрологического диспансера.- Одесса.- 2002.- с.125-128. Дисертантом зібрано та первинно оброблено клінічний матеріал, статистична обробка даних).

11. Чемересюк И.Г. Коррекция психосоматических нарушений у детей и подростков, проживающих на загрязненных радионуклидами территориях на этапе санаторно-курортной реабилитации // Матеріали 7-го Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених.- Тернопіль: Укрмедкнига.- 2003.- С.178.

12. Чемересюк И.Г. Психосоматические характеристики женщин детородного возраста, проживающих в зоне повышенного радиационного фона // Материалы ІУ Международной конференции студентов и молодых ученых «Медицина – здоровье ХХІ столетия».- Днепропетровск.- 2003.- с.204-205.

13. Чемересюк И.Г. Значение тканевой терапии в комплексном лечении вегетативных дисфункций у подростков, проживающих в зоне повышенного радиационного фона // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю “Актуальні питання тканинної терапії та перспективи застосування природних біологічно активних речовин у сучасній медицині”.- Одеса, “Астропринт”.- 2003.- с.108-109.

14. Чемересюк І.Г. Вегетативні характеристики дітей та підлітків, що мешкають на забруднених радіонуклідами територіях // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених “Вчені майбутнього”.- Одеса.- 2003.- с. 97.

15. Ю.Л.Курако, Е.П.Лебедь, А.Н. Стоянов, И.Г. Чемересюк. Применение рефлексотерапии у больных с вегето сосудистыми дистониями // В кн. «Медико-биологические проблемы Приднестровья».- Тирасполь.- 2004.- С. 104-106. . (Дисертант досліджував ефективність впливу рефлексотерапії на вегетативний стан хворих за даними ЕЕГ, РЕГ, вегетативних проб, проводив статистичну обробку результатів).

16. Чемересюк И.Г. Современные подходы к диагностике и лечению психосоматических расстройств у подростков, подверженных влиянию малых доз ионизирующей радиации // Материалы Всероссийской научно-практической конференции с международным участием, посвященной 300-лктию Санкт-Петербурга «Актуальные проблемы современной неврологии, психиатрии и нейрохирургии.- Санкт-Петербург.- 2003.- С.135-136.

17. Чемересюк И.Г. Психо-вегетативные и соматические соотношения у женщин и их детей, проживающих в зоне повышенного радиационного фона // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 200-річчю Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна “Валеологія: сучасний стан, напрямки та перспективи розвитку”.- Харків.- 2004.- т.ІІІ.- С.182-185.

18. Чемересюк И.Г. Оценка клинической эффективности лечебных комплексов при дифференцированном подходе к лечению детей, подростков и женщин детородного возраста, проживающих в зоне повышенного радиационного фона // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 80-річчю кафедри “Медичної реабілітації, фізіотерапії та курортології” КМПАО ім. П.Л.Шупика “Нові медичні технології в клінічній та курортній практиці”.- Київ.- 2004.- С.137-138.