Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Мироненко Олена Валеріївна. Діагностика та корекція дисфункції дихальних м'язів у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень : дис... канд. мед. наук: 14.01.27 / Дніпропетровська держ. медична академія. — Д., 2006. — 169арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 142-165.



Анотація до роботи:

Мироненко О.В. Діагностика та корекція дисфункції дихальних м’язів у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. – Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України, Київ, 2006.

Роботу присвячено підвищенню ефективності лікування хворих на хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) шляхом розробки рекомендацій з адекватної лабораторної діагностики дисфункції дихальних м’язів (ДМ) та її медикаментозної корекції.

Вивчено функціональний стан ДМ у хворих на ХОЗЛ за допомогою пневмотонометрії. Встановлено зв’язок ФЗД, ступеню гіпоксемії та задишки з силою ДМ. Показано вплив тютюнопаління на ДМ. Вивчено біохімічні зміни при дисфункції ДМ. Встановлено, що із зниженням бронхіальної прохідності, сила м’язів вдиху зростає. Виявлено, що толерантність до фізичного навантаження вища у хворих на ХОЗЛ з вищою силою ДМ.

Визначено вплив базової терапії комбінованими бронхолітиками, пролонгованих антихолінергічних та -адренергічних бронходилятаторів та антагоністів кальцію на стан ДМ.

В дисертації подано теоретичне узагальнення та нове рішення такого актуального питання сучасної пульмонології, як підвищення ефективності лікування та реабілітації хворих на хронічне обструктивне захворювання легень шляхом розробки адекватної лабораторної діагностики функціональних порушень роботи респіраторної мускулатури та їх медикаментозної корекції.

  1. У хворих на хронічне обструктивне захворювання легень, залежно від стадії хвороби, відзначається порушення у роботі дихальних м’язів, яке є одним з провідних складових легеневої недостатності. Дисфункцію дихальних м’язів можна підозрювати за наявності задишки, ступінь якої не відповідає тяжкості бронхообструкції, тахіпноє, виснажливого кашлю та участі допоміжної мускулатури в акті дихання.

  2. При хронічному обструктивному захворюванні легень відбуваються зміни у роботі респіраторної мускулатури, насамперед, м’язів вдиху, про що свідчить зниження такого показника як РІмах у більшості хворих на ХОЗЛ. М’язи експіраторної групи страждають лише при значній бронхообструкції та гіперповітряності легень.

  3. Найвищий ступінь зниження сили інспіраторних м’язів спостерігається у хворих на ХОЗЛ І ст. – (41,08 ± 3,77) %. На ІІ та ІІІ стадіях захворювання сила м’язів вдиху поступово збільшується – (52,16 ± 2,78) % та (58,56 ± 3,10) % відповідно. Це зумовлено тим, що в умовах постійної бронхообструкції саме на м’язи вдиху припадає більше навантаження, яке виступає як тренувальний чинник.

  4. Виявлено, що толерантність до фізичного навантаження не залежить від сили дихальних м’язів у хворих на ХОЗЛ І ст. Зниження толерантності на ІІ стадії обумовлено поступовим збільшенням бронхообструкції, тоді як на ІІІ стадії ХОЗЛ толерантність до фізичного навантаження залежить від сили дихальних м’язів більшою мірою, ніж від прохідності дихальних шляхів.

  5. Встановлено, що респіраторна мускулатура паліїв зазнає значного негативного впливу вже на першій стадії захворювання. Із збільшенням стажу паління спостерігається компенсаторне підвищення сили дихальних м’язів: встановлено значний кореляційний зв'язок між силою інспіраторних м’язів та індексом «пачка/рік» у хворих на ХОЗЛ ІІІ ст.

  6. Розвиток функціональних порушень дихальних м’язів у хворих на ХОЗЛ супроводжується біохімічними змінами в організмі, проявом яких є підвищення рівня КФК та ЛДГ як ферментів, що відображують надмірну роботу мускулатури на І та ІІІ стадіях ХОЗЛ, а також порушення мікроелементного гомеостазу: збільшення рівня кальцію у сироватці хворих на ХОЗЛ та зниження магнію. Співвідношення вмісту кальцію та магнію (Ca/Mg) є більш показовим у діагностиці дисфункції дихальних м’язів, ніж оцінка окремих показників.

  7. Під впливом базової бронхолітичної терапії препаратами короткої дії із звичайним режимом дозування суттєвого покращання функції дихальних м’язів не відбувається. Застосування у хворих на ХОЗЛ ІІ-ІІІ ст. антихолінергічних та -адренергічних пролонгованих бронходилятаторів призводить не тільки до покращання стану зовнішнього дихання, але й до значного збільшення сили м’язів вдиху (приріст РІмах – (8,02 ± 1,49) % та (7,89 ± 0,87) % відповідно).

  8. Включення методики тренування інспіраторної мускулатури у комплекс терапії та реабілітації дозволяє покращити клінічну ефективність лікування хворих на хронічне обструктивне захворювання легень І та ІІ ступеню тяжкості з дисфункцією дихальних м’язів. Хворим на ХОЗЛ ІІІ ст. тренування із значним навантаженням на дихальні м’язи протипоказане.

  9. Застосування на фоні загальноприйнятої терапії антагоністів кальцію пролонгованої дії з групи похідних дігідропіридину дозволяє досягти максимальної ефективності у корекції функції респіраторних м’язів хворих на хронічне обструктивне захворювання легень ІІ та ІІІ стадії (ДРІмах – (14,02 ± 0,92) % для ХОЗЛ ІІ та ДРІмах – (5,76 ± 0,32) % для ХОЗЛ ІІІ ст.).

  10. При збільшенні сили м’язів вдиху у хворих на ХОЗЛ значною мірою підвищується толерантність до фізичного навантаження, зменшується ступінь тяжкості задишки та артеріальної гіпоксемії, знижується загальний легеневий опір, а також покращується самопочуття, що свідчить про клінічну ефективність лікування хворих на хронічне обструктивне захворювання легень з урахуванням стану дихальних м’язів.

Публікації автора:

  1. Перцева Т.А., Конопкина Л.И., Богуславская Е.В. Оценка функционального состояния дыхательной мускулатуры у больных хроническими обструктивным заболеваниями легких в формировании индивидуальных программ реабилитации // Укр. пульмонол. журн. – 2004. - № 3. – С. 31–32.

Здобувачем самостійно проведено клінічне та функціональне обстеження хворих, біометричний аналіз, підготована до друку стаття.

  1. Перцева Т.О, Мироненко О.В. Тютюнопаління як фактор формування дисфункції дихальних м’язів у хворих на хронічні обструктивні захворювання легень // Укр. пульмонол. журн. – 2005. - № 2. – С. 47–49.

Здобувачем проведено збір анамнезу, спірометрія, пневмотонометрія, біометричний аналіз, підготована до друку стаття.

  1. Перцева Т.О., Конопкина Л.І., Мироненко О.В. Досвід застосування СПІРИВИ (тіотропію броміду) у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень // Укр. пульмонол. журн. – 2005. - № 3. – С. 32–34.

Здобувачем проведено аналіз літератури, клінічне обстеження хворих, спірометрія, пневмотонометрія, пульсоксіметрія, узагальнення та аналіз результатів, написано статтю.

  1. Перцева Т.О., Мироненко О.В. Місце антагоністів кальцію у лікуванні хворих на хронічне обструктивне захворювання легень // Медичні перспективи. – 2005. – № 4. – С. 56–61.

Здобувач самостійно розробила мету, завдання дослідження, провела рандомізацію хворих, функціональні дослідження, підготувала статтю до друку.

  1. Богуславская Е.В., Онищенко Т.С. Функция дыхательной мускулатуры у больных хроническим обструктивным бронхитом // ХІ Российский национальный конгресс “Человек и лекарство”: (Сб. резюме). – М., 2004. – С. 90.

Здобувач самостійно обстежила хворих, проводила спірометрію та пневмотонометрію, узагальнення результатів та підготувала тези до друку.

  1. Богуславська О.В. Стан респіраторної мускулатури у хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Матеріали ювілейної 75-ї підсумкової наукової конференції студентів та молодих учених. – м. Дніпропетровськ, 2004. – С. 85.

  2. Перцева Т.А., Богуславская Е.В. Оценка функции дыхательной мускулатуры у больных хроническим обструктивным бронхитом // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Терапевтичні читання пам’яті академіка Л.Т. Малої». – м. Харків, 2004. – С. 182.

Здобувач самостійно проводила спірометрію, пневмотонометрію, статистичний аналіз та підготувала тези до друку.

  1. Myronenko Olena The investigation of respiratory muscles’ function in patient with chronic obstructive bronchitis // Матеріали V міжнародної конференції студентів і молодих вчених «Молодь - медицині майбутнього». – м. Дніпропетровськ, 2004. – С. 51.

  2. Мироненко О.В. Порівняльна характеристика стану дихальних м’язів у хворих на хронічні обструктивні захворювання легень (ХОЗЛ) та бронхіальну астму (БА) // Міжнародна науково-практична конференція молодих вчених «Вчені майбутнього» (тези доповідей). – м. Одеса, 2004. – С. 54–55.

  3. Мироненко Е., Романова О. Применение холинолитиков длительного действия у пациентов с хроническим обструктивным заболеванием легких // Матеріали 76-ї підсумкової наукової конференції студентів та молодих учених. – м. Дніпропетровськ, 2005. – С. 44–45.

Здобувачем проведено клінічне та функціональне обстеження хворих у динаміці, підготовані до друк тези.

  1. Мироненко Е., Шкирман И. Табакокурение как фактор формирования дисфункции дыхательных мышц у больных хроническим обструктивным заболеванием легких // Матеріали 76-ї підсумкової наукової конференції студентів та молодих учених. – м. Дніпропетровськ, 2005. – С. 45.

Дисертант самостійно проводила обстеження хворих, узагальнення та аналіз результатів, підготувала тези доповіді.

  1. Мироненко Е.В. Взаимосвязь между функцией дыхательных мышц и уровнем лактатдегидрогеназы у больных хроническим обструктивным заболеванием легких // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Терапевтичні читання пам’яті академіка Л.Т. Малої». – м. Харків, 2005. – С. 149.

  2. Myronenko O. The relationship between respiratory muscle (RM) function and lactate dehydrogenase (LDG) blood level in COPD patient // TTS 8th annual congress: (Abstract book). – Kemer – Antalya, 2005. – P. 107, publ. № PD 283.

  3. Myronenko O. Evaluation of respiratory muscles’ in COPD patients treated with tiotropium // 15th ERS Annual congress. Copenhagen. September 17–21, 2005: European Respiratiry journal. – Vol. 26, Suppl. 49. – Р. 291s, рubl. № P1941.

  4. Pertseva T.O., Myronenko O. Tobacco smoking and respiratory muscles in COPD patients // 15th ERS Annual congress. Copenhagen. September 17–21, 2005: European Respiratiry journal. – Vol. 26, Suppl. 49. – Р. 157s, рubl. № P1033.

Здобувач самостійно збирала анамнестичні дані та проводила дослідження функції зовнішнього дихання та сили дихальних м’язів, підготовані до друку тези.

  1. Мироненко Е.В., Перцева Т.А. Уровень лактатдегидрогеназы как маркер дисфункции дыхательных мышц у больных хроническим обструктивным заболеванием легких // 15 Национальный конгресс по болезням органов дыхания: (Сб.-резюме). – Москва, 2005 г. – С. 231, публ. 857.

Здобувачем проведено клініко-функціональне дослідження хворих, статистичний аналіз даних та підготовка тез до друку.

  1. Перцева Т.О., Мироненко О.В. Вплив антагоністів кальцію на стан дихальних м’язів у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень // Вісник вінницького національного медичного університету. – 2005. – № 2. – С. 376–377.

Дисертантом самостійно проведено рандомізацію хворих, функціональні дослідження, підготовані до друку тези.

  1. Мироненко О.В. Вплив тютюнопаління на функцію дихальних м’язів // Міжнародна науково-практична конференція молодих вчених «Вчені майбутнього» (тези доповідей). – м. Одеса, 2005. – С. 70–71.