Климов Володимир Агнатолійович. Діагностика та лікування передчасної скоротливої діяльності міометрія під час вагітності : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2003.
Анотація до роботи:
Климов В.А. Діагностика та лікування передчасної скоротливої діяльності міометрія під час вагітності. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом - 14.01.01 акушерство і гінекологія. – Луганський державний медичний університет. –
Луганськ, 2003.
В роботі проаналізовано клініко – лабораторні показники у вагітних (130 пацієнток) з передчасною скоротливою діяльністю міометрія під час вагітності та порівняльної групи здорових вагітних (51 жінка). Проведено аналіз анамнестичних даних, клінічної картини загрози передчасних пологів та результати діагностиці та лікування у динаміці токолітичної терапії. Окрім загальноприйнятих об’єктивних методів обстеження виконано вивчення рівня ЛТ С4/Д4/Е4 під час нормального перебігу вагітності та передчасної скоротливої діяльності міометрія. Виконано вивчення та порівняльна характеристика лікування передчасної скоротливої діяльності міометрія з застосуванням монотерапії селективним агоністом 2 – адренорецепторів гініпралом та комбінованого використання гініпралу та індуктору синтезу ендогенного сурфактанта лазолван. Виконано аналіз змін обміну лейкотрієнів С4/Д4/Е4 у динаміці токолітичної терапії. Доведено, що запропонована схема лікування не оказує несприятливої дії на внутрішньоутробного плоду, та сприяє підвищенню ефективності лікування фетоплацентарної недостатності та хронічної внутрішньоутробної гіпоксії на фоне передчасної скоротливої діяльності міометрія під час вагітності.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі, що виявляється у розробці, патогенетичному обґрунтуванні та впровадженні нового методу діагностики – визначення рівня лейкотрієнів С4/Д4/Е4 у сироватці крові вагітних та сучасного засобу лікування – комбінованого використання селективного агоністу 2 – адренорецепторів гініпралу та індуктора синтезу ендогенного сурфактанта лазолвана, що дозволило підвищити ефективність терапії загрози передчасних пологів та пролонгувати вагітність .
За даними клініко – статистичного ретроспективного аналізу передчасні пологі у 90,4% випадків мають ускладнений перебіг. Виявлено, що найчастішими ускладненнями є передчасне або раннє вилиття навколоплідних вод, стрімкий чи швидкий перебіг пологів, порушення відшарування плаценти та гіпотонічні маткові кровотечі у ранньому післяпологовому періоді. Перинатальна смертність при передчасних пологах склала 240 , перинатальна захворюваність – 9500 , що перевищує показники при своєчасних пологах у 25 разів.
Нормальний перебіг вагітності у терміні 28 – 36 тижнів супроводжується зниженням вмісту лейкотрієнів С4/Д4/Е4 у сироватці крові у 2 рази у співставленні з рівнем у невагітних жінок репродуктивного віку. Підвищення рівня лейкотрієнів С4/Д4/Е4 понад 4 пг/мл є лабораторною ознакою розвитку передчасної скоротливої діяльності міометрія та загрози передчасних пологів.
Передчасна скоротлива діяльність міометрія під час вагітності порушує функцію фетоплацентарного комплексу та стан внутрішньоутробного плоду, що приводить до розвитку фетоплацентарної недостатності у 38,1% та хронічної внутрішньоутробної гіпоксії плоду – у 26,7% випадків. Прогностично несприятливою ознакою є поєднання передчасного старіння плаценти, передчасної скоротливої діяльності міометрія та підвищення рівня лейкотрієнів С4/Д4/Е4 понад 10 пг/мл., яке призводить до передчасних пологів у 50% випадків.
Запропонована шкала оцінки ступеня важкості загрози передчасних пологів з використанням ехографічних ознак відображає ступінь виразності передчасної скоротливої діяльності міометрія та ризик розвитку передчасних пологів. Оцінка 0 – 3 бала свідчить про відсутність загрози передчасних пологів, 4 – 6 балів – про наявність загрози передчасних пологів легкого ступеня, 7 – 9 балів – про загрозу передчасних пологів середнього ступеня, 10 балів та вище – про загрозу передчасних пологів важкого ступеня або розвиток передчасних пологів.
Запропонований сучасний метод лікування передчасної скоротливої діяльності міометрія, який полягає у комбінованому використанні селективного агоніста 2 – адренорецепторів гініпрала та індуктора синтезу ендогенного сурфактанта лазолвана дозволив знизити частоту рецидивів передчасної скоротливої діяльності міометрія у 2,1 рази, частоту передчасних пологів на фоні проведення токолітичної терапії у 3,8 рази та пролангувати перебіг вагітності.
Розроблена та обґрунтована терапія не чинить несприятливої дії на плід, покращує стан матково – плацентарного кровообігу, тим самим сприяє зниженню частоти фетоплацентарної недостатності у 2,9 рази та частоти внутрішньоутробної гіпоксії плоду у 1,4 рази на тлі передчасної скоротливої діяльності міометрія.
Комбіноване використання селективного агоністу 2 – адренорецепторів гініпралу та індуктора синтезу ендогенного сурфактанта лазолвана викликає зниження рівня лейкотрієнів С4/Д4/Е4 починаючи з 4х годин лікування до показників нормального перебігу вагітності (0,75 – 4,0 пг/мл) та запобігає їх підвищенню на протязі проведення токолітичної терапії.
Публікації автора:
Климов В.А. Нові підходи до лікування загрози передчасних пологів // Український медичний альманах. - 2001. - Том 4, №3. - С. 77 - 79.
Климов В.А. Зміни в обміні лейкотрієнів під час лікування селективним агоністом 2- адренорецепторів гініпралом передчасної скоротливої діяльності міометрія // Український медичний альманах. - 2002. - Том 5, №1. - С.68-71.
Климов В.А. Лікування фетоплацентарної недостатністі на тлі передчасної скоро-тливої діяльності міометрія //Вісник наукових досліджень.–2002.-№2.–С.114-116.
Сімрок В.В., Климов В.А., Бібік В.А. Прогнозування і профілактика передчасних пологів: Збірник наукових праць з’ізду асоціації акушерів-гінекологів України. – Київ, 2001. – С.529 –531.
Сімрок В.В., Климов В.А. Патогенетичне значення лейкотрієнів в акушерстві та гінекології // Проблеми екологічної та медичної генетикі і клінічної імунології: Збірник наукових праць. – Київ – Луганськ – Харків, 2002. – Випуск 4 (43). - С. 75 – 83.
Деклараційний патент на винахід №2001128801. Заяв. 19.12.2001. МПК 7А61В10/00. Спосіб прогнозування та ранньої діагностики передчасної скоротливої діяльності міометрія/ Климов В.А, Сімрок В.В.
Климов В.А. Особливості обміну лейкотрієнів С4/Д4/Е4 при фізіологічному перебігу вагітності та передчасній скоротливій діяльності міометрія // Тези доповідей на ІХ Конгресі СФУЛТ. – Луганськ – київ - Чікаго, 2002. – С. 116.