Закревський Андрій Миколайович. Діагностика та прогнозування перебігу деструктивних гіпоксичних уражень центральної нервової системи у доношених новонароджених : дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Харківська медична академія післядипломної освіти. — Х., 2006. — 183арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 150-183.
Анотація до роботи:
Закревський А.М. – Діагностика та прогнозування перебігу деструктивних гіпоксичних уражень центральної нервової системи у доношених новонароджених. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2006.
В дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі – удосконалення ранньої діагностики деструктивних ушкоджень головного мозку і прогнозування перебігу перинатальних гіпоксичних уражень ЦНС у доношених новонароджених в гострому періоді шляхом комплексного аналізу клініко-неврологічних симптомів, нейросонографічних та електроенцефалографічних патернів з урахуванням показників обміну циклічних нуклеотидів (цАМФ, цГМФ) і пуринів (Кс, ГКс) в крові та лікворі.
Проаналізовані результати спостереження 125 доношених новонароджених. З них 102 новонароджених з гіпоксичними ураженнями ЦНС. У 1-у групу увійшли 24 хворих з наявністю деструктивних ушкоджень та несприятливим перебігом захворювання, у 2-у – 30 дітей з наявністю деструктивних ушкоджень та сприятливим перебігом захворювання, у 3-ю – 48 новонароджених з переважно функціональними порушеннями ЦНС. Контрольну групу склали 23 здорових доношених новонароджених.
Вперше встановлено можливість діагностувати наявність деструкції головного мозку, прогнозувати перебіг ГУ ЦНС, судити про стан гематоенцефалічного бар’єру за допомогою визначення вмісту циклічних нуклеотидів (цАМФ, цГМФ) у лікворі та крові доношених новонароджених з ГУ ЦНС на ранньому етапі. Низькі рівні циклічних нуклеотидів, відсутність підвищення їх вмісту у крові та лікворі новонароджених в динаміці патологічного процесу свідчать про наявність деструктивних порушень головного мозку та є прогностично несприятливими критеріями.
Створена та апробована нова комп’ютерна програма для ранньої діагностики та прогнозування перебігу деструктивних гіпоксичних уражень центральної нервової системи у доношених новонароджених, яка дозволяє своєчасно провести оцінку стану ЦНС новонародженого, відстежити динаміку розвитку патологічного процесу, передбачити наявність деструктивних змін у 83±5% випадках та прогнозувати перебіг захворювання в 85±5% випадках.
В дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі – удосконалення ранньої діагностики деструктивних ушкоджень головного мозку і прогнозування перебігу перинатальних гіпоксичних уражень ЦНС у доношених новонароджених в гострому періоді шляхом комплексного аналізу клініко-діагностичних симптомів, нейросонографічних та електроенцефалографічних патернів з урахуванням показників обміну циклічних нуклеотидів (цАМФ, цГМФ) і пуринів (Кс, ГКс) в крові та лікворі. Результати наукового дослідження дозволили створити комп’ютерну програму ранньої діагностики та прогнозування перебігу деструктивних гіпоксичних уражень центральної нервової системи у доношених новонароджених.
Для достовірної діагностики та прогнозування тяжкості ураження ЦНС в ранньому неонатальному періоді необхідно проведення НСГ моніторингу у поєднанні з ЕЕГ картуванням в динаміці гострого періоду. Про наявність деструкції ЦНС свідчать нейросонографічні патерни “світний мозок”, status marmoratus, внутрішньочерепні крововиливи 3-4 ст., лейкомаляція, кісти поренцефалічні, зміщення серединних структур, вентрикулодилятація, що прогресує та електроенцефалографічні патерни нульові лінії ЕЕГ, моноритмічна дельта-активність у вигляді високоамплітуданих синхронізованих білатеральних дельта-хвиль, періоди пароксизмальної активності в тета- і дельта- діапазоні, недиференційована ЕЕГ з депресією ритму нижче 5 мкв, “дельта-щітка”.
Біохімічними критеріями ранньої діагностики деструкції головного мозку є показники обміну циклічних нуклеотидів на 3-5 добу життя: вміст цАМФ у лікворі 5,27±0,48 нмоль/л, у крові 3,58±0,48 нмоль/л; співвідношення ліквор/кров для цАМФ 1,90±0,36; вміст цГМФ у лікворі 0,35±0,03 нмоль/л; співвідношення ліквор/кров для цГМФ 0,83±0,08 на 3-5 добу; співвідношення цАМФ/цГМФ у лікворі 11,51±1,17.
Біохімічними критеріями несприятливого прогнозу деструктивних гіпоксичних уражень ЦНС у новонароджених є порушення евакуації та накопичення продуктів метаболізму клітин головного мозку, про що свідчать показники обміну пуринів на 3-5 добу життя: вміст ГКс у лікворі 5,92±1,09 мкмоль/л, у крові 2,11±0,36 мкмоль/л, співвідношення ліквор/кров для ГКс 2,82±0,12; вміст Кс у лікворі 6,43±0,82 мкмоль/л, у крові Кс 1,93±0,63 мкмоль/л, співвідношення ліквор/кров для Кс 3,33±0,29.
Визначені нейросонографічні та елктроенцефалографічні патерни, біохімічні показники обміну ЦН та пуринів в гострому періоді ГУ ЦНС у новонароджених мають високу діагностичну і прогностичну інформативність І1,0. Комплексна їх оцінка дозволяє виявити тяжкість ураження ЦНС в цілому та на клітинному рівні, визначити порушення функції ГЕБ, прогнозувати зворотність ушкоджень клітин головного мозку.
Створений спосіб діагностики та прогнозування перебігу гіпоксичних уражень ЦНС у доношених новонароджених на підставі комплексної оцінки даних нейросонографічного моніторингу, електроенцефалографічного картування, біохімічних показників обміну циклічних нуклеотидів та пуринів дозволяє визначити наявність деструктивних ушкоджень головного мозку на 3-5 добу у 83±5% випадках та прогнозувати перебіг ГУ ЦНС з вірогідністю 85±5%.
Публікації автора:
Практическое значение ультрасонографического и электроэнцефалографического мониторинга гомеостаза динамических систем мозга у новорожденных с тяжелым гипоксическим поражением ЦНС // Ультразвукова перинатальна діагностика. –2004. –№ 17. –С.146-152.
Status marmoratus и лейкомаляция мозга у новорожденных: особенности течения и перспективы терапии // Український журнал екстремальної медицини. –2005. –Т.6, № 3. – С.51-55 (співавт. Клименко Т.М., Водяницкая С.В. та ін.). Здобувачем проведені нейросонографічні та електроенцефалографічні дослідження, аналіз та узагальнення отриманих даних.
До питання про нейропротективну роль циклічних нуклеотидів у новонароджених з гіпоксично-ішемічними ураженнями ЦНС // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Нейроімунно-ендокринні аспекти екопатологічних станів у дітей: шляхи вирішення проблеми на сучасному етапі”. –Запоріжжя, 2004. –С.55-59.
Ультразвукова діагностика перинатальних уражень у новонароджених // Матеріали науково-практичної конференції “Профілактика, діагностика і корекція вроджених вад розвитку у новонароджених”. –Київ, 2001.–С.161-162 (співавт. Глущенко І.В., Левченко І.Л., Зубченко В.П.). Здобувачем проведено відбір хворих, нейросонографічні дослідження, аналіз та узагальнення отриманих даних.
Нейросонографічний контроль тактики лікування і прогнозування виходів перинатальних гіпоксичних уражень центральної нервової системи у новонароджених // Соціальна педіатрія. Розділ : "Медико-соціальні аспекти реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи". –Київ, 2001. –С.176-179 (співавт. Сіренко Т.В., Левченко І.Л., Плахотна О.М., Кондратова І.Ю.). Здобувачем проведено нейросонографічні дослідження, аналіз та узагальнення отриманих даних.
Клініко-електроенцефалографічні та нейросонографічні кореляції у передчасно народжених дітей з церебральними ураженнями головного мозку на етапах реабілітації // Клінічні лекції та матеріали 1-ої науково-практичної школи-семінару "Актуальні питання неонатології". –Київ, 2003. –С.208-211 (співавт. Клименко Т.М., Сиренко Т.В.). Здобувачем проведено відбір хворих, нейросонографічні електроенцефалографічні дослідження, аналіз та узагальнення отриманих даних.
Діагностичне значення циклічних нуклеотидів у крові та спинномозкової рідині у новонароджених з гіпоксично-ішемічними ураженнями центральної нервової системи // Матеріали науково-практичної конференції “Сучасна педіатрія: досягнення і перспективи”. –Львів, 2004р. –С.36-37. (співавт. Клименко Т.М.). Здобувачем особисто проведено відбір хворих, нейросонографічні та електроенцефалографічні дослідження, аналіз, статистична обробка та узагальнення отриманих даних.
Патент на корисну модель № 9156 від 15.09.2005р. Процес прогнозування наслідків гіпоксичних уражень центральної нервової системи у новонароджених дітей. Заявл. 01.02.2005р. Опубл. 15.09.2005р. бюл.№9.