Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Коренькова Наталія Валентинівна. Діагностика та прогнозування синдрому гострої ниркової недостатності у новонароджених дітей: Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Львівський держ. медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2002. - 140арк. - Бібліогр.: арк. 104-116.



Анотація до роботи:

Коренькова Н.В. Діагностика та прогнозування синдрому гострої ниркової недостатності у новонароджених дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10.- педіатрія. Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2002.

Робота присвячена клініко-морфологічним особливостям синдрому гострої ниркової недостатності та впливу факторів ризику на його розвиток. Встановлено особливості клінічного перебігу гострої ниркової недостатності при різноманітних причинах її виникнення в новонароджених різного гестаційного віку. Описані морфологічні зміни в нирках немовлят різного гестаційного віку при гострій нирковій недостатності. Досліджено фактори ризику антенатального і постнатального періоду щодо розвитку гострої ниркової недостатності, що дозволяє визначити ймовірність її виникнення, провести вчасну профілактику і лікування ранніх проявів.

У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі – знизити ранню неонатальну захворюваність і смертність шляхом удосконалення системи індивідуального прогнозування ризику та ранньої діагностики синдрому гострої ниркової недостатності у новонароджених дітей.

1.Синдром ГНН в новонароджених дітей в 90% випадків пов’язаний з преренальними причинами (сепсис, важка асфіксія при народженні, множинні природжені вади розвитку, тощо).

2. Синдром ГНН в новонароджених при природжених вадах сечовивідної системи характеризується сповільненим розвитком, набряковим синдромом, зростанням середнього артеріального тиску до (67,57,2) мм рт. ст., олігурією і олігоанурією, значним сечовим синдромом, зростанням у крові рівня сечовини до (17,14,8) ммоль/л і креатиніну до (0,760,2) ммоль/л, дистрофічними змінами епітелію звивистих канальців нирок та атрофічними змінами канальців і клубочків.

3. Синдром ГНН в новонароджених при множинних природжених вадах розвитку характеризується гострим початком (на 2 – 3 добу післяопераційного періоду), олігурією та олігоанурією, набряковим синдромом, помірним сечовим синдромом, наростанням у крові рівня сечовини до (17,65,8) ммоль/л і креатиніну (0,390,2) ммоль/л, венозним повнокрів’ям нирок, дистрофічними змінами епітелію звивистих канальців нирок по типу вакуольної, білкової дистрофії, стазами, некрозом канальців і клубочків нирок.

4. Синдром ГНН в немовлят, які перенесли важку асфіксію, харак-теризується схильністю до набряків, артеріальною гіпотонією, олігурією та олігоанурією, помірним сечовим синдромом, метаболічним ацидозом, зростанням креатиніну в крові до (0,270,02) ммоль/л, в сечі – до (1,560,2) ммоль/л і сечовини в крові – до (12,93,7) ммоль/л, повнокрів’ям судин в юкста-гломерулярній зоні нирок, дистрофічними змінами епітелію звивистих канальців нирок по типу гідропічної та гіаліново-краплинної дистрофії, вогнищевих крововиливів гематомного типу в мозковому шарі, вогнищевих некрозів епітелію звивистих канальців нирок.

5. Синдром ГНН в новонароджених із сепсисом розвивається гостро у вигляді вираженого набрякового синдрому, склереми, артеріальної гіпотонії, олігоанурії, анурії, значного сечового синдрому, наростання рівня креатиніну в крові до (0,60,2) ммоль/л, в сечі – до (1,30,5) ммоль/л, сечовини в крові - до (26,8 8,3) ммоль/л, із повнокрів’ям судин в юкстагломерулярній зоні нирок, дистрофічними змінами епітелію звивистих канальців нирок по типу зернистої, вакуольної, гіаліново-краплинної дистрофії, гнійного пієлонефриту, вогнищевих крововиливів у мозковому шарі, вогнищевих некрозів епітелію звивистих канальців нирок, кистозних змін канальців.

6. Прогностично сприятливими ознаками перебігу ГНН є короткотривала олігурія до двох діб, помірно виражений сечовий синдром та помірний набряковий синдром.

7. Для синдрому ГНН в новонароджених характерно збільшення електролітів у сечі при відсутності змін рівнів електролітів у крові, зростання фракційної екскреції натрію при важкій асфіксії до (8,72,4), при сепсисі – до (8,3 3,2), зростання індексу ниркової недостатності при важкій асфіксії – до (12,1 0,5), при сепсисі – до (10,5 4,2).

8. Вірогідними факторами ризику розвитку гострої ниркової недостатності в новонароджених є: асфіксія в пологах, сепсис, пневмонія, гепатит, пієлонефрит, менінгіт, анемія, олігурія протягом трьох діб, погодинний діурез менше 1,5 мл/кг/год, зростання сечовини в крові більше 10 ммоль/л, зростання креатиніну в крові більше 0,1 ммоль/л, протеїнурія, помірні лейкоцитурія та бактеріурія, наявність грибків у сечі.

Публікації автора:

1.Синдром гострої ниркової недостатності у новонароджених // Галицький лікарський вісник. – 2000. - №1. – С. 30-31.(співавт. Ткаченко С.К., Ткаченко Є.Г.; автор визначила фактори ризику розвитку ГНН, провела збір даних для статистичної обробки матеріалу, розробила таблицю прогнозування виникнення гострої ниркової недостатності в новонароджених).

2. Синдром гострої ниркової недостатності: клініко-морфологічні особливості у недоношених дітей // Галицький лікарський вісник. – 2000. - №2.- С. 49-52. (співавт. Ткаченко С.К., Ткаченко Є.Г.; автором самостійно проведено підбір хворих, оцінку клінічного перебігу та лабораторних змін в крові та сечі при різних причинах виникнення синдрому ГНН, сформульовано висновки).

3. Клінічні та біохімічні особливості синдрому гострої ниркової недостатності в недоношених новонароджених // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2000. - №2. – С. 90-93.(співавт. Няньковський С.Л.; дисертант провела підбір хворих, оцінку клінічного перебігу, біохімічних змін в крові та сечі при різних причинах виникнення синдрому ГНН, статистичну обробку зібраного матеріалу).

4. Клініко-лабораторні прояви синдрому гострої ниркової недостатності в новонароджених дітей // Перинатологія та педіатрія. - 2001– - №3. – С. 30-32.

5. Фактори ризику розвитку синдрому гострої ниркової недостатності в новонароджених/ Тези доповідей: І Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 1997. – С. 78-79.

6. Клініко-морфологічні особливості синдрому гострої ниркової недостатності у недоношених дітей/ Тези доповідей: ІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 1998. – С. 160-161.

7. Особливості перебігу синдрому гострої ниркової недостатності в недоношених дітей при сепсисі / Тези доповідей: ІІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 1999. – С. 224.

8. Особливості антибактеріальної терапії недоношених дітей з високим ризиком розвитку синдрому гострої ниркової недостатності //Матеріали конференції ’’Антибактеріальна, протизапальна та імуноактивна терапія в педіатрії’’.- ПАГ. – №3 2000. - №3. – С. 69-70. (співавт. Няньковський С.Л.; провела спостереження за лікуванням хворих із синдромом ГНН на фоні сепсису із врахуванням введеної антибактеріальної терапії).

9. Вплив факторів ризику на розвиток синдрому гострої ниркової недостатності у новонароджених/ Тези доповідей: УІІІ Конгрес Світової Федерації українських лікарських товариств. – Львів, 2000. – С. 159-160. (співавт. Няньковський С.Л.; дисертантом особисто визначено фактори ризику антенатального і постнатального періоду розвитку ГНН в немовлят, проведено прогнозування її виникнення при впливі цих факторів).