Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Коваль Людмила Пилипівна. Діагностика та запобігання банкрутству сільськогосподарських підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Коваль Л. П. Діагностика та запобігання банкрутству сільськогосподарських підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Львівський національний аграрний університет, Львів, 2008.

Досліджено теоретичні засади формування системи запобігання банкрутству підприємств. Сформовано визначення банкрутства як економічної категорії, визначено основні форми його прояву. Розглянуто соціально-економічні наслідки фінансової неспроможності підприємств, обґрунтовано основні функції інституту банкрутства як важливого чинника досягнення макроекономічної стабільності. Систематизовано напрацювання вітчизняних і зарубіжних учених у сфері антикризового управління на підприємстві. Виявлено проблемні аспекти формування системи запобігання банкрутству на мікрорівні.

Визначено проблемні питання існуючої методології діагностики банкрутства. Здійснено диференційовану оцінку ймовірності банкрутства сільськогосподарських підприємств Львівської області з використанням регресійної логістичної моделі. Сформована система оціночних показників-індикаторів кризового стану підприємства для потреб діагностики його фінансової неспроможності. Проведена рейтингова оцінка фінансового стану сільськогосподарських підприємств Львівщини та обґрунтовано можливості її використання в діагностиці ймовірності банкрутства.

Визначено способи удосконалення системи заходів фінансового оздоровлення сільськогосподарських підприємств. Здійснено апробацію розробленої програми фінансового оздоровлення сільськогосподарських підприємств на прикладі конкретного господарства. Окреслено способи удосконалення системи мінімізації ризиків банкрутства сільськогосподарських підприємств на макрорівні.

  1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми запобігання банкрутству, що виявляється у розробці теоретико-методологічних положень та практичних рекомендацій щодо удосконалення існуючої методології діагностики банкрутства сільськогосподарських підприємств з врахуванням специфіки їх діяльності, а також в обґрунтуванні системи заходів, спрямованих на недопущення їх банкрутства.

  2. Існування розбіжностей у трактуванні вітчизняними науковцями та практиками базових термінів, що формують уявлення про банкрутство, зумовлює необхідність уточнення більшості понять, які складають теоретичну основу формування системи запобігання банкрутству сільськогосподарських підприємств. З метою розкриття економічної сутності банкрутства визначено три основних форми його прояву: юридичне (банкрутство, факт настання якого визначається правовими нормами відповідної країни), економічне (етап життєвого циклу підприємства, за якого економічна система вичерпала свій потенціал, втратила здатність до внутрішньої саморегуляції, причому її подальший розвиток та існування неможливі без перебудови існуючих концептуальних засад господарювання), фінансове (фінансовий стан підприємства, ознаками якого є незадовільна структура балансу і нездатність у повному обсязі погасити фінансові зобов’язання). З огляду на таку класифікацію, банкрутство розглядається як комплексне поняття, що охоплює розуміння його як конкретної стадії розвитку підприємства, характеристики фінансового стану, юридичного факту та невід’ємного елемента ринкової економіки. Враховуючи

це, а також результати дослідження механізму появи та загострення загрози банкрутства на мікрорівні, банкрутство підприємства трактується як економічна категорія, яка відображає зумовлений низкою економічних явищ, що перебувають в тісному причинно-наслідковому зв’язку, стан підприємства, який характеризується відсутністю потенціалу внутрішньої саморегуляції, що проявляється в тривалій неплатоспроможності у зв’язку із перевищенням суми зобов’язань над вартістю ліквідних активів цього суб’єкта господарювання.

  1. Діагностика кризового стану підприємства займає одне із визначальних місць у системі запобігання банкрутству. Відповідно до офіційної методики діагностики банкрутства практично всі сільськогосподарські підприємства Львівщини перебувають у стані постійної поточної неплатоспроможності, третина підприємств характеризується надкритичною неплатоспроможністю, фінансовий стан чотирьох із досліджуваних підприємств відповідає такому становищу боржника, коли він відповідно до законодавства зобов’язаний в місячний термін звернутися до суду із заявою про порушення справи про банкрутство. Попри такі оцінки за досліджуваний період лише проти двох підприємств було порушено справу про банкрутство, що свідчить про дуже низький рівень використання офіційної методики для виявлення ознак банкрутства сільськогосподарських підприємств.

  2. Високий рівень інформативності в процесі діагностики банкрутства сільськогосподарських підприємств забезпечується завдяки використанню регресійної логістичної моделі, на основі якої визначено ключові показники діагностики: загальний коефіцієнт покриття, коефіцієнт забезпечення власними засобами, коефіцієнт абсолютної ліквідності, коефіцієнт фінансової автономії, оборотність кредиторської заборгованості, звичайна рентабельність власного капіталу, рентабельність обороту, рентабельність операційних витрат. Побудова окремих логіт-регресійних моделей для сільськогосподарських підприємств, розташованих в різних природно-кліматичних зонах (Поліссі, Лісостепу та Прикарпатті), дозволяє здійснити якісну диференційовану оцінку рівня їх кризового стану. За результатами здійсненої диференційованої оцінки фінансового стану сільськогосподарських підприємств Львівської області впродовж 2004-2006 рр. намітилась позитивна тенденція до покращання їх фінансового стану: якщо в 2004 р. до групи підприємств-банкрутів належало 30 % досліджуваних господарств, то в 2006 р. банкрутами можна було вважати 23% підприємств. Збільшилась також питома вага фінансово стійких суб’єктів господарювання (з 48% у 2004 р. до 58% у 2006 р.).

  3. Оперативно попередньо оцінити масштаби кризового стану сільськогосподарського підприємства дозволяє система показників-індикаторів ймовірності банкрутства, яка охоплює три об’єкти спостереження “кризового поля”: 1) забезпеченість власним капіталом; 2) рентабельність операційної діяльності та фінансова стійкість; 3) ліквідність та ділова активність.

  4. Для досягнення ефективності впроваджуваних програм фінансового оздоровлення на підприємстві доцільно використовувати розроблену систему заходів із запобігання банкрутству підприємств. Така система охоплює заходи, які умовно розділені на три групи: 1) заходи антикризового управління першого рівня (збільшення виручки від реалізації основної продукції; зниження собівартості продукції, зменшення розміру витрат, що не належать до собівартості); 2) заходи антикризового управління другого рівня – оперативна реструктуризація підприємства (згортання інвестицій; закриття збиткових (низькорентабельних) підрозділів; мобілізація резервів; реструктуризація активів і зобов’язань); 3) заходи антикризового управління третього рівня (участь держави, власників і кредиторів у фінансовому оздоровленні; реорганізація підприємства). Основними перевагами цієї системи є диференційований підхід до вибору заходів з антикризового управління залежно від результатів діагностики фінансового стану та глибини кризи.

  5. Система заходів із запобігання банкрутству аграрних підприємств обов’язково повинна передбачати різні форми участі держави в їх фінансовому оздоровленні. При цьому особливу увагу слід приділити інтеграційним процесам. Максимально використати перспективи та уникнути можливих загроз, що несе в собі приєднання України до СОТ, дозволить реалізація розробленого автором алгоритму послідовності вживання заходів мінімізації ризиків банкрутства сільськогосподарських підприємств в умовах членства України в СОТ. Зокрема, пропонується диференціювати заходи державної підтримки сільського господарства за часовим чинником. При цьому державна політика у сфері підтримки сільськогосподарського товаровиробника має формуватись за наступним принципом: збереження існуючих форм державної підтримки в підготовчий період вступу до СОТ з подальшим скороченням обсягів фінансування заходів «жовтої скриньки», збільшенням фінансування заходів «зеленої скриньки» та впровадження специфічних форм державної підтримки в довгостроковій перспективі.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Марич П. М., Коваль Л. П. Особливості аналізу внутрішнього потенціалу фінансування підприємств // Вісник Львівської державної фінансової академії: збірник наукових статей: Економічні науки / Гол. ред. П. Ю. Буряк – Львів: Львівська державна фінансова академія. – 2005. – №8. – С. 230-234.

  2. Марич П. М., Коваль Л. П. Використання показників фінансової стійкості у виявленні кризових явищ розвитку сільського господарства // Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. – 2006. – № 13. – С. 294-301.

  3. Коваль Л. П. Проблемні питання державного регулювання банкрутства українських підприємств // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії: Збірник наукових праць. – Вип. 7: Економічні науки. – Чернівці, 2006. – С. 264-268.

  4. Коваль Л. П. Банкрутство аграрних підприємств: проблеми та шляхи їх вирішення // Збірник наукових праць / За ред. М.І. Бахмата. – Вип. 14. Т.2. – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2006. – С. 193-195.

  5. Коваль Л. П. Проблемні питання розробки системи заходів з фінансового оздоровлення підприємств-банкрутів // Вісник Львівської державної фінансової академії: збірник наукових статей: Економічні науки / Гол. ред. П. Ю. Буряк – Львів: Львівська державна фінансова академія. – 2006. – №10. – С. 234-240.

  6. Коваль Л. П. Про застосування процедур банкрутства до сільськогосподарських підприємств // Економіка АПК. – 2007. – №6. – С. 84-87.

Статті в інших наукових виданнях:

  1. Коваль Л. П. Соціально-економічні наслідки банкрутства українських підприємств // Молодь і ринок: Щокварт. наук.-пед. та екон. журнал. – 2006. – № 3 (18). – С. 141-144.

  2. Коваль Л. П. Сучасний стан інституту банкрутства в Україні // Перспективні напрямки реформування фінансової системи України: Матеріали студ.-аспір. наук. конф. – Львів: ЛДФА, 2005. – С. 48-55.

  3. Коваль Л. П. Значення інституту банкрутства для розвитку малого та середнього бізнесу в Україні // Теория и практика экономики и предпринимательства: Материалы ІІІ Междунар. науч.-практ. конф., Алушта, 11-13 мая 2006 года. – Симферополь, 2006. – С. 93.

  4. Коваль Л. П., Тринько Р. І. Роль держави в системі антикризового управління підприємством // Економіка і маркетинг в XXI сторіччі: Матеріали 7-ої Міжнар. наук. конф. студентів і молодих учених. У 2 ч. – Ч.1. – Донецьк: ДРУК-ІНФО, 2006. – С. 156-158.

  5. Коваль Л. П. Теоретико-правові засади формування механізму банкрутства аграрних підприємств // Перспективні напрямки реформування фінансової системи України: Матеріали студ.-аспір. наук. конф. – Львів: ЛДФА, 2007. – С. 15-22.

  6. Коваль Л. П. Економічна суть інституту банкрутства та його значення як інструменту оздоровлення національної економіки // Інтелектуальний потенціал молоді в науці та практиці (Ч1 – економічна секція): Матеріали Всеукр. наук. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених, м. Хмельницький, 23 травня 2006 р. / – Хмельницький: ХІЕП, 2006. – С. 83-85.

  7. Коваль Л. П. Потенційні загрози банкрутства аграрних підприємств в умовах вступу України до СОТ // Глобальна економіка як етап співробітництва країн: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. студентів та аспірантів, м. Чернівці, 26-27 квітня 2007 р.: У 2 ч. – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2007. – Ч.1. – С. 33-36.

  8. Коваль Л. П. Проблемні питання доцільності застосування процедур банкрутства до сільськогосподарських підприємств // Нові обрії економічної науки: Матеріали Міжнар. студ.-аспір. наук. конф. - Львів: ЛНУ, 2007. – С.120-121.

  1. Коваль Л. П. Удосконалення державної системи мінімізації ризиків банкрутства сільськогосподарських підприємств в умовах вступу України до СОТ // Проблеми розвитку фінансової системи України в умовах євроінтеграції: Матеріали IV Міжнар. наук.-практ. конф. – Львів: ЛДФА, 2007. – С. 169-172.