Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


Жилюк Вікторія Миколаївна. Діяльність ОУН і УПА на Житомирщині в 1941-1955 рр. : Дис... канд. наук: 07.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Жилюк В.Н. Діяльність ОУН і УПА на Житомирщині в 1941 - 1955 рр. - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата історичних наук за фахом 07.00.01 - історія України. - Інститут українознавства НАН України. - Львів, 2008.

У дисертації досліджено діяльність Організації українських націоналістів і Української повстанської армії на Житомирщині в період німецько-радянської війни і післявоєнні роки. Розкрите питання спільної роботи націоналістів і активної частини місцевого населення по створенню українських державних органів влади в перші місяці війни. У цьому напрямі роботи їм вдалося швидко відновити зруйноване господарство, відкрити учбовий заклад, організувати діяльність молодіжних культурних і спортивних клубів, створити системи соціального захисту населення і т.д. Паралельно приділялося багато уваги питанням національно-культурного відродження краю, патріотичного виховання місцевого населення.

Але після приходу нацистської окупаційної влади в листопаді 1941 р. фашисти припинили процес формування місцевого самоврядування і національно-культурного відродження, почали проводити політику національного і економічного пригноблення, багато оунівців і їх прихильників були арештовані і розстріляні. В тяжких умовах фашистської окупації націоналістичному підпіллю вдалося організувати мережу своїх організацій і затвердити вплив майже у всіх районах області.

У дисертації досліджено положення про те, що в боротьбі за незалежність України ОУН і УПА використовували різні збройні акції і засоби пропаганди, але пріоритет залишався все ж таки за агітаційно-пропагандистським напрямом. В період 1943 - 1944 рр. частинам УПА з Рівненської області при підтримці місцевих озброєних загонів і націоналістичного підпілля вдалося зробити у області декілька успішних операцій, але зрештою цей рух не зміг протистояти великим силам військ НКВД і воно зазнало поразки.

У післявоєнні роки боротьба націоналістичного підпілля проти радянської влади визначається діями невеликих груп і виявляється акціями національного і соціального протесту. Виходячи з чинників ідейного змісту, форм і методів діяльності, враховуючи факт підтримки націоналістичного підпілля місцевим населенням, в дисертації робиться висновок, що боротьба ОУН і УПА в Житомирській області мала національно-визвольний характер.

Публікації автора:

Наукові статті у фахових видання

  1. Жилюк В.М. Українські органи влади на Житомирщині в перші місяці німецько-фашистської окупації // Пам’ять століть. – 2004. – №2. – С. 109 – 118.

  2. Жилюк В.М. Політика німецько-фашистської адміністрації на Житомирщині (1941 – 1943 рр.) // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії: Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету: Збірник наукових праць. – Рівне: РДГУ, 2006. – Вип. 9. – С. 108 – 117.

  3. Жилюк В.М. Особливості національно-визвольного руху на Житомирщині у другій половині 1943 р. // Сумська старовина: Науковий журнал з історії та культури України. – Суми: Сумський державний університет. – № XVII–XIX. – С. 103–110.

  4. Жилюк В.М. Національно-культурне відродження на Житомирщині (липень – листопад 1941 р.) // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії: Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету: Збірник наукових праць. – Рівне: РДГУ, 2005. – Випуск 6. – С. 42 – 50.

  5. Жилюк В.М. Діяльність похідних груп ОУН на Житомирщині // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії: Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету: Збірник наукових праць. – Рівне: РДГУ. - Вип. 3. – С. 27 – 35.

Статті та тези виступів на конференціях

  1. Жилюк В.М. Національно-визвольна боротьба місцевих загонів ОУН (Б) на Житомирщині в 1943 р. // Наукові записки Рівненського обласного краєзнавчого музею. Випуск IV. – Рівне: Волинські обереги, 2006. – С. 89 -90.

  2. Жилюк В.М. Антикомуністичний опір ОУН і УПА у повоєнні роки на Житомирщині: Історико-філологічний збірник з регіональних проблем. – Житомир, 2007. – № 16. – С. 25 – 35.

  3. Жилюк В.М. „Йолковщина” або Міфи і правда про радянське підпілля // Житомирщина на зламі тисячоліть: Науковий збірник „Велика Волинь”: Праці Жит. наук. – краєзн. т – ва досл. Волині. – Т. 21 / Відп. ред. Ю. М. Костриця. – Житомир: М. А. К., 2000. – С. 169 – 171.