Матова Олена Олександрівна. Діастолічна функція лівого шлуночка у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ стадії: взаємозв'язок з добовим профілем артеріального тиску та нейрогуморальними факторами його регуляції: дисертація канд. мед. наук: 14.01.11 / АМН України; Інститут кардіології ім. М.Д.Стражеска. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Матова О.О. Діастолічна функція лівого шлуночка у хворих на гіпертонічну хворобу II стадії: взаємозв’язок з добовим профілем артеріального тиску та нейрогуморальними факторами його регуляції. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Інститут кардіології ім. акад. М.Д. Стражеска АМН України, Київ, 2003.
Дисертацію присвячено характеристиці діастолічної функції ЛШ у хворих на ГХ II стадії у взаємозв’язку з добовим ритмом АТ та нейрогуморальними факторами, які підтримують його рівень (адреналін, норадреналін, АПФ, інсулін), а також впливу на показники діастолічної функції ЛШ антигіпертензивних препаратів. Виявлено, що у 68,9% хворих на ГХ II стадії діагностується
діастолічна дисфункція ЛШ. Встановлено, що недостатнє зниження АТ вночі, висока варіабельність АТ протягом дня і ночі пов’язані з погіршенням діастолічної функції ЛШ. Визначено, що у «dippers» суттєве значення в процесі нейрогуморального контролю діастолічного наповнення ЛШ належить катехоламінам, у «non-dippers» – інсуліну. Гіперінсулінемія у хворих на ГХ супроводжується уповільненням розслаблення міокарду ЛШ. Показано позитивний вплив на діастолічне наповнення ЛШ фозінопрілу та ірбесартану і уточнені механізми цієї дії.
На підставі комплексного дослідження клінічних, ехокардіографічних даних, параметрів добового моніторування АТ, нейрогуморальних факторів, що регулюють рівень АТ, у хворих на ГХ II стадії доведено наявність зв’язку між вищевказаними параметрами і показниками діастолічної функції ЛШ, показана можливість корекції діастолічної дисфункції ЛШ сучасними антигіпертензивними препаратами, що в сукупності дає нове вирішення актуальної наукової задачі сучасної кардіології – оптимізація лікування хворих на ГХ.
Серед 119 хворих на ГХ II стадії порушення діастолічної функції ЛШ виявлено у 68,9%, з них у 66,4% – зареєстрований трансмітральний кровотік із сповільненням розслаблення, у 2,5% – «псевдонормальний» тип діастолічного потоку. У пацієнтів без очевидних допплерехокардіографічних ознак діастолічної дисфункції ЛШ (31,1%) середньостатистичні показники, що характеризують діастолу, вірогідно відрізняються від аналогічних значень здорових осіб, вказуючи на наявність початкових проявів діастолічних порушень.
Для хворих з діастолічною дисфункцією ЛШ порівняно з пацієнтами, що мають нормальні абсолютні значення діастолічних показників ЛШ, характерні більш високі рівні АТ, кінцево-систолічної напруги, значення індексу маси міокарду ЛШ, віку, а також більша тривалість захворювання.
Порушення добового профілю АТ у хворих на ГХ асоціюється з погіршенням діастолічної функції ЛШ, що підтверджується наявністю достовірних кореляційних зв’язків між добовим індексом і варіабельністю АТ, з одного боку, і показниками діастолічного наповнення ЛШ, з другого.
Гіперінсулінемія (явна чи прихована) у хворих на ГХ супроводжується уповільненням розслаблення міокарду ЛШ, що дає підставу розглядати гіперінсулінемію як один з патогенетичних механізмів формування діастолічних розладів у хворих на ГХ.
Між показниками діастолічної функції ЛШ у хворих з нормальним добовим профілем АТ («dippers») і рівнем адреналіну та норадреналіну в крові встановлено достовірний взаємозв’язок, направленість якого свідчить про негативний вплив гіперкатехоламінемії на структуру діастолічного наповнення ЛШ. У хворих з недостатнім зниженням АТ вночі («non-dippers») зв’язку між параметрами діастоли і катехоламінами в крові не виявлено, але спостерігається достовірний кореляційний взаємозв’язок із вмістом в крові інсуліну, який також вказує на несприятливий вплив інсуліну на стан діастоли.
У хворих з підвищеною варіабельністю АТ істотне значення у формуванні діастолічної дисфункції ЛШ належить гуморальним факторам (інсуліну, адреналіну,
норадреналіну), базальний рівень яких у крові перевищує аналогічні показники у хворих з фізіологічною варіабельністю АТ.
Фозінопріл та ірбесартан спричиняють однонаправлену позитивну динаміку діастолічних показників ЛШ, що виявляється зменшенням часу ізоволюмічного розслаблення та збільшенням індексів, які характеризують наповнення ЛШ у ранню фазу діастоли. Коригуюча дія вказаних препаратів на діастолічну функцію ЛШ асоціюється з відновленням оптимального зниження АТ вночі та зменшенням індексу маси міокарду ЛШ, а для ірбесартану – також нормалізацією вмісту інсуліну в крові.
Терапія індапамідом протягом 2 міс приводить до зниження активності підвищеної симпатоадреналової системи та рівня АПФ в плазмі, зменшує рівень інсуліну в крові, що створює сприятливий гуморальний фон для корекції діастолічних порушень ЛШ у хворих на ГХ і робить доцільним його використання у хворих з діастолічною дисфункцією ЛШ.
Публікації автора:
Матова Е.А., Свищенко Е.П. Диастолическая функция левого желудочка у пациентов с гипертонической болезнью: взаимосвязь с суточным профилем и гуморальными факторами регуляции артериального давления // Укр. кард. журн. - 2003. - №1. - С. 60-65. (Приймала безпосередню участь в обстеженні 119 хворих і 25 здорових осіб, проводила ехокардіографію,
добове моніторування АТ, взяття крові і підготовку її для подальшого дослідження, здійснювала статистичну обробку та аналіз отриманих даних, особисто оформила результати у вигляді статті).
Матова Е.А., Свищенко Е.П., Червонопиская Е.М., Мищенко Л.А. Диастолическая функция левого желудочка у больных с артериальной гипертензией под влиянием ингибитора ангиотензинпревращающего фермента фозиноприла // Ліки України. - 2002. №5. - С.15-17. (Особисто лікувала та приймала участь в обстеженні 22 хворих, проводила ехокардіографію, добове моніторування АТ, взяття крові і підготовку її для подальшого дослідження, здійснювала статистичну обробку даних та особисто підготувала статтю до друку).
Свищенко Е.П., Безродная Л.В., Мищенко Л.А., Матова Е.А. Влияние индапамида на суточный профиль артериального давления и нейрогуморальные факторы его регуляции // Укр. кард. журн. - 2001.- №1. -С. 65-68. (Приймала участь в клінічному обстеженні та лікуванні 19 хворих, особисто проводила ехокардіографію, добове моніторування АТ, разом із співавторами здійснювала статистичну обробку та теоретичне обгрунтування отриманих результатів, приймала участь у написанні статті – розділу “Результати дослідження та їх обговорення”).
Свищенко Е.П., Мищенко Л.А., Матова Е.А., Дзяк Г.В., Колесник Т.В., Коваль С.Н., Ена Л.М., Вакалюк И.П., Руденко В.Г., Чумбуридзе В.Б. Клиническая эффективность ирбесартана (апровеля) по данным суточного мониторирования артериального давления у больных с артериальной гипертензией (результаты многоцентрового исследования) // Укр. кард. журн. - 2001. - №2. - С. 53-58. (Особисто лікувала та приймала участь в обстеженні 28 хворих, самостійно проводила добове моніторування АТ. Аналіз та інтерпретацію результатів, в тому числі отриманих з центрів проведення дослідження, здійснювала разом із співавторами, безпосередньо приймала участь у підготовці статті до друку).
Мищенко Л.А., Свищенко Е.П., Матова Е.А. Нарушения суточного ритма артериального давления и состояние углеводного обмена у больных с эссенциальной гипертензией // Укр. тер. журн. - 2002. - №1. - С. 17-22. (Приймала безпосередню участь в обстеженні 61 хворого та 10 здорових осіб, проводила ехокардіографію, добове моніторування АТ та взяття крові і підготовку її для подальшого дослідження, приймала участь в статистичній обробці отриманих результатів).
Купчинська О.Г., Свіщенко Є.П., Міщенко Л.А., Матова О.О., Безродна Л.В. Зв’язок артеріального тиску (за результатами його добового моніторування) з показниками гіпертрофії лівого шлуночка у пацієнтів з гіпертонічною хворобою // Укр. кард. журн. - 2002. - №4. - С.45-48. (Приймала безпосередню участь в обстеженні 70 хворих, проводила ехокардіографію, добове моніторування АТ, приймала участь в статистичній обробці отриманих результатів та підготовці статті до друку).
Купчинська О.Г., Свіщенко Є.П., Матова О.О., Міщенко Л.А., Лизогуб І.В. Особливості діастолічної функції лівого шлуночка серця з різними ступенями його гіпертрофії у хворих з гіпертонічною хворобою // Укр. кард. журн. - 2003. - №4. - С. 46-50. (Приймала безпосередню участь в обстеженні 70 хворих, проводила ехокардіографію, добове моніторування АТ, приймала участь в статистичній обробці отриманих результатів та підготовці статті до друку).
Матова Е.А., Свищенко Е.П., Купчинская Е.Г., Червонопиская Е.М., Мищенко Л.А. Особенности влияния ирбезартана на диастолическую функцию левого желудочка у больных эссенциальной гипертензией // Российский национальный конгресс кардиологов «Кардиология, основанная на доказательствах» (Москва, Россия, 10-12 октября 2000 г.): Тезисы докладов. - 2000. - С.195. (Приймала безпосередню участь в клінічному обстеженні та лікуванні 13 хворих, проводила добове моніторування АТ, ехокардіографію, самостійно здійснювала зведення та статистичну обробку даних, написання та підготовку тезів до друку).
Матова Е.А., Свищенко Е.П., Купчинская Е.Г., Мищенко Л.А., Червонопиская Е.М. Вариабельность суточного ритма артериального давления и структурно-функциональные особенности сердца у больных гипертонической болезнью // Матеріали науково-практичної конференції “Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів”: Київ. - 2001. - С. 132-133. (Самостійно здійснювала клінічне обстеження 35 хворих, проводила ехокардіографію, добове моніторування АТ, особисто проаналізувала і підготувала матеріал до друку).
Матова Е.А., Свищенко Е.П., Купчинская Е.Г., Червонопиская Е.М., Мищенко Л.А. Влияние ирбезартана на диастолическую функцию левого желудочка у больных эссенциальной гипертензией // Матеріали VI конгресу кардіологів України: Тез. докладів, Київ. - 2000. - С. 67. (Самостійно здійснювала клінічне обстеження та лікування 13 хворих, проводила добове моніторування АТ, ехокардіографію, зведення та статистичну обробку даних, написання та підготовку тезів до друку, доповідала на конгресі).
Міщенко Л.А., Купчинська О.Г., Безродна Л.В., Матова О.О. Вплив ірбезартану на добовий профіль артеріального тиску у хворих на гіпертонічну хворобу // Матеріали VI конгресу кардіологів України: Тез.докладів, Київ. - 2000. - С.175. (Приймала участь у клінічному обстеженні та лікуванні хворих, зведенні та статистичній обробці даних, підготовці тезів до друку).
Купчинська О.Г., Свіщенко Є.П., Безродна Л.В., Матова О.О., Міщенко Л.А. Вплив індапаміду на добовий профіль артеріального тиску та морфо-функціональний стан міокарда лівого шлуночка у хворих на гіпертонічну хворобу // Матеріали VI конгресу кардіологів України: Тез. докладів, Київ. - 2000. - С. 171-172. (Приймала участь в обстеженні та лікуванні 24 хворих, самостійно здійснювала ехокардіографію, добове моніторування АТ, зведення та статистичну обробку даних).
Безродна Л.В., Свіщенко Є.П., Міщенко Л.А., Матова О.О. Вплив ірбесартану на швидкість підйому артеріального тиску та динаміку нейрогуморальних факторів у ранкові години // Матеріали VI конгресу кардіологів України: Тез. докладів, Київ. - 2000. - С.156. (Приймала участь у клінічному обстеженні та лікуванні хворих, зведенні та статистичній обробці результатів).
Міщенко Л.А., Свіщенко Є.П., Купчинська О.Г., Матова О.О. Вплив ірбесартану на артеріальний тиск та гуморальні фактори його регуляції у хворих на гіпертонічну хворобу // Матеріали науково-практичної конференції “Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів”: Київ. - 2001. - С.191-192. (Приймала участь у клінічному обстеженні та лікуванні 20 хворих, зведенні та статистичній обробці даних).
Купчинська О.Г., Матова О.О., Свіщенко Є.П., Міщенко Л.А, Безродна Л.В. Індапамід: вплив на добовий ритм артеріального тиску, гіпертрофію та функцію лівого шлуночка // Матеріали науково-практичної конференції “Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів”: Київ. - 2001. - С. 188. (Приймала участь у клінічному обстеженні та лікуванні 20 хворих, проводила ехокардіографію, добове моніторування АТ, статистичну обробку та аналіз результатів дослідження, доповідала на конференції).
Matova E., Svishchenko E., Chervonopiskaya E., Bezrodnaya L., Mishchenko L. Short-term effect of irbesartan on left ventricular diastolic function in essential hypertension patients // J. Hypertension. - 2000. - Vol. 18 (Suppl. 2). - S22. (Самостійно здійснювала клінічне обстеження та лікування 13 хворих, проводила добове моніторування АТ, ехокардіографію, зведення та статистичну обробку даних, написання, переклад та підготовку тезів до друку).
Matova E., Svishchenko E., Mishchenko L., Chervonopiskaya E. Assessment of blood pressure variability as a determinant of cardiac structure and function in hypertensive patients // Eleventh European meeting on hypertension (Milan, Italy, June 15-19, 2001). - J. of Hypertension. - 2001. - Vol. 19 (Suppl. 2). - P. S187. (Самостійно здійснювала клінічне обстеження 35 хворих, проводила добове моніторування АТ, ехокардіографію, взяття крові і підготовку її для подальшого дослідження, зведення та статистичну обробку даних, написання, переклад та підготовку тезів до друку, доповідала на з’їзді).
Matova E., Svishchenko E., Mishchenko L., Chervonopiskaya E. Diastolic function in hypertensive patients upon irbesartan treatment // Eleventh European meeting on hypertension (Milan, Italy, June 15-19, 2001). - J. of Hypertension. - 2001. - Vol. 19 (Suppl. 2). - Р. S279. (Особисто лікувала та приймала участь в обстеженні 28 хворих, самостійно здійснювала зведення та статистичну обробку даних, написання, переклад та підготовку тезів до друку).
Matova E., Svishchenko E., Chervonopiskaya E. Short-term effect of fosinopril on left ventricular hypertrophy and diastolic function in patients with essential hypertension // American J.
Hypertension. - 2002. - Vol. 15. - №4 (Part 2). - P. 47A. (Самостійно здійснювала клінічне обстеження та лікування 22 хворих, проводила добове моніторування АТ, ехокардіографію, зведення та статистичну обробку даних, написання, переклад та підготовку тезів до друку).
Matova O., Svishchenko E., Chervonopiskaya O., Mishchenko L. Left ventricular diastolic function and immunoreactive insulin in essential hypertensive patients depending on pulse pressure // Abstracts presented at the Joint Meeting of the 19th Scientific Meeting of the International Society of Hypertension and 12th European Meeting on Hypertension (Prague, Czech Republic, June 23-27, 2002). - J. of Hypertension. - 2002. - Vol. 20 (Suppl. 4). - P. S212. (Приймала безпосередню участь в обстеженні 58 хворих, самостійно проводила статистичну та аналітичну обробку результатів, підготувала матеріал до друку та доповідала на з’їзді).
Matova O., Svishchenko E., Chervonopiskaya O., Mishchenko L. Left ventricular diastolic function, immunoreactive insulin in essential hypertensive patients depending on circadian blood pressure rhythm // Thirteenth European meeting on hypertension (Milan, Italy, June 13-17, 2003). - J. of Hypertension. - 2003. - Vol. 21 (Suppl. 4). - S. 132. (Приймала безпосередню участь в обстеженні 93 хворих, самостійно проводила статистичну та аналітичну обробку результатів, переклад та підготовку тезів до друку).
Mishchenko L., Svyshchenko E., Matova E., Mkchytarian L., Kazimirko E. Effect of irbesartan on blood pressure, catecholamines and angiotensin converting enzyme increments in early morning // 18th Scientific Meeting of the International Society of Hypertension (Chicago, USA, August 20-24, 2000). - J. of Hypertension. - 2000. - Vol. 18 (Suppl. 4). - P.S44. (Приймала участь у клінічному обстеженні та лікуванні хворих, зведенні та статистичній обробці даних).
Mishchenko L., Svishchenko E., Matova E., Radchenko V. Effect of irbesartan on circadian blood pressure rhythm, morning catecholamines and angiotensin-converting enzyme in human arterial hypertension // Eleventh European meeting on hypertension (Milan, Italy, June 15-19, 2001). - J. of Hypertension. - 2001. - Vol.19 (Suppl. 2). - P.S158. (Приймала участь у клінічному обстеженні та лікуванні хворих, зведенні та статистичній обробці результатів дослідження).