Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Вовна Наталія Ігорівна. Доходи місцевих бюджетів: оптимізація формування та резерви зростання : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Тернопільський держ. економічний ун-т. - Т., 2006.



Анотація до роботи:

Вовна Н.І. Доходи місцевих бюджетів: оптимізація формування та резерви зростання. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 - фінанси, грошовий обіг і кредит. - Тернопільський державний економічний університет, Тернопіль, 2006.

У дисертації проведено дослідження теорії і практики формування доходів місцевих бюджетів в умовах ринкових трансформацій українського суспільства.

Узагальнено теоретичні підходи до визначення соціально-економічної сутності доходів місцевих бюджетів, доповнено їх класифікаційні ознаки. Запропоновано систематизований перелік принципів формування доходів місцевих бюджетів. Удосконалено концептуальні підходи щодо з’ясування економічної природи власних та закріплених доходів місцевих бюджетів, зазначено їхні особливості.

Проведено багатоступеневу оцінку та аналіз динаміки доходів місцевих бюджетів усіх рівнів, досліджено склад та структуру джерел їх формування, визначено фактори змін. Запропоновано комплекс практичних рекомендацій щодо оптимізації формування власних доходів місцевих бюджетів та виявлення резервів їх зростання. Автором рекомендовано застосування економетричної моделі аналізу місцевих бюджетів, використання якої дасть можливість органам місцевого самоврядування вчасно реагувати на зміни у законодавстві, відносинах власності, реальних доходах населення, соціальній сфері при плануванні надходжень до відповідних видів місцевих бюджетів.

Проведене дослідження концептуальних засад теорії та практики формування доходів місцевих бюджетів, особливостей функціонування власних і закріплених видів надходжень дало можливість сформулювати низку узагальнень, висновків та пропозицій.

Суть основних науково-теоретичних результатів дисертації можна звести до наступного.

1. Враховуючи теоретичні узагальнення та висновки, напрацьовані як вітчизняною, так і зарубіжною класичною економічною наукою, автором уточнено трактування доходів місцевих бюджетів як частини фінансових ресурсів держави, що, згідно з діючим бюджетним законодавством, є власними та закріпленими видами надходжень, які мобілізуються у фондах грошових коштів органів місцевого самоврядування за рахунок податкових, неподаткових доходів, надходжень від операцій з капіталом та до цільових фондів, коштів, виділених з інших бюджетів з метою забезпечення ефективного та повноцінного виконання власних та делегованих функцій та повноважень.

2. У процесі проведеного критичного узагальнення визначень власних та закріплених доходів місцевих бюджетів автором удосконалено підходи до вияснення їх сутності через відзначення функціонального призначення. На нашу думку, власні доходи – це грошові кошти, що повністю належать місцевим бюджетам, та у твердо фіксованому розмірі зараховуються до них, не надходячи до бюджетів вищого рівня і не враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів. Закріпленими ми вважаємо доходи, які відповідно до чинного законодавства належать до доходів державного бюджету і з метою збалансування місцевих бюджетів закріплюються повністю або частково за бюджетами нижчого рівня.

3. З метою ефективнішого вирішення практичних питань, що сприятимуть приросту обсягів дохідної частини місцевих бюджетів, у напрямку розширення інформаційної бази для здійснення аналізу автором виділено критерії класифікації доходів місцевих бюджетів: за соціально-економічним змістом; за повнотою зарахування доходів до місцевих бюджетів; за періодичністю надходжень; за методом залучення; за способом зарахування; у відповідності з кодом бюджетної класифікації; за формою утворення; за змістом; за джерелами утворення.

4. Автором з’ясовано, що належний рівень фінансування повноважень органів місцевого самоврядування є можливим за умови забезпечення правильності вибору методики акумулювання окремих видів доходів. Таким чином, науково обґрунтовано та запропоновано систематизований перелік із 14 принципів формування доходів місцевих бюджетів.

5. У дисертації доведено, що забезпечення органів місцевої влади стабільними, надійними видами надходжень, спрямованими на ефективне виконання їхніх повноважень, залежить від якості реалізації результатів всебічного аналізу та дієвого контролю за цим процесом. Автором пропонується запровадження у практику організаційної моделі діяльності фінансових, податкових, контрольно-ревізійних органів, згідно з якою Міністерство фінансів має бути керівною ланкою, яка розроблятиме у єдиному центрі основні засади податкової і бюджетної політики та методи контролю за процесами планування, наповнення й виконання місцевих бюджетів. З метою забезпечення ефективної діяльності органів місцевого самоврядування у частині формування доходів місцевих бюджетів автор рекомендує впровадження у практику прийняття законодавчих актів стосовно податкового та бюджетного законодавства за наявності експертного висновку Міністерства фінансів України, що обмежить внесення змін у законодавчі акти після схвалення відповідного закону про Державний бюджет України на відповідний рік і запобігатиме розбалансуванню бюджетів у процесі їх виконання.

Основні висновки та результати практичного характеру.

1. Аналіз динаміки і структури власної дохідної бази місцевих бюджетів України та місцевих бюджетів Вінницької, Тернопільської та Хмельницької областей засвідчив її недостатність та обмеженість у вирішенні питань якісного виконання завдань органами місцевого самоврядування. Цей факт обумовлює доцільність забезпечення більшої вагомості місцевих податків і зборів при здійсненні бюджетних видатків. З огляду на це, автором запропоновано удосконалення механізму визначення об’єкту, бази та ставок оподаткування у частині таких податків і зборів: податку з реклами, ринкового збору, збору за паркування автотранспорту із врахуванням при цьому суттєвих змін, що мали місце у відносинах власності, соціальній сфері, реальних доходах населення, оскільки можливості, закладені у цих платежах - наявність потенційних платників та об’єктів оподаткування - використовується ще не повною мірою; розширення переліку місцевих податків і зборів за рахунок цільових податків - податку на благоустрій міст та екологічного податку.

2. В умовах змін податкового законодавства у 2004 році автором доведено необхідність удосконалення адміністрування податку з доходів фізичних осіб стосовно посилення контролю за повнотою та своєчасністю перерахування цього виду платежу до відповідних місцевих бюджетів за місцем знаходження відокремлених підрозділів з боку органів місцевого самоврядування; внесення змін у діюче податкове законодавство та у програмне забезпечення щодо запровадження особових рахунків платників податків з нарахування і сплати податку із виділенням окремим рядком сум, одержаних від здачі в оренду громадянами земельних паїв.

3. На основі результатів проведеного дослідження у роботі відзначено недостатню забезпеченість повноважень органів місцевого самоврядування власними доходами. Аргументовано доцільність включення єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва до складу доходів міського бюджету міста обласного значення, що не враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів. З огляду на те, що на практиці спостерігаються значні нерівномірності та невідповідності у визначенні ставок щодо даного податку, ми пропонуємо встановити порядок сплати єдиного податку на підприємницьку діяльність з фізичних осіб не у фіксованих ставках, а залежно від обсягів реалізації робіт, товарів та послуг.

4. З метою зменшення залежності місцевих бюджетів від офіційних трансфертів, виділених з державного бюджету, та зниження рівня дотаційності автором запропоновано надання органам місцевого самоврядування права на встановлення територіальної надбавки до загальнодержавного податку з доходів фізичних осіб у розмірі 2% та надходження його до бюджету того органу місцевої влади, який її встановив. Результати проведених емпіричних розрахунків свідчать, що це призведе до зростання частки податкових надходжень у структурі доходів міського бюджету міста обласного значення без врахування міжбюджетних трансфертів більше, як на 5%.

5. Для забезпечення якісного виконання законодавчо визначених повноважень органів місцевої влади, раціональнішого використання залучених коштів та ефективнішого здійснення бюджетних видатків місцевими податками автор рекомендує визначити такі загальнодержавні податки, котрі, за своєю економічною природою уже є місцевими та власними обсягами забезпечуватимуть дотримання усіх вищезазначених умов. Доведено, у структурі власних доходів міських бюджетів міст обласного значення плата за землю, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів разом із ринковим збором будуть основними джерелами місцевих податків і зборів та забезпечуватимуть їх частку на рівні 60%, зокрема:

5.1. Проведені розрахунки показали, що у якості місцевого податку плата за землю формуватиме близько 45% надходжень місцевих податків і зборів. Автором пропонується доопрацювання відповідних положень діючого податкового, бюджетного законодавства у частині покладення обов’язків на податкові органи щодо реєстрації укладених договорів оренди. Органи місцевого самоврядування, які укладають угоду оренди землі, повинні надавати до податкових інспекцій списки орендарів на поточний рік та інформувати їх про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди та їх розірвання.

5.2. У результаті здійснених емпіричних розрахунків встановлено: податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів забезпечуватиме 20% усіх місцевих податків і зборів. Автором запропоновано кошти цього джерела доходів спрямовувати на фінансування будівництва та утримання доріг місцевого значення, що сприятиме покращенню місцевої інфраструктури.

6. При розробці проектів рішень про місцеві бюджети автором пропонується застосування розробленої економетричної моделі аналізу доходів місцевих бюджетів, впровадження якої дає можливість оцінити та системно дослідити взаємозв’язок та залежність доходів місцевих бюджетів від впливу на них соціально-економічних чинників. Використання запропонованих показників виявлятиме резерви зростання доходів місцевих бюджетів, що позитивно відзначиться на фінансовій базі органів місцевого самоврядування, стимулюватиме її приріст.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Вовна Н.І. Удосконалення формування доходів місцевих бюджетів в умовах бюджетної реформи // Наукові записки ТДПУ. Серія: Економіка. - Тернопіль, 2003. - №15. - С. 97-100.

  2. Бескид Й.М., Вовна Н.І. Місцеві податки і збори у доходах місцевих бюджетів України // Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу ТАНГ. - Тернопіль, 2004. - Вип. 13.-Ч. 1. - С. 140-145.

  3. Вовна Н.І. Теоретична концептуалізація доходів місцевих бюджетів // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Економіка. – Ужгород, 2005. - №17. - С. 205-210.

  4. Вовна Н.І. Прагматизм доходів місцевих бюджетів (на прикладі місцевих бюджетів Вінницької, Тернопільської та Хмельницької областей) // Економіка: проблеми теорії і практики. - Дніпропетровськ, 2005. - Вип. 205. - Т. - IV. - С. 1162-1186.

  5. Вовна Н.І. Неподаткові надходження: їх роль та значення у формуванні власної дохідної бази місцевих бюджетів // Регіональна економіка. - Львів, 2005. - № 3. - С. 143-156.

В інших виданнях:

  1. Вовна Н.І. Податкові надходження у доходах місцевих бюджетів // Друга Всеукраїнська науково-практична конференція.-Дніпропетровськ, 2004.-С. 7-9.

  2. Вовна Н.І. Організаційно-методологічні та правові засади формування доходів місцевих бюджетів України // Друга міжнародна науково-практична конференція молодих вчених. - Тернопіль, 2005. - С. 50-53.

  3. Вовна Н.І Аналіз податкових надходжень як домінантного інструменту мобілізації доходів місцевих бюджетів // Четверта Міжнародна науково-практична конференція. - Дніпропетровськ, 2005. - С. 21-25.