Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Лебідь Юрій Володимирович . Дослідження нейронів та астроцитів гіпокампа в ранній період розвитку експериментального цукрового діабету : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Лебідь Ю.В. Дослідження нейронів та астроцитів гіпокампа в ранній період розвитку експериментального цукрового діабету.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. Інститут фізіології ім. акад. О.О. Богомольця НАН України, Київ, 2008.

Дисертація присвячена вивченню змін стану нейронів і астроцитів в гіпокампі щурів та дослідити можливість їх корекції на ранніх етапах розвитку експериментального цукрового діабету.

Встановлено, що дегенеративні зміни нейронів реєструються вже на третю добу, а ознаки реактивного астрогліоза — на 7 добу від моменту індукції цукрового діабету. Динаміка цих змін відрізняється у залежності від зони гіпокампа: найбільш ранні та виражені ознаки пошкодження нервових клітин спостерігаються в СА2 зоні. Вперше показано, що протягом перших 14 діб розвитку цукрового діабету відбуваються зміни структури дендритного дерева та ремоделювання гіпокампа. Визначення рівня експресії PSMВ5, PSMВ9 та Bcl-2 в гіпокампі дозволило встановити, що під час розвитку діабету значно збільшується експресія субодиниці протеасом PSMB9 та відбувається незначна активація експресії антиапоптотичного білка Bcl-2. Багаторазове введення блокатора глюкокортикоїдних гомонів метирапону призводить до протективного ефекту у відношенні до нейронів гіпокампа та зменшує вираженість реактивного астрогліоза в перші два тижня розвитку стрептозотоцинового цукрового діабету у щурів.

У дисертаційній роботі представлено результати дослідження змін стану нейронів та астроцитів в перші два тижні розвитку експериментального цукрового діабету та показано нейропротекторну дію багаторазових введень метирапону - блокатора синтезу глюкокортикоїдних гормонів.

1. Ознаки дегенерації нейронів та зміни стану астроцитів реєструються вже на третю добу розвитку експериментального цукрового діабету. Динаміка змін морфофункціонального стану нейронів та астроцитів відрізняється у залежності від зони гіпокампа. Найбільш ранні та виражені ознаки пошкодження нервових клітин спостерігаються в СА2 зоні, що проявляється зменшенням кількості NeuN-позитивних нейронів та найбільшою кількістю нейронів з ознаками конденсації хроматину.

2. Визначені за допомогою антитіл до МАР-2 зміни стану дендритів свідчать про раннє виникнення патологічних змін дендритного дерева, що може розглядатися як ознака дегенерації нервових клітин гіпокампа під час розвитку експериментального цукрового діабету.

3. Зміни співвідношення між розчинною та мембранною формою NCAM може свідчити про розвиток реактивного синаптогенезу, що формується в ушкодженій нервовій тканині, та створення нових синаптичних контактів під час ремоделювання гіпокампа.

4. За допомогою вивчення морфології GFAP-позитивних клітин в гіпокампі та визначення вмісту GFAP в гіпокампі встановлено, що починаючи з сьомої доби розвитку діабету відбувається формування реактивного астрогліозу.

5. Визначення рівня експресії PSMB5, PSMB9 та Bcl-2 в гіпокампі дозволило встановити, що під час розвитку діабету значно збільшується експресія субодиниці протеасом PSMB9 та відбувається незначна активація експресії антиапоптотичного білка Bcl-2. Це може свідчити про недостатність протиапоптотичних механізмів на тлі дії ендогенних факторів пошкодження під час розвитку цукрового діабету. Збільшення експресії FRAP може вказувати на зростання дії ростових факторів та свідчити про включення ендогенних нейропротекторних механізмів.

6. Багаторазове введення блокатора глюкокортикоїдних гомонів метирапону призводить до протективного ефекту у відношенні до нейронів гіпокампа та зменшує вираженість реактивного астрогліозу в перші два тижня розвитку стрептозотоцинового цукрового діабету у щурів.

Публікації автора:

  1. Нейродегенерація та астрогліоз у гіпокампі на початкових етапах розвитку експериментального цукрового діабету / [Орловський М.О., Лебідь Ю.В., Цупіков О.М., Півнева Т.А., Скибо Г.Г.].- Український неврологічний журнал.- 2007.- №1(2). С. 72-77.
    Особистий внесок здобувача: планування та проведення експериментів з індукції цукрового діабету та імуногістохімічне визначення нейронів та астроцитів, кількісний морфометричний аналіз та статистична обробка даних, написання тексту статті.

  2. Лебідь Ю.В. Пригнічення синтезу глюкокортикоїдів запобігає ранній загибелі нейронів гіпокампа у щурів з експериментальним цукровим діабетом / Лебідь Ю.В., Орловський М.О., Скибо Г.Г.- Український неврологічний журнал.- 2008.- №1(6). С.74-79.
    Особистий внесок здобувача: планування та проведення експериментів з індукції цукрового діабету, введення блокатора глюкокортикоїдних гормонів метирапону та імуногістохімічна ідентифікація нейронів та астроцитів, кількісний морфометричний аналіз та статистична обробка даних, написання тексту статті.

  3. Нейродегенеративные изменения в гиппокампе в ранний период развития экспериментального сахарного диабета / [Лебедь Ю.В., Орловский М.А., Лушникова И.В., Скибо Г.Г.].- Нейрофизиология.- 2008.- №1(40). С.30 – 37.
    Особистий внесок здобувача: планування та проведення експериментів з індукції цукрового діабету, ідентифікація клітин з ознаками апоптозу за допомогою Hoechst, імуногістохімічне забарвлення нейронів, кількісний морфометричний аналіз, участь в експерименті з визначення прямого токсичного впливу стрептозотоцину на клітини гіпокампу на органотиповій культурі гіпокампу, написання тексту статті.

  4. Remodeling of ammon’s horn during the first two weeks of experimental diabetes development / [Lebed Y.V., Orlovsky M.A., Tsupikov O.M., Pivneva T.A., Skibo G.G.].— Phyziol. Journ. — 2008.— Vol. 54, № 3.- P. 52-56.
    Особистий внесок здобувача: планування та проведення експериментів з індукції цукрового діабету, ідентифікація клітин з ознаками апоптозу за допомогою Hoechst, імуногістохімічне забарвлення клітин з антитілами до NeuN та GFAP, морфометричний аналіз, написання тексту статті.

  5. Early reaction of astroglial cells in rat hippocampus to streptozotocin-induced diabetes / [Lebed Y.V., Orlovsky M.A., Nikonenko A.G.].— Neurosci. Lett. – 2008, Vol. 444, N2. - P.181-185.
    Особистий внесок здобувача: проведення експериментів з індукції цукрового діабету, виділення гіпокампу, імуногістохімічне визначення маркерних-білків NeuN, GFAP та S100B, вивчення зрізів на конфокальному мікроскопі, морфометричний аналіз , написання тексту статті.

  6. Стан клітин гіпокампа в ранньому періоді розвитку експериментального цукрового діабету i типу / [Лебідь Ю.В., Орловський М.А., Цупіков О.М.].- Матеріали XI міжнародного конгресу студентів і молодих вчених.-Тернопіль.- 2007.- С.214.

  7. Neuronal and astroglial hippocampal changes in the early stages of type I diabetes mellitus in rats / [Lebed Y.V., Orlovsky M.A., Kovalenko T.N., Osadchenko I.A., Tsupikov O.M., Skibo G.G.].- FP6 project ”Neuroimage” (Belgrade, Serbia) 22th -25th of September 2007.

  8. Neuronal death and gliosis during the early stages of streptozotocin diabetes development / [Lebed Y.V., Orlovsky M.A., Tsupikov O.M., Pivneva T.A., Skibo G.G.] Symposium “Molecular Mechanisms of Synaptic Transmission Regulation”, dedicated to the memory of Professor Skok, Bogomoletz Institute of Physiology (Kiev, Ukraine) 27th- 29th of September 2007.

  9. Metyrapone prevents neuronal degeneration during first two weeks of the development of streptozotocine-induced diabetes mellitus / [Lebed Y. V., Orlovsky M. A. & Skibo G. G].— FENS Abstr.- 2008.- Vol.4, P.119.25.

  10. Розвиток реактивного астрогліозу в гіпокампі при експериментальному цукровому діабеті / [Лебедь Ю.В., Орловский М.А., Скибо Г.Г.] Фізіологічний журнал.- 2008.- Т.54, № 2.- С.117.

  11. Зміни вмісту GFAP в гіпокампі щурів при експериментальному цукровому діабеті / [Лебідь Ю.В., Орловський М.О., Ушакова Г.О., Скибо Г.Г.] Матеріали IV конференції украінського товариства нейронаук з міжнародною участю, Донецьк, 2008, С 11.

  1. Молекуляные изменения в гиппокампе в ранние сроки развития экспериментального сахарного диабета у крыс / [Лебедь Ю.В., Орловский М.А., Скибо Г.Г.].— Материалы четвертого международного междисциплинарного конгресса «Нейронаука для медицины и психологии» — Судак, 2008, С. 175-176.

  2. Сhanges in MTOR and proteasome subunits expression in hippocampus during early stages of streptozotocineinduced diabetes mellitus development / [Y.V. Lebed, M.A. Orlovsky, G.G. Skibo.].— VI international symposium on Experimental and Clinical Neurobiology (Cosice, Slovakia, 2008).- p. 51.