Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Теоретична фізика


Величко Олег Володимирович. Дослідження польових ефектів у локально-ангармонічних та сегнетоелектричних системах з переходами лад-безлад : дис... канд. фіз.- мат. наук: 01.04.02 / НАН України; Інститут фізики конденсованих систем. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Величко О.В. Дослідження польових ефектів у локально-ангармонічних та сегнетоелектричних системах з переходами лад-безлад. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.02 – теоретична фізика, Інститут фізики конденсованих систем Національної академії наук України, Львів, 2005.

Метою даної дисертації є розробка мікроскопічної теорії польових ефектів у системах з переходами типу лад-безлад, де структурні елементи можуть перебувати у декількох станах. Шляхом модифікації моделей де Жена і Міцуї та розрахунків в рамках узагальненої схеми методу когерентного потенціалу встановлено, що у локально-ангармонічних системах вплив вакансійних полів веде до появи нових фаз і фазових переходів з можливим виникненням бістабільності або фазового розшарування (апексні кисні у YBaCuO), а в спектрі колективних збуджень з’являються додаткові підзони. Для систем з співіснуванням впорядкувань сегнето- та антисегнетоелектричного типу вздовж різних осей запропоновано мікроскопічні багатостанові моделі з базисним врахуванням локальних кореляцій у формалізмі операторів Хаббарда і розвинено теорію термодинамічних та діелектричних властивостей кристалів DMAAlS-DMAGaS, GPI і RS. Це дозволило описати вплив кристалічного поля типу одноіонної анізотропії (енергетичної нееквівалентності орієнтаційних станів) на послідовність і рід фазових переходів та їх зміну під тиском у сегнетоелектриках DMAAlS-DMAGaS. Показано, що дія поперечного електричного поля на системи зі складною орієнтацією ефективних диполів (кристали GPI і RS) веде до придушення спонтанної поляризації, стрибків поперечної діелектричної сприйнятливості у точках фазових переходів та зміни їх температур.