Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Радіобіологія


Бойко Сергій Анатолійович. Дослідження впливу надвисокочастотного електромагнітного поля на швидкість метаболізму 137Cs в організмі при використанні ентеросорбенту: Дис... канд. біол. наук: 03.00.01 / Інститут експериментальної радіології Наукового центру радіаційної медицини АМН України. - К., 2001. - 112арк. - Бібліогр.: арк. 100-112.



Анотація до роботи:

Бойко С.А. Дослідження впливу надвисокочастотного електромагнітного поля на швидкість метаболізму 137CS в організмі при використанні ентеросорбенту. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.01 – радіобіологія. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка. - Київ. - 2002.

Вивчено умови за яких відбувається деполяризація і гіперполяризація мембран поперечносмугастих м’язових клітин. Визначення енергетичних “вікон” у межах яких відбуваються прогнозовані відхилення мембранного потенціалу м’язових клітин і, що призводить до прискореного вилучення 137Cs з просмугованих м’язових клітин, а в подальшому з організму. Вивчено сорбційні властивості пектинових речовин, їх селективність до 137Cs. Визначено кількісні характеристики сорбційних можливостей декотрих пектинових препаратів до 137Cs. Розроблена та запропонована до використання методика визначення сорбційної ємності пектинових речовин по 137Cs. Розроблена і запропонована для використання методика прижиттєвого визначення активності по 137Cs організму лабораторних тварин.

  1. Встановлено, що надвисокочастотне електромагнітне поле викликає як зворотні, так і незворотні реакції клітин в організмі. В залежності від інтенсивності спадаючої енергії електромагнітного поля НВЧ діапазону мають місце протилежно спрямовані ефекти, глибина і тривалість яких залежать від кількості поглиненої енергії цього діючого фактора.

  2. Визначено параметри опромінення просмугованих м’язів стегна морської свинки НВЧ ЕМ полем, при яких спостерігаються як деполяризація, так і гіперполяризація мембран м’язових клітин. Деполяризацію мембран клітин м’язової тканини викликає НВЧ ЕМ поле із щільністю потоку потужності - 65 мВт/см2 і експозицією 20 хв. При цьому МП відновлювався до норми через 60-80 хв із моменту припинення опромінення. Для гіперполяризації клітинної мембрани, що сприяла виведенню 137Cs з м’язу, – ЩПП = 16,25 мВт/см2 і експозиція = 5 хв. Стимулюючий ефект спостерігався протягом 2 годин.

  3. Визначено період ефективного напіввиведення 137Cs з організму морської свинки, що складає 10 діб.

  4. Встановлено, що застосування лише ентеросорбенту за період ефективного напіввиведення 137Cs з організму, практично не прискорює його вихід з м’зової тканини. При використанні лише ентеросорбенту зростає питома вага (по вмісту 137Cs) м’язової тканини, тому що радіоцезій акумулюється, в основному, у клітинах просмугованих м’язів.

  5. Встановлено, що використання лише НВЧ ЕМ поля практично не прискорює вихід 137Cs з організму. Відбувається на деякий час перерозподіл його вмісту в різних органах на шляху інтенсивного кровотоку.

  6. Найбільш глибокі зміни МП а також вмісту 137Cs в м’язовій тканині викликає опромінення морських свинок НВЧ ЕМ полем із щільністю потоку потужності - 16,25 мВт/см2 і експозицією 5 хв. До 40 хв після припинення опромінення концентрація 137Cs в м’язовій тканині знижується майже в 2 рази в порівнянні з контролем.

  7. При опроміненні організму морської свинки НВЧ ЕМ полем зазначених параметрів зі згодовуванням тваринам ентеросорбенту, селективного до 137Cs, спостерігається кореляція між зниженням активності м’язової тканини і накопиченням радіоцезію в шлунково-кишковому тракті в динаміці. Рух винесеного з м’язової тканини в результаті опромінення організму НВЧ ЕМ полем 137Cs чітко прослідковується в органах і тканинах на шляху інтенсивного кровотоку.

  8. Встановлено, що за умови одночасної дії енергії НВЧ ЕМ поля і ентеросорбенту за 10 діб досягається ефект зниження дозового навантаження як на м’язову тканину – до 2 разів, печінку – 2,5-3 рази, нирки – до 5 разів, серцевий м’яз – 2,5 рази, так і на організм у цілому – 1,4-1,5 рази.

  9. Встановлено, що максимальне зв’язування 137Cs пектиновими препаратами відбувається в слабколужному середовищі при встановленні величини рН близько 7.2, і цезійзв’язувальна здатність пектинового препарату залежить прямо пропорційно від ступеня дисперсності зразка і зворотнопропорційно від ступеня етерифікації препарату.

  10. Обґрунтовано введення коефіцієнту зв’язування пектинового препарату з 137Cs, який апроксимується експонентною залежністю від вмісту пектинового препарату у досліджуваному об’ємі.

  11. Група пектинових препаратів має перевагу перед кріопорошками в ряді сорбційної активності по 137Cs. Найбільшу цезійзв’язувальну здатність виявляє препарат пектиновий буряковий.

Список опублікованих за темою дисертації робіт

  1. Бойко С.А. Вплив надвисокочастотного електромагнітного поля на метаболізм радіоактивного цезію в м’язовій тканині: Наук. вісн. Ужгород. ун-ту. (Сер. “Медицина”)- Ужгород, 1999.- Вип. 9.- С. 72-73.

  2. Бойко С.А. Розроблення методики визначення сорбційної ємності щодо 137Cs пектиновмісних речовин // Гигиена населенных мест: Сб. науч. тр.- К.: Ін-т гігієни та мед.екології, 2000.- Вып. 36 № 42.- С. 461-465.

  3. Бойко С.А. Вплив надвисокочастотного електромагнітного поля на іонну рівновагу в клітинах поперечносмугастих м’язів: Зб. наук. праць // Вісник Київ. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка (Сер. Біологія).- К.: Либідь, 2001.- Вип. 33.- С. 18-20.

  4. Бойко С.А., Долгий Н.Л. Дестабилизация ионного равновесия в клетках поперечно-полосатых мышц морской свинки, вызванная действием постоянного электрического тока // Проблемы сельскохозяйственной радиологии: Сб. науч. тр.- К.: УНИИСХР, 1993.- С. 224-227.

  5. Позняков А.А., Бойко С.А., Семенютин А.М., Долгий Н.Л. Разработка методики прижизненного определения цезия-137 в организме лабораторных животных // Пробл. с-х радиологии: Сб. науч. тр.- К.: УНИИСХР,-1992.- С. 38-43.

  6. Сімахіна Г.О., Бойко С.А. Пошук та розроблення засобів виведення радіонуклідів з організму людини: Наук. пр. УДУХТ.- К.: УДУХТ, 1998.- № 4.- С. 33-34.

  7. Радіологічні особливості галузі м’ясного скотарства / Л.М. Романов, С.А. Бойко, Л.Д. Григор’єва та ін. // Наука. Чорнобиль-96: Тези доп. конф.- К.: УРУЦ, 1997.- С. 47.

  8. Соболєв А.С., Бойко С.А., Котченко В.І. Отримання молока з вмістом 137Cs в межах ДР-97 в критичному населеному пункті: Наук-практ. конф.//Наука. Чорнобиль-98.- К.: Євр. центр техноген. безпеки, 1998.- С. 67.

  9. Юрецкий С.В., Невмержицкий С.Н., Бойко С.А. Солодкий С.Н. Влияние ферроцинсодержащих болюсов и минеральных добавок на содержание радиоцезия в молоке коров // III съезд по радиац. исслед., 1996: Тез. докл.- Пущино, 1997.- Т. 3.- С. 28.

  10. Симахина Г.А., Бойко С.А., Павленко С.И. О защитном действии криопорошков при поступлении в организм радионуклидов // Экология человека и проблемы воспитания молодих ученых: Науч. тр. Междунар. конф., 11-14 нояб. 1997 г.- Одесса, 1997.- С. 34.

  11. Сімахіна Г.О., Бойко С.А., Павленко С.І. Вуглеводомістка сировина як джерело отримання натуральних радіопротекторів // Розроблення та впровадження прогресивних ресурсоощадних технологій та обладнання в харчову та переробну промисловість: Тези доп. Міжнарод. наук.-техн. конф., 21-24 жовт. 1997 р.- К., 1997.- С. 25.

  12. Долгий Н.Л., Бойко С.А., Пристер Б.С. Ускорение выведения радиоактивного цезия при действии СВЧ элетромагнитного поля // III съезд по радиац. исслед., 1996: Тез. докл.- Пущино, 1997.- Т. 3.- С. 28.

Анотації