Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Струтинський Руслан Борисович. Дослідження впливу нових активаторів АТФ-залежних калієвих каналів на функції серця та вазомоторні реакції в нормальних та патологічних умовах : Дис... канд. біол. наук: 14.03.04 / НАН України; Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2002. — 168арк. — Бібліогр.: арк. 133-168.



Анотація до роботи:

Струтинський Р.Б. Дослідження впливу нових активаторів АТФ-залежних калієвих каналів на функції серця та вазомоторні реакції в нормальних та патологічних умовах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. - Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України, Київ, 2002 р.

Дисертація присвячена дослідженню впливу нових фторвмісних активаторів КАТФ каналів на функції серця та вазомоторні реакції в нормальних та патологічних умовах. За допомогою специфічного блокатора КАТФ каналів - глібенкламіду було встановлено, що нові фторвмісні сполуки дійсно є активаторами цих каналів. Показано, що вони мають виражені дозозалежні вазодилататорні властивості. Вперше виявлено, що норадреналін та ще в більшій мірі ангіотензин ІІ зменшують вазодилататорні ефекти активаторів КАТФ каналів, а отже пригнічують активність цих каналів, до того ж, в аорті спонтанно гіпертензивних щурів пригнічення КАТФ каналів ангіотензином ІІ значно посилюється. Показано, що вазодилататорні реакції на активацію КАТФ каналів в аорті спонтанно гіпертензивних і нормотензивних щурів на фоні калієвої деполяризації суттєво не відрізняються. Виявлено, ПФ-10 посилює скоротливу активність міокарду, проявляє антиаритмічну дію та значно покращує функцію ішемізованого серця в період його реперфузії, проявляє кардіопротекторні властивості подібні до феномену ішемічного прекондиціювання.

  1. Досліджено вплив нових вітчизняних фторвмісних активаторів калієвих каналів на функції серця та вазомоторні реакції в нормальних та патологічних умовах, що дозволило вивчити відносну ефективність різних активаторів КАТФ каналів, механізми їх взаємовідношення з різної природи вазоконстрикторними впливами, виявити їх кардіопротекторний вплив при гострій ішемії та реперфузії ішемізованого серця та окреслити спектр їх можливого використання в клініці.

  2. За допомогою специфічного блокатора КАТФ каналів глібенкламіду показана ступінь інгібування вазодилататорних ефектів нових фторвмісних активаторів КАТФ каналів, порівняно з відомими активаторами (пінацидил).

  3. В дослідах in vitro на ізольованих препаратах аорти морської свинки, гіпертензивних і нормотензивних щурів та ізольованому серці морської свинки, в дослідах in vivo на судинах кінцівок собаки показано, що нові активатори калієвих каналів мають добре виражені дозозалежні вазодилататорні властивості.

  4. В дослідах на морських свинках та щурах вперше показано, що норадреналін та ще в більшій мірі ангіотензин ІІ зменшують вазодилататорні ефекти активаторів КАТФ каналів, а отже вочевидь пригнічують активність цих каналів.

  5. Вперше виявлено, що пригнічення вазомоторних ефектів фторвмісних активаторів КАТФ каналів за допомогою ангіотензина ІІ у спонтанно гіпертензивних щурів значно більше, ніж у нормотензивних, що може свідчити про посилення чутливості КАТФ каналів до дії ангіотензина ІІ в умовах артеріальної гіпертензії.

  6. Показано, що вазодилататорні реакції на активацію АТФ-залежних калієвих каналів в аорті спонтанно гіпертензивних і нормотензивних щурів на фоні калієвої деполяризації суттєво не відрізняються, тоді як інтенсивність реакції на ацетилхолін при гіпертензії різко зменшена.

  7. Виявлено, що при використанні нового фторвмісного активатора АТФ-залежних калієвих каналів ПФ-10 в концентраціях (1мкмоль/л, 10мкмоль/л) він розширює коронарні судини серця, посилює скоротливість міокарда, проявляє антиаритмічну дію та значно покращує функцію ішемізованого серця в період його реперфузії, проявляє кардіопротекторні властивості подібні до феномену ішемічного прекондиціювання.

  8. Інтенсивні вазодилататорні реакції нових фторвмісних сполук на активацію АТФ-залежних калієвих каналів як в нормі так і при артеріальній гіпертензії, їх кардіопротекторні ефекти при ішемії та в період реперфузії ішемізованого серця дозволяють нам сподіватися на можливе використання нових фтормісних активаторів КАТФ каналів в клініці.

Публікації автора:

  1. Струтинський Р.Б., Мойбенко О.О., Ягупольський Л.М. Дослідження вазомоторних ефектів нових фторвмістних синтетичних активаторів АТФ-залежних калієвих каналів. // Фізіол. журн.- 2000.- Т.46, №4.- С.17-23.

  2. Струтинський Р.Б., Мойбенко О.О. Моделювання активності АТФ-залежних калієвих каналів у аорті нормотензивних та гіпертензивних тварин. // Фізіол. журн.- 2000.- Т.46, №6.- С.54-60.

  3. Струтинський Р.Б., Мойбенко О.О., Ягупольський Л.М., Юзьків М.Я., Квочіна Л.І., Шиш А.М. Дослідження кардіопротекторних ефектів нового фтормісного активатора АТФ-залежних калієвих каналів. // Фізіол. журн.- 2001.- Т.47, №2.- С.16-23.

  1. Seredenco M., Gonohar O., Kukoba T., Man’kovskaya I., Nazarenko A., Rozova K., Strutinskii R., Moybenko O. Some pathophysiological mechanisms of the action of new potassium cell channels activators. // Bolletino Chimico Farmaceutico, 2002, в друці.

  2. Струтинський Р.Б. Дослідження вазодилятаторних ефектів фтор-похідного відкривача калієвих каналів на ізольованих судинах морської свинки. // Фізіол. журн.- 1998.- Т.44, №3.- С.119-120.

  3. Струтинський Р.Б., Мойбенко О.О., Ягупольський Л.М. Нові ”відкривачі” АТФ-залежних калієвих каналів. // ІІІ Національний Конгрес патофізіологів України, Одеса, 2000 р. - Фізіол. журн.- 2000.- Т.46, №2.- С.15.

  4. Струтинский Р.Б., Мойбенко А.А., Ягупольський Л.М. Еффекты новых фторсодержащих активаторов КАТФ каналов на сердечно-сосудистую систему. // Тезисы докладов. ХVIII съезд физиологического общества им. И.П.Павлова, Казань, 25-28 сентября, 2001 года, С.430.

  5. Струтинський Р.Б., О.О. Мойбенко, Л.М.Ягупольський. Кардіопротекторні ефекти нового вітчизняного фторвмісного активатора КАТФ каналів. // Пленум Наукового товариства патофізіологів України, Одеса, 2002 р. - Фізіол. журн.- 2002.- Т.48, №4.- С.89.