Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Феліпова Олена Юріївна. Дослідження змін серцево-судинної системи і перекисного окислення ліпідів при важких фізичних навантаженнях та їх корекція: дисертація канд. біол. наук: 03.00.13 / НАН України; Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Феліпова О.Ю. Дослідження змін серцево-судинної системи і перекисного окислення ліпідів при важких фізичних навантаженнях та їх корекція.—Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 - фізіологія людини і тварин. - Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню змін серцево-судинної системи і перекисного окислення ліпідів при важких фізичних навантаженнях і обґрунтуванню можливості використання біофлавоноїду кверцетину для їх корекції.

Показано, що показники варіабельності серцевого ритму є чутливими маркерами функціонального стану організму у спортсменок і дозволяють кількісно охарактеризувати активність вегетативної нервової системи як системи адаптації до важких фізичних навантажень.

Скорочувальна функція лівого шлуночка у адаптованих спортсменок характеризується збільшенням ударного об’єму, фракції викиду, ступеню скорочення передньо-заднього розміру лівого шлуночка при проведенні проб з фізичним навантаженням, що відображує кращу скорочувальну функцію лівого шлуночка у порівнянні з дезадаптованими спортсменками і може застосовуватися для визначення функціонального стану організму спортсменок. Постійні важкі фізичні навантаження у спортсменок суттєво не збільшують масу міокарду лівого шлуночка.

При тривалих важких фізичних навантаженнях у 70% спортсменок має місце суттєве зростання рівня перекисного окислення ліпідів на фоні пригнічення антиоксидантного захисту і накопичення в крові «середніх молекул», відзначаються зрушення в імунному статусі, які характеризуються Т-лімфопенією, підвищенням рівня ЦІК, переважно за рахунок найбільш патогенних середньо- і дрібномолекулярних комплексів, зниженням рівня IgM та IgA у сироватці крові.

Призначення біофлавоноїду кверцетину при важких фізичних навантаженнях у адаптованих спортсменок позитивно впливає на на стан імунної системи, перекисне окислення ліпідів і антиоксидантний захист.

1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукової задачі, яке полягає в тому, що тривалі важкі фізичні навантаження у спортсменок супроводжуються суттєвими змінами серцево-судинної і імунної систем, приводять до зростання перекисного окислення ліпідів на фоні пригнічення антиоксидантного захисту, що потребує корекції цих змін.

2. При тривалих важких фізичних навантаженнях у спортсменок збільшується варіабельність серцевого ритму за рахунок потужності спектру серцевого ритму в діапазоні високих частот, що вказує на вагусний контроль, а потужність в діапазоні низьких частот спектра знижується, що відображує зменшення внеску симпатичної складової у вегетативну регуляцію серцевої діяльності.

3. Показники варіабельності серцевого ритму є чутливими маркерами функціонального стану організму у спортсменок і дозволяють кількісно охарактеризувати активність вегетативної регуляції серцевої діяльності як системи адаптації організму до важких фізичних навантажень.

4. Скорочувальна функція лівого шлуночка у адаптованих спортсменок характеризується збільшенням ударного об’єму, фракції викиду, ступеню скорочення передньо-заднього розміру лівого шлуночка при проведенні проб з фізичним навантаженням, що відображує кращу скорочувальну функцію лівого шлуночка у порівнянні з дезадаптованими спортсменками і може застосовуватися для визначення функціонального стану організму спортсменок.

5. При тривалих важких фізичних навантаженнях у 70% спортсменок має місце суттєве зростання рівня перекисного окислення ліпідів на фоні пригнічення антиоксидантного захисту і накопичення в крові «середніх молекул», відзначаються зсуви в імунному статусі, які характеризуються Т-лімфопенією, підвищенням рівня ЦІК, переважно за рахунок найбільш патогенних середньо- і дрібномолекулярних комплексів, зниженням рівня IgM та IgA у сироватці крові.

6. Застосування біофлавоноїду кверцетину при тривалих важких фізичних навантаженнях у спортсменок позитивно впливає на стан імунної системи, перекисного окислення ліпідів і антиоксидантний захист.

Публікації автора:

Статті:

1. Ковалев В.Б., Ковган В.В., Колчина Е.Ю. Механизмы лечебного действия биофлавоноида кверцетина // Український медичний альманах. - 1999.-Т.2, №4.-С.176-184.(Особисто здобувачем проаналізовано літературні дані про механізми лікувальної дії кверцетину).

2. Сероштан Т.В., Гапотченко С.В., Хиль І.М., Колчина Е.Ю. Клинические аспекты применения метода вариабельности сердечного ритма// Український медичний альманах. - 2001.-Т.4, №4.-С.217-223. .(Особисто здобувачем проаналізовано аспекти використання методу варіабельності серцевого ритму у спортсменок).

3. Хиль І.М., Безуглова С.В., Фелипова Е.Ю., Сероштан Т.В. Прогностическое значение спектрального анализа вариабельности сердечного ритма при холтеровском мониторировании // Український медичний альманах. - 2002.-Т.5, №1.-С.171-174. (Особисто здобувачем проаналізовано резутати застосування методу варіабельності серцевого ритму у спортсменок).

4. Мойбенко О.О., Феліпова О.Ю., Потапенко П.І. Ехокардіографічне дослідження центральної гемодинаміки і морфометричних показників серця при важких фізичних навантаженнях // Український медичний альманах. - 2002.-Т.4 , № .-С. 80-84. (Особисто здобувачем проаналізовано резутати дослідження центральної гемодинаміки у спортсменок). 5. Феліпова О.Ю. Оперативний контроль функціонального стану висококваліфікованих спортсменок з метою підвищення ефективності тренувального процесу //Збірник наукових праць з галузі фізичної культури та спорту. Молода спортивна наука України. Періодичне видання. Львів.-2002.- Випуск 6. –Т.2.- С. 236-239.

6. Феліпова О.Ю. Оцінка функціонального стану центральної гемодинаміки у висококваліфікованих спортсменок //Збірник наукових праць з галузі фізичної культури та спорту. Молода спортивна наука України. Періодичне видання. Львів. - 2002.- Випуск 6. –Т.2.- С. 391-394.

7. Феліпова О.Ю. Вивчення імунологичних показників при важких фізичних навантаженнях з метою їх корекції //Український медичний альманах. - 2002.-Т.5, №4.-С.90-94.

8. Феліпова О.Ю. Дослідження змін серцево-судинної системи і перекисного окислення ліпідів при важких фізичних навантаженнях та їх корекція // Пробл. еколог., мед. генетики, клін. імунол: Зб. наукових праць.-Київ-Луганськ-Харків.-2002.-Т.45, №6.-С.336-347.

9. Феліпова О.Ю. Дослідження змін імунологічних показників і перекисного окислення ліпідів при важких фізичних навантаженнях та їх корекція //Научно-практическая конференция “Молодая спортивная наука Донбасса”. Актуальные проблемы современного спорта. – Донецк, 2002.- С.183-192.

Тези доповідей:

1. Колчина Е.Ю. Структура тренировочных нагрузок пятиборцев высокой квалификации //Материалы межрегионарной научно-практической конференции профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений восточного региона Украины. “Проблемы физического воспитания студентов”. – Луганск, 1999.-С.71.

2. Феліпова О.Ю. Оперативний контроль функціонального стану висококваліфікованих спортсменок за допомогою аналізу серцевого ритму // ІХ конгрес Світової Федерації Українських лікарських товариств, присвячений 25-річчю СФУЛТ.- Луганськ; Київ; Чикаго, 2002.- С.106.

3. Фелипова Е.Ю. Значение анализа вариабельности ритма сердца для оценки функционального состояния организма у высококвалифицированных спортсменов // І міжнародна конференція «Аналіз варіабельності ритму серця в кліничій практиці». – Київ, 2002.-С. 115-116.