Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


83. Кустовський Сергій Миколайович. Дидактичні умови організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності майбутніх економістів у вищих навчальних закладах: дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Вінницький держ. педагогічний ун-т ім. Михайла Коцюбинського. - Вінниця, 2005.



Анотація до роботи:

Кустовський С.М. Дидактичні умови організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності майбутніх економістів у вищих навчальних закладах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Вінниця, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню дидактичних умов підвищення ефективності організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності студентів економічних спеціальностей як складової професійної освіти. У роботі уточнено поняття „самостійна навчально-пізнавальна діяльність студентів-майбутніх економістів”, розширені критерії, показники ефективності самостійної навчально-пізнавальної діяльності студентів, проаналізовано проблеми визначення й класифікації видів СНПДС. До дидактичних умов підвищення ефективності самостійної навчально-пізнавальної діяльності студентів-економістів відносяться: новітні інформаційні технології, кейс-методика, проблемне навчання, технологія навчання в малих групах, інтегрований підхід. Вироблено авторське визначення самостійної навчально-пізнавальної діяльності студентів, впроваджується поняття „інтегровані завдання”. Розроблено методику організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності майбутніх економістів у поєднанні з кейс-методикою, інтегрованими заняттями, новітніми інформаційними технологіями, проблемним навчанням, навчанням у малих групах.

Розроблено і впроваджено механізм визначення типологічних груп і рівнів сформованості вмінь і навичок самостійного навчання, визначено критерії оцінювання результатів виконання завдань для самостійного опрацювання. Доводиться та експериментально перевіряється взаємозв’язок дидактичних умов організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності майбутніх економістів й ефективності навчання.

  1. Аналіз наукової і педагогічної літератури з проблеми дослідження дозволив визначити сутність, особливості організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності студентів-економістів. Вивчено стан організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності у практиці вищих навчальних закладів і в працях сучасних педагогів-дослідників як в Україні, так і в країнах близького та далекого зарубіжжя. У нашому дослідженні широко представлено багатогранність і суперечливість поглядів щодо впровадження самостійності у навчанні студентів. Самостійну навчально-пізнавальну діяльність розглядаємо як вид навчання, що поєднує риси самостійної роботи, науково-дослідницької й творчої навчальної діяльності.

  2. Результати дослідження дали можливість сформулювати і розширити основні критерії і показники ефективності організації СНПДС із врахуванням специфіки підготовки економістів: узгодження із програмними документами норм часу для розподілу обсягу самостійної навчально-пізнавальної діяльності у навчальному процесі; відповідність цих норм фізіологічним можливостям студентів і санітарно-гігієнічним правилам; розвиток пізнавального інтересу; використання різних прийомів, методів, технологій для підвищення ефективності СНПДС; мотивування самостійності у здобутті нових знань, формуванні відповідних вмінь і навичок; виховання самосвідомості, самоорганізованості, старанності, здатності до самоосвіти; здійснення вчасного й системного контролю чи самоконтролю.

  3. Обґрунтовано дидактичні умови організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності майбутніх економістів у поєднанні з використанням новітніх педагогічних технологій навчання. Як дидактичні умови організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності у дослідженні розглядаються: новітні інформаційні педагогічні технології, кейс-методика, проблемне навчання, технологія навчання в малих групах на основі інтегрованого підходу до здобуття знань і формування вмінь та навичок самостійного навчання майбутніх економістів. Новим підходом у вивченні зазначених вище дидактичних умов підвищення ефективності самостійної навчально-пізнавальної діяльності є об’єднання їх в один комплекс і застосування у процесі організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності студентів-економістів.

  4. На основі наявних наукових підходів розроблено алгоритм організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності студентів економічних спеціальностей та запропоновано приблизні норми часу, обсяги й види завдань із самостійної навчально-пізнавальної діяльності. Експериментальна перевірка гіпотези дослідження довела, що методика організації самостійного навчання із застосуванням сучасних педагогічних технологій та методик підвищує ефективність і результативність СНПДС у півтора-два рази; підвищується мотивація навчання за умови застосування індивідуального підходу до завдань з СНПДС; якість навчання підвищується на 40-45 відсотків.

  5. У дослідженні розроблено нову методику організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності, що дозволяє якісно поліпшити процес здобуття нових знань, формування вмінь і навичок професійної діяльності майбутніх економістів під час комплексного поєднання прийомів і видів самостійного навчання з інтерактивним навчанням, кейс-методикою, проблемним навчанням, новітніми інформаційними технологіями. Застосування під час експерименту інтегрованого підходу позитивно вплинуло на ефективність і результативність СНПДС, підвищило якість засвоєння нових знань і розвинуло вміння працювати з літературою.

  6. Запропонована методика самостійної навчально-пізнавальної діяльності майбутніх економістів є ефективною і відповідає основним вимогам навчально-виховного процесу підготовки студентів у процесі використання новітніх інформаційних педагогічних технологій, проблемного та інтегрованого підходів, навчання в малих групах, що відповідає запропонованій нами гіпотезі. Під час застосування запропонованої методики організації СНПДС у навчально-виховному процесі проявляється необхідний у наш час особистісно орієнтований підхід. Самостійна навчально-пізнавальна діяльність організовується згідно з принципами науковості, доступності навчального матеріалу, зв’язку з реальним життям, майбутньою професійною діяльністю.

  7. За результатами дослідження розроблено методичні рекомендації для викладачів і студентів з організації СНПДС, враховуючи специфіку підготовки майбутніх економістів і поєднуючи традиційні види і методи навчання з новітніми педагогічними технологіями і методами. Рекомендації можна застосовувати під час вивчення загальноекономічних дисциплін, предметів з іноземної мови та інформатики. СНПДС містить різноманітні завдання для розвитку вмінь і навичок аналізу прочитаної літератури, правильного пошуку потрібної інформації, застосування технічних засобів навчання, інформаційних мереж, діяльності в малих групах для покращення ефективності самостійної навчально-пізнавальної діяльності.

Здійснене дослідження дало змогу сформулювати пропозиції і постановочні питання: а) Міністерству освіти і науки України – розробити механізми та нормативні документи щодо організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності студентів; б) вищим навчальним закладам – розробити навчальні плани і програми, що передбачають організацію СНПДС із застосуванням новітніх інформаційних педагогічних технологій, кейс-методики, проблемного навчання, технології навчання в малих групах у поєднанні з інтеграцією знань для організації навчально-виховного процесу; в) кафедрам, що здійснюють забезпечення навчального процесу підготовки майбутніх фахівців, – організовувати впровадження розробленої методики організації СНПДС у відповідності до основних принципів і вимог сучасної освіти.

Дане дослідження, певна річ, не вичерпує всіх питань формування вмінь і навичок і організації СНПДС. До основних напрямів подальших досліджень відносимо: обґрунтування цілісної системи організації навчально-виховного процесу у поєднанні самостійних видів навчання з аудиторним навчанням під керівництвом викладача; проведення спеціальних розробок науково-методичного забезпечення процесу формування вмінь і навичок та організації СНПДС.

Публікації автора:

Статті у провідних фахових виданнях, затверджених ВАК України:

  1. Кустовський С.М. До питання про стан сучасної самостійної роботи у вищих навчальних закладах // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Випуск 5 / Редкол.: І.А. Зязюн (голова) та ін. – Київ – Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. – С. 518-528; 0,4 д.а.

  2. Кустовський С.М. Комп’ютерні навчальні технології як засіб активізації самостійної роботи студентів-економістів // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія „Педагогіка”. – 2004. – № 5. – С. 185-190; 0,25 д.а.

  3. Кустовський С.М. Кейс-методика вивчення іноземної мови як засіб формування самостійності у навчанні майбутніх економістів // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: педагогіка; соціальна робота. – 2004. – № 7. – С. 95-99; 0,18 д.а.

  4. Кустовський С.М. Проблематика організації самостійної навчальної діяльності студентів економічних спеціальностей // Наукові записки. Серія: психолого-педагогічні науки. – Ніжин. – 2004. – №3. – С. 190-193; 0,15 д.а.

  5. Кустовський С.М. Самостійна робота студентів економічних спеціальностей у процесі вивчення гуманітарних дисциплін // Педагогіка і психологія професійної освіти. – Львів. – 2004. – № 6. – С. 50-59; 0,25 д.а.

  6. Кустовський С.М. Технологія навчання в малих групах як засіб активізації самостійної навчально-пізнавальної діяльності майбутніх економістів // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського (Збірник наукових праць). – Одеса. – 2004. – № 10-11. – С. 68-72; 0,2 д.а.

Статті в інших виданнях:

  1. Кустовський С.М. Самостійна робота студентів економічних спеціальностей у процесі вивчення іноземної мови // Дидактика професійної школи: Збірник наукових праць. – Вип. 1 / Редкол.: С.У. Гончаренко (голова) та ін. – Київ – Хмельницький, 2004. – С. 125-130; 0,25 д.а.

Методичні рекомендації та навчально-методичні матеріали:

  1. Самостійна робота з перекладу англійських модальних дієслів на основі текстів суспільно-політичної тематики: Методичні вказівки для студентів спеціальностей „Міжнародна інформація” та „Міжнародні економічні відносини” / Уклад. Кустовський С.М. – Хмельницький: ХНУ, 2004. – 34 с.; 1,4 д.а.

Матеріали і тези науково-практичних конференцій:

  1. Кустовський С.М. Особливості викладання англійської мови для економістів та бізнесменів // Матеріали 1-ї регіональної конференції ТЕСОЛ-Україна “Розумні ідеї – реальна практика”. – Хмельницький: Універ, 2002. – С. 39-40; 0,04 д.а.

Kustovsky S. Peculiarities in Teaching English for Economists and Businessmen // Bright Ideas – Real Practice. The 1st regional TESOL-Ukraine Conference. – Khmelnytsky, 2002. – P. 39-40; 0,04 д.а.

  1. Кустовський С.М. Проблематика викладання англійської мови для студентів економічних та інформаційних спеціальностей // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень ’2003”. – Том 30. – Педагогіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 54-55; 0.08 д.а.

  2. Кустовський С.М. Інноваційний підхід до організації самостійної роботи в навчанні майбутніх економістів // Освіта як фактор забезпечення стабільності сучасного суспільства. Матеріали міжнародної науково-теоретичної конференції. – Тернопіль: Видавець Стародубець В.О. – 2004. – С. 131-133; 0,08 д.а.